Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Od dziecka lubię różne statystyki (od piłki nożnej, po różne statystyki socjologiczne), więc kiedy pojawiłem się w świecie gier planszowych nie mogło być inaczej. W tym wątku postaram się wrzucać co jakiś czas jakieś statystyczne ciekawostki i zachęcam innych do komentowania lub wrzucania swoich!

Na pierwszy ogień pójdzie…klasyk. Słowo używane wobec gier, które przez długi czas utrzymywały swoją popularność. To oczywiste, ale gdyby spróbować podać jakąś konkretną definicję, zaczną się schody…. Spróbujmy to zrobić na podstawie statystyk BGG! Uwaga, to co wrzucę poniżej dotyczy wyłącznie danych z BGG za okres 01.2007-09.2020 (wiem, BGG istnieje dłużej, ale na razie tyle danych posiadam dzięki uprzejmości innych).


Być może za klasyka należy uważać gry, które zajmowały kiedykolwiek 1 miejsce na BGG. Jeśli tak, mamy 5 takich gier (liczba oznacza liczbę miesięcy w okresie 01.2007-09.2020 na 1 miejscu rankingu):
Spoiler:
Może, za klasyka uważamy gry, które były kiedykolwiek w TOP3 rankingu. Jeśli tak, mamy 14 takich gier (liczba oznacza liczbę miesięcy w okresie 01.2007-09.2020 na miejscach 1-3 rankingu):
Spoiler:
Od razy warto zwrócić uwagę na 5 gier, które mimo dotarcia na miejsce drugie, nigdy nie osiągnęły magicznego miejsca nr jeden (liczba oznacza liczbę miesięcy w okresie 01.2007-09.2020 na miejscu 2 rankingu):
Spoiler:
Może jednak to jest za wąska próba? Spróbujmy z TOP 10. 38 gier w ciągu tych (prawie) 13 lat dotarło na TOP 10 BGG (liczba oznacza liczbę miesięcy w okresie 01.2007-09.2020 na miejscu 1-10 rankingu):
Spoiler:
Jak te gry radzą sobie dzisiaj? Otóż wszystkie, poza 6, są ciągle w TOP100 BGG! Te 6 z najniższym rankingiem dzisiaj (w nawiasie miejsce zajmowane obecnie):
Spoiler:

Usuńmy więc te gry z naszego zestawienia:
Spoiler:

Załóżmy dalej, że aby nazwać grę „klasykiem”, musi ona mieć co najmniej 5 lat (w związku z niepełnym rokiem przyjąłem, że rok wydania musi być nie wyższy niż 2015). Usuńmy więc z naszego zestawienia gry o zbyt małym stażu:
Spoiler:

W ten o to sposób otrzymaliśmy listę 23 klasyków, czyli gier, które:
1. Mają co najmniej 5
2. Kiedykolwiek dotarły do TOP10
3. Nie spadły poniżej TOP100

(biorąc pod uwagę, że mamy 2x Dominiony i 2x TTA, tak naprawdę mamy 21 „tytułów” :) )
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2020, 16:44 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Od razu małe wtrącenie:


1. w okresie 01.2007-09.2020 mamy 165 miesięcy, a więc jak spojrzycie na liczby Twilight Struggle to ono w tym okresie NIGDY nie opuściło TOP10, a 36% tego czasu spędziło jako nr 1 (62% czasu w TOP3). A przecież ta gra ma 15 lat! Moim zdaniem absolutny zwycięzca, bez względu jaką metodologię przyjmiemy.

2. Postaram sie wrzucić statystyki łączące oba wydania Through the ages. Umówmy się, to zasadniczo ta sam gra. Połączone statystyki pokażą prawdziwą (ogromną) popularność tego tytułu. I pech, bo obie części zajmowały dość długo 2 miejsce (łącznie ponad 2 lata!), nigdy nie awansując na 1.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kira.Hiroshi »

PytonZCatanu pisze: 10 wrz 2020, 16:50 Od razu małe wtrącenie:


1. w okresie 01.2007-09.2020 mamy 165 miesięcy, a więc jak spojrzycie na liczby Twilight Struggle to ono w tym okresie NIGDY nie opuściło TOP10, a 36% tego czasu spędziło jako nr 1 (62% czasu w TOP3). A przecież ta gra ma 15 lat! Moim zdaniem absolutny zwycięzca, bez względu jaką metodologię przyjmiemy.

2. Postaram sie wrzucić statystyki łączące oba wydania Through the ages. Umówmy się, to zasadniczo ta sam gra. Połączone statystyki pokażą prawdziwą (ogromną) popularność tego tytułu. I pech, bo obie części zajmowały dość długo 2 miejsce (łącznie ponad 2 lata!), nigdy nie awansując na 1.
Dla nas to niesamowite jak te gry mogły być przez tak długi czas w top 2 gdy ogólnie gry stają się coraz prostsze i przystępniejsze.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Kira.Hiroshi pisze: 10 wrz 2020, 17:19 Dla nas to niesamowite jak te gry mogły być przez tak długi czas w top 2 gdy ogólnie gry stają się coraz prostsze i przystępniejsze.
Z lajtowych party games na miano klasyka zasługuje na razie wyłącznie Codenames/Tajniacy, co postaram się wykazać jutro 😉
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: kwiatosz »

Nie dam sobie teraz ręki uciąć, ale wydaje mi się że Lacerta reklamowała Wysokie Napięcie pierwszym miejscem na liście bgg, czyli chociaż na chwilę WN powinno tam być, być może krócej niż miesiąc.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: feniks_ciapek »

kwiatosz pisze: 10 wrz 2020, 17:40 Nie dam sobie teraz ręki uciąć, ale wydaje mi się że Lacerta reklamowała Wysokie Napięcie pierwszym miejscem na liście bgg, czyli chociaż na chwilę WN powinno tam być, być może krócej niż miesiąc.
Było trochę nawet dłużej:
https://www.youtube.com/watch?v=Y1t_0LhpDmU
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kira.Hiroshi »

PytonZCatanu pisze: 10 wrz 2020, 17:27 Z lajtowych party games na miano klasyka zasługuje na razie wyłącznie Codenames/Tajniacy, co postaram się wykazać jutro 😉
I zdecydowanie na to miejsce zasługuje. Jest to jedna z nielicznych gier imprezowych, które sprawiają, że czujemy się mądrze zamiast generować niezliczone pokłady cringe'u.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

feniks_ciapek pisze: 10 wrz 2020, 21:02
kwiatosz pisze: 10 wrz 2020, 17:40 Nie dam sobie teraz ręki uciąć, ale wydaje mi się że Lacerta reklamowała Wysokie Napięcie pierwszym miejscem na liście bgg, czyli chociaż na chwilę WN powinno tam być, być może krócej niż miesiąc.
Było trochę nawet dłużej:
https://www.youtube.com/watch?v=Y1t_0LhpDmU
W którym miejscu Wysokie Napięcie jest na 1 miejscu? Ja nie widzę. Jestem niemal pewien, że nie było. Obejrzałem filmiki i tam na pewno nie ma takiego wskazania.

Według mej najlepszej wiedzy jest tylko 7 numerów jeden: 5 wskazanych przeze mnie od 2007 roku oraz Tygrys i Eufrat + Paths od Glory za lata przed 2007.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: kwiatosz »

feniks_ciapek pisze: 10 wrz 2020, 21:02
kwiatosz pisze: 10 wrz 2020, 17:40 Nie dam sobie teraz ręki uciąć, ale wydaje mi się że Lacerta reklamowała Wysokie Napięcie pierwszym miejscem na liście bgg, czyli chociaż na chwilę WN powinno tam być, być może krócej niż miesiąc.
Było trochę nawet dłużej:
https://www.youtube.com/watch?v=Y1t_0LhpDmU
Ora La Bora mnie ubawilo :mrgreen:
Ja filmikow na Yt po prostu nie moge, wytrzymalem do jakiegos 2010 i do tego czasu WN na 1 nie bylo. Premiera w Polsce byla rok wczesniej niz sie film zaczyna z tego co kojarze, moze z okazji premiery byl taki slogan? Kurcze nie pamietam, troche zbyt dawno to bylo.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: kastration »

Dzięki za zwrócenie uwagi na takie detale. Nikomu się zwykle nie chce dłubać w takich historycznych zestawieniach. Dwie moje ulubione gry to... Zimna Wojna i Cywilizacja. Poprzez Wieki. Te, które autor wątku dobrze rozpisał odnośnie ich "mocy rankingowej" na bgg, unaoczniając nam, jakie to kamienie milowe. A przy okazji, to chyba znaczy, że się znam ha ha. Czy wiele innych gier to jedynie zapychacze czasu? Nie. No ale pudło zajmuje tylko 3 miejsca, choćbyśmy nie wiem, jak próbowali je rozszerzyć.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: sin »

Bardzo interesująca statystyka, poniżej kilka moich spostrzeżeń.
Wygląda na to, że kolejni pretendenci wśród wydanych gier to te, które zostały wykluczone przez staż i, jeżeli nie popełniłem żadnego błędu, są to:
Spoiler:
W nawiasie podałem ich obecną pozycję w rankingu i śmiało można oceniać ich przetrwanie w top100 w ciągu kilku następnych lat (do osiągnięcie stażu w/g przyjętego kryterium) jako niemalże pewne, wyłączając The 7th Continent. Co ciekawe, z tych dziewięciu tytułów, dwa to wariacja na temat innej gry wskazanej jako klasyk (Gaia Project, B: Birmingham).

Na podstawie subiektywnych odczuć zaklasyfikowałbym podobnie większość tytułów z listy, o kilku wcześniej nie za bardzo nie słyszałem (El Grande, Le Havre, Imperial Assault), a 7W: Duel nie pasuje mi do reszty listy. To, że brakuje mi szachów czy Go pominę, bo to trochę inny temat, ale z brakiem Chaosu w Starym Świecie nie jestem w stanie się wewnętrznie pogodzić (oczywiście według dobranych wymagań ma to całkowicie sens, gra też nie zestarzała się może tak dobrze jak inne pozycje z listy, ale dla mnie osobiście to absolutny klasyk wśród dudes on a map).
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: dannte »

sin pisze: 11 wrz 2020, 09:13ale z brakiem Chaosu w Starym Świecie nie jestem w stanie się wewnętrznie pogodzić (oczywiście według dobranych wymagań ma to całkowicie sens, gra też nie zestarzała się może tak dobrze jak inne pozycje z listy, ale dla mnie osobiście to absolutny klasyk wśród dudes on a map).
No tak, każda metoda statystyczna/matematyczna ma minusy. Jeśliby rozpatrywać każdą mechanikę osobno to też klasykiem można by nazwać Fury of Dracula/Listy do Whitechapel (jako przełomowe gry typu hidden movement), albo Mafia/Resistance/Avalon (jako gry social deduction), a nawet Talisman czy Monopol (jako typowe gry roll&move). Jednak w szczególności Monopol - chociaż praktycznie wszyscy to znają i pewnie wielu w to grało (nawet z satysfakcją), to taka gra nigdy nie będzie popularna wśród geeków i nigdy nie wyląduje w topce żadnej z list. A tak jak w.w. Szachy (bądź Warcaby) czy Go, do klasyków pewnie można zaliczyć.

Ja też bym chętnie uznał Can't Stop jako klasyka "push your luck" :)
O! Albo Love Letter jako klasyka mikrogier!

Generalnie fajne zestawienie, szkoda, że większość to eurasy (pewnie ich popularność w dużym stopniu wynika z ich przystępności).
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: kdsz »

dannte pisze: 11 wrz 2020, 09:43 Jeśliby rozpatrywać każdą mechanikę osobno to też klasykiem można by nazwać Fury of Dracula/Listy do Whitechapel (jako przełomowe gry typu hidden movement)
Scotland Yard jest starszy. Wyszedł w 1983 roku, a pierwsza edycja The Fury of Dracula została opublikowana w 1987.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: MichalStajszczak »

Rozpoczęcie analizy dopiero od roku 2007 daje w efekcie kilka błędnych wniosków. Moim zdaniem najdłużej na 1 miejscu było Puerto Rico, bo było na pierwszym miejscu na pewno w roku 2003 (a może nawet wcześniej). Ponieważ ja na bgg zarejestrowałem się dopiero w roku 2005, więc nie wiem, jak wyglądała lista wcześniej, ale obiło mi się o uszy (a raczej o oczy, bo prawdopodobnie taką informację gdzieś kiedyś przeczytałem), że przed Puerto Rico na pierwszym miejscu był Tygrys i Eufrat.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: dannte »

kdsz pisze: 11 wrz 2020, 09:49Scotland Yard jest starszy. Wyszedł w 1983 roku, a pierwsza edycja The Fury of Dracula została opublikowana w 1987.
Popieram! To było całkowicie subiektywne stwierdzenie, zapomniałem zupełnie o istnieniu SY.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: bogas »

MichalStajszczak pisze: 11 wrz 2020, 09:49 Rozpoczęcie analizy dopiero od roku 2007 daje w efekcie kilka błędnych wniosków. Moim zdaniem najdłużej na 1 miejscu było Puerto Rico, bo było na pierwszym miejscu na pewno w roku 2003 (a może nawet wcześniej). Ponieważ ja na bgg zarejestrowałem się dopiero w roku 2005, więc nie wiem, jak wyglądała lista wcześniej, ale obiło mi się o uszy (a raczej o oczy, bo prawdopodobnie taką informację gdzieś kiedyś przeczytałem), że przed Puerto Rico na pierwszym miejscu był Tygrys i Eufrat.
Faktycznie rozpoczęcie od 2007 roku może powodować, że trochę klasyki odpadnie, ale w sumie wśród tych 23 (a konkretnie 21) tytułów chyba tylko dwie mi nie pasują jako "klasyka": Imperial Assault i 7 Cudów Pojedynek. W ich miejsce w kategorii klasyka widziałbym na pewno Osadników z Catanu (z 1995 roku) i Carcassonne (rok 2000).
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: yaro_ »

Tylko czy top10 na bgg oznacza to samo co popularność?
Myślę że jak bym wypytał wszystkich moich znajomych o podanie popularnej gry planszowej, tudzież 'klasyka' to nie padło by ani jedno Twilight Struggle :D
Jest to na pewno lista najlepiej ocenianych tytułów w długim ujęciu czasu, ale jeśli na liście brakuje Osadników z Catanu i Ticket to Ride to chyba nie do końca adekwatna lista klasyków :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

MichalStajszczak pisze: 11 wrz 2020, 09:49 Rozpoczęcie analizy dopiero od roku 2007 daje w efekcie kilka błędnych wniosków. Moim zdaniem najdłużej na 1 miejscu było Puerto Rico, bo było na pierwszym miejscu na pewno w roku 2003 (a może nawet wcześniej). Ponieważ ja na bgg zarejestrowałem się dopiero w roku 2005, więc nie wiem, jak wyglądała lista wcześniej, ale obiło mi się o uszy (a raczej o oczy, bo prawdopodobnie taką informację gdzieś kiedyś przeczytałem), że przed Puerto Rico na pierwszym miejscu był Tygrys i Eufrat.
Wierz mi, ubolewam nad tym również 🙂 może uda mi się zebrać wcześniejsze dane i zestawienie będzie pełniejsze. I potwierdzam, przed Puerto Rico było dwóch innych liderów: Tygrys & Eufrat oraz Paths od Glory 🙂 (takie podstawowe dane posiadam)
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2020, 10:42 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

yaro_ pisze: 11 wrz 2020, 10:29 Tylko czy top10 na bgg oznacza to samo co popularność?
Myślę że jak bym wypytał wszystkich moich znajomych o podanie popularnej gry planszowej, tudzież 'klasyka' to nie padło by ani jedno Twilight Struggle :D
Jest to na pewno lista najlepiej ocenianych tytułów w długim ujęciu czasu, ale jeśli na liście brakuje Osadników z Catanu i Ticket to Ride to chyba nie do końca adekwatna lista klasyków :)
Absolutnie sie z Tobą zgadzam - to tylko jeden ze sposobów patrzenia. To, o czym ty mówisz (popularność rozumiana jako "powszechność", jeśli dobrze Cię zrozumiałem), można zmierzyć! :) Nie znam danych historycznych, ale aktualny ranking BGG można posortować według liczby głosów (bez względu jakie one są). Myślę, że to świetnie oddaje to co mówisz. Uwaga, taki ranking obecnie wygląda tak:

TOP 10 (w nawiasie liczba głosów)
1 . Pandemic (2008) 96761
2. Carcassonne (2000) 96739
3. Catan (1995) 96667
4. 7 Wonders (2010) 80338
5. Dominion (2008) 75245
6. Ticket to Ride (2004)68328
7. Codenames (2015) 63024
8. Agricola (2007) 61760
9. Puerto Rico (2002) 61366
10. Small World (2009) 59485
Tutaj pełna lista: https://boardgamegeek.com/browse/boardg ... rtdir=desc

Twilight Struggle jest 29 w takim zestawieniu. Mnie bawi, że top3 różni sie mniej niz 100 głosami przy 96+ tysiącach oddanych na każdą z nic :) Trzeba przyznać, że powyższa lista faktycznie (tak mi podpowiada intuicja) odpowiada temu, jak bardzo dana gra jest rozpowszechniona. W tak posortowanej liście grałem we wszystko do 27 miejsca (munchkin) !

Ciekawe byłaby kompilacja obu pespektyw. Ale o ile główny ranking może byc do odtworzenia, to ten poza bieżącym wskazaniem chyba nie...
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: yaro_ »

I dokładnie te tytuły bym nazwał klasykami :)
Można ich nie lubić, ale nie można im odebrać tego że znają je praktycznie wszyscy gracze, a i casuale spokojnie by wymienili kilka z nich.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Ok, zacznę od tego, że gdyby na dane spojrzeć szerzej, to w okresie 01.01.2007-1.09.2020 do TOP25 BGG dotarło 88 gier. Poniżej lista (liczba oznacza liczbę miesięcy w TOP25 w ww. okresie (max 165)):
Spoiler:
W powyższej liście widzę kilka ciekawostek. Po pierwsze tam jest niby 88 gier, tylko że…nie jest. Mamy tak naprawdę 79 gier, ponieważ na naszej liście znajduje się 9 dużych „rodzin” gier, które można rozpatrywać łącznie. Nie wszystkie się składają się z tylko 2 teoretycznie oddzielnych gier, ale tak się złożyło, że po 2 zdołały dotrzeć do TOP 25. Wśród nich mamy „bliskie” i „dalszerodziny. Najpierw lista rodzin:
Spoiler:
Bliskierodziny to dla mnie takie, gdzie (moim zdaniem) mamy ewidentnie do czynienia z taką samą grą, jedynie poprawioną (zaliczyłbym tutaj rodzinę Dominiona, poszczególne części Twilight Imperium, War of the Rings oraz oczywiście Through The Ages). Natomiast „dalszerodziny to takie, gdzie kolejna gra jest rozwinięciem pomysłu z pierwszej, jednak różnice (według mnie) są już dość wyraźne (zaliczyłbym tutaj rodzinę Terra Mistica/Gaia Project, Brass L/Brass B, Agricola/Caverna, Pandemic/Pandemic L i najmniej oczywista Shogun/Wallenstein).
Dla mnie to jest pewien wyznacznik jednak genialności danego pomysłu: najpierw mamy hit, bierzemy go na warsztat, dodajemy poprawki i bum! ponownie mamy hit. Myślę, że to świadczy że rdzeń pomysłu to coś wartościowego. Bardzo ubolewam, że młodszy brat Tygrysa i Eufratu, czyli Yellow & Yangtze utknął w okolicach 900 miejsca. Wysoka średnia ocen (7.93 – wyższa niż niektóre tytuły z aktualnego TOP100) kontrastuje z małą (ok 1000+) liczbą oddanych głosów :( Może za słaba kampania reklamowa? Obecnie czekamy na brata Zamków Burgundii, czyli Zamki Toskanii – ciekawe czy będzie sukces :) Może znacie jeszcze inne ciekawe „rodziny”, które odniosły sukces? :)

W naszym rankingu mamy wiele naprawdę OLDSKULOWYCH gier. Na czele z GO, które jako jedyne z klasycznych gier (powstałych przed XX wiekiem) dotarło tak wysoko. Najstarsze gry w zestawieniu (rok wydania poniżej 2000):
Spoiler:
Jeszcze mała uwaga: zasadniczo wszystkie te gry (które kiedykolwiek były w TOP25) trzymają się wysoko. W zestawieniu mamy pierwsze 29 gier z aktualnego rankingu (pierwszą, która czeka na awans do TOP25 jest będące na 30 miejscu Nemesis), ale jest kilka gier które spadło w rankingu i dziś mało kto pamięta czasy ich bytności w TOP25. Najniżej w rankingu BGG znajdują się obecnie (poniżej 200 miejsca):
Spoiler:
Dobrze, na koniec pochylmy się na specyficznymi rodzajami gier: gry dwuosobowe oraz gry imprezowe. Gier dwuosobowych jest naprawdę dużo w tym zestawieniu, co dla mnie jest małym zaskoczeniem, aż 15 (17%). Gry dwuosobowe to (liczba oznacza liczbę miesięcy ww. okresie w TOP25):
Spoiler:
Tymczasem, jeśli chodzi o gry imprezowe, mamy JEDNEGO przedstawiciela, co też jest dla mnie zaskakujące. Są to oczywiście Tajniacy (Codenames).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Mr_Fisq »

Odnośnie gier które spadły, to pytanie w jakim zakresie jest to wynik spadku ocen, a w jakim braku wzrostu liczby ocen, np.
Samurai vs Hannibal: Rome vs Carthage
7.45 vs 7.81
14455 vs 4726
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

To jeszcze dorzucę jedną wariację. W zestawieniu za lata 2007-2020 weźmy pod uwagę wyłącznie gry, które zostały wydane po 01.01.2007 roku. TOP 3 osiągnęło 8 gier (liczba oznacza liczbę mc w TOP3):
Spoiler:

TOP 25 osiągnęło 58 gier (liczba oznacza liczbę mc w TOP25):
Spoiler:

Ile miesięcy potrzebowała gra, aby awansować z TOP25 do TOP3 (tak, Pandemic Legacy potrzebował 0 miesięcy, od razu pojawiło się na 3 miejscu):
Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Mr_Fisq pisze: 11 wrz 2020, 15:39 Odnośnie gier które spadły, to pytanie w jakim zakresie jest to wynik spadku ocen, a w jakim braku wzrostu liczby ocen, np.
Samurai vs Hannibal: Rome vs Carthage
7.45 vs 7.81
14455 vs 4726
Tak, nie wiem czy to dla wszystkich jest jasne: ranking BGG został tak skonstruowany, że wpływ na miejsce gry mają zarówno głosy (ich średnia), jak i liczba oddanych głosów ogółem. Generalnie gry w TOP 100 maja obecnie co najmniej ok 7 tysięcy głosów (czyli mogą być gry z wyższą średnia, ale z mniejszą liczbą głosów, które przez to i tak są niżej).
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: wc »

Jak już jesteśmy przy numerach 1 na bgg - pamiętam, że 1.04.2007 roku na 1 miejsce gracze "wrzucili" grę Monkey Auto Races.
Wystarczyło wtedy jeszcze dać ok. 300 "dziesiątek", żeby bgg zwariowało :-)

Obrazek

Tu jest fajna geeklista z jeszcze kilkoma "przypadkami" No 1

https://boardgamegeek.com/geeklist/2563 ... ng-list-da
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
ODPOWIEDZ