Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Halloween »

Czy zalew tytułów przełożył się już na małe nakłady? Czy dla współczesnej młodziezy jest to wciąż atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, dodatkowo czy moga sie na tak długo skupić?

Wydaje mi się, że wyczerpały się możliwości wzrostu popularności - zwłaszcza dla gier, do których trzeba przygotować rozpiske przed rozgrywką - jak np. bitewniaki czy karcianki. jestem ciekaw waszej opinii.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: seki »

Czy zalew tematów na forum przełożył się już na jego niskie loty? Czy dla współczesnej młodziezy jest to wciąż atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, dodatkowo czy mogą się na tak długo skupić by wymyślić ciekawy temat do dyskusji?

Wydaje mi się, że wyczerpały się możliwości znalezienia ciekawego tematu - zwłaszcza u osób, które założyły już tyle tematów, że trzeba by przygotować rozpiske aby się w nich połapać. Jestem ciekaw waszej opinii.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Scamander »

Ja proponuję zostawić moderowanie forum moderatorom @seki. Takie wstawki są jeszcze bardziej niepotrzebne od powielających się tematów.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Rikonelli »

Sam temat jest jak najbardziej OK, nie rozumiem zarzutów co do zakładania zbyt dużej ilości tematów. Dzięki temu coś się na forum dzieje i jest o czym popisać. Oczywiście nie mam na myśli tematów kompletnie pustych i bezsensownych.

Jeśli zaś chodzi o zdanie
Halloween pisze: 10 sie 2019, 14:49 Czy dla współczesnej młodziezy jest to wciąż atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, dodatkowo czy moga sie na tak długo skupić?
to maksymalnie nie popieram. Brzmi strasznie zdziadziale i gburowato.
Hurr, ta dzisiejsza młodzież, nic im się nie chce, durr.
To zupełna nieprawda i polecam pozbyć się takiego myślenia, bo to, że czasy się zmieniają, nie oznacza, że na gorsze.

Co do tematu - uważam, że nadejdzie renesans gier bez prądu i popularność w krótkim czasie wzrośnie. Tyle dobrego powstaje, że musi to kiedyś wyjść do szerszego grona.
Małe nakłady? Przecież świetne, nahypowane gry wyprzedają się błyskawicznie już w przedpremierze i trzeba czekać na dodruki :mrgreen:
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: toblakai »

Rikonelli pisze: 10 sie 2019, 20:57Co do tematu - uważam, że nadejdzie renesans gier bez prądu i popularność w krótkim czasie wzrośnie.
Ten renesans to już podobno trwa od lat - niektórzy nawet postulowali, że jest u schyłku.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: rattkin »

Uwaga, odpowiadam: za niecałe dwa lata, środek kwietnia. Będzie chłodny, ale rześki poranek.

Wszystkie kopie Ankh Morpork magicznie wyparują a nabyte za erło „Der Herr des Eisgartens„ zacznie mieć ujemną wartość, wyciągając systematycznie co miesiąc pieniądze z konta.

#najgorzej
Gnierat
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2019, 08:32
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Gnierat »

Rikonelli pisze: 10 sie 2019, 20:57 Hurr, ta dzisiejsza młodzież, nic im się nie chce, durr.
To zupełna nieprawda i polecam pozbyć się takiego myślenia, bo to, że czasy się zmieniają, nie oznacza, że na gorsze.
Całkowicie się z tym zgadzam. Ze znajomymi prowadzimy klub fantastyki, w głównej mierze są to gry planszowe. Młodzież nie może się doczekać cotygodniowych spotkań.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Jareks1985 »

Dwa lata temu, myślalem, że świat planszowek kończy się na monopoly i chińczyku.
Z nudy przegladajac internet. Trafiłem na grafikę J.Różalskiego, potem znalazłem tytuł scythe i recenzje Gambita. Dzisiaj mam niemal 30 tytułów w szafie i kilkadziesiat partii w dobre i bardzo dobre gry. Być może niedlugo w mojej okolicy powstanie klub planszówkowy, a w mojej pracy 6 kolegów zaczęło regularnie kupować i grywać w gry planszowe. Planszówkowa zaraza się rozkręca, ale ciężko się przebić, nie mniej sporo osob ceni sobie ten sposób spędzania czasu.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Lets_Grajmy »

Słuchałem nie tak dawno podcastu gdzie gośćmi byli najwięksi polscy wydawcy i projektanci (bez Trzewika) i zauważyli, że sprzedaż największych tytułów planszówek to jakiś mikroułamek sprzedaży kiepskich gier komputerowych.

Uważam, że u nas planszówki wciąż są postrzegane jako gry dla dzieci przez większość społeczeństwa. Dlatego jest jeszcze miejsce na dużą sprzedaż tylko potrzebujemy odpowiednika Wiedzmina 3, który uświadomiłby "mugoli", że to nie tylko Monopoly i Eurobiznes.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Halloween »

toblakai pisze: 10 sie 2019, 21:29
Rikonelli pisze: 10 sie 2019, 20:57Co do tematu - uważam, że nadejdzie renesans gier bez prądu i popularność w krótkim czasie wzrośnie.
Ten renesans to już podobno trwa od lat - niektórzy nawet postulowali, że jest u schyłku.
Ja też uważam, że jest już w schyłkowej fazie.

Na dzisiejszej mlodziezy sie nie znam ale jestem pewien, że tak łatwy i szeroki dostep do sieci przez smartfony i wszechobecna digitalizacja czyni ogromne zmiany w społeczeństwie. Osoby urodzone po 2000roku już świata bez komórek i internetu nawet nie widziały.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Dość odważna teza. Urodziłem się gruuuuuubo przed 2000 rokiem, i choć prawie wszyscy moi znajomi z mojego rocznika lub osadzonych w pobliżu nie widzą "już świata bez komórek i internetu", jak to napisałeś, to nie miałbym odwagi tak generalizować o nich, a co dopiero o młodzieży z którą, w przeciwieństwie do Ciebie, mam stały kontakt. W gry planszowe gram raptem kilka miesięcy, bo wcześniej grałem tylko na kompie nie uznając nic ponad to. Trafiło mi się kilku znajomych, którzy próbowali mnie wciągnąć w to, ale że grali w euro, a ten typ gier totalnie do mnie nie trafiał, więc nic z tego nie wychodziło. Do czasu. Planszówkami zaraziły mnie dzieciaki, które przychodzą do mnie na warsztaty. Często na zajęciach przeżywały sesje i od słowa do słowa jakoś wszczepiły mi tego bakcyla. I to bardzo mocno.

Z grami planszowymi u młodzieży jest jeden ogromny problem - cena, która często bywa zaporową dla nich. Nie raz widziałem dramat w oczach, gdy na wyprzedaży można było kupić komiksy i mangi w rewelacyjnych niskich cenach i trzeba było wybierać maksymalnie dwa trzy tytuły, bo na więcej brakowało. Przez cenę, niestety, planszówki i karcianki z całym swoim bogactwem i dobrodziejstwem, to pasja dla mających stałe pensje dorosłych. Ale, że widzę, jak czasami kosztem sporych wyrzeczeń, młodzież kupuje i się ekscytuje wypasioną planszówką, to jakoś mnie to nastraja optymistycznie.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Goldberg »

Halloween pisze: 11 sie 2019, 13:52

Na dzisiejszej mlodziezy sie nie znam......
Zdradź proszę ile Ty masz lat, co??
Bo ja , jako 40latek , powiem Ci ze widzę na nowo rozkwit gier rpg i gier planszowych
No to jak tam z twoim wiekiem??
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: rastula »

prawie każde hobby jest kosztowne, finansowo, czasowo, czy jakimikolwiek innym zasobem. generalnie jest też tak, że tak między 20 a 30 to glownym hobby jest działalność rozrywkowo towarzyska :)... potem powoli wraca się bądź znajduje powoli hobby, bo i regularne dochody się pojawiają i dyscyplina pewna się pojawia, niezbędna do hobby. natomiast tezy Helloween'a potraktujmy jak humorystyczne, bo dyskutować z nimi szkoda czasu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dałem w prezencie 17-latce grę Santa Maria. Przeczytała instrukcję ale nadal nie umie w nią grać, czeka na mnie... Dopowiem tylko że w tym roku odebrała świadectwo z paskiem...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: toblakai »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 sie 2019, 19:21Dopowiem tylko że w tym roku odebrała świadectwo z paskiem...
No tak, bo planszówki to przecież elitarne hobby dla najznakomitszych umysłów.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Cyel »

Gry bez prądu (podobnie jak inne aktywności bez prądu np sporty) są bardzo popularne wśród młodzieży i nie widzę powodu by miało się to zmienić. Świat elektroniczny jest fajny, ale poza nim dzieciaki też znajdują mnóstwo atrakcyjnych rzeczy.

W szkole w której pracuję (gimnazjum, teraz liceum) od 10 lat prowadzę klub bitewniakowo-modelarsko-planszowy i co roku są rzesze zajaranych tematem młodych weteranów i podekscytowanych nowicjuszy odkrywających gry. A wiem, że grywa też wiele osób, którzy klubowiczami nie są. Magic, RPGi, w każdym roczniku, w każdej klasie po kilka osób, zawsze.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Halloween »

Cyel pisze: 11 sie 2019, 20:42

W szkole w której pracuję (gimnazjum, teraz liceum) od 10 lat prowadzę klub bitewniakowo-modelarsko-planszowy i co roku są rzesze zajaranych tematem młodych weteranów i podekscytowanych nowicjuszy odkrywających gry. A wiem, że grywa też wiele osób, którzy klubowiczami nie są. Magic, RPGi, w każdym roczniku, w każdej klasie po kilka osób, zawsze.
To dobrze, bo RPG papierowe to myslalem, ze sa szczególnie w slabym stanie. Chocby i przez te substytuty w postaci Descentow i tym podobnych planszowek.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: seki »

Nowe pokolenia graczy na planszy też będą. Największa pasja mojego 7 letniego syna to gra w piłkę nożną i gry planszowe (nie komputer, nie tv). Do przedszkola (już teraz zerówka) inny chłopiec przynosił do zabawy Star realms i zebrała się 4 dzieci, która ciągle na zmianę pykała w Star realms nawet nie przeszkadzało im, że wolno czytają opisy kart. Mój syn jeszcze z innym chłopcem grywa w przedszkolu w szachy. A ten przedszkolak, który przynosi Star realms (syn kolegi z pracy) brał udział w turnieju Azula w klubie kości z Puszczykowa i pokonał kilku dorosłych. Także pasja do planszówek jest i będzie również u najmłodszych.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Andy »

Halloween pisze: 11 sie 2019, 13:52Ja też uważam, że jest już w schyłkowej fazie.
Cały świat jest w schyłkowej fazie. Zresztą od samego początku.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
profes79
Posty: 420
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 131 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: profes79 »

Halloween pisze: 11 sie 2019, 20:47
Cyel pisze: 11 sie 2019, 20:42

W szkole w której pracuję (gimnazjum, teraz liceum) od 10 lat prowadzę klub bitewniakowo-modelarsko-planszowy i co roku są rzesze zajaranych tematem młodych weteranów i podekscytowanych nowicjuszy odkrywających gry. A wiem, że grywa też wiele osób, którzy klubowiczami nie są. Magic, RPGi, w każdym roczniku, w każdej klasie po kilka osób, zawsze.
To dobrze, bo RPG papierowe to myslalem, ze sa szczególnie w slabym stanie. Chocby i przez te substytuty w postaci Descentow i tym podobnych planszowek.
Jest w tak słabym stanie, że w przedsprzedaży poszło 707 sztuk edycji kolekcjonerskiej WFRP 4ed. (edit: polskiej) a na Wspieram.to 7 edycja Zewu Cthulu zamknęła się prawie milionem złotych i 8 tysiącami wspierających...
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Halloween »

profes79 pisze: 13 sie 2019, 14:26
Halloween pisze: 11 sie 2019, 20:47

To dobrze, bo RPG papierowe to myslalem, ze sa szczególnie w slabym stanie. Chocby i przez te substytuty w postaci Descentow i tym podobnych planszowek.
Jest w tak słabym stanie, że w przedsprzedaży poszło 707 sztuk edycji kolekcjonerskiej WFRP 4ed. (edit: polskiej) a na Wspieram.to 7 edycja Zewu Cthulu zamknęła się prawie milionem złotych i 8 tysiącami wspierających...
To bardzo, bardzo dobrze.
Ja zaluje, ze planszowki odciagnely nas od RPG. Planszowki maja jednak ta przewage, ze sa mniej wymagajace.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: gogovsky »

Halloween pisze: 13 sie 2019, 22:13
profes79 pisze: 13 sie 2019, 14:26
Halloween pisze: 11 sie 2019, 20:47

To dobrze, bo RPG papierowe to myslalem, ze sa szczególnie w slabym stanie. Chocby i przez te substytuty w postaci Descentow i tym podobnych planszowek.
Jest w tak słabym stanie, że w przedsprzedaży poszło 707 sztuk edycji kolekcjonerskiej WFRP 4ed. (edit: polskiej) a na Wspieram.to 7 edycja Zewu Cthulu zamknęła się prawie milionem złotych i 8 tysiącami wspierających...
To bardzo, bardzo dobrze.
Ja zaluje, ze planszowki odciagnely nas od RPG. Planszowki maja jednak ta przewage, ze sa mniej wymagajace.
a są?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Brylantino »

gogovsky pisze: 14 sie 2019, 10:52
Halloween pisze: 13 sie 2019, 22:13
profes79 pisze: 13 sie 2019, 14:26

Jest w tak słabym stanie, że w przedsprzedaży poszło 707 sztuk edycji kolekcjonerskiej WFRP 4ed. (edit: polskiej) a na Wspieram.to 7 edycja Zewu Cthulu zamknęła się prawie milionem złotych i 8 tysiącami wspierających...
To bardzo, bardzo dobrze.
Ja zaluje, ze planszowki odciagnely nas od RPG. Planszowki maja jednak ta przewage, ze sa mniej wymagajace.
a są?
Co za bzdury... Ciekawe w czym RPG-i są bardziej wymagające od dowolnej gry euro? Rozumiem, że Dobble czy coś, to prosta rozrywka, ale rzucanie kostkami, siekanie potworów i odgrywanie swojej postaci nie brzmi jak coś bardzo wymagającego w porównaniu do grania w dowolną grę ekonomiczną.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: gogovsky »

planszówki mają nad rpg jedną przewagę, nie trzeba do nich ogarniętego mistrza gry, żeby się dobrze grało;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Kiedy hobby gier bez prądu przestanie rosnąć?

Post autor: Brylantino »

No chyba, że grasz w Descenta, albo poprzednią Posiadłość Szaleństwa ;)
ODPOWIEDZ