Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: EVOCATVS »

Niech będzie, z kafelkami nie przypominam sobie gry, gdzie po dobraniu nie było dalszej możliwości wyborów (chociaż eurogier nie mam za dużo ogranych). Za to fart/niefart w dociągu kart wygrał/przegrał mi już trochę gier w Terraformację czy GWT (co dla mnie jest dużym plusem w tych grach, większe emocje są). Ok, niby mogę użyć albo nie użyć danej karty po dociągnięciu, ale zdarzają się sytuację, gdzie ten jeden dociąg decyduje o wyniku.

A tak podsumowując, to obecnie jest tyle mechanik, że napisanie jakiejś jednolitej definicji euro i ameri jest niby możliwe, ale zawsze ktoś jakiś wyjątek wygrzebie :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: alpha »

MichalStajszczak pisze: 23 sie 2019, 12:10 Jak już wcześniej pisałem, charakterystyczną cechą eurogier jest to, że wszyscy grają do końca, a gracze nie walczą ze sobą tylko raczej rywalizują o zasoby. A na końcu podlicza się punkty zwycięstwa. Nie jest natomiast prawdą, że w eurograch nie ma losowości.
MichalStajszczak pisze: 23 sie 2019, 21:23 Nawiasem mówiąc jest jeszcze jedna cecha, która odróżnia zazwyczaj gry europejskie od amerykańskich. Jest to umiejscowienie losowości. (Umiejscowienie, a nie istnienie czy brak. Praktycznie we wszystkich eurograch element losowy występuje, a np. wymyślona w USA Dyplomacja żadnej losowości nie zawiera.) W grach ameri najczęściej jest tak, że gracz podejmuje decyzję, po czym efekt tej decyzji jest określany z użyciem losu. Natomiast w eurograch najpierw jest losowanie, a dopiero później gracz podejmuje decyzję, niejako interpretując efekt losowania.
Jak w tym przypadku ma się sprawa z grą "List miłosny"?
Z jednej strony gracze są kolejno eliminowani w trakcie rozgrywki - wygląda na to, że to ameri.
Z drugiej strony najpierw ciągnę kartę (losowanie), a dopiero potem określam na kim jej użyję - wygląda na to, że to euro.

I co teraz? :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

alpha pisze: 24 sie 2019, 12:03I co teraz?
Nic.
Jak już pisałem, ani pojęcie eurogry ani pojecie gry ameri nie zostało jeszcze naukowo zdefiniowane. Wszystkie dotychczasowe klasyfikacje, zrobione przez takich znawców gier jak Murray, Caillois, Bell czy Parlett, takich kategorii nie zawierają. Nie ma zatem precyzyjnych definicji, określających przynależność do jednej lub drugiej grupy. Nawet w książce Stewarta Woodsa "Eurogames" nic takiego nie znalazłem. Niewykluczone zresztą, że jeżeli nawet w przyszłości ktoś nową klasyfikacje wprowadzi, i takie kategorie jak eurogry i ameri w niej uwzględni, to List Miłosny w żadnej z nich się nie znajdzie.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: alpha »

Wygląda więc na to, że każdy ma własną definicję tego czym są gry ameri / euro :)
Podobnie jak z ocenami na BGG - każdy ma własną skalę ocen, i te same liczby mogą oznaczać co innego.

Skoro już jesteśmy w temacie gier euro, to zapytam o jedno określenie, bo nie wiem co ono znaczy, a często je spotykam.
Czym jest ta słynna "krótka kołderka"?
Pomimo tego, że nie przepadam za grami euro, to jednak nie zamykam się na nie, i czasami coś na ich temat przeczytam, czy śledzę sobie dyskusje.
I gdy ktoś użyje tego terminu, to nie do końca rozumiem co miał na myśli.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie tego :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Mr_Fisq »

Krótka kołderka w grach to po prostu krótka kołderka:
https://pl.m.wiktionary.org/wiki/kr%C3% ... o%C5%82dra
:)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

O "krótkiej kołderce" mówi się zazwyczaj wtedy, gdy gracz nie jest w stanie zrobić wszystkiego, co by chciał w danym ruchu zrobić, bo ma ograniczone zasoby.
alpha pisze: 24 sie 2019, 13:02 Wygląda więc na to, że każdy ma własną definicję tego czym są gry ameri / euro
Ja bym to ujął nieco inaczej. Różne rzeczy są dla różnych osób w grach istotne. I prawdopodobnie każdy, zarówno oceniając jakąś grę, jak i próbując ją sklasyfikować, niektóre cechy bierze bardziej pod uwagę, a inne mniej.
Arius
Posty: 1411
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 296 times
Been thanked: 159 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Arius »

kwiatosz pisze: 23 sie 2019, 17:50
Arius pisze: 23 sie 2019, 17:42 Przepraszam, a szachy? To nie jest euro?
Jakoś wersja na 3 graczy właśnie jest tam sztucznie doklejona.
Logiczne abstrakcyjne sa oddzielna kategoria.
Hmm no to mnie zaskoczyłeś, bo o ile faktycznie są abstrakcyjne, to podciąganie ich pod kategorię logiczne jest trochę naciągane.
Gra nie ma elementu losowego. Czytając opisy jak niektórzy definiują euro, to idealnie pasuje.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Jak już kilka razy pisałem, eurogry nie są pojęciem naukowym, tylko słowem z języka potocznego i każdy może sobie to słowo zdefiniować dla własnych potrzeb tak, jak chce. Ale jak już o czymś rozmawiają co najmniej dwie osoby, to powinny z grubsza określić, jak rozumieją pewne pojęcia, bo inaczej dyskusja nie ma sensu.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: nimsarn »

donmakaron pisze: 23 sie 2019, 12:18
nimsarn pisze: 23 sie 2019, 12:15 Dla mnie, mimo wciąż powtarzanych jak mantra takich wyróżników jak losowość i klimat podstawą podziału pozostają dwa terminy:
konfrontacja i rywalizacja.
Ciekawe. Jak by można w tej nomenklaturze ulokować gry kooperacyjne?
Bardzo prosto, w grach tych albo rywalizujemy/konfrontujemy się z grą - tzn. występuje dumpy player, albo jeden z graczy przybiera rolę Mistrza Gry i z nim się konfrontujemy - patrz. Descent, Imperum Atakuje etc.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

Podstawowy problem to patrzenie na kategorie gier jako coś zamkniętego jednoznacznie identyfikowalnego.
Bardziej należałoby na to patrzeć jak na coś co byłoby podobne do spektrum barw RGB.

Dla tych co nie wiedzą jak to działa:
https://pl.wikipedia.org/wiki/RGB
W uproszczeniu - każdy kolor składa się z trzech kolorów podstawowych (red, green, blue). W zależności od nasycenia tymi kolorami (w skali 0-255) uzyskujemy kolor wynikowy. Np. biały to 100% (czyli 255) każdego z tych kolorów, czarny 0 % każdego, fioletowy to np. rgb(218, 72, 202).

Teraz zdefiniujmy sobie pewne cechy gier (np. za rastulą z niewielka modyfikacją):
losowość: pełna policzalność (1) / pełna losowość (100)
abstracyjność: abstrakcja (1) / narracja (100)
interakcja: pasjans (1) / interakcja (100)
klimatyczność: mechanizm (1) / klimat (100)

Każda oceniana gra będzie miała ustawione "suwaki". Wszystkie na 100 - absolutny ameritrash. Wszystkie na 1 - absolutne euro.
Tyle, że takich gier będzie niewiele, najczęściej suwaki będą gdzieś pomiędzy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Niedawno na bgg była przeprowadzona ankieta, wprawdzie głównie "demograficzna", bo pytania dotyczyły płci, wieku, rasy, wyznania itd. ale było tez pytanie na temat preferowanej kategorii gier. I oprócz euro oraz dwóch podkategorii ameri, można było wybrać jeszcze jedną z 8 innych, czyli wojenne, LCG i CCG, party, 18xx (osobna kategoria), abstrakcyjne, hybrydy, familijne oraz inne. Co ciekawe Catan został zaliczony nie do euro tylko do familijnych. Tak więc analizowanie każdej gry (np. szachów) pod kątem tego, czy jest bardziej euro czy bardziej ameri nie ma moim zdaniem większego sensu.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

A kto mówi że każdej? :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Np. raj :D
raj pisze: 26 sie 2019, 08:46 Każda gra będzie miała ustawione "suwaki".
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kdsz »

Arius pisze: 24 sie 2019, 21:59
kwiatosz pisze: 23 sie 2019, 17:50 Logiczne abstrakcyjne sa oddzielna kategoria.
Hmm no to mnie zaskoczyłeś, bo o ile faktycznie są abstrakcyjne, to podciąganie ich pod kategorię logiczne jest trochę naciągane.
Gra nie ma elementu losowego. Czytając opisy jak niektórzy definiują euro, to idealnie pasuje.
Dotychczas nie spotkałem się z twierdzeniem, że logiczne abstrakty to rodzina eurogier. Zawsze wydawało mi się, że do tej grupy zalicza się gry z elegancką, uproszczoną mechaniką i lekko zarysowanym tematem. A także gry z mocno wyczuwalnym tematem, ale bez smoków i kosmosu.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

MichalStajszczak pisze: 26 sie 2019, 09:40 Np. raj :D
raj pisze: 26 sie 2019, 08:46 Każda gra będzie miała ustawione "suwaki".
Każda oceniana.
W tym wątku rozmawiamy o osi ameri-euro. Więc rozmawiamy o grach pasujących do tego porównania.
Gry logiczne, czy wojenne czy inne lcg nie są tematem tego wątku, więc domyslnie były wykluczone z mojej wypowiedzi.
Aby zawrzeć wszystkie gry charakterystyk byłoby więcej a zamiast osi byłaby wielościan... :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

raj pisze: 26 sie 2019, 10:37 W tym wątku rozmawiamy o osi ameri-euro. Więc rozmawiamy o grach pasujących do tego porównania.
Ja o tym wiem, ale jak pisałem w jednym z poprzednich postów, niektórzy w tym wątku próbowali pod kątem przynależności do euro czy ameri analizować np. szachy i stąd moja uwaga.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: nimsarn »

MichalStajszczak pisze: 26 sie 2019, 10:49
raj pisze: 26 sie 2019, 10:37 W tym wątku rozmawiamy o osi ameri-euro. Więc rozmawiamy o grach pasujących do tego porównania.
Ja o tym wiem, ale jak pisałem w jednym z poprzednich postów, niektórzy w tym wątku próbowali pod kątem przynależności do euro czy ameri analizować np. szachy i stąd moja uwaga.
Moim zdaniem, każda rozmowa o kategoriach przeradza się prędzej czy później w rozmowę o kategoryzacji. Słowem jeśli udało się wyłuskać elementy różnicujące dwie kategorie gier dlaczego nie rozciągnąć tego na inne?
raj pisze: 26 sie 2019, 08:46 losowość: pełna policzalność (1) / pełna losowość (100)
abstracyjność: abstrakcja (1) / narracja (100)
interakcja: pasjans (1) / interakcja (100)
klimatyczność: mechanizm (1) / klimat (100)
Super, tylko, jak zwykle mam pewne obawy o kategorię (ostatnią) tzn. klimat - czy chodzi o odczucia uczestniczenia w temacie gry, czy elementy ilustrujące temat (oprawa graficzna, cytaty, etc.) - logika podpowiada że nie musi to być jednoznaczne.
Dalej, czy elementy ilustrujące temat (domyślnie wspierające odczucia uczestniczenia w temacie gry) można przeciwstawiać mechanice - czy to ma jakiś związek, przecież mechanika również może wspierać rzeczone odczucia?
W sumie (sam sobie odpowiem - a co ;) ) wychodzi na to że klimatyczność = abstrakcyjność.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

nimsarn pisze: 27 sie 2019, 08:30 Super, tylko, jak zwykle mam pewne obawy o kategorię (ostatnią) tzn. klimat - czy chodzi o odczucia uczestniczenia w temacie gry, czy elementy ilustrujące temat (oprawa graficzna, cytaty, etc.) - logika podpowiada że nie musi to być jednoznaczne.
Dalej, czy elementy ilustrujące temat (domyślnie wspierające odczucia uczestniczenia w temacie gry) można przeciwstawiać mechanice - czy to ma jakiś związek, przecież mechanika również może wspierać rzeczone odczucia?
W sumie (sam sobie odpowiem - a co ;) ) wychodzi na to że klimatyczność = abstrakcyjność.
Oczywiście chodzi o odczucia. Elementy ilustrujące mogą budować klimat/klimatyczność same jednak nim nie są.
Tak samo mechanika może uczestniczyć w budowaniu tegoż lub wprost przeciwnie.
Ogólnie tę kategorię należy rozumieć jako koncentrację na mechanice lub na klimatyczności rozgrywki.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: nimsarn »

raj pisze: 27 sie 2019, 08:39 Ogólnie tę kategorię należy rozumieć jako koncentrację na mechanice lub na klimatyczności rozgrywki.
Ale to nie jest tożsame z narracją z abstracyjności?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

Tożsame nie, ale faktycznie przynajmniej częściowo się pokrywa.
Z tym że to był tylko luźno rzucony przykład, bez głębokiego zastanawiania się wcześniejszego. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: profes79 »

Szczerze powiedziawszy wszystkie tego typu gry wrzucam do worka z napisem Euro i nie zawracam sobie głowy dalszymi rozróżnieniami.

A gry zasadniczo i tak dziele na dwa rodzaje - te które mi się podobają i te, które nie :) To bardzo upraszcza sprawę.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Dwntn »

Jakiś czas temu napisałem ten artykuł, który chciałbym zaoferować jako mój głos w debacie o różnicach między euro a ameritrashem: https://custodianofmecatolrex.znadplans ... maniaka-3/

Zapraszam do lektury.

- K.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Trochę to na marginesie tematu, ale niektórzy Amerykanie obawiają się, że wzrost zainteresowania eurogrami negatywnie wpłynie na całe growe hobby
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kisiel365 »

MichalStajszczak pisze: 05 wrz 2019, 15:43 Trochę to na marginesie tematu, ale niektórzy Amerykanie obawiają się, że wzrost zainteresowania eurogrami negatywnie wpłynie na całe growe hobby
Trochę naciągane wnioski, że wyprute z klimatu euro zubożają poczucie estetyki i doprowadzą do zobojętnienia dla klimatu w społeczeństwie. Czyli wkrótce te niedobre euro gry zabiją ich ukochane ameri?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Lukić »

Ja dodam tylko, że w grach euro nigdy nie ma możliwości wyeliminowania gracza przed końcem rozgrywki (i kończenia gry w ograniczonym składzie), w ameri niekoniecznie.

Mnie najbardziej przekonuje koncepcja umiejscowienia elementu losowego, który występuje przed podjęciem decyzji czy po (pisał o tym MichalStajszczak), a także słowa użytkownika nimsarn o nastawieniu gry: konfrontacja czy rywalizacja.

Pamiętajmy, że podział na euro i ameri t tylko ogólne, umowne ramy i obecnie wiele gier nie daje się prosto w tych ramach zamknąć.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ODPOWIEDZ