Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: KubaP »

Przyglądam się bacznie scenie designerskiej i widzę, że Serbów, Albańczyków czy Bośniaków właściwie tam nie ma. Czy to oznacza, że wydawcy z jakiegoś powodu nie lubią twórców z tamtych stron?

1/21
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: toblakai »

Nie wiem czy 'nie lubią' to odpowiednie słowo. Niemniej jednak każdy się zgodzi, że istnieje pewna niepisana zasada w hobby, aby autorów gier z tamtych rejonów spychać na margines wydawniczy.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: Skid_theDrifter »

KubaP pisze: 09 gru 2019, 07:43 Przyglądam się bacznie scenie designerskiej i widzę, że Serbów, Albańczyków czy Bośniaków właściwie tam nie ma. Czy to oznacza, że wydawcy z jakiegoś powodu nie lubią twórców z tamtych stron?
Dobre pytanie. Jakbyś je zadał kilka tygodni temu, to bym zapytał. Byłem w Bośniackiej restauracji, może zdobyłbym jakiś insight w tym temacie.

Z tego co rozumiem, gry planszowe na bałkanach są mało popularne, ponieważ nie ma tam dobrej sieci dystrybucji tej konkretnej linii produktów (większość sieci dystrybucji skupia się na przewożeniu nadwyżek produkcyjnych albumów Gorana Bregovica z miejsca na miejsce). Jeśli mniej osób gra, to i mniej osób gry tworzy. To bardzo logiczne.

Pozostając w okołogrowym temacie, byłem niedawno w sklepie z grami w Mariborze na Słowenii (co prawda to nie Bałkany, ale bardzo blisko). Poznałem tam fascynującego człowieka: Androsa Ivanuse, lokalnego pisarza sci-fi i ojca właściciela lokalu. Świetnie mówił po angielsku, dobrze zna się również na produktach od FFG i MtG. On też narzekał na problemy z dystrybucją jak sobie rozmawialiśmy o rynku planszówek, więc myślę, że teoria z OP powoli się wali. Nie można mówić o dyskryminacji, jeśli wszystkiemu winna jest słaba dystrybucja w regionie.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: mauserem »

KubaP pisze: 09 gru 2019, 07:43 Przyglądam się bacznie scenie designerskiej i widzę, że Serbów, Albańczyków czy Bośniaków właściwie tam nie ma. Czy to oznacza, że wydawcy z jakiegoś powodu nie lubią twórców z tamtych stron?

1/21
dobra prowokacja nie jest zła :mrgreen:
o ile jest dobra

podzielę się takim spostrzeżeniem:
Polskich autorów wydają przeważnie polscy wydawcy, niemieckich autorów - wydawcy niemieccy, amerykanie są lubiani przez wydawców z USA.
Oczywiście mamy też chlubne wyjątki wpisujące się raczej w wizję globalnej wioski - Lacerda, Tascini, Faidutti - ale zazwyczaj, jakoś tak to jest poukładane, że kariery zaczyna się lokalnie - dzięki staraniom lokalnych wydawców.
Więc może tamten rejon jest "niezdrowy" dla wydawców a nie projektantów?

Ale wątek, podejrzewam, powstał raczej po to, żebyśmy się dowiedzieli, że NSKN - cały na biało i na białym koniu, pojawi się niebawem i stanie w obronie dyskryminowanych autorów z bałkanów... :mrgreen:

Kuba, nie trzymaj nas już dłużej w niepewności - kogo tam wydacie? :D


A tak przy okazji, żeby nie było zupełnie OT, jednak coś ciekawego się dzieje w tamtej okolicy - choćby Archona Games - wydawca ze Skopie (Macedonia - taka prawie Albania :mrgreen: ) , który pokusił się o wydanie "dyskryminowanego" autora fajnej małej giereczki Small Star Empires (teraz to już jest cykl: "Small Empires") Milana Tasevskiego) - bardzo żałuję, że nie wyszła u nas (a było bardzo blisko)
A jeśli podciągniemy Bułgarię pod kategorię "Bałkany" to wskakuje nam rewelacyjna Battalia Aleksandra Guerova. Potem to już rzut "mokrym beretem" do Grecji - a tam to już robi się gęsto od dizajnerów
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: rastula »

Nie wspominając o Czarnogórcach, chyba, że są kwalifikowani jak Montenegrianie.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: Brylantino »

Kojarzymy w ogóle jakieś gry z tamtych rejonów? Chciałbym np. zagrać w grę od białoruskiego autora...
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: kdsz »

mauserem pisze: 09 gru 2019, 09:04 (Macedonia - taka prawie Albania :mrgreen: )
Macedonia Północna 8)
Oczywiście jesteś rozgrzeszony, skoro nawet taki kolos jak BGG nie zauważył tak drobnej kwestii jak zmiana nazwy państwa. Któż by się przejmował żenującą grupą 380 userów z tego kraju. Niech sobie te Gorany, Ivany i inne Evgenije działają pod starym szyldem.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: Palmer »

rastula pisze: 09 gru 2019, 09:08 Nie wspominając o Czarnogórcach, chyba, że są kwalifikowani jak Montenegrianie.
Jak sama nazwa wskazuje, w Monte się nie gro :P
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: wis »

Taka anegdotka nt rynku w Serbii. Dwa lata temu w Essen pokazywaliśmy Glory wydawnictwu z Serbii (pełny spontan - spotkaliśmy się przy demku innej gry i okazało się, że gramy z człowiekiem z branży). Gość poznał zasady - a mówimy o średniociężkim euro, które ogarnia mój dziewięciolatek - i stwierdził: "Rynek w Serbii na tę grę oceniam na 50 osób. Znam ich wszystkich i są ze mną tutaj na targach."

Ilu autorów może wykiełkować z takiej gleby? Czy dyskryminuje ich coś więcej niż krzywa Gaussa?
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: MichalStajszczak »

wis pisze: 09 gru 2019, 11:52 Gość poznał zasady - a mówimy o średniociężkim euro, które ogarnia mój dziewięciolatek - i stwierdził: "Rynek w Serbii na tę grę oceniam na 50 osób. Znam ich wszystkich i są ze mną tutaj na targach."
Czyli jest tam teraz z planszówkami mniej więcej tak, jak w Polsce było 15 lat temu.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: kwiatosz »

MichalStajszczak pisze: 09 gru 2019, 12:48
wis pisze: 09 gru 2019, 11:52 Gość poznał zasady - a mówimy o średniociężkim euro, które ogarnia mój dziewięciolatek - i stwierdził: "Rynek w Serbii na tę grę oceniam na 50 osób. Znam ich wszystkich i są ze mną tutaj na targach."
Czyli jest tam teraz z planszówkami mniej więcej tak, jak w Polsce było 15 lat temu.
Myślę że czas leci szybciej, 13 lat temu już w Lublinie organizowalismy spotkania planszówkowe w Empiku z tego co pamiętam, więc zamienilbym to na" tak Jak w Polsce 20 lat temu).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: MichalStajszczak »

kwiatosz pisze: 09 gru 2019, 12:53 Myślę że czas leci szybciej, 13 lat temu już w Lublinie organizowalismy spotkania planszówkowe w Empiku z tego co pamiętam, więc zamienilbym to na" tak Jak w Polsce 20 lat temu).
Myślę, że czas "ostro przyspieszył" wraz z powstaniem tego forum czyli właśnie 15 lat temu. Jeszcze w sierpniu 2004, na pytanie, czy w Rebelu będzie można kupić Puerto Rico, Nataniel odpowiedział:
Niestety na razie nie planujemy, chyba ze zbierzemy kilka zainteresowanych osób. Szacowana cena Puerto Rico to 199.95 - to dosyć drogo jak na jednak niezbyt znaną grę (w światu nie-maniaków)
Ja zacząłem sprowadzać niemiecką wersję Puerto Rico pod koniec roku 2005 i pewnie wtedy liczba osób w Polsce, która znała tę grę, była na poziomie 200-300 czyli proporcjonalnie zbliżona do 50 osób w 7 milionowej Serbii.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: rattkin »

KubaP pisze: 09 gru 2019, 07:43 Przyglądam się bacznie scenie designerskiej i widzę, że Serbów, Albańczyków czy Bośniaków właściwie tam nie ma. Czy to oznacza, że wydawcy z jakiegoś powodu nie lubią twórców z tamtych stron?
Coś ogień przygasł.

To dlatego, że Bośniacy głupio się nazywają, a Albańczycy mają żal do wydawnictwa Albi, za uzurpację nazwy. Change my mind.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: Blue »

MichalStajszczak pisze: 09 gru 2019, 13:12
kwiatosz pisze: 09 gru 2019, 12:53 Myślę że czas leci szybciej, 13 lat temu już w Lublinie organizowalismy spotkania planszówkowe w Empiku z tego co pamiętam, więc zamienilbym to na" tak Jak w Polsce 20 lat temu).
Myślę, że czas "ostro przyspieszył" wraz z powstaniem tego forum czyli właśnie 15 lat temu. Jeszcze w sierpniu 2004, na pytanie, czy w Rebelu będzie można kupić Puerto Rico, Nataniel odpowiedział:
Niestety na razie nie planujemy, chyba ze zbierzemy kilka zainteresowanych osób. Szacowana cena Puerto Rico to 199.95 - to dosyć drogo jak na jednak niezbyt znaną grę (w światu nie-maniaków)
Ja zacząłem sprowadzać niemiecką wersję Puerto Rico pod koniec roku 2005 i pewnie wtedy liczba osób w Polsce, która znała tę grę, była na poziomie 200-300 czyli proporcjonalnie zbliżona do 50 osób w 7 milionowej Serbii.
Czyli... patrząc na obecny rynek w PL jest potencjał na przyszłość ;).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Czy autorzy z krajów bałkańskich są dyskryminowani?

Post autor: Gizmoo »

Przepraszam bardzo, ale moje ulubione ostatnio wydawnictwo FFG* jest z Macedonii.

Czy mam się przez to czuć gorzej, że kibicuję Macedończykom i uwielbiam arty Mico?

*
Spoiler:
ODPOWIEDZ