Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Halloween »

Zauwazylem trend dopisywanie "Unikat", "Bialy kruk" a nawet "Rarytas" na portalach sprzedazowych do bylejakiej gry wydawnictw Sfera czy Novina a nawet do gier wydanych kilka lat temu, ktorym po prostu skonczyl sie naklad. Nie pisze tu oczywiscie o jakich megahitach tylko o totalnie przecietnych tytulach. Laczy sie to z wystawianiem starszych gier po jakichs kosmicznych sumach, bo nie sa juz produkowane.

Czy to jest w ogole semantycznie poprawne? Nazywanie Bialym Krukiem czegos totalnie przecietnego w swoim czasie i obecnie przestarzalego? Czy podrecznik do technikum mechanicznego z 1957 roku jest rarytasem dlatego, ze wiekszosc skonczyla w piecu albo na makulaturze?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Blue »

Jak sa ludzie którzy tego podręcznika szukają, to jest.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Halloween »

No ale kto niby szuka Mocy Albionu czy Piekla na Pacyfiku?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Blue »

Kompletnej Fortuny szuka więcej osób niż jest jest na rynku. Wystarczy że w danym czasie szukają 2 osoby którym bardzo zależy(w sensie że są w stanie dużo za dany tytuł dać), a jest 1 egzemplarz i już cena świruje.

Ja pusciłem za chyba 170, a jak się sprzedało to się jeszcze osoby dobijały czy na pewno jeszcze tego nie mam etc. Jak pokazalem, proszę tutaj jest nawet taniej(jakaś inna aukcja), to , no tak ale tam brakuje więcej niż u Pana(ja nie miałem oryg. instrukcji i chyba 2 jakichś kart, facetowi coś tam więcej brakowało, ale chyba niewiele). Co zrobisz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: kaszkiet »

Określenie biały kruk zdewaluowało się jak słowo kultowy, czy żółty/czerwony pasek w telewizjach informacyjnych.
Zastanawiam się też, czy sprzedający wpisując słowo "polecam" w opisie serio uważają, że to im zwiększa sprzedaż.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: MichalStajszczak »

Blue pisze: 22 wrz 2019, 20:06 Kompletnej Fortuny szuka więcej osób niż jest jest na rynku. Wystarczy że w danym czasie szukają 2 osoby którym bardzo zależy(w sensie że są w stanie dużo za dany tytuł dać), a jest 1 egzemplarz i już cena świruje.
A przecież łączny nakład tej gry był chyba w granicach miliona sztuk.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Blue »

Z czego 950 000 jest w koszu, 40 000 leży na strychu, albo niewiadomo gdzie i te osoby które to mają nawet nie wiedzą że to ma większą wartość niż makulaturowa, a większość z tego co została jest niekompletna ;).

Zdecydowanie kompletna fortuna w dobrym stanie to teraz biały kruk, możesz szukać miesiącami jak nie latami i się po prostu nie trafi oferta publiczna którą byś namierzył.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: MichalStajszczak »

Podobna sytuacja jest z grą Manewry Morskie, której łączny nakład to też było kilkaset tysięcy sztuk.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: kisiel365 »

Wracając do tematu wątku, są białe kruki i czasem ktoś je sprzedaje, ale stanowczo termin jest nadużywany. Czy bardziej niż w innych branżach? Nie sądzę. Branża samochodowa chyba bardziej szafuje określeniami "okazja", "igła" i "niebity". Fakt, że dzisiaj dostać za normalne pieniądze Ankh Morpork, polskiego Lewis&Clark czy niektóre dodatki do Talizmanu trudno i wolnorynkowa zależność popyt/podaż kształtuje te ceny.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Acownik »

Blue pisze: 22 wrz 2019, 20:06 Kompletnej Fortuny szuka więcej osób niż jest jest na rynku. Wystarczy że w danym czasie szukają 2 osoby którym bardzo zależy(w sensie że są w stanie dużo za dany tytuł dać), a jest 1 egzemplarz i już cena świruje.

Ja pusciłem za chyba 170, a jak się sprzedało to się jeszcze osoby dobijały czy na pewno jeszcze tego nie mam etc. Jak pokazalem, proszę tutaj jest nawet taniej(jakaś inna aukcja), to , no tak ale tam brakuje więcej niż u Pana(ja nie miałem oryg. instrukcji i chyba 2 jakichś kart, facetowi coś tam więcej brakowało, ale chyba niewiele). Co zrobisz.
Serio? To tak poszukiwana gra? Bo mam swój stary egzemplarz, kompletny i w dobrym stanie, ale chyba z sentymentu nie sprzedam. Magii i Miecz się pozbyłem, ale Fortuny jakoś szkoda...
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Goldberg »

Halloween pisze: 22 wrz 2019, 19:56 No ale kto niby szuka Mocy Albionu czy Piekla na Pacyfiku?
Sprawdź w opcji SPRZEDANE na allegro, dowiesz sie po nickach....
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: AnimusAleonis »

Halloween pisze: 22 wrz 2019, 19:46 Zauwazylem trend dopisywanie "Unikat", "Bialy kruk" a nawet "Rarytas" na portalach sprzedazowych...
Rozumiem że chodzi o Allegro i tym podobne? To bardziej bym na to patrzył jako nieudolna próba "marketingu" niż cokolwiek innego :P
Halloween pisze: 22 wrz 2019, 19:46 Czy to jest w ogole semantycznie poprawne? Nazywanie Bialym Krukiem czegos totalnie przecietnego w swoim czasie i obecnie przestarzalego? ...
Opis "biały kruk" czy "unikat" odnosi się raczej wyłącznie do rzadkości danej rzeczy pod kątem ilości dostępnej/istniejącej, a nie do jakiejkolwiek subiektywnej oceny "jakości" danej rzeczy. Niektóre edycje książek są bardzo rzadkie i białymi krukami nie zależnie czy same dzieło jest dobre czy nie, a już na pewno nie dla kolekcjonera. Bardziej z naszego podwórka: pierwsze edycje Monopoly są niezaprzeczalnie białymi krukami, ale czy to dobra gra? Wątpię by ci którzy kupują takie gry za tysiące dolarów robili to by w nie grać i mało ich to obchodzi jak poważaną grą Monopoly jest na BGG :P

A czy są osoby które poszukują i cenią tytuły które widziałeś, o których pisałeś, jak koledzy powyżej już powiedzieli, na pewno tak.
Są osoby które kolekcjonują opakowania po zapałkach, papierki od gum do żucia czy kapsle po piwie... i ja bym pewnie nieświadomie wyrzucił do kosza to co oni uważają za unikat, biały kruk, ukoronowanie kolekcji, i bezcenny egzemplarz wart miliony monet... punkt widzenie zależy od punktu siedzenia ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: promykx »

Abstrahując czy dana gra to dana gra to biały kruk czy inny unikat czy nie to dodam, że użytkownicy internetu używają słów których znaczenia nie rozumieją. Przykładów jest wiele: przynajmniej/bynajmniej, sarkazm/ironia, unikatowy/unikalny i oczywiście słowo epicki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1275
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 358 times
Been thanked: 213 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: ShapooBah »

Sprzedam Chaos w starym świecie UNIKAT (Nie Ankh-Morpork, Nie Brass, Nie Rising Sun) Biały Kruk, stan nowa, lekko używana! POLECAM pl instrukcja osobno gra niezależna językowo, ale po angielsku, w folii PL PDF BIAŁY KRUK.
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: profes79 »

Halloween pisze: 22 wrz 2019, 19:46 Zauwazylem trend dopisywanie "Unikat", "Bialy kruk" a nawet "Rarytas" na portalach sprzedazowych do bylejakiej gry wydawnictw Sfera czy Novina a nawet do gier wydanych kilka lat temu, ktorym po prostu skonczyl sie naklad. Nie pisze tu oczywiscie o jakich megahitach tylko o totalnie przecietnych tytulach. Laczy sie to z wystawianiem starszych gier po jakichs kosmicznych sumach, bo nie sa juz produkowane.

Czy to jest w ogole semantycznie poprawne? Nazywanie Bialym Krukiem czegos totalnie przecietnego w swoim czasie i obecnie przestarzalego? Czy podrecznik do technikum mechanicznego z 1957 roku jest rarytasem dlatego, ze wiekszosc skonczyla w piecu albo na makulaturze?
Gry Sfery, Noviny czy Dragona to owszem, w chwili obecnej unikaty; na to, ze niektóre tytuły w ogóle wypatrzę w sprzedaży, że nie wspomnę o normalnej cenie, to straciłem już dawno nadzieję. Czasami okazjonalnie udaje się coś wyrwać a i wtedy mam wrażenie, że raczej dlatego, że sprzedający nie zdawał sobie sprawy z rzadkości i wartości gry. Zwłaszcza, że o ile gry Encore to były na ogół ordynarne piraty, to już w przypadku Dragona czy Noviny nie a gry Noviny z serii lotniczych (Piekło na Pacyfiku/Lew Morski) nadal należą do fajniejszych gier z motywem lotnictwa jakie wyszły po polsku. To, że Ty uważasz gry tych wydawnictw za "przedciętne i przestarzałe" to już Twoja sprawa; jak Cie w oczy kłuje napis "unikat" przy grze Sfery to po prostu nie patrz :P
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: jakmis83 »

Zgadzam się z przedmówcą.
Gry Wydawnictw takich jak Sfera, Novina czy Dragon, są w tym momencie unikatowe.
Czy Ci się to podoba czy nie Halloween.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: donmakaron »

kaszkiet pisze: 22 wrz 2019, 20:14 Określenie biały kruk zdewaluowało się jak słowo kultowy, czy żółty/czerwony pasek w telewizjach informacyjnych.
Zastanawiam się też, czy sprzedający wpisując słowo "polecam" w opisie serio uważają, że to im zwiększa sprzedaż.
Może to jakieś pozostałości po zwrotach w stylu "polecam uwadze szanownych klientów" ;)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: alpha »

Halloween pisze: 22 wrz 2019, 19:46 Nie pisze tu oczywiscie o jakich megahitach tylko o totalnie przecietnych tytulach.
Czy to jest w ogole semantycznie poprawne? Nazywanie Bialym Krukiem czegos totalnie przecietnego w swoim czasie i obecnie przestarzalego?
A możesz zdefiniować co jest "białym krukiem", "rarytasem", "unikatem"?
Kto ma decydować o wartości tego czegoś?

Dla mnie np. nic nie wartym jest oryginał rękopisu jakiegoś poety, bo zupełnie mnie takie tematy nie kręcą.
Nawet ręka mi nie zadrży przed wrzuceniem tego czegoś do ognia.
Oczywiście nie zrobię tego, bo wiem, że ktoś może chcieć to mieć z jakiegoś powodu, więc mu to oddam nawet za darmo.
Podobnie nie robi na mnie wrażenia obraz namalowany przez kogokolwiek, nawet i takiego Matejki, bo też mnie te rzeczy nie kręcą.
Też mogę to komuś oddać (gdybym miał), bo mi to nie jest potrzebne.

Czy wobec tego zasadne jest nazywanie obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" unikatem, rarytasem, białym krukiem? Bo np. dla mnie osobiście - nie :)
Ale skoro dla niektórych jest to unikat, rarytas, biały kruk, to nie mam z tym problemu i śmiało mogę na ten obraz tak mówić :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Leszy2 »

W większości przypadków określenie 'biały kruk' to najzwyklejsze handlowe oszustwo albo raczej oszukaństwo, rzecz naganna lecz w naszej kulturze sceptycznie akceptowalna, coś w rodzaju "gardło sobie podrzynam", "mam żonę i dzieci ale niech będzie moja strata".
Dość powszechne.

Biały kruk musi spełniać dwa warunki. Musi być bardzo trudno dostępny i drogi. Drogi to znaczy, że musi się znaleźć kupiec chcący dać więcej niż kilku innych kupców, którzy też chętnie dadzą nie mało.

Gra czy książka, której nikt nie chce i dlatego jest jej mało bo wszyscy się jej już pozbyli lub po prostu nie stanowi przedmiotu zbieractwa na pewno białym krukiem nie jest.

Stary znaczek pocztowy z błędem, z serii liczącej jedynie 100 sztuk, jest bardzo cenny. Natomiast wytłoczka po jajkach z przed czterdziestu lat, choć też jest krzywo wydrukowana i jest jedyna na świecie, jest bez wartości.
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: toblakai »

alpha pisze: 23 wrz 2019, 14:33Czy wobec tego zasadne jest nazywanie obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" unikatem, rarytasem, białym krukiem? Bo np. dla mnie osobiście - nie :)
Unikatem niezaprzeczalnie ten obraz jest ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Leszy2 »

toblakai pisze: 23 wrz 2019, 14:43
alpha pisze: 23 wrz 2019, 14:33Czy wobec tego zasadne jest nazywanie obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" unikatem, rarytasem, białym krukiem? Bo np. dla mnie osobiście - nie :)
Unikatem niezaprzeczalnie ten obraz jest ;)
Myślę, że słowo unikat powinno się stosować wyłącznie do produktów seryjnych, albo raczej do obiektów stanowiących pewnego rodzaju grupę.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: alpha »

Ubiegłeś mnie w odpowiedzi, ale to samo chciałem napisać :)
Pewna mała dziewczynka z mojej rodziny maluje ładne obrazki, a ma niesamowity talent do tego (oczywiście nie sprzedaje, tylko dla siebie maluje).
Czy każdy z jej obrazków to unikat? No niby tak, ale nie robi tego seryjnie, więc uważam, że jednak nie :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: toblakai »

alpha pisze: 23 wrz 2019, 14:55Pewna mała dziewczynka z mojej rodziny maluje ładne obrazki, a ma niesamowity talent do tego (oczywiście nie sprzedaje, tylko dla siebie maluje).
Czy każdy z jej obrazków to unikat? No niby tak, ale nie robi tego seryjnie, więc uważam, że jednak nie :)
Tak, to będzie unikat. Określenie 'unikat' nie nakłada na daną rzecz odgórnie żadnej wartości, jedynie określa jej powszechność występowania. Nie każda unikatowa rzecz jest od razu wartościowa.

Dodajecie swoje własne definicje do czegoś co już jest sprecyzowane.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: donmakaron »

W serii unikatem może być egzemplarz różniący się czymś od reszty z serii - wadliwy albo jedyny pozostały z danej serii. Z definicji seryjna produkcja tworzy rzeczy nieunikatowe (w idealnych warunkach).
Rollmoll
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2019, 22:24
Lokalizacja: Zielona Góra- w tym momencie
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Dopisywanie "Unikat" do bylejakiej gry

Post autor: Rollmoll »

Wpierw kusiło mnie oparcie oceny o pauperyzację języka. Ale jednak nie, to zły kierunek. Tutaj wskazałbym już bardziej zdecydowanie na powszechne problemy jakie dotykają język wypowiedzi czy zapisu. Pozwolę ująć to w paru punktach

1. Nieznajomość semantyki w obszarze używanych pojęć.
2. "Kodowanie" przez przekazy powszechne (media) określeń używanych przez nie dla podkreślenia cech, które mają niekoniecznie wymierną siłę w odniesieniu do treści tego przekazu. Tutaj wskazałbym też na język reklamy, gdzie takie wzmocnienie ma jasny cel, spowodować abyśmy swój wybór tego czy innego dobra konsumpcyjnego oparli na poczuciu przynależności (biały kruk=kolekcjoner, unikat=rzadki, czyli poczucie elitaryzmu, itp.).
3. Kopiowanie (z reguły mniej trafne) treści wzmacniających, bez niestety refleksji na definicją słowa, jego znaczeniem i kontekstem w jakim zostaje użyte.
4. Mowa skrótów, czyli uproszczenia jakie niesie za sobą globalna komunikacja. Może jeszcze nie zamiana pisma w obraz (choć portale społecznościowe opierają się na takim sposobie wypowiedzi), ale już na pewno przypisywanie wielu innych według reguł języka znaczeń dla jednego słowa. Widać to po tym jak właśnie traktuje się białe kruki, unikaty czy inne okazje ;).

Można by jeszcze utyskiwać na poziom edukacji, ale ten argument do mnie nie przemawia. Nadal widzę słowniki na półkach w księgarniach.
ODPOWIEDZ