Essen 2019

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2019

Post autor: yakos »

Doroczna geeklista ze zdjęciami z tegorocznych targów SPIEL w Essen: http://bit.ly/essenspiel2019
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2019

Post autor: Platan »

Dzięki
Jak każdego roku super się ogląda.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Essen 2019

Post autor: Kurczu »

Lothrain pisze: 24 paź 2019, 21:29 W ramach popierdółek Tiny Towns. Budowanie miasta na swojej planszetce ze wspólnego dociągu kart. Czyli wchodzą karty, my wrzucamy zasoby na plansze 5x5 i staramy się tworzyć układy odpowiadające 7, czy 8 dostępnym budynkom, które możemy postawić po zrobieniu układu na jednym z miejsc tegoż układu. Ale oczywiście blokujemy to pole na przyszłość. Szybkie, niby proste, losowe, ale jednakowo losowe dla wszystkich. Gość, który grał 5 partie miał jednak dwa razy więcej punktów, niż następny gracz, a więc da się zgrabnie to poukładać. Gra ponoć zyskuje, jeśli każdy z graczy ma unikalny budynek, ale nie było ich przy stoliku... Jak dla mnie zagrać i zapomnieć. Feeling podobny do Winnicy.
Ostatnio zainteresowałem się tą grą i Twoja wypowiedź bardzo mnie zaskoczyła. Możesz napisać co jest losowego w tej grze? Jak czytałem zasady i oglądałem filmiki to nie jestem w stanie stwierdzić, chyba, że wybór surowców przez innych graczy :P
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Essen 2019

Post autor: konrad.rymczak »

Tak, wybór surowców :) można też skorzystać z dołączonych kart, co również jest losowe ale mniej niż decyzje innych graczy ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

Kurczu pisze: 06 gru 2019, 03:26
Lothrain pisze: 24 paź 2019, 21:29 Szybkie, niby proste, losowe, ale jednakowo losowe dla wszystkich.
Ostatnio zainteresowałem się tą grą i Twoja wypowiedź bardzo mnie zaskoczyła. Możesz napisać co jest losowego w tej grze? Jak czytałem zasady i oglądałem filmiki to nie jestem w stanie stwierdzić, chyba, że wybór surowców przez innych graczy :P
Widzisz, na targach grasz w taką grę, jaką Ci przedstawią. Grałem z kartami zasobów, gracze ich nie wybierali ( to chyba wariant Town Hall). Stąd moje skojarzenia z Winnicą, bo co przyniósł los, musiałeś jakoś wrzucić na planszę. Gra z wyborem zasobów przez innych graczy ma znacznie więcej sensu.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: Essen 2019

Post autor: Namurenai »

konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 05:01 co również jest losowe ale mniej niż decyzje innych graczy ;)
Ależ szanujmy definicje... To nie jest losowość (którą jest np. rzut kostką, czy też dociąg kart).
No chyba, że w Twojej definicji szachy też są losowe, bo wybór innego gracza ma wpływ na Twoją rozgrywkę :P
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen 2019

Post autor: AnimusAleonis »

Lothrain pisze: 24 paź 2019, 21:29 Szybkie, niby proste, losowe, ale jednakowo losowe dla wszystkich.
konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 05:01 Tak, wybór surowców :) można też skorzystać z dołączonych kart, co również jest losowe ale mniej niż decyzje innych graczy ;)
No ale to co opisujecie to nie jest losowość.
To że nie umie się przewidzieć, lub źle się przewidzi, to co zrobi oponent to nie ma kompletnie nic wspólnego z losowością mechaniki gry.
Było już o tym wcześniej w innym wątku przy okazji gdy inny kolega mówił że Libertalia jest bardzo losowa bo on nigdy dobrze nie przewidzi co zrobią inni, decyzje które podejmuje okazują się nie trafione, i przegrywa. Tak jak pisałem tam napiszę i tu: to nie jest losowość gry. Bo to tak jakby mówić że szachy są losowe bo myślałeś że koleś ruszy się gońcem, i dlatego pierwej ruszyłeś damę, a ten jednak ruszył wieżą i o! zaskoczenie i Cię zmatował :P

Tiny Towns jest grą mocno taktyczną.
Mówiąc że Tiny Towns jest bardzo losowe, z negatywnym odcieniem tego, krzywdzi na prawdę fajną grę.
I tak dla wielu, szczególnie wielbiących ciężkie euro i strategowanie, to jest duży minus, bo z kolejki na kolejkę plansza się zmienia, nie ma zbytnio jak tego przewidzieć, a strategie układane na początku szybko w gruzach leżą i trzeba dostosowywać się do sytuacji. Trochę tak jak w Five Tribes na większą ilość graczy.
Jedyną losowością mechaniki są te karty, ale to tak mały element losowości, mający tak nikły wpływ na rozgrywkę, że nie warto nawet wspominać.
U nas Tiny Town jest na stole już grubo przed Essen i cieszy się dużą populanością, i zabawa jest przednia... jak się nie oczekuje że na samym początku ułoży się strategię i będzie się ją utrzymywać przez całą grę ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen 2019

Post autor: Lothrain »

AnimusAleonis pisze: 06 gru 2019, 08:16 No ale to co opisujecie to nie jest losowość.
Nie wiem, czy czytałeś mój post dwa wyżej, ale grałem w wersję z dociąganymi kartami surowców. Losowo. Całkowicie. Co wyszło, to stawiasz, zero kontroli, tylko talia kart i łut szczęścia. Jak to nazwiesz jak nie losowością?
Wersja z surowcami wybieranymi przez innych graczy, to inna para kaloszy. Ale tej wersji w Essen mi nie zaprezentowano i stąd potraktowałem grę, jak popierdółkę.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Essen 2019

Post autor: konrad.rymczak »

Namurenai pisze: 06 gru 2019, 08:02
konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 05:01 co również jest losowe ale mniej niż decyzje innych graczy ;)
Ależ szanujmy definicje... To nie jest losowość (którą jest np. rzut kostką, czy też dociąg kart).
No chyba, że w Twojej definicji szachy też są losowe, bo wybór innego gracza ma wpływ na Twoją rozgrywkę :P
No ale tam są karty ;) To chyba się łapie? ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen 2019

Post autor: AnimusAleonis »

konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 08:55 No ale tam są karty ;) To chyba się łapie? ;)
Town Hall to wariant, poza tym pisałeś, i do tego się odnosiłem i Namurenai pewnie też, że głównie chodzi o dobór surowców przez innych.
Lothrain pisze: 06 gru 2019, 08:52 Nie wiem, czy czytałeś mój post dwa wyżej, ale grałem w wersję z dociąganymi kartami surowców. Losowo. Całkowicie. Co wyszło, to stawiasz, zero kontroli, tylko talia kart i łut szczęścia. Jak to nazwiesz jak nie losowością?
Wersja z surowcami wybieranymi przez innych graczy, to inna para kaloszy. Ale tej wersji w Essen mi nie zaprezentowano i stąd potraktowałem grę, jak popierdółkę.
Sypie głowę popiołem, wybacz, zasugerowałem się tym co napisał konrad.rymczak wprost że chodzi głównie o dobór surowców.
Zgoda, wariant Town Hall z kartami jest losowy - ale też jak pisałeś losowy równo dla wszystkich, nie by to zmieniało coś, ale chociaż nie ma takiego dużego poczucia niesprawiedliwości, a ten wariant nie jest naszym ulubionym i dla mnie to taka "jazda bez trzymanki" - jednak to jest to tylko wariant z którym nie trzeba grać, a ocenianie całej gry na podstawie wariantu to trochę mija się... bo sporo można by dobrych tytułów wymienić które mają koślawe warianty :P
- i tak rozumiem że akurat dla Ciebie taką partię zrobili, ale to jednak nie jest podstawowa, by nie powiedzieć poprawna, wersja a tylko wariant... który przyznam nawet nie do końca wiem po co został wprowadzony a tym bardziej po co taki był na demo pokazywany... chyba by zniechęcić bo egzemplarze na sprzedaż im się skończyły :lol: -

A tak trochę z innej beczki. Zapowiedziany jest do Tiny Town dodatek: Tiny Town: Fortune
Śmieszny opis :D
Widać będzie wprowadzona do gry waluta... tylko ciekawe po co, podejrzewam że może to być mechanizm by właśnie zmitygować stan surowców który zastajemy w naszej turze... albo może jakieś negocjacje/handel z innymi graczami... zapowiada się ciekawie :)



***EDIT*** Byczki :oops:
Ostatnio zmieniony 06 gru 2019, 10:59 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: Essen 2019

Post autor: Namurenai »

konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 08:55
Namurenai pisze: 06 gru 2019, 08:02
konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 05:01 co również jest losowe ale mniej niż decyzje innych graczy ;)
Ależ szanujmy definicje... To nie jest losowość (którą jest np. rzut kostką, czy też dociąg kart).
No chyba, że w Twojej definicji szachy też są losowe, bo wybór innego gracza ma wpływ na Twoją rozgrywkę :P
No ale tam są karty ;) To chyba się łapie? ;)
AnimusAleonis pisze: 06 gru 2019, 09:12
konrad.rymczak pisze: 06 gru 2019, 08:55 No ale tam są karty ;) To chyba się łapie? ;)
Town Hall to wariant, poza tym pisałeś, i do tego się odnosiłem i Namurenai pewnie też, że głównie chodzi o dobór surowców przez innych.
O to to.
W sensie... Dociąg kart jest losowy, jasne :)
Miałem na myśli sam fakt tego, że czyjś wybór =/= losowość, bo tak trochę odebrałem Twój wcześniejszy komentarz ;)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Essen 2019

Post autor: konrad.rymczak »

Namurenai pisze: 06 gru 2019, 09:32 W sensie... Dociąg kart jest losowy, jasne :)
Miałem na myśli sam fakt tego, że czyjś wybór =/= losowość, bo tak trochę odebrałem Twój wcześniejszy komentarz ;)
Zgadzam się, chodziło mi o to, że z kartami gra jest mimo wszytko mniej "losowa", bo znany jest rozkład materiałów w kartach + co 3 materiał wybieramy sam.
A przeciwnicy mogą brać ciągle to samo ;) Więc mimo losowości kart, przy komplecie graczy wydaje mi się, że wariant "Town Hall" daje większą kontrolę.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
ODPOWIEDZ