Najlepszy gracz = autor?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Najlepszy gracz = autor?

Post autor: osaya »

Tak sobie myślę: czy autor gry nie powinien zwykle wygrywać w swoją grę z innymi?

W końcu zna ją od podszewki, rozegrał wiele partii, testował balans, projektował mechaniki, rozpatrywał strategie...

Ale z drugiej strony mamy losowość (nawet jeśli ograniczoną), analitycznych graczy, którzy rozłożyli grę na czynniki pierwsze, "rebeliantów" grających w zupełnie inny sposób niż zamierzony, itd.

Pewnie nie jeden z nas - forumowiczów - próbował coś stworzyć. I co, wygrywacie? A może macie chociaż takie odczucia, że zgłębiając konstrukcje gier, jednocześnie stajecie się lepszymi graczami?

A myśl ta mi przyszła po obejrzeniu pełnej rozgrywki w Tytanów pomiędzy GameTrollem, a Wookiem. Swoją drogą, mam wrażenie, że Łukasz zrobił tę grę pod siebie: to jak lubi grać, operować komponentami oraz jakie akcje podejmować... Ale przecież często robi się grę, której się nieskutecznie poszukuje na rynku.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: tomb »

Podobno zwykle jest przeciwnie - autor jest przeciętnym graczem we własne tytuły.
Myślę, że autor w ogóle nie musi być wybitnym graczem. Do niego należy zgranie z sobą elementów, a nie wyciąganie najlepszych wynikòw.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: Blue »

W eurograch zapewne jak trochę grę ograł to powinien być niezły, nie znaczy najlepszy. Ale jak to sprowadzimy np do jungle speeda, czy innych gier na orientacje/szybkość itp to już staje się jasne, że wcale nie musi być w to mocny, tak samo autor nie musi mieć takich zdolności żeby umieć analizować i śledzić ruchy wszystkich graczy, pamiętać jakie karty zeszły itp. :). A biorąc pod uwagę to że czasem faktycznie jakaś strategia jest lepsza od innych i to nie wyszło w testach... :).
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: Cyel »

Absolutnie tak nie jest. Moje dwudziestoletnie doświadczenie w bitewniakach np mówi wyraźnie, że autorzy znają swoje gry raczej średnio. Dopiero gdy tytuł/nowy dodatek/nowa edycja wpadnie w młyn sceny turniejowej, która wyciśnie z gry wszystkie soki, okazuje się jak wielu rzeczy autorzy nie przewidzieli, które nie działają zgodnie z intencjami/są nieintuicyjne. Rezultatem są FAQi/Erraty wykwitające jak grzyby po deszczu parę tygodni/miesięcy po premierze i poprawiające lub wyjaśniające rzeczy, które autorom nigdy do głowy nie przyszły podczas wymyślania.

Troszkę tak jest z wieloma dziełami - autor patrzy na nie tylko z jednej perspektywy i potrzeba innych osób, by wskazali mu np rozwiązania, albo błędy, na które on jest ślepy. W przypadku gier zawsze można liczyć na ultra-kompetytywnych psychofanów danej gry. Autorzy w porównaniu do nich to "sweet summer children" podczas gry we własną grę.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: mecenas »

Chyba, że mówimy o Isaac Childres - ten ponoć wygrywa we wszystko.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: Brylantino »

Stworzyłem sporo gier, dwie mam wydane, w żadną nie umiem wygrać :P nie wiem, czego to jest kwestia.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: Cyel »

Dodam jeszcze, że jest to przypadłość, którą się nabywa. Nie raz byłem świadkiem jak topowi gracze turniejowi byli zatrudniani do zespołów tworzących gry, jak np Alessio Cavatore czy Asger Granerund w Games Workshop (Warhammer Fantasy) kilkanaście lat temu lub Will Pagani w Privateer Press (Warmachine) niedawno. Nie mija wiele czasu a tworzone przez nich zasady stają się podobnie dziurawe pod względem balansu czy jednoznaczności jak te tworzone przez ich poprzedników a ich pomysły na strategię rozgrywki nie wytrzymują starcia z faktycznymi graczami turniejowymi.

Najwyraźniej, gdy zostaje się twórcą gry, trochę (bardzo) ślepnie się na to, jak tak naprawdę się w daną grę gra ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: brazylianwisnia »

Zależy chyba od typu gry. W eurosucharkach z małą interakcja chyba nie ma możliwości by autor nie był bardzo dobry. Jeśli świetnie zbalansowal grę i nie ma strategii wygrywającej to znaczy że musiał przewidzieć każda optymalna ścieżkę i to przeliczyć przez co zna optymalne ruchy i kombinacje w wielu sytuacjach. Im więcej interakcji tym autor ma trudniej przewidzieć co wymyśla gracze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: AnimusAleonis »

Też słyszałem, również od autorów których miałem okazję poznać, że w swoje gry zazwyczaj nie są najlepszymi graczami przy stole, co nie znaczy że najgorszymi :P

Przy grach polegających mocno na szczęściu lub interakcji graczy (dedukcyjne, negocjacyjne, licytacyjne itd) jest to ewidentne ale ma to jakiś sens ogólnie. Dobrze to widać na podstawie gier abstrakcyjnych. Takie szachy na przykład, nie trudno sobie wyobrazić wymyślenie czegoś podobnego, ale najlepszymi graczami są w pewnym sensie lusus naturae, osoby które mogą prowadzić X gier na raz w głowie i jeszcze przewidywać Y ruchów do przodu w każdej.
brazylianwisnia pisze: 16 wrz 2019, 00:47 Zależy chyba od typu gry. W eurosucharkach z małą interakcja chyba nie ma możliwości by autor nie był bardzo dobry. ...
A to ciekawe, bo rzeczywiście w euro zazwyczaj czym więcej się gra, czym więcej doświadczenia, tym lepszy gracz, więc teoretycznie autor który playtestował mechanikę/grę ad nauseam powinien mieć przewagę. Ale chyba w jakimś interview czy coś słyszałem że nawet Feld nie jest pośród osób z którymi gra najlepszy w swoje gry. Więc może na początku autor będzie znacznie lepszy, a potem z czasem już ta przewaga znika.

Trochę przypomina mi to anegdotę (bo w sumie nigdy potwierdzone to nie było... ale zaprzeczone, nawet przez samego Chaplina, też nie :D) o tym jak Charlie Chaplin anonimowo wziął udział w konkursie sobowtórów Charlie Chaplina i nie był nawet w pierwszej trójce :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: detrytusek »

brazylianwisnia pisze: 16 wrz 2019, 00:47 Zależy chyba od typu gry. W eurosucharkach z małą interakcja chyba nie ma możliwości by autor nie był bardzo dobry. Jeśli świetnie zbalansowal grę i nie ma strategii wygrywającej to znaczy że musiał przewidzieć każda optymalna ścieżkę i to przeliczyć przez co zna optymalne ruchy i kombinacje w wielu sytuacjach. Im więcej interakcji tym autor ma trudniej przewidzieć co wymyśla gracze.
Oj jest możliwość :). Vital w Kanban-a jest przeciętny. Jeszcze z nim nie przegrałem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: tomb »

Ja słyszałem, że Chaplin był trzeci.

A autor eurasa gdyby był w niego zawsze najlepszy to potwierdzałby tylko istnienie silniejszych strategii w grze.
Chvatil tworzy niesamowicie złożone i mocno policzone gry, a wyobrażacie sobie, że wygrywa ze wszystkimi w Cywilizację?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: jakmis83 »

tomb pisze: 16 wrz 2019, 10:54 Ja słyszałem, że Chaplin był trzeci.

A autor eurasa gdyby był w niego zawsze najlepszy to potwierdzałby tylko istnienie silniejszych strategii w grze.
Chvatil tworzy niesamowicie złożone i mocno policzone gry, a wyobrażacie sobie, że wygrywa ze wszystkimi w Cywilizację?
To chyba nie dziwi, prawda? :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: Blue »

Weźcie też pod uwagę, że na pewno część tych ludzi ma swoich testerów, którzy dopracowują gry na playtestach(jak np wyłapywanie niezbalansowanych kart etc.), kiedy oni sami wymyślają kolejny tytuł. To też tworzy sytuację kiedy oni wcale nie muszą mieć kilkuset gier rozegranych w dany tytuł.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: AnimusAleonis »

Nawet abstrahując od testerów byłbym gotów założyć się że autorzy tytułów które mają swoje ligi/mistrzostwa nie mają tylu rozegranych partii w swoje tytuły jak uczestnicy takich turniejów.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Najlepszy gracz = autor?

Post autor: gogovsky »

tomb pisze: 16 wrz 2019, 10:54 Ja słyszałem, że Chaplin był trzeci.

A autor eurasa gdyby był w niego zawsze najlepszy to potwierdzałby tylko istnienie silniejszych strategii w grze.
Chvatil tworzy niesamowicie złożone i mocno policzone gry, a wyobrażacie sobie, że wygrywa ze wszystkimi w Cywilizację?
Losowość w tej grze pomimo jej złożoności jest na poziomie posiadłości szaleństwa, więc raczej niemożliwe.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ