Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Kompletuję swoją kolekcję gier LCG i na razie z oczywistych względów nie mam możliwości zagrać we wszystko - rozłoży się to w dłuuugim czasie :)
W związku z tym, że większości jeszcze nie rozpakowałem i nie zagrałem, to nie zawsze wiem kiedy małe dodatki wymagają dużych, a kiedy jest to zupełnie dobrowolne.
Większość z tych gier mają ogromne "dziury" w dostępności (w sklepach), więc nie chciałbym się wkopać z jakimiś małymi dodatkami, których potem nie będę w stanie użyć jeżeli nie dostanę dużych dodatków.
Chciałbym żebyście pomogli mi to ogarnąć i na podstawie tych informacji będę w stanie ocenić co jeszcze mogę dokupić, a co byłoby już zakupem bez sensu.

Jak na razie gram równocześnie w 2 gry LCG (WP LCG oraz AH LCG) i tutaj zdążyłem się zorientować, że dla ciągłości historii warto iść po kolei: najpierw duże, a potem w obrębie dużego: 6 małych.
Jeżeli nie zależy nam na historii, to można zignorować duże lub nawet niektóre małe, i kupić pojedyncze dodatki - ale tylko w celu dostania jakichś konkretnych kart dla gracza.
Zagrałem dosłownie ze 3 razy w: GOT LCG, L5K LCG, WH:Inwazja LCG, ale poza tym, że w dużych dodatkach dochodzą nowe frakcje, to w sumie nie do końca wiem czy te duże dodatki są wymagane, czy tylko mają największą ilość kart w jednym pudełku. Może nie muszę mieć dużego dodatku (np. nigdzie go nie dostanę nawet gdybym bardzo chciał) i pomimo jego braku będę w stanie coś tam zadziałać nawet z niektórymi małymi (w obrębie cyklu)?

Lista gier LCG:
1. Android: Netrunner LCG
2. Gra o tron LCG
3. Horror w Arkham LCG
4. Legenda Pięciu Kręgów LCG
5. Marvel Champions LCG
6. Star Wars LCG
7. Warhammer: Inwazja LCG
8. Warhammer 40,000: Podbój LCG
9. Władca Pierścieni LCG
Z reguły przy LCG występują:
a) Core Set (CS) - zestaw podstawowy
b) Deluxe - duże dodatki (najczęściej otwierają cykl, a cykl to: Deluxe + 6 małych dodatków typu "Packs")
c) Packs - małe dodatki (najczęściej 6 małych dodatków w obrębie konkretnego cyklu, najczęściej (ale nie zawsze) wymagają Deluxe)
d) Premium - duże dodatki (z reguły osobne pudełka z extra zawartością, np. "Legenda Pięciu Kręgów" ma 3 takie dodatki)
e) inne w zależności od gry (np. osobne scenariusze, itp.)
Ten opis dodałem żeby odpowiedzi były ujednolicone w nazewnictwie :)

Chętnie dowiem się, które duże dodatki są konieczne żeby używać małych z danego cyklu.
Może w drugim wpisie uzupełniałbym informacje co i jak, to może innym osobom też się to przyda na przyszłość.
Myślę też o dodaniu potem jeszcze kilku innych tytułów, ale na początku nie będą tylko te, bo tu mi zależy na czasie, bo znikają mi niektóre dodatki zbyt szybko :)
Ostatnio zmieniony 17 mar 2021, 09:48 przez alpha, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Poniższa lista jest w trakcie uzupełniania:

UWAGA:
Słowo "wymagany" nie oznacza przymusu zakupu.
Dalej w nawiasie podano co uzyskamy gdy kupimy kilka szt.
Można kupić tylko 1 szt. ale wzory kart nie będą w max kopiach.
1. Android: Netrunner LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
2. Gra o tron LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
.... NIE - kupuj co chcesz i w kolejności jakiej chcesz,
........... pamiętaj, że "Deluxe" skupia się na konkretnej frakcji, więc 1 frakcja dostanie masę kart, a pozostałe frakcje niewiele,
........... może to zaburzyć balans jeżeli nie kupisz "Deluxe" dla każdej z frakcji,
........... małe dodatki "Packs" po równo dają karty dla każdej frakcji
3. Horror w Arkham LCG
CS - wymagany w 2 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 2 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
.....TAK - jeżeli chcesz uzyskać ciągłość historii i chcesz grać w scenariusze z małych paczek "Packs", bo scenariusze w tych 6 małych paczkach "Packs" wymagają kart z "Deluxe",
........... najlepiej kupić i grać wg kolejności: najpierw "Deluxe", a potem kolejno 1-6 małe paczki "Packs",
----------- każdy cykl (Deluxe + 6 małych paczek "Packs") stanowi odrębną i niezależną historię od innych cyklów, więc można kupować (lub pomijać) całe cykle w dowolnej kolejności
.....NIE - jeżeli historia i scenariusze są mało ważne, a chcesz uzyskać tylko karty dla graczy z małych paczek "Packs"

czyli bez dużego dodatku nie da się zagrać w żaden scenariusz z małych paczek "Packs", a jedyne co można zrobić z takim małym dodatkiem "Packs" to wyjąć z niego tylko karty dla gracza,
natomiast mając sam duży dodatek "Deluxe" bez małych paczek "Packs" będzie urwana historia, bo małe paczki ją rozwijają
4. Legenda Pięciu Kręgów LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Clan Packs - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
Premium - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
5. Marvel Champions LCG
CS - wystarczy 1 szt. (wszystkie karty nareszcie w 3 kopiach od razu po zakupie)
Campaign Expansions - nie zależy od innych dodatków, potrzebny tylko CS
Scenario Packs - nie zależy od innych dodatków, potrzebny tylko CS
Hero Packs - nie zależy od innych dodatków, potrzebny tylko CS
6. Star Wars LCG
CS - wymagany w 2 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 2 kopiach)
duży dodatek "Deluxe": "Krawędź ciemności" - wymagany w 2 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 2 kopiach) - jako jedyny z dużych dodatków "Deluxe" wymagany w 2 szt.
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
7. Warhammer: Inwazja LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
cały cykl "Spaczenia" - każdy mały dodatek w tym cyklu wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach) - jako jedyny cykl wymagany w 3 szt.
duży dodatek "Deluxe": "Szturm na Ulthuan" - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach) - jako jedyny z dużych dodatków "Deluxe" wymagany w 3 szt.

Duże dodatki "Deluxe" nie wymagają małych paczek "Packs", i na odwrót również: małe "Packs" nie wymagają dużych "Deluxe".

Duże dodatki "Deluxe" - co dodają do gry:
1. "Szturm na Ulthuan" - jest potrzebny, aby wprowadzić do gry dodatkowe rasy Elfów ("Wysokie Elfy" oraz "Mroczne Elfy"). Bez tego "Deluxa" wszystkie karty Elfów z innych pudełek nadal są grywalne w charakterze sojuszników do już posiadanych ras, jednak by w pełni się nimi cieszyć, lepiej jest posiadać tego "Deluxa".

2. "Marsz Potępionych" - wprowadza do gry 4 rasy neutralne (nie mają one jednak swoich własnych stolic). // Wszystkie karty neutralne z powodzeniem służą innym rasom jako sojusznicy, jednak możliwość zagrania tymi rasami jako osobne frakcje dodaje grze fanu. // - do sprawdzenia

3. "Legendy" - wprowadzają nowy rodzaj kart, tzw. "Legendy"

4. "Kataklizm" - wprowadza możliwość grania na 3 i 4 osoby. Działanie części kart z innych pudełek jest odczuwalne w pełni dopiero przy rozgrywce wieloosobowej (wszystkie działania w rodzaju "każdy inny gracz traci 1 jednostkę"). Karty te są grywalne w normalnym trybie "1 vs 1", ale rozwijają skrzydła w "multi".

5. "Ukryte królestwa - ostatni duży dodatek "Deluxe", który wprowadza karty stolic dla 4 ras neutralnych.
8. Warhammer 40,000: Podbój LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - małe dodatki "Packs" działają bez swojego dużego "Deluxa", jednak jako rozwinięcie konceptów z "Deluxa", lepiej sprawują się w zestawieniu z nim.
9. Władca Pierścieni LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
.....TAK - jeżeli chcesz uzyskać ciągłość historii i chcesz grać w scenariusze z małych paczek "Packs", bo scenariusze w tych 6 małych paczkach "Packs" wymagają kart z "Deluxe",
........... najlepiej kupić i grać wg kolejności: najpierw "Deluxe", a potem kolejno 1-6 małe paczki "Packs",
----------- każdy cykl (Deluxe + 6 małych paczek "Packs") stanowi odrębną i niezależną historię od innych cyklów, więc można kupować (lub pomijać) całe cykle w dowolnej kolejności
.....NIE - jeżeli historia i scenariusze są mało ważne, a chcesz uzyskać tylko karty dla graczy z małych paczek "Packs"

czyli bez dużego dodatku nie da się zagrać w żaden scenariusz z małych paczek "Packs", a jedyne co można zrobić z takim małym dodatkiem "Packs" to wyjąć z niego tylko karty dla gracza,
natomiast mając sam duży dodatek "Deluxe" bez małych paczek "Packs" będzie urwana historia, bo małe paczki ją rozwijają
Potem pojawią się tu inne gry LCG.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2021, 01:06 przez alpha, łącznie zmieniany 11 razy.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: Neoptolemos »

We Władcy Pierścieni kupowanie małych dodatków bez odpowiedniego deluxe ma o tyle mały sens, że do rozegrania scenariusza z danej paczki potrzebujesz kart z deluxe'a. Kart graczy możesz używać dowolnie (nawet mając samą podstawkę), ale to jednak tylko mała część całej paczki. Co więcej, z uwagi na fabułę warto przechodzić scenariusze w obrębie "kampanii" (deluxe + 6 małych paczek) po kolei.

W przypadku Gry o Tron LCG system jest natomiast zupełnie inny: każdy dodatek jest niezależny i może być swobodnie łączony z podstawką. W "małych" dodatkach wchodzą nowe mechaniki: w trzecim i czwartym cyklu bestow/darowizna, w piątym i szóstym shadows/cienie - jednak każda karta wykorzystująca te mechanizmy jest "samodzielna" i nie wymaga dokupowania czegokolwiek więcej. Deluxe'y w tym przypadku są przeznaczone dla konkretnych frakcji, jednocześnie nie będąc WYŁĄCZNIE dla nich: w każdym boxie masz ok. 20 (nie jestem pewien) różnych wzorów kart dla jednej frakcji oraz po 2 różne wzory kart dla każdej innej + sporo neutralnych. Deluxe'y w Grze o Tron nie są w ŻADEN sposób powiązane z małymi dodatkami.

Nie grałem w inne LCG, ale już na podstawie tych 2 widać, że nie ma reguły.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Neoptolemos pisze: 01 mar 2021, 00:23 Nie grałem w inne LCG, ale już na podstawie tych 2 widać, że nie ma reguły.
Że nie ma reguły to ja wiem ... stąd ten wątek :)
Dzięki za info o GOT LCG.

Może inni wypowiedzą się w miarę szybko o SW LCG, bo tutaj mam zagadkę.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: niwgnip »

Brakuje najnowszego LCG'a - Marvel Champions. Akurat w tym przypadku nie ma zbytnio ciągłości 'wydawniczej". Można kupować poszczególne packi (Hero / Villain) jak się podoba. Oczywiście będzie dostęp do mniejszej puli kart, ale nie powoduje to 'braku historii' - jako że jej poza dodatkiem z kampanią, nie ma.
Cykl niby występuje, ale bazuje on na tym że dani bohaterowie/wrogowie + dodatek są z 'jednego klimatu'. Np. Avengersi.
Zaraz wchodzi dodatek z Guardians of the Galaxy + już zapowiedziane hero decki z postaciami z tej serii ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: Neoptolemos »

Doprecyzowałbym też kwestię CS.
W przypadku np. Władcy Pierścieni do kompletu 3x każda karta faktycznie potrzeba CS. Jednocześnie w pojedynczej podstawce jest na tyle dużo kart w 3 kopiach, że absolutnie nie jest wymagane posiadanie trzech. Osobiście mam jedną podstawkę, mnóstwo dodatków i nie potrzebuję drugiej (ani tym bardziej trzeciej), a frustrowałoby mnie to, jak dużo w tym jest zbędnej makulatury.

Z drugiej strony np. Gra o Tron do mechanicznego rozwinięcia skrzydeł (choćby mechanika duplikatów) wymaga CO NAJMNIEJ 2 podstawek, a w zasadzie dokładnie trzech. W przypadku GoT zawsze polecam najpierw zainwestować w drugą i trzecią podstawkę, a dopiero potem w dodatki.
Zaś co do deluxe'ów - są zrobione na tyle sprytnie, że brak któregoś raczej nie zaburza balansu. Oczywiście dana frakcja ma więcej różnorodnych buildów, ale nie zawsze się to pokrywa z frakcją dominującą (zresztą gra jest w ogóle dobrze zbalansowana, każda frakcja ma swoje bardzo mocne talie).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Neoptolemos pisze: 02 mar 2021, 15:13 Doprecyzowałbym też kwestię CS.
W przypadku np. Władcy Pierścieni do kompletu 3x każda karta faktycznie potrzeba CS. Jednocześnie w pojedynczej podstawce jest na tyle dużo kart w 3 kopiach, że absolutnie nie jest wymagane posiadanie trzech. Osobiście mam jedną podstawkę, mnóstwo dodatków i nie potrzebuję drugiej (ani tym bardziej trzeciej), a frustrowałoby mnie to, jak dużo w tym jest zbędnej makulatury.
Dodałem opis, że większa ilość CS jest opcjonalna i da się grać na 1 szt, ale dla uzyskania kompletu każdej karty trzeba 2/3 szt.
Neoptolemos pisze: 02 mar 2021, 15:13 Z drugiej strony np. Gra o Tron do mechanicznego rozwinięcia skrzydeł (choćby mechanika duplikatów) wymaga CO NAJMNIEJ 2 podstawek, a w zasadzie dokładnie trzech. W przypadku GoT zawsze polecam najpierw zainwestować w drugą i trzecią podstawkę, a dopiero potem w dodatki.
Zaś co do deluxe'ów - są zrobione na tyle sprytnie, że brak któregoś raczej nie zaburza balansu. Oczywiście dana frakcja ma więcej różnorodnych buildów, ale nie zawsze się to pokrywa z frakcją dominującą (zresztą gra jest w ogóle dobrze zbalansowana, każda frakcja ma swoje bardzo mocne talie).
Kiedyś czytałem artykuł, że duży dodatek jest skupiony na jednej frakcji, a pozostałe też coś dostają, ale ta jedna frakcja dostaje najwięcej. Jeszcze nie otwierałem swoich dużych dodatków, więc wolę się upewnić. Czy na pewno mając np. tylko 1 duży dodatek nie zaburzymy balansu? Rozumiem, że można to nadrabiać potem małymi dodatkami, ale tu chodzi o te osoby, co kupią sobie np. 1 duży dodatek i się zdziwią, że każdy dostał mało kart poza jedną frakcja, która dostała ich dużo. Czy się mylę?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: piwko »

W przypadku A:N tylko pierwszy CS wymagany był w 3 egzemplarzach. Revised Core Set miał już po 3 sztuki kart. Podobnie dodatki - małe i duże.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

piwo08 pisze: 16 mar 2021, 15:56 W przypadku A:N tylko pierwszy CS wymagany był w 3 egzemplarzach. Revised Core Set miał już po 3 sztuki kart. Podobnie dodatki - małe i duże.
Małe i duże też miały "Revised" i najpierw trzeba było mieć po 3 szt?
A czy małe dodatki są w jakiś sposób uzależnione od dużych, tak jak np. w WP LCG czy AH LCG?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: feniks_ciapek »

piwo08 pisze: 16 mar 2021, 15:56 W przypadku A:N tylko pierwszy CS wymagany był w 3 egzemplarzach. Revised Core Set miał już po 3 sztuki kart. Podobnie dodatki - małe i duże.
Raczej nie bardzo. Revised Core Set też miał niektóre pojedyncze karty.
Awatar użytkownika
Gibon26
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2018, 22:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: Gibon26 »

alpha pisze: 16 mar 2021, 16:15 Małe i duże też miały "Revised" i najpierw trzeba było mieć po 3 szt?
Data packi i Deluxy miały od początku po 3 szt. każdej karty.

Co do SW lcg to tam chyba pierwszy duży dodatek (Krawędź ciemności) trzeba w dwóch kopiach mieć żeby był komplet, o ile dobrze pamiętam ;)

Pozdrawiam
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: piwko »

feniks_ciapek pisze: 16 mar 2021, 16:41
piwo08 pisze: 16 mar 2021, 15:56 W przypadku A:N tylko pierwszy CS wymagany był w 3 egzemplarzach. Revised Core Set miał już po 3 sztuki kart. Podobnie dodatki - małe i duże.
Raczej nie bardzo. Revised Core Set też miał niektóre pojedyncze karty.
Poważnie? Dzięki za info. Byłem an 100% przekonany że już po trzy.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Gibon26 pisze: 16 mar 2021, 17:00 Co do SW lcg to tam chyba pierwszy duży dodatek (Krawędź ciemności) trzeba w dwóch kopiach mieć żeby był komplet, o ile dobrze pamiętam ;)
A to ci niespodzianka. Czy może ktoś to potwierdzić? Jeszcze mam możliwość uzupełnienia tego. Dodatek mam, ale jeszcze nie otwierany.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Gibon26
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2018, 22:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: Gibon26 »

alpha pisze: 16 mar 2021, 18:13 A to ci niespodzianka. Czy może ktoś to potwierdzić? Jeszcze mam możliwość uzupełnienia tego. Dodatek mam, ale jeszcze nie otwierany.
Na stronie FFG znalazłem informację na ten temat https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -darkness/

"1 copy each of 22 unique objective sets
11 light side objective sets
11 dark side objective sets
132 total cards
Competitive players can have a complete playset with two copies of Edge of Darkness. "
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

Gibon26 pisze: 16 mar 2021, 23:18 (...)
Faktycznie. Sprawdziłem pozostałe duże dodatki na stronie FFG. Przy kolejnym dużym wydanym jest już info, że zawiera komplet, więc podejrzewam, że tak już jest do końca. Sprawdziłem te pozostałe duże dodatki i nic nie piszą, że mają komplet, no ale już by chyba takiego numeru FFG nie wykręciło? Przyjmuję, że tylko 1-szy trzeba mieć x2, a reszta już wystarczy x1.

To jeszcze tylko pytanie, czy duże dodatki w SW LCG są wymagane dla małych paczek?
Czy można mieć np. same małe paczki, a nie mieć żadnego dużego dodatku "Deluxe"?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Gibon26
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2018, 22:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: Gibon26 »

alpha pisze: 17 mar 2021, 09:44
To jeszcze tylko pytanie, czy duże dodatki w SW LCG są wymagane dla małych paczek?
Wydaję mi się, że nie ma między nimi takiej zależności, ale głowy za to nie dam.

Moje dodatki na razie leżakują nieodpakowane w szafie i czekają, aż mały Padawan podrośnie. ;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: farmer »

alpha pisze: 01 mar 2021, 00:15 7. Warhammer: Inwazja LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
duży dodatek "Deluxe": "Szturm na Ulthuan" - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach) - jako jedyny z dużych dodatków "Deluxe" wymagany w 3 szt.
cały cykl "Spaczenia" - każdy mały dodatek w tym cyklu wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach) - jako jedyny cykl wymagany w 3 szt.
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
3 CS to, według mnie, przesada - przy pełnej puli kart, brak tych kilku sztuk dla niektórych wzorów jest do przeżycia.

Generalnie, Deluxy nie są niezbędne do cieszenia się zawartością małych paczek. Chcarakter gry sprawia, że żadne z pudełek nie jest zależne od kart z innych dodatków.
Od powyższego są 3 "drobne ale":
1. Szturm na Ulthuan
jest potrzebny, aby wprowadzić do gry dodatkowe rasy Elfów. Bez tego Deluxa wszystkie karty Elfów z innych pudełek nadal są grywalne w charakterze sojuszników do już posiadanych ras, jednak by w pełni się nimi cieszyć, lepiej jest posiadać Deluxa.

2. Marsz Potępionych Ukryte Królestwa
podobnie jak wyżej - wprowadza do gry 4 rasy neutralne. Wszystkie karty neutralne z powodzeniem służą innym rasom jako sojusznicy, jednak możliwość zagrania tymi rasami jako osobne frakcje dodaje grze fanu.

3. Kataklizm
ten z kolei wprowadza możliwość grania na 3 i 4 osoby. Działanie części kart z innych pudełek jest odczuwalne w pełni dopiero przy rozgrywce wieloosobowej (wsyztskie działania w rodzaju "każdy inny gracz traci 1 jednostkę"). Karty te są grywalne w normalnym 1 vs 1, ale rozwijają skrzydła w multi :).


alpha pisze: 01 mar 2021, 00:15 8. Warhammer 40,000: Podbój LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
Na ile pamietam to "małe paczki" działają bez swojego Deluxa, jednak jako rozwinięcie konceptów z Deluxa, lepiej sprawują się w zestawieniu z nim.

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 22 mar 2021, 13:21 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: alpha »

farmer pisze: 17 mar 2021, 13:19 3 CS to, według mnie, przesada - przy pełnej puli kart, brak tych kilku sztuk dla niektórych wzorów jest do przeżycia.
Dlatego napisałem w nawiasie, że te 3 szt. to po to żeby mieć po 3 kopie każdej karty :)
Jeżeli ktoś chce mieć po 2 kopie, to kupi 2 szt.

Wiem, że w teorii to najlepiej gdyby napisać dokładnie, np. (liczby przykładowe):
Jeżeli kupisz 1x CS, to masz 25 wzorów kart po 1 szt., 50 wzorów kart po 2 szt., i 100 wzorów kart po 3 szt.
Jeżeli kupisz 2x CS, to masz 25 wzorów kart po 2 szt., 50 wzorów kart po 4 szt., i 100 wzorów kart po 6 szt. (czyli już zaczynają się nadmiarowe karty i nie wiadomo co z nimi zrobić).
A gdy kupisz 3x CS, to masz 25 wzorów kart po 3 szt., 50 wzorów kart po 6 szt., i 25 wzorów kart po 9 szt. (tu już jest ektra nadmiar).
Sam zdecyduj czy dla 25 wzorów kart warto kupować trzeci CS, a dodatkowo mieć zbędny nadmiar kart.
Tak by trzeba to opisywać, ale myślę, że każdy załapie o co chodzi :)
farmer pisze: 17 mar 2021, 13:19
1. Szturm na Ulthuan (..)
2. Marsz Potępionych
podobnie jak wyżej - wprowadza do gry 4 rasy neutralne. Wszystkie karty neutralne z powodzeniem służą innym rasom jako sojusznicy, jednak możliwość zagrania tymi rasami jako osobne frakcje dodaje grze fanu.
3. Kataklizm (..)
OK, umieszczam te wszystkie informacje w spisie. Dzięki :)
Przypomniało mi się, że ostatni duży dodatek "Deluxe" o nazwie "Ukryte królestwa" odblokowuje 4 rasy neutralne.
Dlatego fragment, który pogrubiłem chyba nie dotyczy dodatku "Marsz Potępionych" tylko "Ukrytych królestw", ale popraw mnie jeżeli mylę się :)
farmer pisze: 17 mar 2021, 13:19
alpha pisze: 01 mar 2021, 00:15 8. Warhammer 40,000: Podbój LCG
CS - wymagany w 3 szt. (żeby uzyskać każdą kartę w 3 kopiach)
Deluxe - czy wymagany dla 6 małych paczek "Packs" ?
Na ile pamietam to "małe paczki" działają bez swojego Deluxa, jednak jako rozwinięcie konceptów z Deluxa, lepiej sprawują się w zestawieniu z nim.
Hmmm, a bez dużych "Deluxe" nie zaburzy to balansu w ilościach wzorów kart dla Tyranidów i Nekronów?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry LCG - zależności dużych i małych dodatków

Post autor: farmer »

alpha pisze: 18 mar 2021, 01:00 Przypomniało mi się, że ostatni duży dodatek "Deluxe" o nazwie "Ukryte królestwa" odblokowuje 4 rasy neutralne.
Dlatego fragment, który pogrubiłem chyba nie dotyczy dodatku "Marsz Potępionych" tylko "Ukrytych królestw", ale popraw mnie jeżeli mylę się :)
Prawda, mea culpa :).
alpha pisze: 18 mar 2021, 01:00
farmer pisze: 17 mar 2021, 13:19 Na ile pamietam to "małe paczki" działają bez swojego Deluxa, jednak jako rozwinięcie konceptów z Deluxa, lepiej sprawują się w zestawieniu z nim.
Hmmm, a bez dużych "Deluxe" nie zaburzy to balansu w ilościach wzorów kart dla Tyranidów i Nekronów?
Jasne, że lepiej mieć wszystko - zwłaszcza, że nie wyszło tego wcale aż tak dużo.
Jeśli idzie o balans, to on i tak nie jest idealny - Tyranidzi i Nekroni trochę odstają w dół, wg mnie (zwłaszcza ci pierwsi).
Gra została zamknięta przedwcześnie i osobiście trochę to odczuwam.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ