Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

alpha pisze: 13 sie 2019, 17:00 Słuchaj Animus, ja rozumiem, że chciałeś błysnąć, ale dylemat więźnia, to dylemat więźnia, a nie dylemat gracza (pomimo tego, że jest to problem teorii gier). ...
Oh lol
Nie nie, myślę że jeśli ktokolwiek zabłysł to Ty.

Pewnie "dylemat kurczaka" w zestawie gier w teorii gier dla Ciebie też ma tylko do czynienia z drobiem :lol:

Teoria gier ma w założeniu badaniu matematycznych modeli strategicznej interakcji pomiędzy downa racjonalnym decydentami w sytuacjach zwanych 'grami'.
I jeśli uważasz że nic to nie ma wspólnego z matematyką, a że profesorowie pracujący nad teorią gier w uniwersytetach robią badania na więźniach, drobiu, dyktatorach (dictator's dilemma), wolontariuszach (volunteer's dilemma), podróżnikach (traveller's dilemma) czy innych... no to... nic tylko odwiedzać takie uniwersytety i się przyglądać takim pracom naukowym :lol:

Jakby nie było jeśli uważasz że gry w teorii gier nic nie mają wspólnego z matematyką, a ich zastosowanie to nie ekonomia it, tylko uczenie dzieci pewnej moralności w zachowaniu.... no ok... innowacyjne podejście które pewnie by i Von Neumanna zaskoczyło :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

alpha pisze: 13 sie 2019, 17:00 Słuchaj Animus, ja rozumiem, że chciałeś błysnąć, ale dylemat więźnia, to dylemat więźnia, a nie dylemat gracza (pomimo tego, że jest to problem teorii gier). Tą są zwyczajne dylematy nie mające nic wspólnego z ekonomią ani matematyką. Tak samo jak nic wspólnego z ekonomią czy matematyką nie mają do czynienia: uczenia dziecka dzielenia się z innymi, uczenia że kradzież jest zła, ustępowania starszej osobie miejsca, itp. Ja wiem, że wszystko można opisać matematyką (w końcu nie bez przyczyny nazywa się ją "królową nauk") lub w niektórych przypadkach ekonomią czy jakąś inną świetnie brzmiącą nauką, ale nie róbmy z dylematów moralnych słupków z dodawaniem :)
Pierwsza zasada po wpadnięciu w dziurę - przestać kopać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 17:45 Pierwsza zasada po wpadnięciu w dziurę - przestać kopać.
Rozumiem to na 2 sposoby, więc nie wiem co masz na myśli.

AnimusAleonis pisze: 13 sie 2019, 17:24 Oh lol
Spoiler:
Mam wrażenie, że albo zbyt szybko czytasz i nie nadążasz z przemyśleniami, albo nie rozumiesz przekazu :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

Oooo, widzę, że większość jest zwolennikiem sprowadzenia każdej sytuacji do matematyki. Oczywiście można i tak. Tak trudno załapać, że dylemat więźnia jest rozpatrywany matematycznie, ale nie jest to jedyny możliwy "rozbiór" na czynniki pierwsze? Naprawdę jedyne podejście naukowe jakie można do tej sytuacji zastosować wg was, to tylko i wyłącznie matematyka? OK..... OK..... przyjmuję do wiadomości, i nie drążę więcej tematu. :roll:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

toblakai pisze: 13 sie 2019, 20:28 Niezły troll ;)
Coraz częściej rozpowszechnianą teorię płaskiej ziemi też można nazwać niezłym trollem, a nawet najlepszym, jednak wydaje mi się że tak jak "płaskoziemowcy" alpha raczej wieży w to co mówi.

I oczywiście też najprościej po popełnieniu gafy mówić że się żartowało czy "trollowało"...
alpha pisze: 13 sie 2019, 21:08 Oooo, widzę, że większość jest zwolennikiem sprowadzenia każdej sytuacji do matematyki. Oczywiście można i tak. Tak trudno załapać, że dylemat więźnia jest rozpatrywany matematycznie, ale nie jest to jedyny możliwy "rozbiór" na czynniki pierwsze? Naprawdę jedyne podejście naukowe jakie można do tej sytuacji zastosować wg was, to tylko i wyłącznie matematyka? OK..... OK..... przyjmuję do wiadomości, i nie drążę więcej tematu. :roll:
Chyba na prawdę nie czytasz co inni piszą, nikt nie powiedział że jakiekolwiek gry w teorii gier można tylko i wyłącznie rozpatrywać pod kątem matematycznym, jedynie że teoria gier jest analizą matematycznych modeli, po prostu tym jest z definicji i z praktyki, a to że później wnioski/spostrzeżenia/itd z tego wyciągnięte są przekładana na i stosowane w przeróżnych sferach, od ekonomii, po politykę, sport itd itp to i oczywiste i nikt temu nie przeczy... prócz Ciebie:
alpha pisze: 13 sie 2019, 17:00 .. Tą są zwyczajne dylematy nie mające nic wspólnego z ekonomią ani matematyką. ...
Ale ok dla mnie koniec tego kompletnego off-topu... nie bronię Ci przekonania że gry w teorii gier to było takie o "zwyczajne dylematy" które sobie były aż nie zostały zebrane w zbiór ciekawych dylematów przez kogoś tam pod nazwą "teoria gier", a głównym zastosowaniem dylematu więźnia i innych gier z teorii gier to by uczyć dzieci moralności czy tam czegoś ... nawet życzę z tym powodzenia :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

Mam prośbę, o nie wrzucanie mnie do worka z płaską ziemią, bo naprawdę nie wiem gdzie widzisz jakieś powiązania.
Po drugie to nie ja, ale ty zszedłeś z kwestii dylematu więźnia, na matematyczne opisywanie tej 2-osobowej gry.

Ja nawiązałem do dylematu więźnia jako dylematu prawdziwej osoby, która mogłaby się w takiej sytuacji znaleźć, i nic o równaniach matematycznych nie mówiłem.
Czy tak naprawdę trudno wyczuć równoległy odnośnik z danej fabuły?
Z przypowieściami lub anegdotami też zawsze wszystko sprowadzasz do matematyki jeżeli ktoś użył ich do unaocznienia czegoś?

Ja jestem naprawdę godny podziwu jak umysły nowych pokoleń są ograniczone.
Nie wiem może stary jestem i potrafię szeroko spojrzeć na to co ludzie próbują przekazać, bo już wiele razy i to nie tylko na tym forum zauważyłem wąskie myślenie u rozmówców.
Miałem już takie przypadki (i to nie tylko wychodzące ode mnie), których inni nie rozumieli, bo uczepili się na siłę jednego spojrzenia na nie.
Powtarzam: nie tylko ja byłem obiektem kpin jak w tym przypadku.
Czytałem rozmowy (bez wtrącania się do nich), gdzie inni nie łapali pewnych wtrąceń czy dygresji.

Dobra, nie ciągnę tego dalej, bo wyjdę na marudera, a nie o to mi tu chodziło.
Ja tutaj odpadam z tej teorii gier, jeżeli każde słowo trzeba tłumaczyć od podszewki :)
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dalej nie jestem przez was rozumiany, ale nie będę ciągnął tego off-topu, bo mi się zaraz oberwie od admina.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
darioalv
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:51
Been thanked: 1 time

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: darioalv »

Jesli dobrze kojarzę to nikt nie zna algorytmu bgg. Może więc tak być że on w ogóle nie bierze skrajnych ocen pod uwagę?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

darioalv pisze: 14 sie 2019, 18:01 Jesli dobrze kojarzę to nikt nie zna algorytmu bgg.
Czyżby stworzyła go jakaś Obca Cywilizacja? :shock:
Na pewno zna go autor algorytmu i zapewne administracja bgg.
A gdyby ktoś z zewnątrz chciał poznać działanie tego algorytmu, to myślę, że wystarczyłoby do tego prześledzenie historii ocen jednej góra kilku nowych gier.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

Wczoraj na bgg autor jednej z gier zgłosił następujący problem: jego gra otrzymała dwie oceny z "fake'owych" kont. Jedna ocena to 1 z komentarzem "junk" od użytkownika N/A, a druga 2 z komentarzem "crap" również od użytkownika N/A
ODPOWIEDZ