Nalepsze gry na min. 5 osób

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: koloX »

Jako że jeśli już gram to w raczej liczniejszym składzie to chętnie poznałbym wasze opinie w tym względzie. W co wam się najlepiej gra w takim troszkę większym gronie? Z jednej strony szybko i sprawnie z drugiej z głębią i rozsądną mózgożernością. Bonusowe punkty jeśli gra chodzi także w liczniejszym niż 5 osób składzie. Kilka słów o każdej polecanej grze.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: kisiel365 »

Dużo dobrych gier jest do maksymalnie 4 osób niestety, ale są oczywiście wyjątki. Kolejną sprawą jest to, że przy większym składzie wydłuża się czas grania. Także z gier, które działają na 5+ osób mogę polecić:
- dobre i idą w miarę płynnie: Concordia, Scythe, Puerto Rico, Le Havre, Caylus, Hansa Teutonica, Roccoco
- dobre, ale potrafią się przedłużać: Food Chain Magnate, Kawerna, Terra Mystica/Project Gaja, Lewis&Clark
- imprezówki/lekkie, które idą płynnie: Alhambra, 7 Cudów Świata, Podaj dalej, Dixit, Ucieczka
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Cyel »

Ja jeśli już zbiorę 5+ osób do gry, to raczej nie po to, żeby było "szybko i sprawnie", gra może sobie wtedy być solidnym wydarzeniem, highlightem całego dnia. Nie musi to być Twilight Imperium, choć może. Starcraft, Age of Wonders, Cyklady, Imperial (/2030), Gra o Tron, Terra Mystica. Choć lżejsze tytuły jak Concordia czy Puerto Rico jak najbardziej mogą być "na dojebkę" po daniu głównym, bo to bardzo zacne gry ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: feniks_ciapek »

Z dłuższych: Battlestar Galactica, Twilight Imperium. Nemesis dobrze działa na 5 osób. Z lżejszych polecam Coup, Rock Paper Wizard i Dixita.

Z nieco starszych tytułów (w kolejności złożoności):
- Hansa Teutonica (do 5 osób)
- Warrior Knights
- Fief

No i oczywiście cała seria social deduction:
- Resistance / Avalon
- Deception: Murder in Hong Kong
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Harth »

Race for the Galaxy (z dodatkami do 6 osób): dość złożona i ciężka do nauki. Pasjans z niewielką interakcją. Wciąga, daje mnóstwo dróg rozwoju, im większy skład tym lepiej działa.
Roll for the Galaxy (5): w mojej opinii jeszcze trudniejsza do nauki niż Race. Dość dobra kościanka, niektórzy uważają że lepsza od karcianej wersji. Osobiście zdecydowanie wolę karcianą.
Na Chwalę Rzymu (5): niepozorna i relatywnie tania karcianka z sympatycznymi ilustracjami na kartach. Jedna z pierwszych pozycji jeśli chcę kogoś zachęcić do gier planszowych.
Epoka Kamienia (5 z dodatkiem): stare, ale jare. Ponoć są lepsze gry z podobną mechaniką. Ale dla mnie to gra jak Wsiąść do pociągu: niby prosta i oczywista ale wciąga.
Potwory w Tokyo (6): troszkę się nią znudziłem, ale karty w tej grze robią co trzeba aby każda gra była emocjonująca. Dzieci z którymi grałem z raczej oczywistych powodów kochają w niej powalczyć o miano króla potworów :)

Tyle ode mnie, choć przyznam, że sam szukam kolejnych dobrych tytułów dla więcej niż piątki graczy.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
greggreg123
Posty: 49
Rejestracja: 31 mar 2019, 00:05
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: greggreg123 »

Gra o tron planszowa zdecydowanie pokazuje się z najlepszej strony przy 5 i większej liczbie graczym, dałem radę wytłumaczyć zasady nawet osobom nie grającym w planszówki(chociaż w rpgi i komputerowe dużo grywają więc często używałem jakichś odniesień)
Sushi Go Party - bardziej jako filler ale przyjemny card draft, szybka i prosta gra(tu akurat tłumaczyłem moim dziadkom, bez żadnego obeznania w coś poza chińczykiem). Zagrałem też jedną partie w 7 cudów świata na 7 osób i podobna bardzo mechanika choć troszkę więcej możliwości budowania silniczka
Viticulture - worker placement, bardzo ładny i klimatyczny, wprawdzie nie grałem w 5+ osobowym gronie to jest taka możliwość i gra się dobrze skaluje, z dodatkiem jeszcze lepiej rozwija skrzydła
Nemesis - świetny klimat, jest losowość co niektórych mocno denerwuje (akurat wśród moich współgraczy nie :D ) wprawdzie w wersji kickstarterowej w strech goalsach dojdzie możliwość grania w 6 (1 gracz będzie intruzem) to retail chyba zostanie tylko przy 5 osobowej rozgrywce
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: koloX »

Do tej pory pogrywaliśmy w Navegadora, Puerto Rico, W Roku Smoka i zaliczyliśmy Imperial 2030. Według mnie gra w liczniejszym gronie jest po prostu lepszą rozrywką. Zupełnie inaczej wygląda i Puerto Rico i W Roku Smoka w maksymalnym składzie, kiedy zaczyna brakować tego i tamtego, kiedy ciebie ubiegają, świetne jest to poczucie gonitwy, chaosu w którym musisz się odnaleźć. Nie ma miejsca na żaden pasjansik i lajtową taktykę. Trzeba reagować szybko i być elastycznym. Dlatego właśnie szukam raczej wymagających tytułów na 5+ osób.
Czytałem że 7 cudów z dodatkami jest czymś więcej niż imprezówką, nie czeka się na swoją kolej i można grać nawet w 7 osób. Potwierdzacie? Jest wystarczająco móżdżenia a jednocześnie idzie szybko?
Jeśli chodzi o Grę o Tron to boję się trochę jej odpalić ze względu na grę nad stołem :P Nie wiem czy wciągnie czy odrzuci :wink:
Mam też Warriors Knights ale czy da się zmieścić w 2h w 5-6 osób?
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Kilson »

Battlestar:Galactica - świetna gra z motywem zdrajcy, który bardzo mi się podoba. Wprowadzanie w błąd i oskarżenia są tu na porządku dziennym i nikt nie może nikomu ufać. A nawet jak wydaje się, że coś wiesz, to w połowie gry wszystko może się zmienić.

Bootleggers - prohibicja, gangsterzy, produkcja gorzały, walka o wpływy, licytacje, przekupstwa, szantaże i wymuszenia. Świetna gra z dużą dawką interakcji i gry nad stołem. Nie nadaje się dla wrażliwych graczy, bo nie trudno zostać oszukanym jeśli nadarzy się okazja ;)
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: koloX »

Battlestar:Galactica - został zjechany w wątku obok (not to play again), podobnie jak zresztą GoT. Właściwie co jest fajnego w GoT? :wink:
Bottleggers - czy ja wiem? Fajny temat, nawet parę razy zagraliśmy kiedyś ale to chyba dość przeciętna mechanicznie gra. Fakt że nie daliśmy jej zbyt wielu szans.
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Pizmak01 »

Lords of Waterdeep jest max na 5 osób a z dodatkiem na 6. Poza tym jak się z dodatkiem zagra to bez już nie ma sensu za bardzo.
Grala
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2019, 12:27

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Grala »

na 5-6 osób polecam Cytadelę - stosunkowo proste zasady a dużo interakcji - zabijanie postaci, kradzież złota, niszczenie budynków lub zamiana kart. Maksymalnie można grać w 8 osób o ile pamięć mnie nie myli.

Sabotażysta - druga prosta karcianka - najlepiej grać w 7 osób - kopanie przez krasnsali tuneli prowadzących do skarbu ale zawsze znajdzie się ktoś kto wrednie w tym przeszkadza - proste zasady i partia około 20 minut.

W parzystą liczbę osób typowa gra towarzyska - więc Times up (takie kalambury) lub Uga Buga - to taki przerywnik między grami w której naśladuje się "rozmowy" ludzi z epoki kamienia łupanego.

na 5 osób mogę też śmiało polecić Pedzące żółwie - prosta gra dla dzieci w którą bardzo chętnie grają dorośli w każdym wieku.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Kilson »

koloX pisze: 09 wrz 2019, 12:35 Battlestar:Galactica - został zjechany w wątku obok (not to play again), podobnie jak zresztą GoT. Właściwie co jest fajnego w GoT? :wink:
No to co, że został zjechany? Wiele osób nie lubi w ogóle kooperacji, a dodatkowo element zdrajcy też może być dla niektórych problemem. Kolega zagrał raz i wprost powiedział, że cała reszta spoko, ale ta niepewność, czy może komuś ufać i że ktoś może zdradzić psuje mu rozgrywkę, bo nie tego szuka w grach i jakoś niekomfortowo się z tym czuje, a mi właśnie ten element bardzo się podoba :)
Każdy lubi coś innego.
Dla mnie np. wychwalana przez eurograczy Terra Mystica, to syf 2/10, ale pewnie dla wielu osób jest świetna.
koloX pisze: 09 wrz 2019, 12:35 Bottleggers - czy ja wiem? Fajny temat, nawet parę razy zagraliśmy kiedyś ale to chyba dość przeciętna mechanicznie gra. Fakt że nie daliśmy jej zbyt wielu szans.
Bo w tej grze jest więcej zabawy nad stołem, a jeśli graliście w to jak w suche euro, to gra faktycznie może wydawać się przeciętna. Ja zawsze ostro negocjuję, nie stronię od szantażu oraz podpuszczania jednych na drugich i mi się gra podoba. Dawno już nie grałem, ale właśnie dzisiaj kolega z pracy przypomniał, żebym przyniósł na następne spotkanie.

Ale znów... każdy lubi coś innego, a założyłeś ten wątek w dyskusjach ogólnych, a nie w zapytaniach co kupić, więc polemika na temat cudzego gustu jest trochę bez sensu ;)
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Cyel »

koloX pisze: 09 wrz 2019, 12:35 Właściwie co jest fajnego w GoT? :wink:
Genialnie oddany klimat książki - nie da się wygrać nie zawierając sojuszy a zarazem zwycięzca może być tylko jeden. Nie ma wygranej bez okłamania i wykorzystania przeciwników. Osoby przenoszące emocje z gier na życie nigdy nie powinny grać w GoT, bo jak w oryginale, musisz dogadywać się z każdym ale nie wierzyć nikomu i wbijać nóż w plecy jako pierwszy.

Świetna moim zdaniem mechanika ukrytych rozkazów, pozbawiona całkowicie losowości (tak, wiem, że w nowej edycji są jakieś opcjonalne losowe karty walki. U nas poszły od razu do kosza) i dająca mnóstwo satysfakcji z przewidzenia ruchów przeciwnika i przeprowadzenia sprytnego manewru. Również bardzo dobra mechanika licytacji wpływów, gdzie sprytne wylicytowanie kilku drugich miejsc na torach wpływów może przynieść więcej korzyści niż jednego pierwszego.

Piękna, klimatyczna i kombinatorska równocześnie gra. Nie bez wad (balans pozycji rodów na mapie jest bardzo słaby) ale emocje płynące z gry na absolutnym topie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Grzdyll »

Też mi czasem brakuje takich dobrych gier 5+, u mnie w tej roli się sprawdzają (kolejność nieprzypadkowa):

Tajniacy, Decrypto (chyba każdy zna - rewelacyjne gry skojarzeń pozwalające trochę poznać innych ludzi przy okazji)

Welcome to... (zmyślna wykreślanka, w zasadzie brak ograniczeń co do ilości osób, szczególnie wykorzystując pomocną aplikację w tel.),

Sabotażysta (bardzo prosta gra do blefowania i nie trzeba "zasypiać" jak w mafii, czego dużo osób nie lubi)

Obecność (rewelacyjna gra blefu i wyczuwania intencji jeden na wielu (obcy vs rozbitkowie), z nawet wyczuwalnym klimatem i fantastycznym balansem)

Dixit (gra na skojarzenia + wyobraźnię, po zaadoptowaniu zasad chyba z Odyssey da się sensownie grać nawet do 10 osób)

6 bierze (lekka karcianka, która obiecuje sporo myślenia (nagroda MENSY) ale w więcej niż 4 osoby staje się mocno losowa, choć dalej dość fajna)

Avalon, One Night Ultimate Werewolf (obie gry ukrytych tożsamości, z mafiowym "zasypianiem". Pierwsza znacznie dłuższa i poważniejsza, druga bardzo szybka)

Potwory w Tokio (radosna nawalanka, która czasem niepotrzebnie się przeciąga)

Kasa i spluwy (gra na wyczucie innych i małych dylematów co wybrać, choć średnio u mnie podeszła z powodu dyskusyjnego celowania do siebie).

Większość z powyższych to niestety gry bardzo proste, poza konkursem po małym dostosowaniu zasad bardzo lubię do 6 osób grać w Chinatown (najlepsza gra licytacyjno-negocjacyjna jaką znam) ale to gra chyba dziś nie do dostania.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Legun »

koloX pisze: 09 wrz 2019, 11:25Czytałem że 7 cudów z dodatkami jest czymś więcej niż imprezówką, nie czeka się na swoją kolej i można grać nawet w 7 osób. Potwierdzacie? Jest wystarczająco móżdżenia a jednocześnie idzie szybko?
W naszym kibucu bardzo często gramy w 6+, choć najczęściej w lekkie gry (Dixit, Tajniacy, 6.Bierze, Nottingham, Fasolki). Z 7 Cudami potwierdzam - z liderami i miastami jest to już całkiem zaawansowana gra, z mojej ekipy dobiegają pojękiwania, że za ciężkie... ;).
Z ciekawych gier na więcej osób jest jeszcze Secrets: viewtopic.php?f=1&t=52443
Warto spróbować Decrypto - to nie jest lekka imprezówka, po partii trzeba odsapnąć, tak się czasem z uszu dymi ;).
Na radarze mam też Amul, choć jeszcze nie grałem: viewtopic.php?f=1&t=62265.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Blue »

Ja jeszcze dodam Wysokie Napięcie, ale w 5-6 osób będzie dość długie.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: kisiel365 »

No i klasyka jeszcze Tzolkin z dodatkiem jest na 5.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: dave8 »

Dobre euro
Na 5 (Tzolkina na 5 nie polecam)
El Grande
W roku smoka
Puerto Rico
Concordia
Rialto

5-6
Keyflower
Wysokie Napięcie
Dominant Species (uwaga bardzo ciężkie)
7 cudów z dodatkami też jest ok chociaż dla mnie za lekkie

Imprezowe
Avalon
Tajniacy
Decrypto
Welcome to
Radek
Posty: 627
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Nalepsze gry na min. 5 osób

Post autor: Radek »

idealne na 5 w sensownym czasie:
El Grande
Shogun/Wallenstein
Amun-Re
Imperial 2030
Steam

Dominant species nie grałem w 5, ale zapewne będzie doskonałe - chociaż potrwa dłuższą chwilę

Niestety część z tych gier do dostania tylko w antykwariatach ;)
ODPOWIEDZ