Czy planszowki to substytut rpg?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Czy planszowki to substytut rpg?

Post autor: rattkin »

Uwaga, odpowiadam: nie.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Czy planszowki to substytut rpg?

Post autor: pavel »

Tytuł tylko tytułem, ale namiastką RPG są gry planszowe, bo raczej nie będą wersją fabularnych podręczników z dokładnym opisem świata w, którym przyjedzie nam obcować. Świat, który jest dynamiczny, bohaterzy, którzy zmieniają do niego podejście bez ograniczeń jak w prawdziwym świecie. Mogą być praktycznie kim zechcą (M.Pondstmith) Co nie znaczy, że gier planszowych nie możemy utożsamiać z RPG-ami, bo to raczej szerokie pojęcie, które dawno straciło na pierwotnym znaczeniu.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy planszowki to substytut rpg?

Post autor: Blue »

c08mk pisze: 12 lis 2019, 17:20
Goldberg pisze: 12 lis 2019, 15:48 ...
Uzylem slowa substytut, moze powinienem uzyc slowa namiastka? ...
Nie, słowo jest dobrze dobrane do tematu. To po prostu każdy ma (miał) inne oczekiwania od RPGów. Jednemu planszówka nie zastąpi RPGa, bo nawet jak MG miał przygotowaną super sesję to i tak robił wszystko na przekór, a w planszówce jest ograniczony. Dla innego RPG to rozwój postaci czy hack & slash i część planszowych tytułów jest w stanie zapewnić taką zabawę. Gdyby to była ankieta, a nie możliwość wypowiedzi na forum wtedy pojedyncze słowo miało by większe znaczenie.
No tylko to co opisujesz rodzi pytanie jak grałeś w RPG bardziej niz czy Ci to zastepuja planszowki.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Czy planszowki to substytut rpg?

Post autor: Fenrisek83 »

Grałem kiedyś w bitewniaki. Współgracze i ja dorośliśmy rodzina praca itd. Nie ma czasu na sklejanie, malowanie, składanie armii i czytane zasad na bieżąco. Planszówka jest zastepstwem. Wszystko w jednym pudełku. Rozkladasz i grasz. Daje mi tyle samo frajdy co potyczki w bitewniaka pozerajac mniej czasu. Lubię grać i spotykać się z ludźmi. A to mi planszówki zapewniają. Z uwagą i starannością wybieram grę która kupię. Najpierw pod kątem czy mi się spodoba i czy będę miał z kim grać. Wykonanie też jest ważne. Figurki (zboczenie po bitewniakach), ładne arty i spójność zasad które można szybko przyswoić (tego brakowało mi w grach od GW). Jak kupię grę to katuje ją do porzygu. Jak już mi się ograła to szukam następnej.
Dla mnie planszówka to substytut bitewniaka a nie rpg.
Edit. Co do RPG każdy chciał grać nikt nie chciał prowadzić więc umarło śmiercią naturalną. ;)
Ostatnio zmieniony 12 lis 2019, 20:52 przez Fenrisek83, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy planszowki to substytut rpg?

Post autor: Blue »

Fenrisek83 pisze: 12 lis 2019, 20:36 ...
"bieżąco", "pod kątem"
ODPOWIEDZ