Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Najlepsza Gra Uwe Rosenberga

Kawerna
38
10%
Uczta dla Odyna
34
9%
Agricola
93
24%
Le Havre
52
13%
Pola Arle
37
9%
Patchwork
42
11%
Ora et Labora
17
4%
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
7
2%
Szklany Szlak
24
6%
Loyang
12
3%
Fasolki
20
5%
Nusfjord
3
1%
Kawerna: Jaskina vs Jaskina
2
1%
Ogródek
3
1%
Merkator
3
1%
Spring Meadow
0
Brak głosów
Indian Summer
1
0%
Reykholt
1
0%
Hengist
1
0%
Babel
1
0%
Bean Trader
0
Brak głosów
Yellowstone Park
0
Brak głosów
Sole Mio!
0
Brak głosów
Bargain Hunter
0
Brak głosów
Klunker
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 391

mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: mecenas »

Patrząc ostatnio na dyskusje przy Polach Arle, w sumie zaciekawiło mnie jakie rzeczywiście tytuły Uwe Rosenberg'a cieszą się największą popularnością wśród graczy, tym bardziej że widać iż zdania są mocno podzielone.
W ankiecie ograniczyłem się tylko do tych tytułów, które znajdują się w top 1000 na BGG (bo inaczej nie wiem czy bym pomieścił cała listę...), dodatkowo - widząc że sporo osób ceni sobie więcej niż 1 tytuł, dałem opcję wyboru do trzech różnych tytułów.

Ze swojej strony tak zaczynając do ulubionych tytułów należą:
Uczta dla Odyna - mimo wszystko ilość różnych opcji oraz kombinacji wraz z talią kart, które niesamowicie wpływają na rozgrywkę, sprawia że pomimo 30-u partii wciąż z chęcią wracam do tytułu.
Szklany Szlak - podoba mi się szybkość tej gry, podoba mi się to, że próbujemy przewidzieć akcję przeciwników, a nie tylko robimy tego swego pasjansa na planszy.
Le Havre - pierwszy Uwe, którego dorwałem, gdzie z żoną mamy multum partii rozegranych a mimo wszystko wciąż nam się chce do tej gry wracać.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2019, 13:06 przez mecenas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: warlock »

Na liście brakuje kilku gier, ale z "Rosenbergów", w które grałem (Kawerna, Uczta dla Odyna, Agricola, Le Havre, Pola Arle, Patchwork, Ora et Labora, Szklany Szlak, Fasolki, Kawerna: Jaskina vs Jaskina) za BEZAPELACYJNIE najlepszą uważam Agricolę (szczególnie w połączeniu z Torfowiskiem i Talią Graczy). Jest ciasno, wymagająco i bardzo strategicznie. Gracze walczą o te same ograniczone zasoby, przez co to jeden z nielicznych worker placementów Uwe, gdzie naprawdę czuć zaciekłą interakcję, a nie tylko korzystanie ze wspólnej planszy, gdzie i tak wystarczy wszystkiego dla wszystkich. Temat idealnie współgra z mechaniką. Gigantyczna pula kart zapewnia ogromną różnorodność, a przez to, że często całkowicie łamią one zasady gry, każda rozgrywka będzie naprawdę świeżym wyzwaniem. Agricola nie jest rozdmuchana, nie ma w niej miliarda pól akcji, wszystko jest dokładnie takie, jakie powinno być - skoncentrowane i w punkt. Jak dla mnie to absolutnie topowe euro, straszliwie mózgożerne (w najlepszym tego słowa znaczeniu) i szalenie satysfakcjonujące.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Brylantino »

Dla mnie Caverna + dodatek - bardzo przyjemne, bardzo duże możliwości rozwoju i specjalizacji.

TOP3 Rosenberg:
1. Caverna
2. Uczta dla Odyna
3. Pola Arle
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Trolliszcze »

warlock pisze: 28 lis 2019, 11:36 Na liście brakuje kilku gier, ale z "Rosenbergów", w które grałem (Kawerna, Uczta dla Odyna, Agricola, Le Havre, Pola Arle, Patchwork, Ora et Labora, Szklany Szlak, Fasolki, Kawerna: Jaskina vs Jaskina) za BEZAPELACYJNIE najlepszą uważam Agricolę (szczególnie w połączeniu z Torfowiskiem i Talią Graczy). Jest ciasno, wymagająco i bardzo strategicznie. Gracze walczą o te same ograniczone zasoby, przez co to jeden z nielicznych worker placementów Uwe, gdzie naprawdę czuć zaciekłą interakcję, a nie tylko korzystanie ze wspólnej planszy, gdzie i tak wystarczy wszystkiego dla wszystkich. Temat idealnie współgra z mechaniką. Gigantyczna pula kart zapewnia ogromną różnorodność, a przez to, że często całkowicie łamią one zasady gry, każda rozgrywka będzie naprawdę świeżym wyzwaniem. Agricola nie jest rozdmuchana, nie ma w niej miliarda pól akcji, wszystko jest dokładnie takie, jakie powinno być - skoncentrowane i w punkt. Jak dla mnie to absolutnie topowe euro, straszliwie mózgożerne (w najlepszym tego słowa znaczeniu) i szalenie satysfakcjonujące.
Łyżeczka dziegciu do tej laurki, z którą się zgadzam niemal w 100%: Agricola jest tytułem wybitnie dla graczy (nawet bez Talii graczy) ;) Niedoświadczonym łoi skórę straszliwie, widziałem już nie raz prawie łzy w oczach, jak ktoś odstawał na dziesiątki punktów, no i jednak - choć "strategią wygrywającą" nigdy bym tego nie nazwał - ma pewien ustalony schemat grania: jak najszybciej powiększyć rodzinę. I choć przez setki kart daje regrywalność prawie nieskończoną, mam wrażenie, że schematyzm się pewien wkrada - Pola czy Uczta dają znacznie większą możliwość pójścia w kolejnej partii zupełnie nową drogą i wykręcenia dobrego wyniku (co jest okupione "luźniejszą" rozgrywką i sandboxowym feelingiem). Agricola jest taka ciasna nie bez powodu: choć strategie się różnią, wszyscy chcemy robić mniej więcej to samo w mniej więcej tym samym czasie. Stąd walki na noże o drewno, o powiększenie rodziny itd.
Agricola to w pewnym sensie dochodzenie różnymi drogami zawsze do tego samego celu; sandboxy Rosenberga pozwalają natomiast dochodzić do zupełnie różnych celów.

EDIT: A poza tym łatwiej by mi było odpowiedzieć na pytanie z tytułu wątku, gdyby słowo "najlepsza" zastąpić słowem "ulubiona" :P Bo nie bardzo nawet wiem, jakie przyjąć kryteria tej najlepszości...
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: mecenas »

Trolliszcze pisze: 28 lis 2019, 11:51 EDIT: A poza tym łatwiej by mi było odpowiedzieć na pytanie z tytułu wątku, gdyby słowo "najlepsza" zastąpić słowem "ulubiona" :P Bo nie bardzo nawet wiem, jakie przyjąć kryteria tej najlepszości...
Uznaję wyższość tej propozycji i zmieniłem tytuł wątku ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Kin@a »

warlock pisze: 28 lis 2019, 11:36 za BEZAPELACYJNIE najlepszą uważam Agricolę
Ja też :mrgreen: Naprawdę ciężki wybór bo tylko trzy, ale królowa jest jedna:
Agricola plus dodatki Torfowisko, Talia Graczy i Z.

Miejsce drugie: Kawerna z dodatkiem Dokąd sięgają korzenie

Miejsce trzecie: Ora et Labora

Na marginesie: w ankiecie brakuje gry Reykholt - warto ją dopisać, może ktoś zagłosuje bo ma swoje polskie wydanie :wink:
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: mecenas »

Kin@a pisze: 28 lis 2019, 12:21 Na marginesie: w ankiecie brakuje gry Reykholt - warto ją dopisać, może ktoś zagłosuje bo ma swoje polskie wydanie :wink:
Mamma Mia! Też ma polskie wydanie jednak mam wrażenie, że nikt by tutaj na to nie zagłosował ;) Jak spojrzałem na BGG to ze wszystkimi dodatkami Uwe wydał ponad 200 pozycji, więc na pewno sporo zostało przeze mnie pominiętych i tego co w top 1000 według większej publiczności nie ma, tu nie uwzględniałem ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Kin@a »

mecenas pisze: 28 lis 2019, 12:30 Mamma Mia! Też ma polskie wydanie jednak mam wrażenie, że nikt by tutaj na to nie zagłosował ;)
Grunt to szczerość :lol: Nie no myślę, że aż taka zła nie jest.
Reykholt grafiki ma ładne, no i drewniane grzyby (które przydałyby mi się w Kawernie bo tam są tekturowe :twisted: :wink: )
Wbrew pozorom lista gier, w których Rosenberg jest głównym czy wręcz jedynym twórcą nie ma aż tak wiele więc polskie wydania warto uwzględniać.
Spoiler:
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: mecenas »

Kin@a pisze: 28 lis 2019, 12:40 Wbrew pozorom lista gier, w których Rosenberg jest głównym czy wręcz jedynym twórcą nie ma aż tak wiele więc polskie wydania warto uwzględniać.
Rozwinąłem listę do wszystkich dostępnych tytułów dodatkowo resetując dotychczasowe wyniki :mrgreen: dobra nauczka na przyszłość ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Najlepsza gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Kin@a »

mecenas pisze: 28 lis 2019, 13:07 resetując dotychczasowe wyniki :mrgreen:
:twisted:
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: wajwa »

Dla mnie numero uno to Agricola , która dla mnie jest tytułem wybitnym , grą w którą zagram zawsze , odrzucając inne propozycje …
Nieznacznie niżej Le Havre , a potem to już chwila zawahania przy miejscu trzecim …
Zagłosowałem na Kawernę , bo to taka Agricola bis ;-) , choć równie wysoko stoi u mnie Ora , bo to taki Le Havre bis :wink:

Ogólnie uwielbiam styl Uwe , to mój ulubiony autor gier , sandboxy (Pola , Uczta) są niezłe , ale to już nie jest stary dobry Uwe , tetrisy (Patchwork , Ogródek etc. ) również doceniam , ale to nie to czego w grach szukam , generalnie Rosenberg wydał jeszcze parę dobrych gier (Szklany Szlak , Merkator , Reykholt , Loyang) , które nie cieszą się taką estymą jak wcześniej wymienione , a zastanawiam się jaki byłby odbiór tych zupełnie przyzwoitych gier , gdyby autorem był ktoś inny niż Uwe …
No właśnie , ale jest Uwe i wymagania/oczekiwania są zdecydowanie większe 8)

Ogólnie Rosenberg ma taką spuściznę , że w zasadzie mógłby przestać wydawać gry , choć nie przeczę , z zainteresowaniem czekam na każdy kolejny tytuł.
Przy czym jak wspomniałem na wstępie dla mnie jego opus magnum już wyszło :wink:
Always look on the bright side of life
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Kin@a »

wajwa pisze: 28 lis 2019, 13:20 generalnie Rosenberg wydał jeszcze parę dobrych gier (Szklany Szlak , Merkator , Reykholt , Loyang) , które nie cieszą się taką estymą jak wcześniej wymienione , a zastanawiam się jaki byłby odbiór tych zupełnie przyzwoitych gier , gdyby autorem był ktoś inny niż Uwe …
No właśnie , ale jest Uwe i wymagania/oczekiwania są zdecydowanie większe 8)
Myślę, że odbiór byłby taki sam. Po prostu na tle Agricoli i Kawerny trudno jest się im przebić, zarówno tematycznie, jak i wizualnie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: kastration »

Uczta dla Odyna i dalej nie trzeba głosować nawet. Zarówno ulubiona, jak i najlepsza, dotychczasowy wynik ankiety jednak aż tak nie napawa optymizmem dla mnie. Gra z dodatkiem wręcz niszczy konkurencję. Ale z tych podanych wysoko jeszcze bym dał Kawernę i Agricolę, choć gry są nieco podobne, jeśli ktoś woli ścisłą selekcję tytułów pod katem nieco innych rozwiązań mechaniczno-klimatycznych.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: vinnichi »

Agricola i Kawerna to dla mnie zupełnie różne gry i każda dostarcza innych wrażeń obie lubię tak samo i w zależności od nastroju sięgnę po jedną lub drugą. Największym rozczarowaniem były dla mnie Pola Arle w których się zakochałem, dopóki nie okazało się że wszystko sprowadza się do wykupienia drogich budynków. Uczta odyna to już zupełnie nie moja para kaloszy, za dużo mechanik w jednym pudełku. Chciałbym jeszcze kiedyś wrócić do Ora et Labora na większą ilość osób. Na pewno mocno niedocenianą jest Szklany szlak, który jest świetną łamigłówką z elementem push you luck :D
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Gizmoo »

1. Le Havre - bezapelacyjnie dla mnie najlepsza jego gra, która jest jednocześnie przyjemna, a z drugiej strony obfituje w trudne i ciekawe decyzje. Gdyby tylko była ładniejsza... (i krótsza :lol: )

2. Ora et Labora - niemal na pierwszym miejscu, ale jednak pół oczka niżej. Super przyjemna, bardzo fajnie pomyślana gra. Na początku wydaje się luźna, a później okazuje się, że każda decyzja ma znaczenie i nagle okazuje się, że gra ma krótką kołderkę, a podjęcie błędnych decyzji może być opłakane w skutkach.

3. Kawerna - na początku byłem zachwycony, ale z czasem entuzjam troche opadł. Kilka rzeczy uwiera mnie w tym tytule i pozbyłem się swojego egzemplarza, choć nie odmówię rozgrywki.

Hejted: Agricola. Dwa razy podchodziłem do tej gry. Ani razu mi się nie podobało. :D Nie wiem co takiego jest w tej pozycji, że mnie totalnie irytuje. Nic nie sprawia mi radochy, wiele rozwiązań autentycznie mnie wpienia. O dziwo - wersja rodzinna bardzo mi podeszła i świetnie się przy niej bawiłem. Duża Agricola jest jednak nie dla mnie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: rattkin »

Ale o co chodzi z tą ankietą? Można go po prostu zapytać przecież albo poczytać wywiady.
There are many games to list. Apart from Focus, I also played Kojak Detective Game extensively in my youth. Further, Acquire was probably my favourite game in the 1980’s, You're Bluffing! inspired me as Civilization did later to develop my card game Bohnanza, the 18xx series awakened my passion for complex games, as well as Lionheart, Antiquity and Caylus, which served me as sources of inspiration for Agricola. (...) My personal tendency is toward the most elaborate strategy games in which one cannot attack directly without provocation. If I think extensively about my game moves, then I don’t like it when others simply break my moves so that all thinking becomes redundant. Therefore I am pleased to be quoted for the observation that strategy and war are not part of games with three and more persons. A two-person game behaves quite differently. Here you have only one opponent and you prepare yourself so that every aggression that the opponent initiates will be met with one. This is calculable.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

AGRICOLA!!!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: kisiel365 »

Głosy rozłożyły się głównie po dużych tytułach Rosenberga. Pytanie zatem, która spośród 2 os. wersji dużych tytułów wydaje się najbardziej oddawać ducha starszego brata? Uwielbiam Le Havre, ale taki Inland Port uważam za niewypał (pomijając grafikę, ani to LH, ani Szklany Szlak/Ora). Mała Agricola też jakaś taka bez polotu. Czy Szklany w ogóle można uważać za małą Orę? W moim odczuciu - nie. Póki, co z tych "małych" byłbym w stanie polecić Cave vs Cave, która wydała mi się najbliższa odczuciu gry w Kawernę. Jakie jest wasze zdanie?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: tomuch »

W nawiązaniu do tematu: nie wiem, jaką grę Uwe Rosenberg uważa za ulubioną... [if you know what I mean] ;)

W małe Le Havre grałem ostatnio bardzo dawno temu (2015), ale pamiętam, że mi się podobało bardziej niż mała Agri (bez dodatku). Nie hejtowałbym tego tytułu aż tak mocno. Ale muszę usiąść do niego jeszcze raz.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: wajwa »

kisiel365 pisze: 02 gru 2019, 23:06 Głosy rozłożyły się głównie po dużych tytułach Rosenberga. Pytanie zatem, która spośród 2 os. wersji dużych tytułów wydaje się najbardziej oddawać ducha starszego brata? Uwielbiam Le Havre, ale taki Inland Port uważam za niewypał (pomijając grafikę, ani to LH, ani Szklany Szlak/Ora). Mała Agricola też jakaś taka bez polotu. Czy Szklany w ogóle można uważać za małą Orę? W moim odczuciu - nie. Póki, co z tych "małych" byłbym w stanie polecić Cave vs Cave, która wydała mi się najbliższa odczuciu gry w Kawernę. Jakie jest wasze zdanie?
Z małych gier to Fasolki :wink:
Kompletnie nie podniecam się małą Agricolą , małym Le Havrem czy małą Kawerną …
Wiadomo jaki był cel powstania tych gier , podobnie jak rozdzielenia dużej Agri na wersję rodzinną i wersję dla graczy - rozumiem to , nie krytykuję , każdy musi patrzeć na to z czego żyje 8)
Grałem w te wszystkie maleństwa i jak to u Uwe , zawsze można odnaleźć coś nowego , skonstatować później , że jakiegoś rozwiązania użył w kolejnej dużej grze i tak dalej …
Ale generalnie jak mam dużą Agricolę to na pigułę mi jakieś substytuty , albo rozdzielenie na rodzinną i graczy , chcę grać rodzinnie to wywalę karty , nie chcę grać z przegiętymi kartami to też je mogę zbanować , starej Agricoli nie zamieniłbym na nic innego i nie przekonuje mnie rozdzial kart czy nowe plansze , albo grafiki.
Always look on the bright side of life
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: kisiel365 »

Nie no Fasolki z powodu rozmiaru, frajdy i prostoty zasad jadą ze mną na każdy wyjazd. Patchwork pomimo, że filler też jest bliski mojemu sercu. Dodatkowo polecam wziąć prawdziwe niebieskie guziki z pasmanterii. To chyba najbardziej ekonomiczny upgrade komponentów ze wszystkich gier planszowych :)
Ostatnio zmieniony 03 gru 2019, 09:48 przez kisiel365, łącznie zmieniany 1 raz.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Blue »

tomuch pisze: 03 gru 2019, 04:48 W nawiązaniu do tematu: nie wiem, jaką grę Uwe Rosenberg uważa za ulubioną... [if you know what I mean] ;)
Miałem to samo napisać ;). Wypadałoby go zapytać, a nie snuć domysły! ;)

U mnie teraz kurcze nie wiem. Agri leży od lat choć uważam za świetną grę, trzeba wrócić. Fasolki mnie trochę zaczęły nużyć, ale dokupiłem dodatek liczę, że się poprawi, bo kiedyś bardzo często wyciągałem i brakuje mi fajnych krótkich gier handlowych(zróbcie wznowienie Chinatown!). Patchwork chyba w tym momencie najbliższy memu sercu :).
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: tomuch »

Ciekawe, jak by się prezentowała ankieta pt. "Nielubiana gra (stworzona przez) Uwe Rosenberga". Podejrzewam, że to, co tu jest w topce, mogłoby być i tam... :roll:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Kin@a »

kisiel365 pisze: 02 gru 2019, 23:06 Mała Agricola też jakaś taka bez polotu.
Mała Agri tylko z dodatkiem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Ulubiona gra Uwe Rosenberg'a

Post autor: Trolliszcze »

tomuch pisze: 04 gru 2019, 00:43 Ciekawe, jak by się prezentowała ankieta pt. "Nielubiana gra (stworzona przez) Uwe Rosenberga". Podejrzewam, że to, co tu jest w topce, mogłoby być i tam... :roll:
Bardzo możliwe, bo Agricola to raczej polaryzująca gra. Wiele osób jej nie znosi, właśnie przez krótką kołderkę. Ale generalnie wyniki "plebiscytu" nie dziwią - to też jego najstarsza i najsławniejsza gra Rosenberga, bez wątpienia znana największej liczbie forumowiczów.
ODPOWIEDZ