Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

Jak zwykle ludzie zabierają się do takich rzeczy na same dziwne sposoby. Zamiast podnieść temat czy nie warto rozpocząć na bgg oceniać wydawnictwa, zamiast szerzyć świadomość na temat tych niechcianych zachowań, to walą niezasadne jedynki grom i piszą komentarze, których nikt nie czyta. Zgroza. This is why we can't have nice things.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Galatolol »

donmakaron pisze: 29 lip 2019, 17:01 Jak zwykle ludzie zabierają się do takich rzeczy na same dziwne sposoby. Zamiast podnieść temat czy nie warto rozpocząć na bgg oceniać wydawnictwa, zamiast szerzyć świadomość na temat tych niechcianych zachowań, to walą niezasadne jedynki grom i piszą komentarze, których nikt nie czyta. Zgroza. This is why we can't have nice things.
Mnóstwo osób (w tym ja) czyta komentarze do ocen na BGG. Szczególnie do tych niskich.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

Sądzę jednak, że czytają te komentarze raczej osoby zorientowane w temacie. Nie widzę tego "przeciętnego Kowalskiego", który grzebie po zakamarkach bgg.

Z ciekawości: jeśli czytałeś jakieś komentarze odnośnie wspomnianego CMON - zmieniło to Twoje zdanie na temat wydawnictwa?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: EVOCATVS »

Też czytam komentarze do najniższych ocen zarówno gier, jak i filmów oraz książek. Takie mamy głupie czasy, że często tam się pojawia coś więcej niż ocena produktu, bo ludzie nie umieją go rozdzielić od twórcy/wydawcy/itp.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

Czytacie żeby wiedzieć co tam ludzie wypisują ciekawego, czy żeby wiedzieć czy te niskie oceny są uzasadnione?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Galatolol »

donmakaron pisze: 29 lip 2019, 17:29 Z ciekawości: jeśli czytałeś jakieś komentarze odnośnie wspomnianego CMON - zmieniło to Twoje zdanie na temat wydawnictwa?
Nie, bo opinię i tak już miałem niską. Wypuszczanie gier będących tylko pretekstem do sprzedaży plastiku i zrobienie z Cthulhu krasnala ogrodowego mi wystarczyło ;)

Natomiast gdybym nie miał zdania nt. wydawnictwa i był mocno zajawiony grą, to takie komentarze raczej by mnie nie zniechęciły. Co inego gdybym się wahał.

donmakaron pisze: Czytacie żeby wiedzieć co tam ludzie wypisują ciekawego, czy żeby wiedzieć czy te niskie oceny są uzasadnione?
A to nie to samo? :wink:
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: EVOCATVS »

donmakaron pisze: 29 lip 2019, 17:38 Czytacie żeby wiedzieć co tam ludzie wypisują ciekawego, czy żeby wiedzieć czy te niskie oceny są uzasadnione?
Poniekąd jedno wynika z drugiego. Chociaż, jeśli ta ocena dotyczy czegoś innego niż sam produkt, to dla mnie jest nieuzasadniona.
Podam taki przykład, czytałem kiedyś książkę Che Guevary i nie mam oporów oceniać ją dobrze lub bardzo dobrze, pomimo tego kim był jej autor i jak o nim mam niepochlebną opinię.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

Można czytać, żeby się pośmiać z ludzi czy z czystej ciekawości, a można żeby sprawdzić czy trzeba odciąć najniższe dla interpolacji rzetelniejszej oceny.

Więc wychodzi na to, że komentarze do oceny gry to nie miejsce na wylewanie złości na wydawnictwo. Bo albo nie czytają, albo już mają wyrobioną opinię czy tam znają temat. A właśnie o to mi chodziło ;)

Sam też czytam komentarze do niskich ocen, ale raczej w sklepach, bo tam ma to dla mnie jakiekolwiek znaczenie - produkt często bywa wadliwy, nie jest zgodny z opisem czy coś w tym stylu. Na bgg czytam tylko komentarze znajomych, żeby zobaczyć co ciekawego mają do powiedzenia, raczej nie dotyczy to niskich ocen.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 18:32 Jeżeli ktoś chce zbojkotować grę, która sama w sobie nie jest niczemu winna, a chodzi tylko o nazwijmy to aspekt polityczny to czym to się różni od terroryzmu?
niewybuchającymi krasnalami ogrodowymi...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
PEST
Posty: 70
Rejestracja: 26 mar 2009, 22:51
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: PEST »

Kilka lat temu games workshop zorganizowalo kampanie w obronie wlasnosci intelektualnej, rozsylajac pisma od prawnikow do kazdego kto oferowal cokolwiek majacego wspolnego z ich produktami (a w tamtych czasach byly to w wiekszosci tytuly out of print). W efekcie z ogolnodostepnego internetu na dlugi czas zniknela wszelka fanowska tworczosc - dodatki, scenariusze, warianty zasad itd...
Oj posypaly sie wtedy jedynki na BGG :twisted:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Curiosity »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 19:11 Swoją drogą jak nauczyciele strajkowali to byli gotowi zbojkotować matury. Czyli wyrządźmy komuś krzywdę to wtedy nas posłuchają = terroryzm.
Bardzo proszę, nie brnijmy w to dalej.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No właśnie. Gra jest na 8 ale ja dam 1 bo mi wydawnictwo się nie podoba i ko na tym cierpi? Gra, autor gry, ilustrator...
Oceny BGG nie są od tego typu gierek politycznych.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: xilk »

gogovsky pisze: 29 lip 2019, 19:27 Ja rozumiem, oburzenie itd., ale definicja słownikowa jest po stronie Dr ;p tzn. nauczyciele akurat się zgadzają, komentarze na bgg średnio ;)

terroryzm [łac.], różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych
Naucz się czytać, to co wstawiasz. Akurat jeszcze mamy prawo do strajku, z wyjątkiem służb. A nauczyciel to jak na razie praca, a nie służba. Tyle w temacie i nie brnijmy w to.

Osobiście staram się nie wystawiać "1" jako ocen, czy to przy grach, filmach, czy innych produkcjach. Choć niedługo to zrobię w jednym przypadku, gdzie wydawnictwo akurat leci sobie w kulki z ludźmi, którzy przedpłacili za produkt. Jednak nie o tym chciałem pisać. Moim zdaniem, nie ma dobrej metody wpływu na wydawnictwa. A jeśli już ktoś chce pokusić się o danie "1" przy grze, bo mu kampania się nie podoba, to niech chociaż wysili swoją znajomość języka angielskiego i niech wpisze ze dwa lub trzy zdania wyjaśnienia, czemu dał niską ocenę. Dawanie samego "1" i nic więcej lub komentarza w stylu "Beznadziejne wydawnictwo", to mija się z celem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: brazylianwisnia »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 19:45 No właśnie. Gra jest na 8 ale ja dam 1 bo mi wydawnictwo się nie podoba i ko na tym cierpi? Gra, autor gry, ilustrator...
Oceny BGG nie są od tego typu gierek politycznych.
Można wiedzieć czemu cierpi gra? Cierpi wydawnictwo bo spadnie sprzedaż. Gra będzie taj samo dobra/zła. Autor tez nie ucierpi bo na planszowkach autorzy sensownie nie dorabiaja.
Nie widzę nic złego w wystawianiu dowolnej oceny wg widzimisię. Taka wolność słowa i dlatego opinia tłumu jest niewiele warta.

Sam bym bonkotowal jak by wydawnictwo poleciało z czymś w kulki a po roku zmieniłbym ocenę na prawdziwą. Sprzedaż utracona i na tym się to kończy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

brazylianwisnia pisze: 29 lip 2019, 20:12
Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 19:45 No właśnie. Gra jest na 8 ale ja dam 1 bo mi wydawnictwo się nie podoba i ko na tym cierpi? Gra, autor gry, ilustrator...
Oceny BGG nie są od tego typu gierek politycznych.
Można wiedzieć czemu cierpi gra? Cierpi wydawnictwo bo spadnie sprzedaż. Gra będzie taj samo dobra/zła. Autor tez nie ucierpi bo na planszowkach autorzy sensownie nie dorabiaja.
Nie widzę nic złego w wystawianiu dowolnej oceny wg widzimisię. Taka wolność słowa i dlatego opinia tłumu jest niewiele warta.

Sam bym bonkotowal jak by wydawnictwo poleciało z czymś w kulki a po roku zmieniłbym ocenę na prawdziwą. Sprzedaż utracona i na tym się to kończy.
Jeżeli gra miałaby wylądować w 1 setce BGG a wyląduje gdzieś na 2835 miejscu to ucierpi na tym popularność gry. No i autor nie może się pochwalić że jego gra jest w 1 setce BGG.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
toblakai
Posty: 1267
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: toblakai »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 20:31
brazylianwisnia pisze: 29 lip 2019, 20:12
Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 19:45 No właśnie. Gra jest na 8 ale ja dam 1 bo mi wydawnictwo się nie podoba i ko na tym cierpi? Gra, autor gry, ilustrator...
Oceny BGG nie są od tego typu gierek politycznych.
Można wiedzieć czemu cierpi gra? Cierpi wydawnictwo bo spadnie sprzedaż. Gra będzie taj samo dobra/zła. Autor tez nie ucierpi bo na planszowkach autorzy sensownie nie dorabiaja.
Nie widzę nic złego w wystawianiu dowolnej oceny wg widzimisię. Taka wolność słowa i dlatego opinia tłumu jest niewiele warta.

Sam bym bonkotowal jak by wydawnictwo poleciało z czymś w kulki a po roku zmieniłbym ocenę na prawdziwą. Sprzedaż utracona i na tym się to kończy.
Jeżeli gra miałaby wylądować w 1 setce BGG a wyląduje gdzieś na 2835 miejscu to ucierpi na tym popularność gry. No i autor nie może się pochwalić że jego gra jest w 1 setce BGG.
To niech na przyszłość lepiej dobiera sobie wydawce.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: brazylianwisnia »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 20:31 Jeżeli gra miałaby wylądować w 1 setce BGG a wyląduje gdzieś na 2835 miejscu to ucierpi na tym popularność gry. No i autor nie może się pochwalić że jego gra jest w 1 setce BGG.
No ale taki jest cel tych 1ek by ucierpiała popularność gry a co za tym idzie sprzedaż i może też zachecic autora do zmiany wydawcy na przyszłość.

Czy sama gra przez to staje się słabsza? Wręcz nawet i lepiej bo staje się elitarna ;-)
Gra które dostają masowe 1ki raczej nigdy nie groziła pierwsza setka BGG.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

brazylianwisnia pisze: 29 lip 2019, 21:52 No ale taki jest cel tych 1ek by ucierpiała popularność gry a co za tym idzie sprzedaż
Ten, co ocenia grę na 1, czuje się jak bohater opowiadania Ostatni husarz. I najczęściej efekt jego działań jest porównywalny z dokonaniami Lucusia. Bo z wyjątkiem niszowych produkcji, związek między oceną gry a wielkością jej sprzedaży jest znikomy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: brazylianwisnia »

Moim zdaniem związek jest spory. Gdy gram ma ocenę 8,5 na BGG po 1000 głosach to musi budzić zainteresowanie. Dużo osób rzuci na nią okiem. I myślę że odwrotna sytuacja - przy 6,5 wiele osób złapią wątpliwości lub nawet jej nie zauważa jeśli rzuca okiem co wyszło w tym roku z sortowaniem po ocenach. Tak samo wiele osób przecież przegląda oceny filmów gdy szuka czegoś do obejrzenia.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 869 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: raj »

Ktoś kiedyś wrzucał link do tekstu gdzie ktoś związany z handlem wskazywał na związek pomiędzy wysoka oceną na BGG a zamówieniami hurtowników.
Mechanizm jest prosty - jeżeli gra ma wysoka ocenę, to można zakładać, że będzie wzbudzała zainteresowanie u ludzi i tym samym więcej ich będzie zainteresowanych kupnem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Bardok »

Apropo "szeryfów bgg" to niestety jest to odpowiedź na wrzucanie 10tek bo jest sie fanbojem wydawnictwa. Popatrzcie na oceny Valhalli od wookiego. Konta tworzone na szybkiego tylko z 1 grą i dające 10tki zanim gra wyszła. Znajomi... Rodzina... Samo wydawnictwo...

1Ki. 10tki. Wojny fanboi.... Kolejny dowód że bgg nie oddaje w żaden sposób jakości gry a top jest plebiscytem popularności po prostu...
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: mordajeza »

Jednak się nie zgodzę, że jedynki są usprawiedliwioną odpowiedzią na 10. W skali bgg 10 znaczy „Outstanding - will always enjoy playing” i danie takiej oceny jest znacznie bardziej zrozumiałe, niż „defies game description”.

Tzn. wg mnie ktoś może uważać np. Valhallę za wybitną grę (i nie, wcale nie musi być fanboyem wydawnictwa - w ogóle mam wrażenie, że większość osób nawet nie ma świadomości, kto wydał jaką grę) i ma do tego pełne prawo. Ale już stwierdzenie, że to w ogóle nie jest gra, jest po prostu nieprawdą. Jeżeli już, to w moim odczuciu przeciwieństwem 10 jest już bardziej 2 („Very bad - won’t play ever again”)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

mordajeza pisze: 30 lip 2019, 08:52 Jednak się nie zgodzę, że jedynki są usprawiedliwioną odpowiedzią na 10. W skali bgg 10 znaczy „Outstanding - will always enjoy playing” i danie takiej oceny jest znacznie bardziej zrozumiałe, niż „defies game description”.
Nie w przypadku gry jeszcze nie wydanej ;)

Zastanawiam się też czy 1 są odpowiedzią na 10, 10 na 1, czy może dzieją się po prostu równolegle.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

mordajeza pisze: 30 lip 2019, 08:52 Jednak się nie zgodzę, że jedynki są usprawiedliwioną odpowiedzią na 10. W skali bgg 10 znaczy „Outstanding - will always enjoy playing” i danie takiej oceny jest znacznie bardziej zrozumiałe, niż „defies game description”.

Tzn. wg mnie ktoś może uważać np. Valhallę za wybitną grę (i nie, wcale nie musi być fanboyem wydawnictwa - w ogóle mam wrażenie, że większość osób nawet nie ma świadomości, kto wydał jaką grę) i ma do tego pełne prawo. Ale już stwierdzenie, że to w ogóle nie jest gra, jest po prostu nieprawdą. Jeżeli już, to w moim odczuciu przeciwieństwem 10 jest już bardziej 2 („Very bad - won’t play ever again”)
Skupiasz się na angielskim opisie ocen (który mnie np wogóle nie interesuje bo skala liczbowa jest bardzo wymowna i bez nich) ale patrząc z matematycznego punktu widzenia 1 jako ocena najgorsza jest przeciwieństwem 10 czyli oceny najlepszej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

Krzywa Gaussa się kłania.

W normalnym rozkładzie 1 i 10 rozkładają się równomiernie i są mniejszością. Można to zobaczyć na kontach statystycznych użytkowników np. IMDBu, filmwebu czy BGG, praktycznie każdy użytkownik na podstawie swoich ocen tworzy coś w rodzaju krzywej Gaussa. Jakieś gry są super, jakieś takie sobie, większość zamyka się w przedziale od 4 do 7. Natomiast często, jeżeli zobaczymy na wykres ocen poszczególnych tytułów, np. dla przykładu niech będzie to kontrowersyjnie oceniany Avengers Endgame, następuje coś w rodzaju odwróconej krzywej Gaussa oceny w głównej mierze skupiają sie w przedziałach 1-3 i 8-10. Średnia w obu przykładach może wynosić około 5-6 punktów (w skali 1-10), ale rozkład jest kompletnie inny. Jeżeli gra ma zatrważającą ilość 5-8 punktów prawdopodobnie bardziej wskoczy na mój radar, niż gra, w której dużo 1 i dużo 10 wpływają na ocenę główną, a zaledwie garstka ludzi oceniła ją w granicach wspomnianego progu 5-8 punktów
ODPOWIEDZ