Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Jools »

TTR_1983 pisze: 27 lip 2019, 14:23
gregoff pisze: 27 lip 2019, 10:40 Narcos 29 sierpnia a Cthulhu nic nie wiadomo poza tym, ze jest planowana na 4 kwartał.
Szanse, że Chtulhu będzie w tym roku są minimalne.
Tak czy siak C:DMD ma ocenę 6.2 na BGG. Baaardzo niska.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: ShapooBah »

Jeszcze nie zostało wyprodukowane skąd ta ocena, skoro nikt tej gry nie ma? Z pokazów demo na konwentach?
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: Arius »

Na ta grę oddano 169 głosów w tym 52 o wartości 1.
Niektórzy dawali 1 i tyle. Inni pisali komentarze, że nie podobają im się praktyki CMON itp.
Niestety więc to nie jest ocena gry, a raczej firmy.
_leigam_
Posty: 941
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: _leigam_ »

https://boardgamegeek.com/image/4823419 ... th-may-die
To była jedna z przyczyn dawania 1ek z tego co pamiętam. Jak najbardziej uzasadniona.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: Arius »

Tak, to też było jedną z przyczyn.
Czy uzasadniona?
Moim zdaniem nie. Jeśli bez tego czegoś dużego sama gra zaslugiwalaby np. na 6, to obniżanie do 1 jest po prostu przykładem niedojrzalosci emocjonalnej rodem z przedszkola.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: japanczyk »

_leigam_ pisze: 28 lip 2019, 09:20 https://boardgamegeek.com/image/4823419 ... th-may-die
To była jedna z przyczyn dawania 1ek z tego co pamiętam. Jak najbardziej uzasadniona.
Dlaczego uzasadniona? Że oferowali wielką figurkę Cthulu to źle?
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: Arius »

japanczyk pisze: 28 lip 2019, 11:01
_leigam_ pisze: 28 lip 2019, 09:20 https://boardgamegeek.com/image/4823419 ... th-may-die
To była jedna z przyczyn dawania 1ek z tego co pamiętam. Jak najbardziej uzasadniona.
Dlaczego uzasadniona? Że oferowali wielką figurkę Cthulu to źle?
Tak. Że słabe SG, że ta figurka to już przesada. Bardzo wiele osób właśnie się na nią napaliło. CMON źle oszacować zainteresowanie nią i potem dorzucali kolejne partie z wyższą cena. Ewidentne strzyżenie owiec...
Kasa się zgadzała , ale pijarowo słabo wyszło.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: japanczyk »

Arius pisze: 28 lip 2019, 13:59 Tak. Że słabe SG, że ta figurka to już przesada. Bardzo wiele osób właśnie się na nią napaliło. CMON źle oszacować zainteresowanie nią i potem dorzucali kolejne partie z wyższą cena. Ewidentne strzyżenie owiec...
Kasa się zgadzała , ale pijarowo słabo wyszło.
Trochę offtop (może nowy wątek?), ale dla mnie to bzdura żeby wystawiać grze 1 bo się komuś nie podobają jakieś praktyki... wystawiamy grze ocenę za grę i wydanie czy za kampanię?
Słabe SG? To kwestia oczekiwań, a jeśli ktoś oczekiwał czegoś innego... jego problem. Figurka była limitowana, CMON wyszedł naprzeciw i udostępnił więcej w wyższej cenie żeby pierwsze osoby nie były pokrzywdzone? Też źle? No dajcie spokój. Jak się komuś coś nie podoba niech nie wspiera :-)

Ciekaw jestem co w ogóle portal będzie mógł wydać z tych wszystkich rzeczy i jakie będą ceny...
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: ShapooBah »

_leigam_ pisze: 28 lip 2019, 09:20 https://boardgamegeek.com/image/4823419 ... th-may-die
To była jedna z przyczyn dawania 1ek z tego co pamiętam. Jak najbardziej uzasadniona.
Ja cały czas uważam, że ten krasnal ogrodowy to taki raczej raster egg, autoparodia. Nie rozumiem kto by chciał coś takiego kupić i to za 100$
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: alpha »

Spoiler:
Ja też bym go nie kupił, ale nie dziwi mnie, że są na takie coś chętni, i to za 100$.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
mordajeza
Posty: 360
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2019

Post autor: mordajeza »

Arius pisze: 28 lip 2019, 10:45 (...) obniżanie do 1 jest po prostu przykładem niedojrzalosci emocjonalnej rodem z przedszkola.
Otóż to! Ja bym jeszcze dodał, że najzabawniejsze jest to, że - z tego co zauważyłem - jedynki wystawiają zazwyczaj osoby, które uważają się za bardziej dojrzałych graczy, od tego plebsu, co w ich mniemaniu zawyża oceny słabym grom. Tacy szeryfowie, jedyni sprawiedliwi ;)

Z ciekawości przejrzałem swój profil na bgg i żadnej grze nie dałem oceny poniżej 3. Ocenę 2 wystawiłbym może karcianej wojnie, gdybym miał ją ocenić... Ale 1?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

Problem jest taki, że na BGG nie da się oceniać wydawnictwa. Pewnie wtedy nie było by takich akcji.
To samo jest z Barrage.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: japanczyk »

detrytusek pisze: 29 lip 2019, 08:22 Problem jest taki, że na BGG nie da się oceniać wydawnictwa. Pewnie wtedy nie było by takich akcji.
To samo jest z Barrage.
A czy jest potrzeba oceny wydawnictwa?
IMHO ludzie głosują portfelami i póki znajdują się chętni do zakupu takich a nie innych produktów...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

To po prostu kolejny dowód na to, że oceny na bgg niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywistą wartość gry i posługiwanie się pozycją czy oceną z bgg na przykład przy zakupie gry jest często pozbawione sensu.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Coen »

A co powiecie na "1" na bgg stawiane z automatu przez niektórych za wymaganą aplikację do gry.
Np. tutaj
https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... s?rating=1
" App game .... this is BOARD game geek ..... "
albo nawet tutaj:
https://boardgamegeek.com/boardgame/161 ... s?rating=1
"Not a board game. 'Mandatory app required.""
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 95 times
Been thanked: 94 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: mluckner »

Coen pisze: 29 lip 2019, 09:10 A co powiecie na "1" na bgg stawiane z automatu przez niektórych za wymaganą aplikację do gry.

Jeżeli popatrzysz na definicję 1 w BGG, czyli "Okropna - profanuje gry planszowe" to w rozumieniu oceniających jest to ocena słuszna. Trudno dyskutować o ich odczuciach, więc ocena wydaje się uprawniona.

Wystawianie 1 za gigantyczną figurkę czy nieprzypadającą do gustu kampanię jest trudniejsze do obronienia.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2019, 16:35 przez mluckner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Coen »

mluckner pisze: 29 lip 2019, 09:16 Jeżeli popatrzysz na definicję 1 w BGG, czyli "Okropna - profanuje gry planszowe" to w rozumieniu oceniających jest to ocena słuszna. Trudno dyskutować o ich odczuciach, więc ocena wydaje się uprawniona.
W Alchemikach nie ma musu korzystania z aplikacji. W instrukcji jest mowa, że jeśli nie chcesz korzystać z elektronicznych urządzeń, to jedna osoba może wcielić się w rolę mistrza gry i działać jak czytnik kart. Aplikacja to tylko duże ułatwienie.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

japanczyk pisze: 29 lip 2019, 08:29
detrytusek pisze: 29 lip 2019, 08:22 Problem jest taki, że na BGG nie da się oceniać wydawnictwa. Pewnie wtedy nie było by takich akcji.
To samo jest z Barrage.
A czy jest potrzeba oceny wydawnictwa?
IMHO ludzie głosują portfelami i póki znajdują się chętni do zakupu takich a nie innych produktów...
No jak widać jest taka potrzeba.
Co do portfelów - głosujący to są w większości "człowieki", którzy już za nią zapłacili i tylko to im zostało.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: raj »

mluckner pisze:
Coen pisze: A co powiecie na "1" na bgg stawiane z automatu przez niektórych za wymaganą aplikację do gry.
Jeżeli popatrzysz na definicję 1 w BGG, czyli "Okropna - profanuje gry planszowe" to w rozumieniu oceniających jest to ocena słuszna. Trudno dyskutować o ich odczuciach, więc ocena wydaje się uprawniona.
Wystawianie 1 za gigantyczną figurkę czy nieprzypadającą do gustu kampanię jest trudniejsze do obronienia.
Jeżeli uznajesz, że aplikacja samym swoim istnieniem może profanować gry planszowe, to tak samo należy uznać, że dodatkowa figurka albo "odrażająca kampania" może je profanować.
Jak dla mnie każdy z tych powodów jest żenującym uzasadnieniem dla postawienia 1.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Eremita »

mluckner pisze: 29 lip 2019, 09:16Jeżeli popatrzysz na definicję 1 w BGG, czyli "Okropna - profanuje gry planszowe"
Tu się muszę wtrącić.
"Awful - defies game description" znaczy mniej więcej "Okropna - trudno to nazwać grą".
"Profanuje" to "defiles", a użyte tutaj "defies" to "zaprzecza","przeciwstawia się","nie pozwala". Nie pozwala na opisanie tego jako gry.
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 95 times
Been thanked: 94 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: mluckner »

Eremita pisze: 29 lip 2019, 10:13
mluckner pisze: 29 lip 2019, 09:16Jeżeli popatrzysz na definicję 1 w BGG, czyli "Okropna - profanuje gry planszowe"
Tu się muszę wtrącić.
"Awful - defies game description" znaczy mniej więcej "Okropna - trudno to nazwać grą".
"Profanuje" to "defiles", a użyte tutaj "defies" to "zaprzecza","przeciwstawia się","nie pozwala". Nie pozwala na opisanie tego jako gry.

Mój błąd, a właściwie słabnący wzrok. Dzięki za poprawienie. Jednakże merytorycznie sprowadza się to do tego samego, może tracąc trochę na fanatycznym wydźwięku, komuś użycie aplikacji nie pozwala uznać gry za grę planszową
raj pisze: Jeżeli uznajesz, że aplikacja samym swoim istnieniem może profanować gry planszowe, to tak samo należy uznać, że dodatkowa figurka albo "odrażająca kampania" może je profanować.
Jak dla mnie każdy z tych powodów jest żenującym uzasadnieniem dla postawienia 1.
Co do figurki to w sumie zgoda, jej rozmiar może spowodować, że ktoś nie uzna już gry za planszową. Jednakże kampania to już nie jest element gry, nie powinna decydować o ocenie.

Dodam tylko dla wyjaśnienia, że ja nie ocenił bym tych gier i z tych powodów na 1. Uznaję tylko, że poza zarzutami co do kampanim są to opinie nie zaprzeczające opisowi oceny.

PS. Nie wiem dlaczego, ale nie formatują mi się znaczniki quote.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Curiosity »

mluckner pisze: 29 lip 2019, 13:47 PS. Nie wiem dlaczego, ale nie formatują mi się znaczniki quote.
Próbowałem poprawić, ale coś się zepsuło. Nie działa i już.
Administratorze, hop, hop!
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MiXB »

Ciekawa sprawa, bo to samo zjawisko jest obserwowane w grach komputerowych czy w filmach - ludzie potrafią zjechać grę/film za szachrajstwa wydawnictw. Czy słusznie? Szczerze mówiąc to nie wiem. Rozumiem i w pewnym sensie popieram coś takiego, ale tylko i wyłącznie dlatego, że inaczej po prostu nie da się zjechać wydawnictw/studiów/itd. Jedynki są dla CMON. To forma sprzeciwu i dezaprobaty wobec ich działań i polityki. Gra cierpi i to diabelnie nie fair, zwłaszcza dla twórców, ale przekaz jest przynajmniej głośny i wyraźny. Żyjemy w tak głupich czasach, że jak inaczej można wyrazić niezadowolenie wobec polityki studia/wydawnictwa jak nie przez wystawianie złych ocen ich grom?

Oczywiście klasycznie można powiedzieć, że "nie podoba się - nie kupuj", ale to też jest bardzo naiwne podejście. Przeciętny Kowalski ma w du*** szachrajstwa, bo o nich zwyczajnie nie wie o nich albo po prosto go one nie obchodzą, a fani i osoby naprawdę zainteresowane mają tylko takie pole do popisu. Każda inna forma "sprzeciwu" nie ma żadnego przebicia. Nie ma BGG dla wydawnictw, a nawet jeśli byłoby to i tak nie miałoby to takiego wydźwięku jak samo BGG. Sprzedaż może i będzie niższa w ramach sprzeciwu, ale nikt z torbami nie pójdzie. A poza tym nie ma co robić..

Inna inszość czy reakcja w tym konkretnym przypadku tego typu jest uzasadniona, ale to zostawię już każdemu z osobna do interpretacji. Ogólny sentyment wystawiania jedynek grom za działania wydawnictw rozumiem chociaż naprawdę szkoda mi twórców i deweloperów, którzy obrywają za ich działania, ale po prostu innych opcji nie ma.

Znak czasów?
gogovsky
Posty: 2199
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: gogovsky »

Fun fact np. posiadłość szaleństwa na steamie ma multum mega negatwynych komentarzy, bo ,,klikam tam, a tam się prawie nic nie dzieje nuda". To świadczy o poziomie społeczeństwa.:)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 95 times
Been thanked: 94 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: mluckner »

Curiosity pisze: 29 lip 2019, 15:56
mluckner pisze: 29 lip 2019, 13:47 PS. Nie wiem dlaczego, ale nie formatują mi się znaczniki quote.
Próbowałem poprawić, ale coś się zepsuło. Nie działa i już.
Administratorze, hop, hop!
Administrator zareagował i już jest Ok. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ