Warhammer

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Zbylek13
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2019, 15:36

Warhammer

Post autor: Zbylek13 »

Witam mam pytanie do znawców gry.
Obecnie gram w warhammer underworld gdzie gra się na planszy. Jestem ciekaw jak się gra w dużą wersję gdzie odmierza się odległości linijka. Widziałem takie figureki i na pudełku nie widać w zestawie kart. Więc jak określa się siłę jednostek?
Jest jakaś książka z zasadami i tam są wszystkie jednostki i ich siła?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

każda armia ma swoją książkę zwaną codexem, tam wszystko jest.

na stronie GW są tez karty właściwości do band z UW, ktore mozna wykorzystać w bitewniaku.
Zbylek13
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2019, 15:36

Re: Warhammer

Post autor: Zbylek13 »

rastula pisze: 18 lis 2019, 19:18 każda armia ma swoją książkę zwaną codexem, tam wszystko jest.

na stronie GW są tez karty właściwości do band z UW, ktore mozna wykorzystać w bitewniaku.
Dzięki za info
https://m.rebel.pl/product.php/2,5179/1 ... Order.html
To jest ta książka z sila jednostek ?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

tak, jedna z wielu...
Zbylek13
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2019, 15:36

Re: Warhammer

Post autor: Zbylek13 »

rastula pisze: 18 lis 2019, 20:13 tak, jedna z wielu...
Myślałem,że sa 4 książki order, chaos , destruction i death
Jest więcej możesz podać wszystkie skąd mam teraz wiedzieć, że w kupionej przeze mnie książce będą akurat moje jednostki.
W tej co ja podałem są wszystkie jednostki orderu?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Warhammer

Post autor: KamradziejTomal »

Do systemu Age of Sigmar są jeszcze dostępne za darmo na stronie Warscrolls zawierające statystyki jednostek. Co do podręczników to do AoS są różne Battle tomes pozwalające także łączyć różne figurki w armie (np. Najemnicy).

W 99% przypadków najlepsze rozwiązanie to iść do lokalnego sklepu. Większość robi darmowe gry pokazowe z wyjaśnieniem reguł. Potem podpowiedzą co kupić żeby zacząć. Dla ludzi wchodzących w bitewniaki polecam zakręcić się wokół jakichś mniejszych systemów jak Warcry czy Kill Team bo koszt wejścia będzie mniejszy niż do bitewniaka w pełnej skali.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

chyba najszybciej znajdziesz info na stronie gamesworkshop lub na forum poświęconym Warhammer'owi. - moja wiedza nie obejmuje , co jest w poszczególnych codexach i ktore są aktualne.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Warhammer

Post autor: Halloween »

Najlatwiej to kupic zestaw startowy gdzie ma sie dwie armie malych rozmiarow i zasady, oraz statystyki fugyrek w zestawie. To wychodzi tez przyzwoicie cenowo w relacji cena-zawartosc. Duzo taniej niz kupowanie figurek w pojedynczych pudelkach.

https://gnom-sklep.pl/warhammer-40000/4 ... 40000.html to jest starter obecnej edycji do wersji warhammer 40 000

https://gnom-sklep.pl/warhammer-age-of- ... souls.html to jest obecnej edycji do warhammer age of sigmar (ten sam swiat co underworlds)
Zbylek13
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2019, 15:36

Re: Warhammer

Post autor: Zbylek13 »

Halloween pisze: 18 lis 2019, 21:45 Najlatwiej to kupic zestaw startowy gdzie ma sie dwie armie malych rozmiarow i zasady, oraz statystyki fugyrek w zestawie. To wychodzi tez przyzwoicie cenowo w relacji cena-zawartosc. Duzo taniej niz kupowanie figurek w pojedynczych pudelkach.

https://gnom-sklep.pl/warhammer-40000/4 ... 40000.html to jest starter obecnej edycji do wersji warhammer 40 000

https://gnom-sklep.pl/warhammer-age-of- ... souls.html to jest obecnej edycji do warhammer age of sigmar (ten sam swiat co underworlds)
Dzięki za info ten starter to dobry pomysł :)
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Warhammer

Post autor: BasiekD »

Zanim kupisz to jednak rozważ może jeszcze coś pośredniego nim skoczysz na pełnego bitewniaka. Nie mówię, że to w każdym przypadku zły pomysł, ale wejście w bitewniaki jest moim zdaniem trudne.Sam się długo nad tym zastanawiam, z jednej strony chciałbym, z drugiej... Masa kodeksów, zasad, wyłączeń. Potrzeba jednak dużo samozaparcia żeby w to wejść. W takim zestawie startowym masz dużo na początek, ale nie ma planszy, terenu itd. Nie każdy lubi goły stół.

Zobacz jeszcze Necromunde:
https://gnom-sklep.pl/necromunda-underh ... ve-pl.html

Albo Kill Team
https://gnom-sklep.pl/warhammer-40000-k ... r-set.html

Albo War Cry
http://vanaheim.pl/pl/warhammer-age-of- ... rtowy.html

Mnie jest bardziej po drodze w tę stronę. Mniejsza skala, łatwiej to ogarnąć, od razu jakiś teren.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Warhammer

Post autor: Cyel »

Akurat Age of Sigmar nie powinien być wymagającą grą dla nikogo. Nie bez powodu po jego wydaniu był kwitowany takimi memami:

Obrazek
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Warhammer

Post autor: Goldberg »

.... AOS ma zdecydowanie niższy, ba praktycznie zerowy koszt wejścia, porównując do VIIIed WFB.
Czy jest gorszy? Nie, bardziej boli mnie zniszczenie starego świata, wprowadzenie jakichś durnych ras, i.... A tam nie będę narzekał.
Po prostu WFB był że mną od IV ed (Ehhh te niesmaczne trujkaciki lucznikow bretonskich) :) I jakoś mi po prostu żal :(
Chcesz się bawić w pseldo skirmisz masz AOS, chcesz coś rank'n'file zerknij na nieoficialna IX ed WFB, czy wiele innych systemów...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Warhammer

Post autor: Halloween »

Zeby grac w takiego Mage Knight czy Gloomhaven trzeba 2x tyle samozaparcia co w bitewniaka.
Trudnosc bitewniakow (moze poza Battletech) jest demonizowana. Sklejanie tez jest znosne gorzej z malowaniem ale nikt nie karze malowac.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

Halloween pisze: 19 lis 2019, 09:14 Zeby grac w takiego Mage Knight czy Gloomhaven trzeba 2x tyle samozaparcia co w bitewniaka.
Trudnosc bitewniakow (moze poza Battletech) jest demonizowana. Sklejanie tez jest znosne gorzej z malowaniem ale nikt nie karze malowac.

KAŻE


A po drugie, jeśli chcesz grać na oficjalnych imprezach to MUSISZ pomalować figurki ( schemat min. 3 kolory) . No a granie w bitewniaki tylko w domu 1/4 sensu takiej gry...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

No i może jeszcze dodajmy, że samymi figurkami z Underowrlds nie pograsz w bitewniaka - zakupy dodatkowych figurek jest niezbędny.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 489
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Warhammer

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Goldberg pisze: 18 lis 2019, 23:24 .... AOS ma zdecydowanie niższy, ba praktycznie zerowy koszt wejścia, porównując do VIIIed WFB.
Czy jest gorszy? Nie, bardziej boli mnie zniszczenie starego świata, wprowadzenie jakichś durnych ras, i.... A tam nie będę narzekał.
Po prostu WFB był że mną od IV ed (Ehhh te niesmaczne trujkaciki lucznikow bretonskich) :) I jakoś mi po prostu żal :(
Chcesz się bawić w pseldo skirmisz masz AOS, chcesz coś rank'n'file zerknij na nieoficialna IX ed WFB, czy wiele innych systemów...
Trochę off-topic, ale Stary Świat wraca.
Pewnie te 2-3 lata trzeba będzie poczekać, żęby przekonać się co wymyślą, ale jest promyk światła w tunelu, dla tych którzy na WFRP i WFB wyrośli ;)
Warhammer Community
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Warhammer

Post autor: stary gracz »

Goldberg pisze: 18 lis 2019, 23:24 (...) bardziej boli mnie zniszczenie starego świata, wprowadzenie jakichś durnych ras, i.... A tam nie będę narzekał.
Po prostu WFB był że mną od IV ed (Ehhh te niesmaczne trujkaciki lucznikow bretonskich) :) I jakoś mi po prostu żal :(
Co powiesz na to?
https://www.warhammer-community.com/201 ... warhammer/
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Warhammer

Post autor: Daetorian »

zdecydowanie polecam WarCry, bitwy w małej skali ale mega fajne :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Warhammer

Post autor: Cyel »

rastula pisze: 19 lis 2019, 09:32
Halloween pisze: 19 lis 2019, 09:14 Sklejanie tez jest znosne gorzej z malowaniem ale nikt nie karze malowac.

KAŻE


A po drugie, jeśli chcesz grać na oficjalnych imprezach to MUSISZ pomalować figurki ( schemat min. 3 kolory) . No a granie w bitewniaki tylko w domu 1/4 sensu takiej gry...
Zgadzam się tylko co do "każe" ;)

Na imprezach akurat rzadko wymagane jest Full Painted Army, nie licząc turniejów wyższej rangi. Ku mojemu ubolewaniu zresztą, bo dla mnie granie w bitewniaka z niepomalowanymi figsami to jak granie w przygodową planszówkę wydrukowaną na papierze toaletowym -technicznie możliwe, praktycznie ...cóż. Ale w imię nie tworzenia barier dla nowych graczy (którzy często z braku doświadczenia malują armie w żółwim tempie, podczas gdy może to zająć chwilę) tego przykazu najczęściej nie ma i nauczyłem się z tym żyć ;)

Od ponad 20 lat grywam w bitewniaki i domowo (w porywach do ~20osobowej grupy aktywnych graczy i apokaliptycznych bitew trwających 14godzin) i turniejowo (w porywach do reprezentowania kraju) i oba te sposoby mają mnóstwo zalet. Ba, jeśli chodzi o wady, to przypisywałbym je raczej grze turniejowej (wspomniane niepomalowane lalki, napinacze etc). Za świetne okresy bitewniakowania w swoim życiu uważam zarówno 6ed WFB blisko 20 lat temu, jeżdżenie na mastery po całej Polsce, znajomość z całym środowiskiem i wyjazdy za granicę jak i 6ed WH40K gdy nie grałem na turniejach wcale, ale z ogromną grupą casualowych graczy rozgrywaliśmy ciągnące się miesiącami kampanie i gigantyczne megabitwy wymagające całego dnia na grę (i wcześniejszego wieczora na rozstawienie i kolejnego poranka na sprzątnięcie ;) ). Gry bitewne mają na tyle otwartą strukturę i sprzyjają kreatywności, że można wymaksować frajdę zarówno z gry turniejowej i domowej i nie ma jednego słusznego sposobu zabawy z nimi.

Trudność za to zależy od bitewniaka. Np obecnie turniejowo cisnę Warmachine przy której Gloomhaven to pikuś (jeśli chodzi o możliwości kombinowania). Z drugiej strony obecna WH40K to dość bezmyślna rzucanina kostkami, na którą chętnie umawiam się na pół dnia z kumplami, by popatrzeć na masowe epickie starcia bez bólu zwojów mózgowych ;) AoS jest chyba jeszcze bardziej uproszczone.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2019, 10:27 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

przyzwoitość każe :)...
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Warhammer

Post autor: profes79 »

Ja również sobie nie wyobrażam grania niepomalowanymi modelami. Niemniej jednak jak sie zaczyna, to siłą rzeczy pomalowanie armii zajmuje nieco czasu; ja sam zanim wystawię pomalowaną w pełni frakcję do Anno Domini 1666 to myślę, że nie wcześniej niż po dwóch - trzech miesiącach od otrzymania gry. Pierwsze rozgrywki i mini-turnieje na pewno będą grane na niemalowanych modelach.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Warhammer

Post autor: Halloween »

Grac niepomalowanymi figurkami w bitewniak to tak jak grac niepomalowanymi figurkami w Talisman,Chaos w starym swiecie czy Twilight Imperium. Estetyczna roznica. Co wiecej jak slabo pomalujesz figurki to sa warte mniej jak niepomalowane przy sprzedazy/wymianie.

Gadka o malowaniu figurek ma chyba tylko napedzic zyski malarzom figurkowym. To samo tereny, doniczka z kwiatkiem dobrze robi za wzgorze. Kazdy wedlug swoich mozliwosci.
Zbylek13
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2019, 15:36

Re: Warhammer

Post autor: Zbylek13 »

BasiekD pisze: 18 lis 2019, 22:37 Zanim kupisz to jednak rozważ może jeszcze coś pośredniego nim skoczysz na pełnego bitewniaka. Nie mówię, że to w każdym przypadku zły pomysł, ale wejście w bitewniaki jest moim zdaniem trudne.Sam się długo nad tym zastanawiam, z jednej strony chciałbym, z drugiej... Masa kodeksów, zasad, wyłączeń. Potrzeba jednak dużo samozaparcia żeby w to wejść. W takim zestawie startowym masz dużo na początek, ale nie ma planszy, terenu itd. Nie każdy lubi goły stół.

Zobacz jeszcze Necromunde:
https://gnom-sklep.pl/necromunda-underh ... ve-pl.html

Albo Kill Team
https://gnom-sklep.pl/warhammer-40000-k ... r-set.html

Albo War Cry
http://vanaheim.pl/pl/warhammer-age-of- ... rtowy.html

Mnie jest bardziej po drodze w tę stronę. Mniejsza skala, łatwiej to ogarnąć, od razu jakiś teren.
Ukształtowanie terenu też można kupić ja i tak nie żałuję zakupu bo lubię zbierać figurki , A te z głównego warhammera aos są lepsze niż z warcy więc wolę je kupić. Mi nie przeszkadza golu stół z czasem kupię sobie jakieś tereny. Tylko muszę znaleźć książkę do jednostek,ktore kupię ich staty plus zasady
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Warhammer

Post autor: ShapooBah »

A ja tutaj wejdę w obronę Halloween, bo akurat ciężko jest mi się nie zgodzić z jego argumentacją w tym przypadku.

Malowanie figurek to kwestia estetyczna, nie jest wymagane, W planszówkach większość ludzi też gra figurkami bez malowania, może być to związane z brakiem czasu, możliwości lub kosztów.

Jeżeli jesteś pasjonatem to oczywiście masz prawo malować, oprawiać w koszulki, oraz trzymać w pudełku ryż, żeby wysysał wilgoć. Nie wszyscy natomiast są aż tak zapalonymi fanami i kolekcjonerami, wielu ludzi chce po prostu grać. Przyjśc do domu, zaprosić kolegę/koleżankę, wpaść do lokalnego klubu, wyciągnąć swoją armię/ planszówkę i przy rozmowie dobrej zabawie spędzić czas. Nie odbieraj im tego, tylko dlatego, że TY uważasz, że wszystkie figurki to tak, wiesz, co najmniej 3 kolorami pomalowane, bo inaczej to ban na stół.

Natomiast czy na stole figurka jest pomalowana, czy nie jest, to faktycznie jest tylko ESTETYKA. Ewentualnie szybsze łapanie się w przestrzeni, które wojsko jest czyje. Użycie złotej farby na pancerzu jednostki, a srebrnej na mieczu nie sprawi, że ta jednostka wygrywa z automatu wszystkie bitwy.

Wiele razy podczas grania w RPGi za zagrożenia na mapie służyły kapsle po piwie, klimat był wystarczający, żebyśmy czuli zagrożenie. Bo to żubry to były strasznie ciężkie do zabicia potwory.

Dopisane: Wydaje mi się, że wysoki próg wejścia w bitewniaki nie wynika bezpośrednio z ciężkością zasad. Ale z akceptacją nowej osoby w gronie zapaleńców. :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Warhammer

Post autor: rastula »

Jak już masz trochę farb , to fajne tereny można zrobić z pianki do uszczelniania ( taka w spraju)... kosztuje to grosze i nawet niezbyt umiejętności malarskich potrzeba ( bo głównie washuje się to i drybrashuje)


tutek


https://www.youtube.com/watch?v=pm3_9pXRrig
ODPOWIEDZ