Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: ted »

Cześć,

z matematyki jestem niezbyt dobry, a z rachunku prawdopodobieństwa jeszcze gorszy, więc bardzo proszę, bez złośliwości.... :)

od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z (chyba banalnym) równaniem - niech będzie na przykładzie Nemesis.

Mamy 3 pomieszczenia, w każdym jest silnik (zepsuty albo działający - symbolizowany przez zakryte karty). W każdym pomieszczeniu mam zatem 50 % szans, że silnik będzie - powiedzmy - działający. Czy to oznacza, że mam 50 % szans, że silnik w każdym z 3 pomieszczeń będzie działający?

Inaczej: czy prawdopodobieństwo wyrzucenia orła w jednym rzucie jak takie samo jak wyrzucenie orła w 100 rzutach, jeden po drugim.

I dlaczego?
Z góry dziękuję.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: toblakai »

ted pisze: 15 paź 2019, 12:14Inaczej: czy prawdopodobieństwo wyrzucenia orła w jednym rzucie jak takie samo jak wyrzucenie orła w 100 rzutach, jeden po drugim.
Nie jest -> objaśnienie
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: KurikDeVolay »

Masz 12,5% szansy. W pierwszym pomieszczeniu 50%, w kolejnym 50%^2 i w trzecim pomieszczeniu 50%^3.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: profes79 »

Prawdopodobieństwo, że każdy silnik będzie działający wynosi 1/8. Podobnie zresztą z szansą, że wszystkie trzy silniki będą niesprawne. Szansa na dwa sprawne silniki wynosi 3/8; szansa że tylko jeden silnik będzie sprawny wynosi również 3/8 (wedle moich pobieżnych wyliczeń chociaż mam nieustanne wrażenie, że coś mi nie pasuje :P).

Szansa że conajmniej dwa (dwa lub trzy) silniki będą sprawne wynosi 1/2.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: AnimusAleonis »

ted pisze: 15 paź 2019, 12:14 Mamy 3 pomieszczenia, w każdym jest silnik (zepsuty albo działający - symbolizowany przez zakryte karty). W każdym pomieszczeniu mam zatem 50 % szans, że silnik będzie - powiedzmy - działający. Czy to oznacza, że mam 50 % szans, że silnik w każdym z 3 pomieszczeń będzie działający?
Nie.

Jak masz tylko jedne pomieszczenie, to szanse są 50 na 50, bo albo działa ten jeden silnik albo nie.

Jednak aby we wszystkich pomieszczeniach był działający silnik to już wygląda inaczej. Powiedzmy że mamy te pomieszczenia A, B i C, i jeśli silnik działa to notujemy to jako A1 a jak nie działa to A0. Czyli są następujące możliwości:
A1 B1 C1
A1 B1 C0
A1 B0 C1
A1 B0 C0
A0 B1 C1
A0 B1 C0
A0 B0 C1
A0 B0 C0

Czyli 8 różnych możliwości, ale jest tylko jedna możliwość by wszystkie silniki we wszystkich pomieszczeniach działały (A1 B1 C1), czyli prawdopodobieństwo to 1 z 8, lub 12,5%.

Ogólna metodą kalkulacji to po prostu mnożenie prawdopodobieństwa poszczególnego wyniku (w tym przypadku 50%) tyle razy ile mamy prób, w tym przypadku:
(1/2) x (1/2) x (1/2) = 0,125 czyli 12,5%
Czym więcej prób (pokoi lub rzutów monetą) tym bardziej prawdopodobieństwo maleje. W przypadku 100 rzutów monetą prawdopodobieństwo wyrzucenia 100 razy orła to:
(0,5)^100=1/(2^100)=1/(1.26765x10^30)= 1.26765x10^-30 :P

Przy okazji dlatego trafić wszystkie liczby w lotka jest tak astronomicznie mało prawdopodobne.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: ted »

AnimusAleonis pisze: 15 paź 2019, 12:32
ted pisze: 15 paź 2019, 12:14 Mamy 3 pomieszczenia,
Nie.
wow.
wiedziałem, że to pytanie nie sprawie na tym forum trudności :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: MichalStajszczak »

profes79 pisze: 15 paź 2019, 12:24 Prawdopodobieństwo, że każdy silnik będzie działający wynosi 1/8. Podobnie zresztą z szansą, że wszystkie trzy silniki będą niesprawne. Szansa na dwa sprawne silniki wynosi 3/8; szansa że tylko jeden silnik będzie sprawny wynosi również 3/8 (wedle moich pobieżnych wyliczeń chociaż mam nieustanne wrażenie, że coś mi nie pasuje :P).
Szansa że conajmniej dwa (dwa lub trzy) silniki będą sprawne wynosi 1/2.
Nie wiem, co Ci nie pasuje, bo podałeś prawidłowy wynik. :D
AleonisAnimus dokładnie to rozpisał, więc możesz sprawdzić, że jest OK.
Przedstawiony problem to klasyczne zadanie z teorii niezawodności. Jeżeli wszystkie trzy silniki muszą być sprawne, żeby cały układ działał, to mamy układ o strukturze szeregowej i prawdopodobieństwo tego, że cały układ działa jest iloczynem prawdopodobieństw działania poszczególnych elementów. Odwrotny przypadek to układ o strukturze równoległej, w którym do działania całości wystarczy działanie jednego elementu. Wtedy prawdopodobieństwo działania układu opisuje wzór P = 1 - (1-p1)*(1-p2)*(1-p3), gdzie p1, p2 i p3 oznaczają prawdopodobieństwo działania poszczególnych elementów.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Prawdopodobieństwo w grach - szansa na wyrzucenie określonej liczby

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ