Gry, których pozbyliscie się w 2020

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
shad
Posty: 36
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:21
Lokalizacja: Tuszyn
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: shad »

Hej! Dziś na moim blogu opublikowałam post na temat gier, które opuściły moja kolekcje w 2020 roku, dla zainteresowanych link:

https://planszoweodkrycia.pl/2021/01/5- ... 2020-roku/

Których gier Wy się pozbyliście? Czym się kierowaliście usuwając tytuły z Waszych półek?

Z góry ddzieki za odpowiedzi, pozdrawiam, Shad ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Neoptolemos »

Całkiem sporo, zresztą też się zbieram, żeby napisać artykuł o grach, które wyleciały z różnych powodów z kolekcji ;)
Zrobiłem dwie większe wyprzedaże, pozbyłem się ze 40 gier, więc tylko wspomnę o tych, przy których najbardziej się łamałem:

Aura - gra, którą swego czasu mocno ogrywałem do recenzji i trochę się przejadła, mimo że bardzo ją cenię. Wciągnąłem w nią jednak znajomego, który kupił swój egzemplarz, i stwierdziłem, że w razie czego zagram u niego. Skąd miałem wiedzieć, że też sprzeda swój... :D

Kolejka z Ogonkiem - bo przez lata też niemało partii zaliczyłem w ten klasyk. Nie byłem zresztą świadom, że Ogonek jest tak niedostępny; pamiętam, jak dało się go kupić za grosze. Tym niemniej w Kolejce już mnie nic zaskoczyć nie mogło, a gatewayów i gier rodzinnych mam całe mnóstwo.

Belfort - gra, którą dwa razy miałem i dwa razy sprzedałem; bardzo dobre euro, ale jakoś zawsze na stół wjeżdżało coś innego. Podobnie mam z Myrmes (też kupiłem/wymieniłem dwa razy i drugi raz sprzedaję...)

Everdell - a to jeszcze zabawniejsza sprawa, miałem egzemplarz kupiony niedługo po premierze, w który pograłem i sprzedałem, jak poszła wieść o polskiej wersji. Zamówiłem od Rebela... ale miał takie opóźnienie, że w międzyczasie kupiłem drugi egzemplarz angielski; a na początku 2020 - jak w końcu przyszedł polski - sprzedałem i tamten. Grę w polskiej wersji mam, dokupiłem Święto Lata i nawet wczoraj grałem ;)

Carcassonne: big box - jedno z pierwszych pudeł w kolekcji, miało już ponad 10 lat, ale nie mogłem się dłużej oszukiwać. Carcassonne na stół już prawie nie trafiało, z więcej niż jednym dodatkiem to nie pamiętam, kiedy zagrałem. Ale poszło w dobre ręce.

Krwiopijca - tu też miałem duży sentyment (chyba do każdej gry Friesego mam, to był pierwszy autor, którego chciałem mieć/zagrać we wszystko), a gra jest oryginalna i mało dostępna. Ale tez tak losowa, że głowa boli. Niech będzie więcej grana, niż u mnie.

Sprzedałem też, mimo że lubiłem np. Paperback, Odkrycia Lewisa i Clarka, Teby, Dolinę Nilu, Puerto Rico, Potwory w Tokio... same świetne gry, ale półki nie są z gumy :(
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Michito »

Sprzedałem kilkanaście tytułów, część dla zwolnienia miejsca na nowe gry, pozostałe po negatywnej weryfikacji. Mogę tu wspomnieć o (mocno subiektywne odczucia, nie doszukujcie się racjonalności):

Brzdęk! - zagraliśmy z żoną raz. Nie siadła nam ta gra, po jednej partii i do zapomnienia. To, że w grze występują karty z kilkoma symbolami, to dla mnie za mało żeby powiedzieć, że jest deckbuilderem.

Everdell - miało być przyjemnie, a niestety współgracze odbili się od zasad. Skusiła mnie łatka łatwej, ładnej i przyjemnej gry rodzinnej. Sprzedałem więc, chociaż trochę było mi żal.

Eldritch Horror + Zaginiona Wiedza - nie jest dla mnie przygodą dłuuugi setup zmierzający do ciągłego dociągu kart, irytacji wynikami testów i zarządzaniem żetonami. Pożegnane bez żalu.

Posiadłość Szaleństwa 2 edycja - mocno mnie zirytowała. Według mnie to ani gra planszowa ani komputerowa. Wolałbym już wersję w pełni cyfrową, bez całej zabawy z komponentami, której aplikacja niestety nie oszczędza. Na szczęście szybko znalazła nowy dom.

Paladyni Zachodniego Królestwa - nawet fajna gra, ale dobijał mnie setup i miałem poczucie, że to pasjans na sterydach a kolejne akcje to sztuka dla sztuki.

Że o Splendorze nie wspomnę - IMHO antyreklama gier planszowych wciskana na siłę do większości polecajek dla początkujących.

W 2021 będzie pewnie tego więcej, ale o to w końcu w graniu chodzi żeby grać i weryfikować swoje oczekiwania.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Bruno »

Michito pisze: 10 sty 2021, 23:13 Sprzedałem kilkanaście tytułów (...)

Brzdęk! (...)
Everdell (...)
Eldritch Horror + Zaginiona Wiedza (...)
Posiadłość Szaleństwa 2 edycja (...)
Paladyni Zachodniego Królestwa (...)
Że o Splendorze nie wspomnę (...)
Toż to pozycje, które uchodzą za topowe w swoich kategoriach :o
Normalnie greatest hits of BGG...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 627
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: trixon »

Budujemy kolekcję razem z żoną. Większość gier, które mamy w kolekcji muszą spełniać następujące kryterium:
Albo gra chodzi fajnie na 2 osoby albo musi być to tytuł, który uda nam się wyciągnąć gdy wpadną znajomi. Dodatkowo gra musi się nam podobać i staramy się nie powielać podobnych gier. Tytułów w kolekcji już się uzbierało ze 150 więc łatwo nie jest. W tym roku myślę, że lekko z 40 pudeł zostało u mnie wysłanych. Z takich najciekawszych przykładów:
Heroes of Land, Air and Sea - mój tegoroczny złoty Grail, na którego się napaliłem jak nigdy. 2 miesiące się biłem z myślami czy kupić. Na papierze wydawał się być grą idealną. Ale jak większość gier ze stajni Gamelyn, czegoś w tej grze brakowało. Klimat był, ale mechanicznie coś mi w niej nie grało. Graliśmy na 2 i 3 osoby. Ostatecznie stwierdziłem, że pudło za duże, ciekawość zaspokojona i mogę w tej cenie kupić 2/3 inne gry.
Sagrada - Została całkowicie zastąpiona Roll Playerem, a siostrze (którą staram się lekko wciągć w świat gier planszowych) się bardzo podobała, to jej sprezentowaliśmy.
Race for the galaxy - totalnie się przy tej grze wynudziliśmy.
Troyes Dice - bo mamy kartografów i rzuć na tacę. Obie gry lepiej nam siedzą w kategorii roll&write.
Scythe - na dwóch nie chce nam się wyciągać na stół, a dla większej ilości osób raczej na stole nie wyląduje.
Brass Birmingham - po prostu nam nie siadł. We 2 jakoś nie było szału. A wizja, że musiałbym jeszcze raz wertować instrukcję i tłumaczyć tą grę, zdecydowanie mnie zniechęciła do trzymania w kolekcji.
Stone Age - gra przyjemna, ale nie na tyle, żeby regularnie do niej wracać.
Ewolucja - na 2 osoby taka sobie. Na większą ilość osób mamy zdecydowanie ciekawsze tytuły.
Azul - kupiliśmy z myślą, że może być fajnym gatewayem dla znajomych, jednak na tyle nam nie siadł, że się pozbyliśmy.
Londyn - żonie się nie podobała
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: lotheg »

To ciekawy rok pod względem pozbycia się gier, ponieważ przede wszystkim sprzedałem moją grę numer 1, absolutny top topów, czyli Kanbana... ;) Tak, czekam na nowego.

Poza tym poleciało sporo gier, które były ze mną długo, bo zostały zakupione albo je dostałem jak rozpoczynałem hobby pod tytułem "planszówki": K2, Pandemia, Dixit, Wsiąść do pociągu.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Michito »

Bruno pisze: 11 sty 2021, 00:53
Michito pisze: 10 sty 2021, 23:13 Sprzedałem kilkanaście tytułów (...)

Brzdęk! (...)
Everdell (...)
Eldritch Horror + Zaginiona Wiedza (...)
Posiadłość Szaleństwa 2 edycja (...)
Paladyni Zachodniego Królestwa (...)
Że o Splendorze nie wspomnę (...)
Toż to pozycje, które uchodzą za topowe w swoich kategoriach :o
Normalnie greatest hits of BGG...
Nie żebym kreował się na jakiegoś planszówkowego nerda-awangardzistę. W tych przypadkach doznania z rozgrywki mocno rozminęły się ze zbudowanymi przed zakupem oczekiwaniami. Nauczony doświadczeniem w ostatnim czasie robię głębszy research, szukam gameplay-ów, żeby nie kierować się marketingowymi filmikami i hype. Po rozgrywkach w inne gry już mniej więcej wiem czego oczekuję.

Post powyżej przypomniał mi, że sprzedałem Sagradę. Azul wyparł ją w swojej kategorii.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: kdsz »

Ja również rozeznałem sytuację. Chyba po raz pierwszy od dekady bilans pomiędzy grami pozyskanymi a sprzedanymi jest u mnie ujemny. Sprzedałem lub wymieniłem łącznie 19 tytułów. Częściowo to gry dla dzieci, z których córka dawno wyrosła.
Tworząc listę uświadomiłem sobie, że za żadnym pudełkiem szczególnie nie tęsknię, zatem w duchu gratulowałem sobie niezwykle trafnych decyzji.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Ardel12 »

Większośc gier sprzedanych w zeszłym roku po prostu była dla mnie słaba lub nie oferowała po przejściu już nic więcej:

- Gloomhaven + FC - po przejściu byłem wypompowany i zmęczony. Nie odkryłem 100% zawartości. Pozostało parę scenariuszy do przejścia, ale podstawka niestety oferuje bardzo ograniczoną różnorodność misji, by chcieć sprawdzać inne wybory. Świetna gra.

- Sherlock Holmes Consulting Detective: Jack the Ripper & West End Adventures - kolejna jednorazówka. Dla mnie genialny klimat i zagadki. Dalej trzymam kciuki za REBELa i wydanie kolejnej części po polsku

- Skulk Hollow - otrzymana drogą wymiany, sam bym jej nie kupił, ale ciekawośc zwyciężyła. Ciekawe pojedynki pomiędzy dwoma asymetrycznymi stronami. Niestety po 8 partiach nie czułem nic co mógłbym tutaj jeszcze zobaczyć. Trochę oszukuję, bo gra wciąż nie sprzedana, ale leży już na stosie zapomnienia :D

- Kroniki Zbrodni + Noir + Redview - podstawka była przyjemna i dobrze wprowadzała w tytuł. Niestety dalsze scenariusze były średnie. Dodatki DLC znacząco poprawiały odbiór tytułu, który jednak szczyt osiągnąc w dodatku Noir. Dodatkowe akcje były klimatyczne i dawały większe pole manewru. Niestety ostatni dodatek Redview zepsuł całkowicie odbiór całości przez co nie mam chęci wchodzić w nowe kroniki.

- Escape Tales: The Awakening - przyjemna historia z niezłymi zagadkami. Chyba pierwsza gra typu escape room, którą zaliczyłem dwa razy.

- Last Friday - po tej grze wiele się nie spodziewałem, ot jeden goni drugich i w kolejnym scenariuszu zmieniamy role. Klimatu nie doświadczyłem. Daleko mu do Mr Jacka.

- Escape Room: The Game - kasztan roku, najgorsza gra escape room ever

- Unlock!: Exotic Adventures, Unlock!: Secret Adventures, Unlock!: Timeless Adventures, Unlock!: Escape Adventures – Fifth Avenue, Unlock!: Escape Adventures – The Elite - nie wszystkie przygody równie dobre, ale każde pudełko po ukończeniu zapewniało odpowiedni poziom satysfakcji. Polecam :)

- Blackout: Hong Kong - była OK, ale oprawa graficzna to tragedia. System z Mombasy lubię, jednak całośc mnie nie porwała. Na razie GWT królem od tego autora.

- Reavers of Midgard - 2 partie a czułem jakbym zagrał z 10 i przemielił wszystkie możliwe opcje i strategie. Strasznie mała liczba możliwości. Dodatkowo na 2 graczy bycie pierwszym a drugim ma ogromne znaczenie w odpalaniu danej akcji(prócz akcji rekrutacji wojowników), co powoduje, że pierwsza akcja w danej rundzie przeważnie jest taka sama u obu graczy(u mnie była to akcja plądrowania/podbijania). Gra wydana świetnie, ale mechanicznie zawiodła.

- DOOM: The Board Game - otrzymana z MH i w sumie jakby nie ER to dostałby zaszczytne miano kasztana roku. Udało się z ekipą 4os dotrwać do końca jednego scenariusza i nikt dobrze się nie bawił. Loteria w zadawaniu obrażeń to całkowite nieporozumienie. Czasem kilka ataków pod rząd kończyło się brakiem zadanych obrażeń, bo wysoka obrona albo unik albo dodatkowe zdolności. Bawiłem się dobrze przez pierwsze 15 minut jak z shotgunem w ręku zrobiłem triple killa. Czułem moc i rządzę krwi. A potem wszystko poszło...

- Deckscape: The Curse of the Sphinx, Decktective: Bloody-Red Roses, Exit: The Game – Dead Man on the Orient Express, Exit: The Game – The Forgotten Island, Exit: The Game – The Sunken Treasure - kolejne jednorazowe przygody niestety EXIT po skończeniu idą w śmietnik, więc są to gry, które zutylizowałem w 2020 :D

Większosć gier opuszczających kolekcje w 2020 nie licząc jednorazówek i gier z kampanią to tytuły otrzymane z MH. Sam zapewne nigdy bym ich nie kupił, ale w MH opuszczam trochę poprzeczkę i staram się być otwartym na różne tytuły. Niestety jak widać nie wiele z nich ostaje w kolekcji(z 2020 obecnie jedynie Istanbul BB). Niestety kolekcja po wielu latach jest wyklarowana i nie ma tytułów, których chciałbym się w najbliższych latach pozbyż. Niestety, ponieważ jak wielu z Was mam problemy z miejscem a kolekcja tylko się powiększa. Niewiele gier utrzymuje się w kolekcji z nowo zakupionych, ale co rok 5 gier zostaje, a regały już lepszych konfiguracji gier nie przyjmą :(
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: PytonZCatanu »

1. Kilka gierek z serii Escape Room - bo są jednorazowe :)
2. Root - myślałem, że to będzie moja area control, ale nie do końca mi pasował
3. Archipelago - gra jest bardzo ciekawym mixem wielu lubianych przeze mnie mechanik. Byłem pewien, ze to może byc moja ulubiona gra, ale...jakoś nie było chemii.
4. Everdell - fajna gra, ale kopara nie opadła.
5. La Cosa Nostra - uwielbiam negocjacje, ale tutaj jakoś gra mi nie siadła.
6. 13 minut - Żelazna Kurtyna lepsza
7. Ra - bo miałem dwa egzemplarze :)
8. Pan Tu nie Stał - taki sobie, może być
9. Gejsze - bo miałem za dużo gier i uparłem sie, że sprzedam.
10. UFO - BARDZO słaba gra Knizii
11. Star Wars: Ive got a bad feelings about this - to takie eksplodujące kotki w świecie Star Wars. Słabsze od oryginału.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: KubaP »

Ja robiłem nieco luzu w kolekcji w końcówce roku. Oto czego się pozbyłem:

1 Descent: Wędrówki w mroku (Druga edycja) (2012)
2 Glen More II: Chronicles – Promo 2 (English edition) (2019)
3 Glen More II: Chronicles - Promo 3 – What Lurks Beneath (English edition) (2019)
4 Shakespeare: Prospero (First edition) (2015)
5 Shakespeare: Backstage (English edition) (2016)
6 Shakespeare (English-only first edition) (2015)
7 Shadowscape (English edition) (2016)
8 Age of War (2014)
9 Elementum (Polish edition) (2018)
10 Kolejowy szlak: Płomienna czerwień (2019)
11 Trefle (2020)
12 World Championship Russian Roulette (2017)
13 Second Chance (English/German first edition) (2019)
14 Multiuniversum (Board&Dice edition) (2016)
15 Lotus (English edition) (2016)
16 Fire in the Library (English edition) (2019)
17 Troyes Dice (English-only edition) (2020)
18 City Explorer: Tainan (2018)
19 City Explorer: Kyoto (2017)
20 Nie Tej! (First edition) (2015)
21 3 Wishes (English first edition) (2016)
22 Claim 2 (Multilingual edition) (2018)
23 Claim (Multilingual first edition) (2017)
24 Escape: The Curse of the Temple – Queenie 4: The Fountain (2013)
25 Escape: The Curse of the Temple – Queenie 2: Doomed (2012)
26 Escape: The Curse of the Temple – Queenie 1: The Pit (2012)
27 Escape: The Curse of the Temple (Multilingual first edition) (2012)
28 Choinka (2018)
29 Wyspa szamana (2018)
30 Wartime: The Battle of Valyance Vale (English edition) (2017)
31 The Ancient World (2014)
32 Mi pasuje! (2018)
33 Gizmos (Polish edition) (2018)
34 The River (Polish edition) (2018)
35 Królestwo Królików (2017)
36 Pyrkon: Atak Koziołaków! (2015)
37 What's Up (English-only edition) (2016)
38 Difference Junior (2016)
39 Fast Shot (Multilingual black/white edition) (2018)
40 Fast Shot (Multilingual yellow/blue edition) (2018)
41 WTF: Whisky Table Friends (English edition) (2017)
42 Gra o Tor (2016)
43 Crabs! (2016)
44 Deterrence 2X62 (First edition) (2015)
45 Siege Storm (2019)
46 Pomiędzy dwoma Zamkami Szalonego Króla Ludwika (2018)
47 The Palace of Mad King Ludwig (English edition) (2017)
48 Wybuchowa Mieszanka (2016)
49 Siesta (First edition) (1999)
50 Gemblo (Schmidt edition)
51 Prehistory: Kickstarter Exclusives (English/French/German/Hungarian edition) (2018)
52 Prehistory (English/French/German/Hungarian edition) (2018)
53 Guildhall (English first edition) (2012)
54 San Juan (Second Edition) (English edition) (2014)
55 The Tea Dragon Society Card Game (2018)
56 Doodle City (Multilingual first edition) (2014)
57 Illusion (2018)
58 Wiarusi (2016)
59 Pogromcy potworów (2018)
60 Vs System 2PCG: The Utopia Battles (2019)
61 Vs System 2PCG: The Alien Battles (2016)
62 Minerva (Multilingual special edition) (2015)
63 Odkrywcy: Amazonia (2017)
64 ArtSee (2019)
65 Bali: Temple of Shiva (Dutch/English/French/German edition) (2018)
66 Bali (Multilingual edition) (2017)
67 Sla je Slag(room) (2009)
68 Przewrotne Motylki (2017)
69 Celestia: A Little Help (English/French edition) (2016)
70 Celestia (Polish edition) (2015)
71 Fast Food Fear! (2017)
72 Motto (2015)
73 Flip Ships (English edition) (2017)
74 Bureaunauts (2017)
75 Tasnia (First edition) (2013)
76 Lords of War: Władcy Wojny – Templariusze kontra Nieumarli (2015)
77 Lords of War: Władcy Wojny – Jaszczoludzie kontra Elfy (2015)
78 Lords of War: Władcy Wojny – Orkowie kontra Krasnoludy (2015)
79 Ideal Natto (2016)
80 Think Again! (2012)
81 Rzymianie do domu! (2015)
82 Sky Heist (2016)
83 FlowerFall (English first edition) (2012)
84 Noxford: Essen 2016 promo card (English/French edition) (2016)
85 Noxford (English/French/Italian edition) (2016)
86 Гильдии Лаара (2016)
87 The Snitch (Dutch/English edition) (2018)
88 Komodo (First edition) (2012)
89 Vienna (Multilingual edition) (2015)
90 Strozzi (First edition) (2008)
91 Zena 1814 (Multilingual first edition) (2015)
92 07 zgłoś się (2014)
93 P.I. (English first edition) (2012)
94 Tournay (French edition)
95 Totem (2018)
96 Budowa miasta (2018)
97 Oasis (2004)
98 Western Town (Multilingual first edition) (2012)
99 Terramara (Dutch/English/French/German edition) (2019)
100 Panic Lab (Multilingual edition) (2012)
101 Kroko-loko (2016)
102 Tropico (Polish edition) (2017)
103 Dungeon Roll (2013)
104 Ojczysty (2018)
105 Wiertła, Skały, Minerały (2016)
106 Jäger und Späher (First edition) (2014)
107 Holmes: Sherlock & Mycroft (Polish edition) (2016)
108 Black & White (English/Polish first edition) (2014)
109 Staropolski wokabularz (Polish edition) (2018)
110 Glasgow (English edition) (2020)
111 Founding Fathers (2010)
112 Québec (First edition) (2011)
113 Arkadia (Ravensburger multilingual edition) (2007)
114 Rome: Rise to Power (First edition) (2015)
115 Niepodległa (2018)
116 Pirates of Gold Cove (First edition) (2011)
117 Tokaido: Eriku (First edition) (2013)
118 Tokaido: Rozdroża (2014)
119 Tokaido (Polish edition) (2013)
120 Small Islands (2018)
121 Kaleva (First edition) (2015)
122 GrowerZ (English/Italian edition) (2016)
123 Rival Kings (2016)
124 Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle (2016)
125 Colorfox (Multilingual edition) (2016)
126 Pergamemnon (First edition) (2011)
127 Dead Cat: A Quantum Physics Card Game (English/German/Italian edition) (2017)
128 Adventure Time: Love Letter (English first edition (clamshell)) (2015)
129 More Bloody Nights (Multilingual edition) (2016)
130 Zimna Wojna: CIA vs KGB (2012)
131 SUPERHOT: The Card Game (2017)
132 Kalah (700)
133 7 Steps (First edition) (2014)
134 Axio (2017)
135 Stawka większa niż życie (2015)
136 Extra! Extra! (First edition) (2015)
137 Legendy Blue Moon (2014)
138 Farmerama (Multilingual (PL, HU, SL, CZ) edition) (2012)
139 Burgenland (2014)
140 Fool's Gold (First edition) (2015)
141 Via Nebula (Polish edition) (2016)
142 Nova Luna (English/German edition) (2019)
143 Zauberei hoch drei (2016)
144 Pelican Bay (2013)
145 Cartagena (2017)
146 Piranie! (2017)
147 nIQczemni: Szaleni naukowcy (2016)
148 Knit Wit (Polish edition) (2017)
149 Santy Anno (Polish edition)
150 Brick Party (2015)
151 Pan tu nie stał! Demoludy (2015)
152 Quickpick: Mutant Dinosaur Park (2017)
153 Yōkai (2019)
154 Niebezpieczna wyprawa (2014)
155 Szalona Misja (2015)
156 O Zoo le Mio (2002)
157 All Hail King Julien (2016)
158 Kanagawa (2016)
159 Bubblee Pop (English/French edition) (2016)
160 ButterKO (English edition) (2016)
161 Polska Luxtorpeda (2017)
162 Duuuszki: Edycja limitowana (2016)
163 I Am the Fourth Wall (English edition) (2019)
164 18Lilliput (2018)
165 Sector 6 (2017)
166 Slamwich (Gamewright English edition 2003) (2003)
167 Lutèce (2015)
168 Rolled West (English edition) (2019)
169 Rage (POOF-Slinky/Ideal edition 2013) (2013)
170 Phase 10 (Mattel English edition 2012) (2012)
171 Sherlook (2017)
172 Minerals (2019)
173 Hotel Samoa (Polish edition) (2010)
174 Skytopia: In the Circle of Time (English edition) (2019)
175 Mū (English edition) (2019)
176 Tapestry (Polish edition) (2019)
177 Star Wars: Imperial Assault – Han Solo Ally Pack (2015)
178 Star Wars: Imperial Assault – Boba Fett Villain Pack (2015)
179 Star Wars: Imperial Assault (English edition) (2014)
180 HOP! (English edition) (2016)
181 100,000 Blind Dates (Chinese edition) (2016)
182 Zombiaki Ameryki (2016)
183 The Seals of Cthulhu (English edition) (2020)
184 Urbis (English edition) (2015)
185 Imagineers (English/French edition) (2019)
186 Circle the Wagons (Quined English edition) (2019)
187 El Bazar (Multilingual edition 2013) (2013)
188 Ticket to Ride Map Collection: Volume 4 – Nederland (Multilingual edition 2013) (2013)
189 Carcassonne: Gorączka Złota (2015)
190 Drapacze Chmur (First edition) (2015)
191 Bloom Town (English edition) (2019)
192 Zbuduj swoje miasto (2012)
193 The Oracle of Delphi: Seafarer Expansion (English/German edition) (2016)
194 Wyrocznia Delficka (2016)
195 Tribes: Dawn of Humanity (English edition) (2019)
196 Zamek Kasteliny (2014)
197 Monopoly: Stranger Things (2017)
198 Ticket to Ride Map Collection: Volume 3 – The Heart of Africa (Multilingual edition 2014) (2014)
199 Anubixx (EN/FR/GE edition) (2019)
200 Valentina: The Game – Tutto Crepax Vol. 1 (First edition) (2014)
201 Poszukiwacze skarbów (2009)
202 Dolina Kupców (2015)
203 Big City (Dutch edition) (1999)
204 Giganten (First edition) (1999)
205 Vejen (English/German edition) (2019)
206 Handelsfürsten: Herren der Meere (2009)
207 The Legend of Sabao (Chinese/English edition) (2016)
208 Włościanie (2020)
209 Unita (Multilingual first edition) (2014)
210 Monster Mash (English edition) (2016)
211 Horus (Dutch edition) (2008)
212 Clown Standoff (English edition) (2016)
213 League of Six (English edition) (2008)
214 Lightning (English edition) (2016)
215 Sabbat Magica (English/French/German edition) (2016)
216 Rajas of the Ganges: Tiger Expansion (2018)
217 Rajas of the Ganges: Mango Village (English/German edition) (2017)
218 Ganges (2018)
219 Zaplątana Sawanna (2017)
220 Silk (2018)
221 Bretagne (First edition) (2015)
222 Rolnicy (2018)
223 Mistfall (Polish edition) (2016)
224 Górą i Dołem (2018)
225 Helvetia (First edition) (2011)
226 Zauberberg (2001)
227 Prime Time (First edition) (2015)
228 Bridge Troll (2009)
229 My Brother (English/Italian edition) (2016)
230 Town Builder: Coevorden (Deluxe edition) (2019)
231 Fenix (Dutch/English/French/German edition) (2019)
232 Mana (Cosmoludo French edition) (2019)
233 Ophiuchus: The Thirteenth Constellation (First edition) (2015)
234 Loyang (2016)
235 Cover Me (Dutch/English edition) (2017)
236 Offrandes (2010)
237 Onk-Onk (2013)
238 Gobbit (2012)
239 Rimtik (2011)
240 Elizjum (2015)
241 Sultans of Karaya (Multilingual first edition) (2011)
242 Darjeeling (Multilingual edition) (2007)
243 Kai-Zen (English/Spanish edition) (2019)
244 Snowdonia: The North Pole & The Great Bridge Scrapyard Promo Tile (English/German edition) (2017)
245 Snowdonia: Rolling Stock #1 (English edition) (2017)
246 Snowdonia: The Siege of Petersburg / The Channel Tunnel 1881 (English edition) (2017)
247 Snowdonia: Essen 2012 Promo Cards (English first edition) (2012)
248 Snowdonia: Trans-Australian Railway & The Daffodil Line (First edition) (2015)
249 Snowdonia (English first edition) (2012)
250 Carson City: Father Christmas Promo (Dutch/English/French/German edition) (2018)
251 Carson City: The Lawyer / Editor (First edition) (2015)
252 Carson City: The Indian (Quined White Goblin Print and Play edition) (2009)
253 Carson City (Polish edition) (2009)
254 Ifrito (First edition) (2014)
255 Maji (English/German edition) (2019)
256 Province (English first edition) (2014)
257 Cubo Queenie 3: Diagonals (First edition) (2014)
258 Cubo (Multilingual edition) (2014)
259 Spiel der Türme (2006)
260 KUNE v LAKIA: A Chronicle Of A Royal Lapine Divorce Foretold (First edition) (2015)
261 Kontor (Goldsieber German edition) (1999)
262 1906 San Francisco (English/Spanish edition) (2018)
263 Fast Forward: FLEE (English edition) (2017)
264 My Village: Vagrants Expansion (2016)
265 Nowe Pokolenia (2015)
266 Escape Room: Atak na Londyn (2018)
267 Paperback (Polish edition) (2018)
268 Maya (2019)
269 Samara: Expansion 1 – Buildings, Goals & Tokens (First edition) (2015)
270 Samara: Expansion 2 – Winter & Summer Tiles (First edition) (2015)
271 Samara (Multilingual first edition) (2015)
272 Ragusa (English edition) (2019)
273 City Hall (First edition) (2014)
274 The Colonists (English edition) (2016)
275 Baby Cruise (Dutch/English/French/German edition) (2017)
276 Oto jest pytanie! (2017)
277 Goldland (First edition) (2002)
278 Jórvík (Polish edition) (2017)
279 Roll & Wall (2018)
280 El Gaucho (Polish edition) (2016)
281 Hansa Teutonica: Emperor's Favour (English/German edition) (2016)
282 Hansa Teutonica (Polish edition) (2016)
283 Nord (First edition) (2015)
284 Great Western Trail (English/German first edition) (2016)
285 Tiny Epic Dinosaurs: Deluxe Edition (2020)
286 Robin von Locksley (2019)
287 Chocolate Factory (Deluxe edition) (2019)
288 Glen More II: Chronicles (English-only edition) (2019)
289 Nowy wspaniały świat (2020)
290 Love Letter (English second edition in blister pack) (2012)
291 Chartae (Multilingual edition) (2019)
292 Signorie (Polish edition) (2016)
293 Archaeology: The New Expedition (English first edition) (2016)
294 passtally (English edition) (2019)
295 Bushido: Rising Rage (English edition) (2019)
296 Alien: Perfect Organism (2019)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: warlock »

Szczerze podziwiam za sprostanie wyzwaniu logistycznemu - ogarnięcie wysyłki takiej liczby gier to nie lada wyczyn :).
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Fiacik »

1. Karczma pod Pękatym Kuflem - zwabił mnie nietuzinkowy temat, ale sama rozgrywka to już tylko obsługa gry, która sama w siebie gra. Nawał modułów (dodatek) tego nie zmieni.
2. Valeria: Wioski - poza grafikami nic ciekawego, kupione na promocji, więc i sprzedane bez żalu.
3. Klany Kaledonii - nudne i suche euro nastawione na wykonywanie kontraktów, najciekawszy element w grze to "żywy" rynek.
4. Wielka Pętla - nie rozumiem fenomeny tej gry, meh.
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: buhaj »

Tang garden, maracaibo, Newton, Pipeline, Pandemia legacy, uczta dla odyna, mount everest i jeszcze kilka których sobie nie mogę przypomnieć :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: PytonZCatanu »

KubaP pisze: 11 sty 2021, 10:47 Ja robiłem nieco luzu w kolekcji w końcówce roku. Oto czego się pozbyłem:



1
Spoiler:
W ile z nich zagrałeś?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: KubaP »

PytonZCatanu pisze: 11 sty 2021, 11:51
KubaP pisze: 11 sty 2021, 10:47 Ja robiłem nieco luzu w kolekcji w końcówce roku. Oto czego się pozbyłem:



1
Spoiler:
W ile z nich zagrałeś?
W 204. Te pozostałe 92 to właśnie było gros mojej półki wstydu, aż spojrzałem sobie w oczy w lustrze i uznałem, że jesli niektóre np leżą u mnie od 3 czy 4 lat, to po prostu w nie nie zagram.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: KubaP »

warlock pisze: 11 sty 2021, 10:49 Szczerze podziwiam za sprostanie wyzwaniu logistycznemu - ogarnięcie wysyłki takiej liczby gier to nie lada wyczyn :).
Po mojej stronie leżało wystawianie na Allegro, pakowanie ogarnęła moja Ania, ja potem tylko jeździłem jak kurier do paczkomatu. Dwa rzuty to były ;)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: bajbaj »

Pomijając mniej znane gry, w 2020 r. pozbyłem się m.in.

1. Lorenzo - gra, którą sprzedałem, ponieważ nie wchodziła na stół i nie było realnej perspektywy wchodzenia. Cenię mechanicznie, cenię "ciasnotę" w Lorenzo, ale musiałbym grać sam ze sobą. Do solo mam inne gry.

2. Viticulture - kupiłem edycję PL. Wiedziałem, że to nieco dłuższy filerek, wiedziałem, czego mogę się spodziewać mechanicznie. Początkowo byłem bardzo zadowolony z możliwości lepienia wielkich kombosów - w jednej rundzie zdobywałem np. 13 z 20 punktów potrzebnych do zwycięstwa. Niemniej możliwości przeciwników zablokowania czegokolwiek były bardzo ograniczone, bo przecież nie wiemy, co kto ma na ręce. Szybko zaczęło mnie i współgraczy strasznie to nudzić. Poczytałem o Toskanii i stwierdziłem, że sprzedam zamiast doinwestować.

3. Terra Mystica - dla mnie i mojej ekipy gra zbyt "statyczna", w której od początkowego rozstawienia wiemy, co mamy robić. Fajna zabawa optymalizacyjna, ale nas akurat bardzo szybko zaczęła nudzić.

4. Tzolkin - worker placement, z którym wiązałem duże nadzieje. Gra bardzo ciekawie rozwiązana mechanicznie (choć początkowo miałem nadzieję, że kółkami można kręcić w różne strony:-)), ale spadła ze stołu, gdy tylko zrozumieliśmy, że nie ważne co zbierasz, ważne aby dużo, a potem na targu i tak wszystko we wszystko inne można zamienić. Ja nie lubię takich pomysłów w grach, ekipa nie lubi, gra poszła dalej. Oby kolejny posiadacz lubił.

Podsumowując: Lorenzo poleciał, ponieważ trzymać mógłbym go jedynie w celach kolekcjonerskich, zaś pozostałe tytuły ponieważ nie były (a raczej przestały być) dla mnie ciekawym wyzwaniem, generującym emocje nad planszą. Wynika to, co jasne, przede wszystkim z preferencji moich i współgraczy.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, 13:02 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: eveni »

Królestwo w budowie, Kingdomino, Imhotep, Race for the Galaxy, Tajniacy Duet, Cthulhu Światy, Hero realms, Inbetween - nie podeszły :)

Everdell - na 2 osoby i solo grało się średnio, ale potem żałowałam sprzedaży (graliśmy tylko 4 partie), więc planuję kupić w najbliższym dodruku (najwyżej znów sprzedam).
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: E2MD »

Sprzedałem kilkanaście gier, ale jedną wymienię - Nemesis
Po pierwsze to gra która przekroczyła kwotę 1000 pln.
Po drugie to gra która po trzech rozgrywkach osiągnęła ocenę 5/10 czyli zdecydowany meeeh. Miałem poczuć klimat - nie poczułem, miało być epicko - nie zauważyłem, miało być za każdym razem inaczej - było podobne znużenie. Ja i Nemesis nie mamy z sobą po drodze.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: Lolas »

Prawie wszystko co sprzedałem w tym roku było podyktowane koniecznością zrobienia miejsca na półce. Padło więc na gry, w stosunku do których poczuliśmy już lekkie znudzenie, takie które nie do końca "siadły", albo po prostu nie były tytułami pierwszego wyboru.
- Cthulhu: Death May Die KS (nawet nie rozpakowałem, sprzedałem w cenie zakupu)
- Domek (córka "wyrosła" już z tego tytułu)
- Ewolucja (dobra gra, ale po kilku rozgrywkach coraz rzadziej do niej wracaliśmy)
- On Mars (za ciężka dla żony; ja też nie zakochałem się w tej grze)
- Pangea (dobra w 4-osobowym gronie, które jest bardzo trudne do zorganizowania)
- Posiadłość Szaleństwa (graczem ameri jednak nie jestem ;-))
- Sushi Go Party (niewygodny setup, jako filler zostawiliśmy klasyczne Sushi GO)
- Tapestry (lekko już nudna i niezbalansowana)
- Tekhenu (nie siadło)
- Wsiąść do Pociągu Europa + UK&Pensylwania (nie grane od bardzo dawna)
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: feniks_ciapek »

Wszystkie poniższe mam nadzieję znalazły lepszy dom:
- Archipelago - jakoś przestałem widzieć możliwość zagrania w nią w obliczu posiadania tak wielu innych, ciekawszych i lepiej wykonanych
- Zombicide: Invader - wsparłem dla figurek i klimatu, ale niestety sama gra jest dla mnie za słaba, żeby ją trzymać
- Euphoria z dodatkiem - są inne, ciekawsze gry z tej kategorii, nawet jeśli brzydsze
- A War of Whispers - bo zamówiłem wersję Collector's Edition :D
- Small World of Warcraft - bo brzydki i nie spełnił oczekiwań
- Gloomhaven: Jaws of the Lion - podobnie
- Fuji Koro Deluxe - ładne, ale nie spełniło oczekiwań
- Metallum - mam jednak sporo ciekawszych gier 2-osobowych
- Naga Raja - jak wyżej
- Europe Divided - jak wyżej
- Meeple Circus - ładne meeple, ale to w sumie tyle

Pewnie jeszcze coś, ale nie śledzę tak bardzo kiedy coś wyszło z mojej kolekcji.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: XLR8 »

Tylko 78 tytułów wyleciało 8)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: seki »

Kawerna - rozbuchany twór, który nie dawał żadnej satysfakcji. Okropieństwo.

Londyn - poprawna gra ale tylko tyle. Na poprawne gry już trochę szkoda czasu.

Pola Ale - brak interakcji i zmiennych w grze to najlepsza droga do znudzenia

Food Chain Magnate - no nie pyklo. Doceniam ale nie chcę więcej.

Rosyjskie koleje - gdy wyśrubowałem swój wynik na poziomie mistrzów, więcej nie chciało mi się w to grać. Powtarzał bym w miarę możliwości tę samą strategię.

Tainted grail - nużące zbieranie zasobów, wędrowanie i zaspokajanie menhirów. Po początkowym zachwycie gra zmęczyła i znudziła w połowie kampanii.

Zombicide Czarna plaga - dużo czasu była w kolekcji. Sporo pograłem. Ale nikt już z moich współgraczy nie miał ochoty w to grać. Ja również. Zbyt długa rozgrywka na to co oferowała.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Gry, których pozbyliscie się w 2020

Post autor: EsperanzaDMV »

KubaP pisze: 11 sty 2021, 10:47 Ja robiłem nieco luzu w kolekcji w końcówce roku. Oto czego się pozbyłem:
(...)
"Nieco luzu" :lol: Sprzedaj prawie 300 gier i weź tu dopisz "Nie prowadzę działalności gospodarczej związanej z grami planszowymi" tak jak jest na Planszówkowym bazarze pod skrzydłami Pegaza na FB :D

U mnie na sprzedaż poleciało tylko kilka tytułów, które od dawna kurzyły się na półce wstydu:
- CV + Plotki
- Keyforge (zestaw 10 talii z podstawką)
- Sporo statków do X-Winga (głównie FO i Resistance, jako że po przejściu na 2.0 nie chciałem już zbierać tych flot jako osobnej frakcji, bo jestem antyfanem nowej trylogii)
- Najemnicy
- Blackout: Hong Kong
W 2021 bardzo liczę, że uda mi się sprzedać Wielki połów :D i pewnie trochę innych tytułów z kolekcji też wyleci.
ODPOWIEDZ