Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Grzdyll »

Planszówki i to forum odkryłem parę lat temu, na początku bardzo ciesząc się odkrywaniem wielu nowych fascynujących tytułów i nowych mechanik. Od pewnego czasu zauważam jednak, że wraz z biegiem czasu i wzrostem ilości gier na półce mam coraz mniejszą chęć na poznawanie nowych tytułów, nie mając często czasu na ogranie tych, które już mam. Pewnym paradoksem jest to, że chyba ogólnie trwa boom na planszówki i nowe tytuły powstają jak grzyby po deszczu.
No i teraz kwestia zasadnicza - jak uważacie, czy te wciąż powstające nowe gry są faktycznie coraz lepsze i słusznie, że generalnie zastępują te starsze np. w rankingu BGG czy też w tematach dyskusji na tym forum? Przeglądając recenzje różnych tytułów i wątków forum (szczególnie typu "gra miesiąca") mam często wrażenie, że gry bardzo szybko się starzeją i "wypadają z obiegu" a w niektóre perełki sprzed kilku lat obecnie nikt prawie nie gra, skupiając się tylko na nowościach.
Obrazowo - wychodzi takie Nemesis i nagle prawie wszyscy przeżywają "epickie" rozgrywki w Nemesis, czemu jakoś nikt już nie chwali się epicką partią w Agricolę czy Puerto Rico? Bo faktycznie te starsze gry są słabsze i szkoda na nie czasu? A może pochwalenie nowości jest bardziej modne (i przy okazji może wzbudzić zazdrość u tych którzy jej jeszcze nie mają)? Czy wszyscy ulegamy takim modom (generalizując oczywiście), czy też może mi się tylko wydaje?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: EVOCATVS »

W sumie, to nowe gry muszą coś nowego, lepszego oferować, żeby ludzie chcieli je kupić i, ewentualnie wymienić na nie to co już posiadają w swojej kolekcji. Jeśli nowe tytuły ograniczałyby się tylko do trzymania istniejącego już poziomu prawdopodobnie wystąpiłby problem z satysfakcjonującą wydawcę sprzedażą. "Lepszość" mogą okazać zarówno udoskonaloną mechaniką, jak i jakością wydania.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: feniks_ciapek »

Grzdyll pisze: 12 sie 2019, 23:55 Obrazowo - wychodzi takie Nemesis i nagle prawie wszyscy przeżywają "epickie" rozgrywki w Nemesis, czemu jakoś nikt już nie chwali się epicką partią w Agricolę czy Puerto Rico?
Jakoś słowo "epickie" nie rymuje mi się z suchymi eurasami w stylu Agricoli i Puerto Rico :) Przed chwilą właśnie zaliczyłem epicką rozgrywkę w Zombicide Invader, gdzie dzielni koloniści stawiali odpór hordzie zombich, ale niestety finalnie i tak zostali pokonani. A co takiego epickiego można robić w Puerto Rico? Satysfakcjonującego - może.

Oczywiście, pewnie czepiam się słówek, bo to trochę off-topic.

Mi się wydaje, że owszem - powstają gry lepsze zarówno wizualnie, jak i mechanicznie, a także bardziej różnorodne. Tym samym różni gracze mają większą szansę znaleźć swoją "idealną" grę. Co wcale nie znaczy, że starsze wybitne pozycje straciły całkowicie swój czar. Natomiast te, które były tylko "dobre", zyskały na pewno konkurencję.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Bruno555 »

Też mnie to zawsze ciekawiło. Czy kiedyś rynek nasyci się grami, że np. nie będzie już miejsca kolejną grę workerplacement bo jest już bardzo dużo świetnych gier tego typu . Z grami komputerowymi jest inaczej bo je się poprostu przechodzi. Kilkanaście godzin zabawy a potem można grać w kolejną. A w planszówkę można grać 10 lat.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: litk »

To jest taka sama mechanika jak w każdej innej dziedzinie, czy to w sprzęcie różnego rodzaju, samochodach, ubraniach, muzyce, filmach itp. System nakręcą rządza pieniądza, powstają nowe rzeczy żeby stare wywalić i lecieć do sklepu po nowe, nie ważne że stare może być lepsze i długo służyć czy dawać frajdę. Nie ważne że starę można byłoby jeszcze ulepszyć. To jest chaos informacyjny. Ale generalnie to i ludzi - konsumentów wina, którzy ulegają takim tendencjom. Ja osobiście jeszcze kupię parę tytułów i zostanę przy około 20, na ogranie czego będę potrzebował z 5 lat i tak.
toblakai
Posty: 1255
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 222 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: toblakai »

Bruno555 pisze: 13 sie 2019, 10:12 Też mnie to zawsze ciekawiło. Czy kiedyś rynek nasyci się grami, że np. nie będzie już miejsca kolejną grę workerplacement bo jest już bardzo dużo świetnych gier tego typu . Z grami komputerowymi jest inaczej bo je się poprostu przechodzi. Kilkanaście godzin zabawy a potem można grać w kolejną. A w planszówkę można grać 10 lat.
Powiedziałbym raczej, że to właśnie gry komputerowe można przechodzić wielokrotnie bez dodatkowych inwestycji. W planszówkach jak trafisz na elementy Legacy to gra ulega niedwracalnym zmianom. Nikt nie zmusza do odstawienia gry wideo po jej jednokrotnym ukończeniu, ba są tytuły ktore wręcz rozkwitają dopiero po wpakowaniu w nie wielu godzin.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2019, 10:43 przez toblakai, łącznie zmieniany 1 raz.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: suibeom »

Nie zgadzam się, że to jest chaos informacyjny. Nowe gry są szansą na poznanie tego medium dla nowych graczy, dla których sentymenty starych wyjadaczy są abstrakcją. I nie ma tu najmniejszego znaczenia, że w nowych tytułach mieli się w kółko tą samą mechanikę, czy tematykę w różnych konfiguracjach. Dlatego kwestia lepsze-lepszejsze jest umowną.
Nacisk rynku na utrzymywanie starych klientów i pozyskiwanie nowych gwarantuje moim skromnym zdaniem rozwój medium pod każdym względem, a przede wszystkim daje szerokie możliwości wyboru szerszemu gronu odbiorców, dla których wcześniej ten rynek był obcy i omijali go szerokim łukiem
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: ShapooBah »

Bruno555 pisze: 13 sie 2019, 10:12 Też mnie to zawsze ciekawiło. Czy kiedyś rynek nasyci się grami, że np. nie będzie już miejsca kolejną grę workerplacement, bo jest już bardzo dużo świetnych gier tego typu. Z grami komputerowymi jest inaczej bo je się poprostu przechodzi. Kilkanaście godzin zabawy, a potem można grać w kolejną. A w planszówkę można grać 10 lat.
Jak rynek nasyci się coraz nowymi, coraz genialniejszymi i bardziej perfekcyjnymi Worker Placementami, wtedy jakieś wydawnictwo odkopie klasyka i powie, że to minimalistyczne podejście do tematu WP bez zbędnych mechanizmów utrudniających grę, dający większą dozę dopowiedzenia i każda kolejna gra w tym typie będzie coraz bardziej minimalistyczna, aż wrócimy do podstaw i znowu ktoś wyciągnie perełką o super zaawansowanym stopniu mechanicznej gry i tak w koło Macieju.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kaszkiet »

@toblakai ile jest gier Legacy na rynku? 20 może?
To niewielki ułamek całości. Ani nie demonizowałbym gatunku, ani nie przekładał jego charakterystyki na wszystkie gry.
toblakai
Posty: 1255
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 222 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: toblakai »

Nie uogólniam - jedynie podaje przykład. W grach wideo znam tylko jeden przypadek - napewno jest więcej - gdzie gra może ulec nieodwraclanej zmianie (oczywiście w cudzysłowie ;) ) wpływającej na powtórne podejćia na tej samej kopii gry - Undertale.

Ale. Powyższe to już tylko taki dodatek, sedno jest takie, że jeżeli chodzi o regrywalność - choć może bardziej dokładnym porównaniem będzie "czas rozrywki jaki zapewni gra" - planszówki i gry wideo są takie same.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Grzdyll »

feniks_ciapek pisze: 13 sie 2019, 00:59
Grzdyll pisze: 12 sie 2019, 23:55 Obrazowo - wychodzi takie Nemesis i nagle prawie wszyscy przeżywają "epickie" rozgrywki w Nemesis, czemu jakoś nikt już nie chwali się epicką partią w Agricolę czy Puerto Rico?
Jakoś słowo "epickie" nie rymuje mi się z suchymi eurasami w stylu Agricoli i Puerto Rico :) Przed chwilą właśnie zaliczyłem epicką rozgrywkę w Zombicide Invader, gdzie dzielni koloniści stawiali odpór hordzie zombich, ale niestety finalnie i tak zostali pokonani. A co takiego epickiego można robić w Puerto Rico? Satysfakcjonującego - może.
Specjalnie umieściłem to nieco żartobliwie w cudzysłowie, bo szczerze mówiąc bardzo nie przepadam za tym określeniem - tak jakby językiem polskim nie dało się opisać że coś było wyjątkowe, zajmujące, fascynujące, pasjonujące, wspaniałe czy tak jak napisałeś - satysfakcjonujące. Dziś to nie wystarcza i dobra partia musi być epicka ;)

A wracając do tematu - cieszę się po Waszych postach, że widocznie nie jestem osamotniony w tym poczuciu, że w tym naszym hobby strasznie to wszystko gna do przodu. Oczywiście cieszy mnie, że wychodzą nowe, świetne gry, jest większy wybór i każdy może znaleźć na rynku swój "planszówkowy święty Graal". Tyle, że wystarczy parę miesięcy nie podążania za nowościami, kickstarterami i podcastami i można się mocno zdziwić zaglądając na forum, nie poznając w ogóle o jakich grach wszyscy mówią. Mając pełną półkę gier (części bardzo słabo ogranych) nie mam wielkiej chęci kupowania nowości, chyba że by było naprawdę warto. Ale niełatwo to ocenić, szczególnie że mało gdzie można znaleźć odniesienie takiej nowości do tego co oferują gry już dobrze znane i obecne na rynku od długiego czasu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: MichalStajszczak »

feniks_ciapek pisze: 13 sie 2019, 00:59 Jakoś słowo "epickie" nie rymuje mi się z suchymi eurasami w stylu Agricoli i Puerto Rico
A z czym się rymuje lub z czym się rymować powinno?
Przede wszystkim słowo "epicki" w tym kontekście przez językoznawców uważane jest za "bezsensowny neosemantyzm".
Załóżmy jednak, że określenie "epicki" do gier stosować będziemy. "Epicki" to znaczy w gruncie rzeczy "wart literackiego opisu". Czy na przykład gra w szachy na taki przymiotnik może zasługiwać? Chyba tak, skoro tekst, poświęcony szachom, napisał Jan Kochanowski. Ale czy mecz o mistrzostwo świata, składający się z samych remisów, komuś ze słowem "epicki" mógłby się skojarzyć?
A wracając do gier współczesnych, chociażby przykładowego Puerto Rico - pamiętam rozegraną kilka lat temu w Agresorze partię (moim zdaniem "epicką"), w której jeden z graczy został z ogromną ilością niesprzedanych towarów, bo pozostali uczestnicy postanowili go zablokować i zakończyć szybko partię przez wyczerpanie puli kolonistów.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kaszkiet »

Moim zdaniem wygląda to z grubsza tak:

- Rynek był mniejszy - mniej było gier bardzo dobrych, a te które były, miały większą możliwość mocniej osadzić się w świadomości graczy, jak Agricola czy Puerto Rico (co w niczym nie umniejsza ich jakości).
- Rynek jest większy, wychodzi o wiele więcej gier, a więc i o wiele więcej przeciętniaków, które trochę wpływają na postrzeganie całości swoją masą przykrywając gry bardzo dobre - szczególnie te z mniejszym marketingiem.
- Hype wpływa na odbiór i popularność gry, ale nie ma co się na niego obrażać - gry z tego koszyka, które wciąż są popularne udowodniły swoją wartość. Można ich nie lubić, ale są to solidne gry, które dużo osób lubi i w nie gra (jak Scythe[dla mnie kozacka], Blood Rage[dla mnie OK], czy Terraformacja Marsa [dla mnie ble] na ten przykład).
- Obecnie wychodzą także gry bardzo dobre, lepsze od większości dotąd wydanych, ale jednocześnie są gry sprzed 20 lat, które zjadają na kolację 98% tego co teraz jest wypuszczane.
- Nie należy też wyciągać zbyt daleko idących wniosków z relacji z rozgrywek publikowanych w internecie, czy dyskusji na temat gry. Naprawdę dużo starszych gier jest regularnie ogrywanych w domach, czy spotkaniach planszówkowych, ale nikt o tym nie pisze na forum, czy fb.
Dla przykładu, moja kilkunastosobowa grupa prowadzi dla zabawy statystyki w co się gra. Najpopularniejsza 25 w 2019 wygląda jak poniżej (liczba partii po myślniku).
Są tu zarówno nowości, mega starocie, oczywiście sporo gier krótszych, tytuły znane i uznane, jak i ciekawostki, które akurat w naszej grupie zdobyły popularność.

1. Fantastyczne Światy - 38
2. Gizmos - 14
3. Kosmiczne Spotkania - 12
4. Libertalia - 11
5. Underwater Cities - 10
6. Brzdęk! [Clank!] - 10
7. Boomerang - 10
8. NMBR 9 - 10
9. Teotihuacan - 9
10. Las Vegas - 9
11. Innowacje - 9
12. Western Legends - 7
13. Na Skrzydłach - 7
14. Batman: kroniki Gotham - 7
15. Rajas of the Ganges - 7
16. Race For Galaxy - 7
17. Game of 49 - 7
18. Welcome to - 7
19. The Shipwreck Arcana - 7
20. On Tour - 7
21. Piraten kapern - 7
22. Scythe - 6
23. Viticulture EE - 6
24. Kupcy i Korsarze - 6
25. Pulsar 2849 - 6


A odpowiadając na pytanie z tematu - tak, wychodzą teraz gry lepsze od tych, które były wcześniej, choć nie wszystkie i nie od wszystkich :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kwiatosz »

Ja bym powiedzial, ze chodzi o rotacje graczy. Starzy gracze sie wykruszaja (bo ludzie przestaja grac w planszowki, albo zdecydowanie zmniejszaja liczbe partii), a przychodza nowi. Nowi kupuja to, co aktualnie jest dostepne I na topie i opisuja te rozgrywki. Starzy o starych grach juz sie kiedys rozpisali, to nie beda walkowac tego samego tematu w kolko, a nowych graczy odkrywajacych stare gry jest o wiele mniej niz odkrywajacych gry bedace obecnie na topie. Nowe gry wcale niekoniecznie sa lepsze, sa po prostu takim samym zachwytem dla nowych graczy, jakim dla starych graczy byly gry z czasow ich poczatkow w hobby.

Rozmyslalem o tym ostatnio patrzac na ranking BGG - nowe gry wdzieraja sie do top 100, a trudno powiedziec ze sa wyraznie lepsze. Kiedys byl kanon, ktory sie znalo I ktory sie gralo I ocenialo - wiec czlowiek mial czemu dawac oceny dobre i slabe. Teraz gier jest na tyle duzo, ze popularnosc gry nakreca jeszcze wieksza popularnosc, a wiekszosc gier jest pomijana. W efekcie gracze coraz czesciej kupuja gry, w ktore zagrali lub ktore im sie podobaja juz przed kupieniem, wiec pojawiajace sie oceny sa raczej pozytywne. To pompuje ogolna ocene na BGG I spycha starsze gry dajac wrazenie, ze nowe sa lepsze. Tymczasem wiadomo, ze praktycznie kazde twierdzenie "Y to lepsza wersja X" to krecenie hype'u I niewiele to ma wspolnego z faktyczna jakoscia lub podobienstwem danych tytulow.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rastula »

toblakai pisze: 13 sie 2019, 10:42
Bruno555 pisze: 13 sie 2019, 10:12 Też mnie to zawsze ciekawiło. Czy kiedyś rynek nasyci się grami, że np. nie będzie już miejsca kolejną grę workerplacement bo jest już bardzo dużo świetnych gier tego typu . Z grami komputerowymi jest inaczej bo je się poprostu przechodzi. Kilkanaście godzin zabawy a potem można grać w kolejną. A w planszówkę można grać 10 lat.
Powiedziałbym raczej, że to właśnie gry komputerowe można przechodzić wielokrotnie bez dodatkowych inwestycji. W planszówkach jak trafisz na elementy Legacy to gra ulega niedwracalnym zmianom. Nikt nie zmusza do odstawienia gry wideo po jej jednokrotnym ukończeniu, ba są tytuły ktore wręcz rozkwitają dopiero po wpakowaniu w nie wielu godzin.

gry legacy to jakiś promil rynku, więc ten przykład nie jest najlepszy.


nie, niwe gry nie są znaczaco lepsze

często są lepiej wyprodukowani i mają tematy bardziej pasujące do dzisiejszych mód, ale w sumie dobre gry z ostatnich 10 a nawt 15 lat są tak samo dobre jak w dniu premiery...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Andy »

Nowsze gry bywają lepsze, równie dobre/złe lub gorsze od starszych.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rattkin »

Są przeważnie lepiej wyprodukowane i lepiej zilustrowane, ale ogólny trend idzie raczej w kierunku spłaszczenia, zidiocenia gier, tak by dostosować je do obecnego odbiorcy. W tym kontekście dość trudno rozpatrywać czy gry są "lepsze". Są na pewno lepiej dopasowane do masowego rynku. Także sprzedają się w inny sposób, bo nie reklamuje się samej rozgrywki, a reklamuje się doznania estetyczne.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: MichalStajszczak »

Przypuszczam, że do ciekawych wniosków mogłoby doprowadzić zbadanie korelacji między oceną gry a stażem na bgg oceniającego.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kamron6 »

Z jednej strony jest lepiej, bo wszyscy korzystają z doświadczenia ostatnich lat. Dodatkowo komponenty są lepsze. Sama branża jest lepiej dofinansowana, co pozwala na np. lepsze testy gier.
Z drugiej strony jest wysyp klonów czy gier nijakich (które mogłyby być klasykami 15 lat temu) oraz jak zwykle w przypadku masowego rynku - umasowienie produktu, by więcej osób go kupiło.
Na szczęście rynek jest na tyle duży, że nie trzeba przejmować się tą stroną "negatywną".
Wydaje mi się, że planszówki to nie taka zwykła moda i o ile rynek w końcu przestanie wzrastać, to graczy nie ubędzie szczególnie.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Brylantino »

Jedynie co sam zauważyłem na przestrzeni lat, że pewne mechanizmy w grach wymierają i nie są tak chętnie stosowane jak kiedyś. Czy to sprawia, że gry są lepsze? Raczej nie, ale na pewno pomaga z tym, że potrafią być "łatwiejsze" w odbiorze, bo nie musimy już martwić się odpadaniem z gry w trakcie rozgrywki czy przesadną losowością bez kontroli itp.
toblakai
Posty: 1255
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 222 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: toblakai »

MichalStajszczak pisze: 13 sie 2019, 12:52 Przypuszczam, że do ciekawych wniosków mogłoby doprowadzić zbadanie korelacji między oceną gry a stażem na bgg oceniającego.
Wnioski może i ciekawe, ale czy na pewno wartościowe dla przeciętnego odbiorcy planszówkowego? Hobby zrobiło się bardzo szerokie i teraz już nie można stawić twierdzenia, że klientela oczkuje gier wymagających/zmuszających do myślenia. Tak jak rattkin napisał, poziom się wypłaszcza a najbardziej pożądane tytuły to takie które się dobrze prezentują ale są też 'easy to lern, hard to master'.

Szczególnie bawi mnie to wyświechtane oreślenie 'easy to lern, hard to master' stawiane jako synonim kunsztu projektanckiego. Z jednej strony wydawcy/autorzy chwalą się, że ich nowy, błyszczący tytuł jest 'easy to lern, hard to master' ale obserwacja preferencji graczy oraz komentarze co odważniejszych twórców wskazują na to, że obecnie jak gra będzie zagrana 10 razy to już bardzo dobrze.

Stawiam śmiałą tezę, że znaczna część tych 'easy to lern, hard to master' tytułów to po prostu 'easy to lern' z głębią na poziomie zwykłej, przeciętnej planszówki. Tylko ciężko dostrzec, że tam nic nie ma więcej jak się zagrało ledwie ~10 razy.

Oczywiście powyższe odnosi się tego najbardziej cenionego odbiorcy planszówek który oczekuje po takiej grze po prostu 'fajnej' rozrywki. To tak samo jak filmy Marvela czy seriale na Netflixie robione pod 'binge-watch'.
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: tommyray »

rattkin pisze: 13 sie 2019, 12:48 Są przeważnie lepiej wyprodukowane i lepiej zilustrowane, ale ogólny trend idzie raczej w kierunku spłaszczenia, zidiocenia gier, tak by dostosować je do obecnego odbiorcy. W tym kontekście dość trudno rozpatrywać czy gry są "lepsze". Są na pewno lepiej dopasowane do masowego rynku. Także sprzedają się w inny sposób, bo nie reklamuje się samej rozgrywki, a reklamuje się doznania estetyczne.
Jako gracz Go mogę powiedzieć wszystko wypuszczone po 500p.n.e jest tylko spłaszczeniem i zidioceniem. A! I nic co po Grekach powstało nie warte jest czytania, a z filmów to tylko czarnobiałe i nieme, potem to już masówa ;)

Stwierdzenie, że kiedyś to były książki/filmy/gry/muzyka a teraz to już sama masówa i paździerz jest równie błędne jak stare, a stare jest jak każda z tych dziedzin. Krótko mówiąc jest to wniosek wynikający prosto z sentymentu i z siły przywiązania do tego co się poznało. Inaczej mówiąc - jest to pewna konstatacja o sobie samym, nie o świecie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rattkin »

Nie twierdzę bynajmniej, że i dziś nie powstają ciekawe, ciężkie gry. Twierdzę natomiast, że wypadły z głównego nurtu sprzedażowego/popularnościowego. Dzisiaj jest dużo większy nacisk na bling i table presence, niż na głębię rozgrywki, bo owa nie sprzedaje gier. A nie sprzedaje gier dlatego, że nie jest już do niczego potrzebna, skoro gry konsumuje się grając w nie średnio raz, a potem kupuje nową. Po prostu "ciężar lepszości" przesunął się w innym kierunku. Jestem jednak daleki od darcia szat z tego powodu :)

Wyłączając anomalię w postaci Gloomhaven, oczywiście.
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: tommyray »

Wydaje mi się, że to tylko procentowo graczy w dane gatunki gier ubywa. Podejrzewam, że liczbowo jest ich jednak coraz więcej (i graczy i gier) i pewnie ciężkie mózgożerne tytuły mają teraz najlepsze swoje wyniki sprzedażowe. A wydaje nam się inaczej bo ich widoczność spada na rzecz KSowych orgii figurkowych.

Innym czynnikiem jest też taki mechanizm, że wraz z growym doświadczeniem i wiekiem ludzie powoli odchodzą od suchych euro i szukają gier z coraz większym komponentem narracyjnym, gdzie liczy się temat. To mówię patrząc po sobie i obserwując youtuberów gdzie im który starszy tym bardziej wsiąka w tytuły gdzie temat/narracja/fabuła mają dominujące znaczenie i są ważniejsze niż mechanika. Nawet od zatwardziałych wojenników można usłyszeć, że nie grają dla zwycięstwa ale dla „historii jaka się podczas gry tworzy”. Ale to są wojennicy w okolicach 40, od młodszych tego raczej nie usłyszysz. Może jest tak, że jak jesteśmy młodzi to pragniemy zwycięstw a jako starzy oczekujemy snucia dobrych historii - i mając „siwą skroń” i często grubszy portfel następuje u nas przesunięcie w kupowanych przez nas tytułach. A wydawcy tylko odpowiednio na to reagują.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja bym powiedział że może nie tyle lepsze co bardziej wtórne i coraz ciężej dorwać jakąś "nowość".
Mają więcej plastiku i są mega hajpowane, ale czy lepsze?
Trzewik mówił że na Gen Conie było mało kupujących, ja myślę że to dlatego że wydawcy sami strzelają sobie w stopę bo jest mega hajpowana gra a jak już wyjdzie i cały nakład rozejdzie się już na preorderze to potem się okazuje że gra jest owszem ładna itd. ale mechanicznie przeciętna.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ