terraformacja marsa dodatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rozijr
Posty: 13
Rejestracja: 14 paź 2019, 13:27

terraformacja marsa dodatki

Post autor: rozijr »

Witam
Chciałbym dokupić dodatke do terraformacja marsa ale nie wiem który ?? czy ktoś może wie jak wydawane były chronologicznie dodatki ??
Z góry dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: Tomzaq »

1. Nowa plansza
2. Venus next
3. Preludium
4. Colonies
5. Turmoil będzie juź niedługo
Who is John Galt?
Posiadam
profes79
Posty: 420
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 131 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: profes79 »

Chronologia tu nie pomoże. Zdania są różne, ale według mnie najlepiej zacząć od Preludium, potem Wenus/Kolonie - chyba najlepiej w takiej kolejności i na końcu Turmoil, który będzie lada moment. Każdy dodatek dokłada dodatkowe mechaniki, zasoby i planszetki więc do rozłożenia całości zaczyna być potrzebny duuży stół...
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: Grzdyll »

Odkopię temat bo z pewnością są na forum weterani TM w różnych konfiguracjach - jakie w praktyce są plusy/minusy poszczególnych dodatków i w jakiej kolejności warto je kupować/wprowadzać?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: XLR8 »

Grzdyll pisze: 21 maja 2022, 11:34 Odkopię temat bo z pewnością są na forum weterani TM w różnych konfiguracjach - jakie w praktyce są plusy/minusy poszczególnych dodatków i w jakiej kolejności warto je kupować/wprowadzać?
Preludium i kolonie od początku. Potem mapki, a Wenus i niepokój to już kwestia indywidualna jak się ogra.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: itsthisguyagain »

W temacie gry już było setki razy wałkowane.

Dwuwarstwowe plansze graczy to najważniejszy dodatek. Jak napisał kolega powyżej preludium i kolonie to najlepsze dodatki. Kolonie to praktycznie integralna część podstawki i nawet nie polecam grania bez kolonii.

Wenus to więcej tego samego i bardziej skomplikowane karciane silniczki.

Niepokoje to hit or miss. Ja lubię ale wiele osób niecierpi za olbrzymie wydłużenie gry, losowość i negatywną interakcję.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 287 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: trixon »

Poniżej moja subiektywna ocena. Kolejność od najlepszego do najgorszego.
Planszetki z wcięciami - warto się zaopatrzyć, bo kartoniki średnio się sprawdzają. Jeden gracz szturchnie stołem i wszyscy gracze nie wiedzą ile mają surowców.
Preludium - moim zdaniem pierwszy wybór. Przyspiesza rozgrywkę i potrafi nadać kierunek rozwoju naszej korporacji.
Dwustronna plansza marsa - jak już podstawowa plansza się ogra, warto sie zainteresować nowymi wariantami planszy z nowymi nagrodami i milestonami.
Kolonie - powiększa ogólnodostępną ilość akcji do wykonania. Moim zdaniem zwiększa także znaczenie energii w rozgrywce.
Wenus - można, ale nie trzeba. Dodaje dodatkowy wskaźnik terraformacji, który nie jest obligatoryjny do zakończenia gry. Moim zdaniem wnosi bardzo mało do gry.
Big box - zbędny gadżet. Mam, ale w tej cenie raczej nie polecam.
Niepokoje - moim subiektywnym zdaniem niepotrzebnie wydłuża rozgrywkę i wprowadza sporo dodatkowej obsługi gry. Dodaje jeszcze trochę losowości do i już tak dość mocno losowej gry. Po grze z niepokojami musiałem sobie zrobić dłuższą przerwę, bo pierwsza rozgrywka z dodatkiem mocno mnie wymęczyła.
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: czorbok »

trixon pisze: 23 maja 2022, 12:04 Poniżej moja subiektywna ocena. Kolejność od najlepszego do najgorszego.
Planszetki z wcięciami - warto się zaopatrzyć, bo kartoniki średnio się sprawdzają. Jeden gracz szturchnie stołem i wszyscy gracze nie wiedzą ile mają surowców.
Preludium - moim zdaniem pierwszy wybór. Przyspiesza rozgrywkę i potrafi nadać kierunek rozwoju naszej korporacji.
Dwustronna plansza marsa - jak już podstawowa plansza się ogra, warto sie zainteresować nowymi wariantami planszy z nowymi nagrodami i milestonami.
Kolonie - powiększa ogólnodostępną ilość akcji do wykonania. Moim zdaniem zwiększa także znaczenie energii w rozgrywce.
Wenus - można, ale nie trzeba. Dodaje dodatkowy wskaźnik terraformacji, który nie jest obligatoryjny do zakończenia gry. Moim zdaniem wnosi bardzo mało do gry.
Big box - zbędny gadżet. Mam, ale w tej cenie raczej nie polecam.
Niepokoje - moim subiektywnym zdaniem niepotrzebnie wydłuża rozgrywkę i wprowadza sporo dodatkowej obsługi gry. Dodaje jeszcze trochę losowości do i już tak dość mocno losowej gry. Po grze z niepokojami musiałem sobie zrobić dłuższą przerwę, bo pierwsza rozgrywka z dodatkiem mocno mnie wymęczyła.
Chciałem się wypowiedzieć, ale właściwie to się z tym zgadzam.
Wenus bym brał dla chociażby samych kart, ale Niepokoji nie kupiłem se wcale (bo paru rozgrywkach u kogoś z tym dodatkiem) - zdecydowanie psuje grę jak dla mnie.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: terraformacja marsa dodatki

Post autor: Niewodnik »

Ja tylko nie wiem gdzie ta podwyższona losowość w Niepokojach. Przecież polityka daje nam bardzo duże pole do popisu, a wydarzenia globalne pojawiają się z dużym wyprzedzeniem i można rozplanować odpowiednią reakcję na nie.

Co do reszty to praktycznie w punkt. Mógłbym dopowiedzieć to i owo, ale to już chyba byłaby sztuka dla sztuki, bo esencja została już zawarta.
ODPOWIEDZ