Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Fantasy
26
23%
Sci-fi
18
16%
Historyczna
11
10%
Postapo
3
3%
Horror
7
6%
Mitologiczna
1
1%
Sportowa
0
Brak głosów
Rolnicza
3
3%
Kolejowa
1
1%
Przemysłowa/Biznesowa
7
6%
Przygodowa
7
6%
Marynistyczna
2
2%
Westernowa
2
2%
Przyrodnicza
0
Brak głosów
Kryminalna
3
3%
Cywilizacyjna
15
14%
Medyczna
0
Brak głosów
Superbohaterska
1
1%
Abstrakcyjna
1
1%
Inna
3
3%
 
Liczba głosów: 111

Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: tomb »

kdsz pisze: 13 gru 2019, 13:28 Kurczę, boli mnie że takie dzieła jak Twilight Imperium i Projekt Gaja to nurt science fiction. Podobnie filmy Star Wars z grawitacją i dźwiękami "tsju, tsju, tsju" w próżni. To powinna być zupełnie osobna kategoria.
Niby racja, ale naprawdę trudno znaleźć coś true s-f. Zwróć uwagę, że nawet popularna Terraformacja Marsa to żadne science, o czym mówił nawet autor, ale uważam, że jej popularność bierze się między innymi z tego, iż sprawia wrażenie, że leży gdzieś bliżej realistycznych teorii, niż fantastycznych kosmicznych podbojów i strzelanin. I jako taka z pewnością często odbierana jest jako gra science-fiction.

Dukaj proponował określanie różnego rodzaju projektów paranaukowych definicjami bardziej opisowymi. I tak Gwiezdne Wojny byłyby przygodówką w sztafażu science fiction. Ale nie odkrywał tym nic nowego - nam polonistka opowiadała, że Potop Sienkiewicza to sarmacki western. Tyle że takie określenia są zupełnie niepraktyczne.

I w nawiązaniu do powyższych wypowiedzi - czy można w ogóle mówić o horrorze w postaci planszówki?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: vinnichi »

Z horroru to jest Mall of Horror :D

Dobrze że jest najważniejsza katergoria rolnicza inne już mniej ważne można by jeszcze dodać cywilizacyjne ale nie wiem czy to jeszcze tematyka?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Brylantino »

Trochę dziwi mnie brak odpowiedzi typu: "Jest mi to obojętne dopóki temat dobrze wspiera mechanikę" :P
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: profes79 »

Brylantino pisze: 13 gru 2019, 14:04 Trochę dziwi mnie brak odpowiedzi typu: "Jest mi to obojętne dopóki temat dobrze wspiera mechanikę" :P
Bo rzadko jest obojętne. Sam podaję siebie jako przykład - gry z motywem ukrytej zdrady - BSGalactica - w życiu (mam za sobą jakąś jedną czy drugą partię ale temat mnie nie porwał). Podobny motyw osadzony w realiach arturiańskich? Biegnę z pieśnią na ustach (nie pamiętam w tej chwili tytułu gry).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Jan_1980 »

Kamelot...???
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Brylantino »

profes79 pisze: 13 gru 2019, 16:56
Brylantino pisze: 13 gru 2019, 14:04 Trochę dziwi mnie brak odpowiedzi typu: "Jest mi to obojętne dopóki temat dobrze wspiera mechanikę" :P
Bo rzadko jest obojętne. Sam podaję siebie jako przykład - gry z motywem ukrytej zdrady - BSGalactica - w życiu (mam za sobą jakąś jedną czy drugą partię ale temat mnie nie porwał). Podobny motyw osadzony w realiach arturiańskich? Biegnę z pieśnią na ustach (nie pamiętam w tej chwili tytułu gry).
Ale to dość słaby przykład, bo temat bardziej pyta o preferowany setting, a ty mówisz o głównej mechanice.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: EVOCATVS »

Harun pisze: 13 gru 2019, 06:46 Mi brakuje kategorii przygodowa, podróżnicza, edukacyjna itd
Pierwotnie źle zrozumiałem Twoją wypowiedź, spróbuję te kategorie jakoś wziąć pod uwagę.
AnimusAleonis pisze: 13 gru 2019, 00:40 Szkoda że można tylko jedną opcję zaznaczyć...
PytonZCatanu pisze: 13 gru 2019, 13:09 To powinna być ankieta wielokrotnego wyboru 🙂
Rozważałem to, ale jednak ulubioną rzecz ma się jedną :)
kdsz pisze: 13 gru 2019, 13:28 Kurczę, boli mnie że takie dzieła jak Twilight Imperium i Projekt Gaja to nurt science fiction. Podobnie filmy Star Wars z grawitacją i dźwiękami "tsju, tsju, tsju" w próżni. To powinna być zupełnie osobna kategoria.
Świetnie to rozumiem, mnie też boli że np sporo "fantasy" uchodzi za gry historyczne, Warhammer 40k za science fiction itp.
Brylantino pisze: 13 gru 2019, 14:04 Trochę dziwi mnie brak odpowiedzi typu: "Jest mi to obojętne dopóki temat dobrze wspiera mechanikę" :P
Bo tu ulubione wybieramy, a chyba każdy ma coś co woli bardziej od innych tematów :D Na temat ogólnej istotności tematu kiedyś bł już wątek.

edit
No i poleciał Exterminatus, także zapraszam do ponownego głosowania :D
Nie wiedziałem co z tym tematem cywilizacyjnym zrobić. Niby każda civka jest w jakimś settingu już umieszczona, jednak rozumiem, że dla kogoś sam rozwój jest w tym przypadku najistotniejszy, niezależnie od pozostałej otoczki.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: AnimusAleonis »

EVOCATVS pisze: 13 gru 2019, 18:56 Rozważałem to, ale jednak ulubioną rzecz ma się jedną :)
Pewnie, zgoda, choć bym powiedział że pewnie większość osób ma tak że lubi parę tematyk prawie że identycznie, ale bardziej chodziło mi o to że ankieta jest za anonimowa i jeśli można tylko i wyłącznie jedną opcję wybrać to pewnie niektóre z listy (np gry abstrakcyjne) nawet jednego głosu nie dostaną mimo że są może na drugim czy trzecim miejscu u wielu osób, a inna kategoria (przyrodnicza na przykład) dostanie jeden głos i wyjdzie że tematyka przyrodnicza jest o wiele bardziej lubiana niż gry abstrakcyjne.... dlatego dawania opcji kilku wyborów dało by bardziej miarodajne/ciekawsze wyniki.
W taki sposób każdy by zaznaczył tematyki które lubi a wyniki by pokazał które są najbardziej ulubione.
Poza tym nawet jak można kilka wybrać nic nie stoi na przeszkodzie by tylko i wyłącznie zaznaczyć jedną absolutnie ulubioną tematykę ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: c08mk »

Aa gdzie kategoria 18+ ? :lol:
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Arachion »

c08mk pisze: 13 gru 2019, 22:56 Aa gdzie kategoria 18+ ? :lol:
Pewnie tam gdzie moja "cywilizacyjna"... że to rodzaj, a nie tematyka...albo jakoś tak

W sumie planszaki 18+ ... abominacja coś wiało od niej byciem starszym ale coś innego dla starszakow, przykład?

Nie piszę o arcanie, czy czymś z psiochą na okładce...
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Blue »

Rezygnuję z wyboru tylko jednej! ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: tomb »

c08mk pisze: 13 gru 2019, 22:56 Aa gdzie kategoria 18+ ? :lol:
Za mało nastolatków na forum, nie ma sensu uwzględniać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Goldberg »

Tylko ja głosowałem horror? A gdzie fani macek? Maćko to horror.. Tak jak piwo bezalkoholowe i ciastka bez cukru! xD
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: kastration »

Dobrze, że autor ankiety dodał kategorię "cywilizacyjna". Zmieniam tematykę "historyczna" na cywilizacyjna, mam słabość do rozwoju cywilizacji w różnych aspektach (Cywilizacja Vlady, Civka sida, Nations, oczekiwanie CoC, mniejsze gierki cywilizacyjne na godzinę), poczucie zarządzania imperium, nawet przy pewnych uproszczeniach i kategoryzacji w ramach euro to jest to. Oprócz tego, ciekawą tematyką jest coś, co można by określić jako "marynistyczna", wszelkie gry o piratach, dziejące się na morzu, związane z eksploracją morską, odkrywaniem nowych dróg morskich, kontynentów, itp (choćby Kupcy i Korsarze).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

tomb pisze: 13 gru 2019, 13:45
kdsz pisze: 13 gru 2019, 13:28 Kurczę, boli mnie że takie dzieła jak Twilight Imperium i Projekt Gaja to nurt science fiction. Podobnie filmy Star Wars z grawitacją i dźwiękami "tsju, tsju, tsju" w próżni. To powinna być zupełnie osobna kategoria.
Niby racja, ale naprawdę trudno znaleźć coś true s-f. Zwróć uwagę, że nawet popularna Terraformacja Marsa to żadne science,....
Oczywiście, że żadne science tylko science-fiction. Terraformacja Marsa jest jak najbardziej grą s-f, wręcz modelowym przykładem.
Tym różni się science od science-fiction, że za bzdury i brak realizmu w sicence-fiction nie ma się co wstydzić.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

Zdecydowanie postuluję za podziałem gier historycznych.
Uwielbiam gry z wojskiem, czołgami, ale nie cierpię z rycerstwem, mieczami, końmi...
Albo na odwrót.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

A jak już zagłosujecie to spróbujcie sobie przyporządkować posiadane gry do kategorii z ankiety. I co wyszło?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: EVOCATVS »

Moim zdaniem ogólne kategorie wystarczą, doprecyzować można w komentarzu. Jakby tak zacząć dzielić to z dwie osobne ankiety by wyszły na samą historię, bo nie dość, że na epoki trzeba by to dzielić, to jeszcze geograficznie.

Dopasowałem swoje gry do ankiety i wychodzi, że za mało w mojej ulubionej tematyce robią :(
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

EVOCATVS pisze: 16 gru 2019, 14:19 Moim zdaniem ogólne kategorie wystarczą, doprecyzować można w komentarzu. Jakby tak zacząć dzielić to z dwie osobne ankiety by wyszły na samą historię, bo nie dość, że na epoki trzeba by to dzielić, to jeszcze geograficznie.

Dopasowałem swoje gry do ankiety i wychodzi, że za mało w mojej ulubionej tematyce robią :(
Komentarze nie robią statystyki. Najwłaściwszy podejściem byłoby najpierw określić doświadczalnie jakie tematy są dla graczy kluczowe. Oczywiście, że można by wszystko rozdrabiać, ale efekt byłby taki, że wiele z tych kategorii byłoby zerowe, natomiast obok istniałyby całkiem liczne.
Przypuszczam, że geograficznie nie miałyby uzasadnienia takie kategorie jak: Bałkany, Kazachstan, Patagonia, ale już Egipt, Dziki Zachód, Japonia to co innego. Jest bardzo radykalna różnica pomiędzy grami o rycerzach i o żołnierzach. Sam w pierwszy poście rozdzielasz kategorię historyczną.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

Nie wypełniłem ankiety, ale dopasowując do niej moją kolekcję, wynik jest bardzo płaski, z nieznacznym wskazaniem na fantasy, co jest mi zupełnie obojętne.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Nidav »

Leszy2 pisze: 16 gru 2019, 15:01 Jest bardzo radykalna różnica pomiędzy grami o rycerzach i o żołnierzach.
Przy czym w historii są i rycerze i żołnierze, więc pasuje - też jestem zdania, że doprecyzować można w poście, bo jakby się rozdrabniać, to czemu ma być jedna opcja względem mitologii, skoro jest mitologia grecka, japońska, nordycka itp.? Ktoś może lubić Cyklady, ale nie lubić Blood Rage'a, bo to nie jego ulubioną mitologia. Albo fantasy - jest tyle gatunków, że też można byłoby się rozdrobnić na heroic fantasy, high fantasy itp. Przesadne rozdrobnienie to... Cóż, przesada ;) Za to zawsze można założyć wątek i ankietę względem gier historycznych i tam zweryfikować który rejon, epoka itp. są najbardziej cenione przez graczy.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: EVOCATVS »

No widzisz, a ja Bałkany chętnie bym ograł zarówno w starożytności, jak i podczas rozpadu Jugosławii. Kazachstan pasowałby mi do gry o Mongołach, którą też bym kiedyś chciał mieć, jak ktoś wpadnie żeby ja stworzyć.
Ulubiony temat nie oznacza, że musimy mieć większość gier z nim związanych, bo po prostu czasem jest ich bardzo mało.
No właśnie swoje preferencje uściśliłem w poście, bo nie chciałem przekombinować ankiety, która ma być dodatkiem do luźnego tematu okołogrowego, a nie poważnym badaniem statystycznym.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: Leszy2 »

Nidav pisze: 16 gru 2019, 15:10
Leszy2 pisze: 16 gru 2019, 15:01 Jest bardzo radykalna różnica pomiędzy grami o rycerzach i o żołnierzach.
Przy czym w historii są i rycerze i żołnierze, więc pasuje - też jestem zdania, że doprecyzować można w poście, bo jakby się rozdrabniać, to czemu ma być jedna opcja względem mitologii, skoro jest mitologia grecka, japońska, nordycka itp.? Ktoś może lubić Cyklady, ale nie lubić Blood Rage'a, bo to nie jego ulubioną mitologia. Albo fantasy - jest tyle gatunków, że też można byłoby się rozdrobnić na heroic fantasy, high fantasy itp. Przesadne rozdrobnienie to... Cóż, przesada ;) Za to zawsze można założyć wątek i ankietę względem gier historycznych i tam zweryfikować który rejon, epoka itp. są najbardziej cenione przez graczy.
EVOCATVS pisze: 16 gru 2019, 15:35 No widzisz, a ja Bałkany chętnie bym ograł zarówno w starożytności, jak i podczas rozpadu Jugosławii. Kazachstan pasowałby mi do gry o Mongołach, którą też bym kiedyś chciał mieć, jak ktoś wpadnie żeby ja stworzyć.
Ulubiony temat nie oznacza, że musimy mieć większość gier z nim związanych, bo po prostu czasem jest ich bardzo mało.
No właśnie swoje preferencje uściśliłem w poście, bo nie chciałem przekombinować ankiety, która ma być dodatkiem do luźnego tematu okołogrowego, a nie poważnym badaniem statystycznym.
Dlatego ja nie wypełnię tej ankiety.
A jeśli chodzi o komentarz: To chętnie widziałbym grę o wędkarstwie. Co nie znaczy, że jestem fanem dziecinnych gier z magnesikami.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Jaka jest Wasza ulubiona tematyka gier planszowych?

Post autor: suibeom »

ja wypełniłem, zaznaczyłem "horror" bo wspaniały Nemesis, bo Horror w Arkham LCG, bo the Others czy Doom 2 edycja
ODPOWIEDZ