Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci?/ Stosunek exgraczy do MtG

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci?/ Stosunek exgraczy do MtG

Post autor: Halloween »

Niekoniecznie chodzi o to, ze gry byly slabe czy zdekompletowane. Ja tak mialem z kilkoma tytulami.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2019, 15:09 przez Halloween, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: japanczyk »

To moze zaczynajac dyskusje podzielisz się tymi tytułami?
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Halloween »

Ja tak dokladnie nie pamietam tytulow jakie mialem. Na pewno duzo karcianek wyrzucilem kolekcjonerskich i niekolekcjonerskich. Takie male waskie pudeleczka od FFG - przynajmniej ze 3 do zsypu.
Czego zaluje to Doomtroopera - teraz wyszla wersja online beta i jak patrze na te zaklocenia lacznosci i inne grywalne karty - ja to mialem a wywalilem https://pl-pl.facebook.com/doomtroopergame/
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Luke555 »

Dość kontrowersyjny temat. Wyrzucanie jakiejkolwiek rzeczy w pełni użytecznej i sprawnej jest marnotrawstwem i po trochę egoizmem. jeśli chodzi o planszówki to najbardziej kojarzy mi się relacja taka jak do książek . Nie wyrzucę książki jeśli mnie nie zaciekawiła , znudziła, itd. Wole wydać komuś za free . Zawsze chętny się znajdzie, komu się ona przyda, jakoś ją wykorzysta, bo np nie było go stać . Tak wiec wyrzuciłbym jedynie grę już częściowo zniszczoną, która już nie przedstawia wartości , odzyskałbym z niej jedynie kostki, pionki - może kiedyś by się przydały :)
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: gogovsky »

Temat brzmi trochę jak spotkanie snobów i pytanie jak bardzo ktoś "jebie biedę" - cytując klasyka. Nie widzę logicznego uzasadnienia, po co wyrzucać gry do kosza? Nie lepiej oddać do domu dziecka, biblioteki, klubu gier, knajpy z grami czy nawet licytację charytatywną nie wiem cokolwiek?
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2019, 20:20 przez gogovsky, łącznie zmieniany 2 razy.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Fuser.exe »

Ostatnio Gloomhaven, nie podeszło a przynajmniej nie musiałem tego wszystkiego pakować.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: litk »

Autorowi chyba nie chodzi o fizyczne wywalanie gier do kosza tylko pozbywanie się w różne sposoby z kolekcji, dla mnie to logiczne.
Ze swojej strony powiem że nie kupuję gier których miałbym się w przyszłości w jakiś sposób pozbywać, kupuję tylko to co jest warte wydawania moich pieniędzy. NIe rozumiem ludzi którzy kupują czy grają we wszystko co wychodzi.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Halloween »

litk pisze: 06 wrz 2019, 20:23 Autorowi chyba nie chodzi o fizyczne wywalanie gier do kosza tylko pozbywanie się w różne sposoby z kolekcji
Nie. Pytalem o wyrzucenie do smieci. Juz bez wnikania czy ktos teraz zaluje czy nie. Choc wiadomo, ze wiekszosc zaluje jak sie okazuje, ze gry sa ciagle uznawane za wartosciowe. A niejedna Magia&miecz czy kolekcja mtg wyladowala na smietniku.

Z tym wydawaniem ksiazek do ludzi to byscie sie zawiedli gdzie laduja dosc czesto. Pamietam jak u kuzyna w garazu widzialem splesniale komiksy, ktore mu dalem. Ekologiczniej i lepiej by bylo je wrzucic do makulatury.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 398
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: piechotak »

Wyrzucać? Lepiej na podpałkę, zwłaszcza eurasy z dużą ilością drewna :twisted:
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: trance-atlantic »

I dobrze się palą, bo to suche jak diabli 8)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: seki »

Halloween pisze: 06 wrz 2019, 16:40 Niekoniecznie chodzi o to, ze gry byly slabe czy zdekompletowane. Ja tak mialem z kilkoma tytulami.
To by wiele tłumaczyło. Czy możesz się z nami podzielić co Tobą kierowało wywalając sprawne gry do śmieci?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: AnimusAleonis »

Dla mnie temat wątku, to znaczy wyrzucanie czegoś co jest sprawne i prawie nowe, wydaje się kompletnie obcy więc trudno mi się wypowiedzieć na tytułowe pytanie.... ale dla tych którzy wyrzucali lub/i myślą nad wyrzuceniem kolejnych gier powiem tylko tak:

W każdym mieście jest Caritas, i podobne instytucje, wystarczy jeden telefon i trochę fatygi, a z chęcią tego typu prawie że nowe gry przyjmą i przekażą dalej dzieciom dla których jakakolwiek gra, nawet taka która niektórzy mogą uważać jedynie wartą śmietnika lub spalenia, będzie czymś wyjątkowym i docenionym.

Dlaczego nie podarować komuś coś co może im sprawić przyjemność zamiast po prostu wyrzucać :)

Powoli zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, Caritas będzie znów ruszał z akcją Szlachetna Paczka, jeśli macie jakieś gry które wam zalegają, i tu nie tylko do tych co gry wyrzucają, to na prawdę warto takie rzeczy podarować, dla kogoś to może być wielka uciecha. My często oddajemy gry z naszej kolekcji, takie większe ale szczególnie te mniejsze które nawet za 10 by było trudno sprzedać - wiecie o co chodzi, takie Gejsze, Skull itd itp, które każdy ma w kolekcji i nie wie co z nimi zrobić - po co mają zalegać. Na prawdę polecam wszystkim.

Pozdrawiam i dobrego weekendu :D
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2019, 22:35 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: garg »

Jeśli gra nie nadaje się do grania (np. jest zalana wodą itp.), to ją wyrzucam.

Jeśli jest zdekompletowana, to ją biorę na części do prototypów.

Jeśli mi się nie podoba, ale nadaje się do grania, to ją sprzedaję, wymieniam lub oddaję (zwykle znajomym lub lokalnej bibliotece).

Potrafię sobie wyobrazić inne zachowania, ale trudno byłoby mi znaleźć dla nich logiczne i przekonujące uzasadnienie 8) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: rattkin »

Nie wyrzuciłem żadnej, idzie albo na sprzedaż albo dekompletuję na komponenty do prototypów/innych gier. Właściwie nigdy nie idzie na prezent/dar, bo skoro mam to wyrzucić, to zwykle musi być już taki szajs, że wstyd by mi było to komuś dawać.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: RaYell »

Wyrzucilem Pandemic Legacy po ukonczeniu. Po rozegraniu calej kampanii gra sie do niczego juz nie nadaje.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Zaan84 »

Po zakończeniu pandemic legacy jak najbardziej nadaje się do grania w normalnego Pandemica.
Ja raz dostałem za darmo grę z racji likwidacji sklepu. Już nawet nie pamiętam jak się nazywała ale było to coś małego o zaganianiu koni (Mustang? Jakoś tak). Po połowie partii wraz ze współgraczami uznaliśmy że lepiej przysłuży nam się jako rozpałka do ogniska. To było fajne ognisko.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: garg »

Zaan84 pisze: 07 wrz 2019, 07:26 [...] Już nawet nie pamiętam jak się nazywała ale było to coś małego o zaganianiu koni (Mustang? Jakoś tak). Po połowie partii wraz ze współgraczami uznaliśmy że lepiej przysłuży nam się jako rozpałka do ogniska. To było fajne ognisko.
Dla mnie (subiektywnie) na pewno przekonujące, ale na pewno też nielogiczne :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: BartP »

Nie wywaliłem żadnej gry na śmietnik.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Olgierdd »

Nie zdarzyło mi się. Co więcej, nawet raz ze śmietnika przyniosłem grę :D
Jak wyżej inni pisali: prędzej oddawałem charytatywnie, bo nie przytrafiło mi się jeszcze mieć gry niekompletnej lub zniszczonej tak, że nie nadawała się do rozgrywki.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Marek.gdansk »

Wolałbym oddać/sprzedać grę niż wyrzucić - chyba że byłaby w stanie agonalnym ale raczej nie mam takich gier.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Tomzaq »

No ja gry z serii Exit: The game po zagraniu wyrzucam do makulatury :oops:
Who is John Galt?
Posiadam
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: c08mk »

Większość sprzedaję. To co jest poniżej opłacalności sprzedaży oddaję znajomemu.
Przypominam sobie, że kiedyś do kosza poszła stara planszówka Misja Specjalna. Nawet jak na lata 90-te była to słaba gra, Chińczyk czy Eurobiznes były lepsze i częściej grane. Co ciekawe jakiś czas temu na tu na forum ktoś szukał tej gry w dziale "Kupię" także są też osoby które mają sentyment do tej gry.

Edycja
No i powywalałem jeszcze wszystkie małe gry Print and Play. Wydrukowałem, pograłem i cykl ich życia się skończył.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Pisarka »

Luke555 pisze: 06 wrz 2019, 19:46 Nie wyrzucę książki jeśli mnie nie zaciekawiła , znudziła, itd. Wole wydać komuś za free . Zawsze chętny się znajdzie, komu się ona przyda, jakoś ją wykorzysta, bo np nie było go stać .
Ech, pewnie mówisz o czytadłach...

Ja mam ten problem, że nie potrafię przekazać dalej książki, którą uważam za głupią albo szkodliwą (np. powielającą - często mimochodem - jakieś kłamstwa historyczne, itd.). Powtarzać frazes, że nie ma złych książek, to jak twierdzić, że nie ma szkodliwego jedzenia :roll:

Za to jestem zbyt biedna, by posiadać jakieś "Gejsze", z którymi nie wiadomo co zrobić, jak twierdzi kolega w temacie, więc wyrzucenie gry do kosza raczej mnie nie spotka.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Rollmoll
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2019, 22:24
Lokalizacja: Zielona Góra- w tym momencie
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Rollmoll »

Generalne zasady w moim otoczeniu:

1. Nie wyrzucamy. Szukamy innego zastosowania bądź oddajemy komuś lub do ponownego przetworzenia. Chcesz półkę na przyprawy z dwóch kawałków sklejki, 20 śrub i dziesięciu rurek, wszystko z odzysku oczywiście? Żaden problem, gwintowniki mam, piłę też, czas oczywiście także, wystarczy pół godziny.
2. Nie kupujemy i nie gromadzimy kurzołapów. Zakup ma być zasadny i posiadający wartość dodaną do naszego życia w ujęciu nie paru tygodni, ale zdecydowanie dłużej. Jeśli rzecz rozczarowuje mimo wszystko, patrz punkt 1.
3. Jeśli ktoś z naszego grona ma coś usunąć ze swojej czasoprzestrzeni to pomagamy mu zrealizować punkt 1.
4. Najważniejsze rzeczy mają się zmieścić do maksymalnie 75-litrowego plecaka. Brzmi dziwnie? Przy ponad dwudziestu przeprowadzkach do tej pory, tylko to pozwalało mi być w pełni mobilnym. Zaczynanie na nowo to chyba moja specjalizacja ;). Reszta poddana zostaje dyktatowi punktu 1.
5. Pasje realizujemy z głową. Wolę 5 sprawdzonych obiektywów, niż pół torby słoików które się kurzą. Wolę 10 dobrych gier, tym bardziej że ludkowie z otoczenia mają ich też po około 10, tylko innych :).

Czyli wynika z tego, że nie wyrzuciłem żadnej gry. Generalnie mało w życiu wyrzuciłem.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Jakie planszówki wyrzuciliscie do smieci i dlaczego?

Post autor: Yavi »

Ani jednej, poza jakimiś zdekompletowanymi grami typu "Poznaj znaki" z lat dziecięcych, które leżały na strychu. Nawet jeśli mam coś, co nie chce się sprzedać, a nie ma miejsca w kolekcji, to staram się oddać np. do sklepu charytatywnego.
ODPOWIEDZ