Essen 2019

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2019

Post autor: kisiel365 »

O jeszcze może dodatek do TM i Dominant Species.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2019

Post autor: rattkin »

Essen Spiel jest też takim dobrym "podsumowaniem roku". I tu nasuwa mi się pytanie - jaka wg was była "moda", dominująca mechanika, czy temat w tym roku?

W tamtym roku pojawiło się trochę roll'n'write, które jeszcze są wydawane w 2019, to jest widoczne. Coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

rattkin pisze: 13 paź 2019, 15:25 Coś jeszcze?
Ja mam wrażenie nagromadzenia wszelkich gier detektywistycznych oraz escape roomowych jednorazówek.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2019

Post autor: rattkin »

Słusznie. To jeszcze echa spóźnionych gier trendu sprzed roku/dwóch - wszystkich tych Unlock!, Exit, Detektywów itd. Nie wiem ile to się jeszcze utrzyma, ale akurat ten rodzaj gier jakoś nigdy mnie szczególnie nie rajcował. Głównie dlatego, że są gry bardzo "low-energy", w których niewiele się dzieje, a też u źródła są właściwie grami jednoosobowymi. Często generują efekt "tego ziomka, który w escape roomie, po prostu szedł za nami i na nic się nie przydał" :)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Essen 2019

Post autor: Dellas »

Coś jeszcze?
A wykreślanki?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2019

Post autor: rattkin »

To dla mnie wpada pod roll'n'write.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen 2019

Post autor: AnimusAleonis »

rattkin pisze: 13 paź 2019, 15:25 W tamtym roku pojawiło się trochę roll'n'write, które jeszcze są wydawane w 2019, to jest widoczne. Coś jeszcze?
Ta "moda" już trochę robi się przegięciem, teraz już nie tylko są robione wersje roll'n'write czego tylko się da co już wyszło, to tytuły które jeszcze nie wyszły już mają wersję roll'n'write :lol:
Nie wiem z czego to idzie, czy te wersje roll'n'write są po prostu łatwe do zrobienia jak ma się już grę, więc autorzy sobie myślą "czemu nie"?
Lothrain pisze: 13 paź 2019, 18:25 Ja mam wrażenie nagromadzenia wszelkich gier detektywistycznych oraz escape roomowych jednorazówek.
Te gry typu Escape Room to też definitywnie moda, ciekawy jestem czy z punktu widzenia wydawców jest to podobny tok myślenia co przy roll'n'write, tz. że są relatywnie tanie do stworzenia i wyprodukowania.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: Essen 2019

Post autor: BartP »

Ja tam lubię "planszowe" escape roomy.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen 2019

Post autor: AnimusAleonis »

Ja też! :D
Roll'n'write-y, co najmniej, niektóre również lubię :)
- choć nie wiem czy każda to bardziej popularna potrzebuje mieć wersję roll'n'write... w sumie to tylko brakuje Azull Roll'n'Write i Wingspan Roll'n'Write :lol: -

Ale nie ma co ukrywać że w porównaniu to o wiele łatwiej/szybciej/taniej taki Escape Room jeden czy roll'n'write wypuścić, i też pewnie marża o wiele lepsza, i się zastanawiam czy to jest powód dla którego ostatnio jest taki wysyp ich.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Essen 2019

Post autor: pegzi »

Ostatnie zestawienie najciekawszych gier i dodatków na Essen 2019: https://dicelandblog.pl/top-30-gier-pla ... 2019-cz-3/
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: Essen 2019

Post autor: Gizmoo »

Zapoznałem się wreszcie z wszystkimi tytułami, które zawiera Tabletop Together Tool. W tym roku chętnie poznałbym aż 44 pozycje i to odliczając już wsparte przeze mnie tytuły na kickstarterze.

Wśród tych 44 tytułów:

- Aż 10 gier, które na targach będą obecne wyłącznie jako demo.
- 3 tytuły, o których niewiele na razie wiadomo, ale zaintrygował mnie sam opis mechaniki.
- 2 Dodatki już wydane, ale które mam w planach zakupowych .
- 2 gry z Azji, które raczej nie trafią do szerokiej dystrybucji.
- Aż 1/3 to pozycje z kickstartera - już po kampanii, albo jeszcze przed.

Nadchodzący rok więc zapowiada się więc dla mnie bardzo obficie, bo przewiduję, że przynajmniej 1/4 z tych tytułów będzie bardzo dobra. Zazdroszczę tym, którzy będą mogli poznać ich część na tegorocznym Spiel i współczuję marudzącym, że spośród 1204 pozycji na TTT nie znaleźli nic dla siebie. :lol:

Dla ciekawskich - moja lista:
Spoiler:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2388
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Essen 2019

Post autor: vinnichi »

Przyjmuję wyrazy współczucia i ogrywam dalej moje starocie :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2019

Post autor: kisiel365 »

Gizmoo pisze: 20 paź 2019, 14:38 - 3 tytuły, o których niewiele na razie wiadomo, ale zaintrygował mnie sam opis mechaniki.
- 2 gry z Azji, które raczej nie trafią do szerokiej dystrybucji.
Coś więcej nt. zacytowanych? Które to tytuły? Jakie mechaniki?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: Essen 2019

Post autor: Gizmoo »

kisiel365 pisze: 20 paź 2019, 16:14 Coś więcej nt. zacytowanych? Które to tytuły? Jakie mechaniki?
Worker placement + city Building:
https://boardgamegeek.com/boardgame/284 ... ircle-time

Gra w uniwersum Abyss, o której na razie wiadomo, że będzie miała obłędne grafiki:
https://boardgamegeek.com/boardgame/276 ... s-universe

4X w kosmosie, które ma być szybkie i emocjonujące. Jedyny dostępny filmik jest po holendersku.
https://boardgamegeek.com/boardgame/282775/warp

Azjatyckie ciekawostki:
https://boardgamegeek.com/boardgame/281 ... nd-project
https://boardgamegeek.com/boardgame/287941/formosa-tea
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2019

Post autor: kisiel365 »

Dobra troszkę poczytałem (posłuchałem i pooglądałem) i może rzeczywiście tegoroczne Essen nie jest typowo śmieciowe.
Jakieś wstępne zainteresowanie padło na Cooper Island, Foothills/Alubari (Snowdonia na sterydach?), Maracaibo (Pfister, musiałbym przeczytać instrukcję, która jest dostępna), The Search for Planet X (dedukcja a'la Alchemicy w kosmosie bez udziwnionego workerplacementu), Tapestry (za lekkie ale może będzie łatwiej znaleźć chętnych do grania?). Pax Transhumanity mam zamówione, ale podobno ma też być na Essen jeżeli ktoś przegapił (spod ręki syna Eklunda) .

E: Tapestry spadło z radaru
Ostatnio zmieniony 22 paź 2019, 23:10 przez kisiel365, łącznie zmieniany 3 razy.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

Bardzo dobre wrażenie zrobiło dziś Glen More II, choć cena też wrażenie robi. Fajna, prostsza, ale nie prostacka wersja Brukselki jest jej karciana odmiana. Teraz bierzemy na tapetę Maracaibo, ale z telefonu to tylko na szybko spostrzeżenia pisze.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2019

Post autor: rattkin »

A dla mnie, jak na ironię, najlepszą grą tego Essen prawdopodobnie będzie Beyond Humanity: Colonies. Na ironię, bo tak jak Mechs vs Minions parę lat temu, została ogłoszona/udostępniona do sprzedaży (no, na KS, ale podobnie) w okresie trwania Essen, a mimo to obydwie te gry nigdy nie postawiły stopy na tych targach. Znak czasów?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Essen 2019

Post autor: jnowaczy »

Najlepsza gra Essen ???hmm. ... Tylko Street masters, tylko dla tej gry chcialem przejechać te 700km i ją kupić ale niestety ... życie, znowu zostanie w sferze marzeń
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
manicminer
Posty: 820
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Essen 2019

Post autor: manicminer »

jnowaczy pisze: 23 paź 2019, 22:00 Najlepsza gra Essen ???hmm. ... Tylko Street masters, tylko dla tej gry chcialem przejechać te 700km i ją kupić ale niestety ... życie, znowu zostanie w sferze marzeń
Też na to poluje. Blacklist niestety będzie tylko miało Brook city na Essen, będzie za to podstawka od asmodee. Dzisiaj ludzie podostawali aftershocka.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2019

Post autor: kisiel365 »

I jak tam? Jakieś live recki? Pierwsze wrażenia? Jest ktoś na miejscu i ma siły z hotelu pisać?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

Dzisiaj były grane:
Terramara - bardzo dobrze skrojony tytuł o średniej ciężkości, sporo wyborów, ciekawa mechanika z odwracaniem kafli planszy, ciągły wyścig na torach, zwłaszcza militarnym, którego lekceważenie wychodzi bokiem. Duży plus i mam nadzieję, że wyjdzie po polsku. Dla mnie obowiązkowy zakup.
Potem Crystal Palace - znacznie cięższe euro, którego wygląd nie powala, ale zdecydowanie jest nad czym pomyslec i miło łechce komórki. Po godzinnym demo i dwóch rundach z 5, dwóch graczy zapakowało grę do toreb. Feld też grał i z uznaniem kiwał głową :) Osiem kafli akcji, sprytne użycie kości, których wartości sami ustalamy, ale musimy zapłacić za wybrane oczka. Wiele się dzieje i dla lubiących cięższe tytuły konieczne choćby do sprawdzenia.
Małe Lorenzo to uproszczona wersja dużego brata. System wyboru surowców przypomina ten z Ulm, ale tu przesuwamy kolorowe kulki odpowiadające za konkretne zasoby. Krótkie i sprytne. Gra się do siedmiu kupionych kart lub ukończenia toru wiary przez jednego z graczy. Do wykonania jedna z trzech akcji, ale nie ma tu blokowania akcji przeciwnikom. W pełnym składzie do rozegrania w 40 min. Dla lubiących niegłupie, szybsze, ale i prostsze tytuły polecam.
Marco Polo II cięższe od pierwszej części. Więcej akcji, więcej zależności, podróżowanie ułatwione pod względem kosztu w kościach, ale kasę płaci się za konkretne przejechane odcinki. Dodatkowo trasy rzeczne, które wymagają zdobycia dodatkowych znaczników. Im dalej w las, tym droższe odcinki, ale i mocniejsze akcje niektórych miast. Poza tym trochę zbieżności że starą wersją, ale rozwiązania marketu, dodatkowy surowiec (jadeit), nowe umiejętności postaci i miejsc, które generują punkty powoduje, że to znacznie poważniejsza gra, niż poprzednik.
Babylonia Knizii nie zachwyciła. Temat zbliżony do EiT, feeling rozgrywki do Samuraja, ale słabsze to od obu tych tytułów. Wykonanie pozostawia wiele do życzenia, a podstawki na żetony to już śmiech na sali.
Formoza Tea od Tajwańczykow. Nie chciałbym nigdy tłumaczyć tej gry nikomu. Masakryczna ilość mikrozasad, choć jak już się przez nie przebrnie, to rozgrywka była całkiem udana. Ale mózg parował i było to parowanie z gatunku, którego powtarzać nie chcę. Crystal Palace był zdecydowanie bardziej elegancki. Poza tym Tajwańczycy nie ustrzegli się błędów wydawniczych - pomarańczowa herbata jest na kartach żółta, kafelki specjalne, zamiast mieć dodatkowe, albo neutralne kolory mają kolory herbat... Przy tej ilości małych zasad wprowadza to dodatkowe niepotrzebne zamieszanie.
W ramach popierdółek Tiny Towns. Budowanie miasta na swojej planszetce ze wspólnego dociągu kart. Czyli wchodzą karty, my wrzucamy zasoby na plansze 5x5 i staramy się tworzyć układy odpowiadające 7, czy 8 dostępnym budynkom, które możemy postawić po zrobieniu układu na jednym z miejsc tegoż układu. Ale oczywiście blokujemy to pole na przyszłość. Szybkie, niby proste, losowe, ale jednakowo losowe dla wszystkich. Gość, który grał 5 partie miał jednak dwa razy więcej punktów, niż następny gracz, a więc da się zgrabnie to poukładać. Gra ponoć zyskuje, jeśli każdy z graczy ma unikalny budynek, ale nie było ich przy stoliku... Jak dla mnie zagrać i zapomnieć. Feeling podobny do Winnicy.
Cities Skyline - w wersję komputerową nie grałem. Gra kooperacyjna, gdzie staramy się zbudować sensownie miasto i zdobyć jak najwięcej punktów. Graliśmy z talią wydarzeń, a to ponoć zamiata niedoświadczonymi graczami. I faktycznie zbankrutowaliśmy nieco po połowie rozgrywki. Taki tetrisowy Pandemic w miejskiej dżungli. Bez szału jeśli o mnie chodzi.
Na razie tyle. Idziemy grać dalej.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2019, 12:21 przez Lothrain, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Essen 2019

Post autor: EVOCATVS »

Miał może ktoś jakąś styczność z The Warp i mógłby podzielić się wrażeniami?
https://boardgamegeek.com/boardgame/282775/warp
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen 2019

Post autor: AnimusAleonis »

Lothrain pisze: 24 paź 2019, 21:29 ...
Babylonia Knizii nie zachwyciła. ... Wykonanie pozostawia wiele do życzenia, a podstawki na żetony to już śmiech na sali.
Formoza Tea od Tajwanczykow. Nie chciałbym nigdy tłumaczyć tej gry nikomu. Masakryczna ilość mikrozasad, choć jak już się przez nie przebrnęli, to rozgrywka była całkiem udana. Ale mózg parował i było to parowanie z gatunku, którego powtarzać nie chce. Crystal Palace był zdecydowanie bardziej elegancki. Poza tym Tajwanczycy nie ustrzegli się błędów wydawniczych - pomarańczowa herbata jest na kartach żółta, kafelki specjalne, zamiast mieć dodatkowe, albo neutralne kolory mają kolory herbat... Przy tej ilości małych zasad wprowadza to dodatkowe niepotrzebne zamieszanie.
...
Świetny write-up! Dzięki wielkie za poświęcenie czasu! :D

Miałem Formoza Tea na pre-order który musiałem odwołać, i teraz nie żałuję :P

A propos Kinizii, wydanie Babylonii z daleka odstraszało i dobrze wiedzieć że Samurai nadal bierze górę, a mieliście może okazję zobaczyć jego drugi, nie wiem dlaczego o wiele mniej rozreklamowany, tytuł: Aristocracy?
Jest to od Tasty Mistrel Games - hala 4 stanowiska 4F106 i 4F107 - i wygląda ciekawiej od Babylonia, jest to chyba trochę lżejsza gra, co najmniej zdecydowanie o wiele lepiej wydane, mimo o wiele gorszej okładki, którą Babylonia ma bardzo ładną :P
EVOCATVS pisze: 24 paź 2019, 22:07 Miał może ktoś jakąś styczność z The Warp i mógłby podzielić się wrażeniami?
https://boardgamegeek.com/boardgame/282775/warp
Też byłbym ciekaw, o tym już od kilku tygodni jest szeptane że ma być *ekstra*...
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2019

Post autor: kisiel365 »

Lothrain pisze: 24 paź 2019, 21:29 Marco Polo II cięższe od pierwszej części. Więcej akcji, więcej zależności, podróżowanie ułatwione pod względem kosztu w kościach, ale kasę płaci się za konkretne przejechane odcinki. Dodatkowo trasy rzeczne, które wymagają zdobycia dodatkowych znaczników. Im dalej w las, tym droższe odcinki, ale i mocniejsze akcje niektórych miast. Poza tym trochę zbieżności że starą wersja, ale rozwiązania marketu, dodatkowy surowiec (jadeit), nowe umiejętności postaci i miejsc, które generują punkty powoduje, że to znacznie powazniejsza gra, niż poprzednik.
Cięższe w dobrym sensie? Poprzednik raczej średnio lekki. Do czego byś porównał pod względem ciężaru?

Trafił ktoś na Maracaibo i/lub Foothills?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

kisiel365 pisze: 24 paź 2019, 23:47 Cięższe w dobrym sensie? Poprzednik raczej średnio lekki. Do czego byś porównał pod względem ciężaru?
Trafił ktoś na Maracaibo i/lub Foothills?
Cięższe w bardzo dobrym sensie. Mniej więcej ciężaru Lorenzo, albo GAH, moze ciut wyżej, ale nie oczekuj Brassa :) Maracaibo mamy od środy, ale to dluuuga instrukcja i wejdzie na stół pewnie w sobotę. Foothills może spróbuję jak będzie wolne, ale jest mocno obłożony. Drugi Knizia jest już zbyt prosty, żeby się nim interesować :)
ODPOWIEDZ