Legacy of Dragonholt (FFG)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

Kilka pytań:
- czym dokładnie jest ten system oracle i jak się sprawdza.
- fabuła to dojrzały świat fantasy, czy bardziej wesoła / nierealna przygoda?
- czy gra ma satysfakcjonujace zakończenie, czy też furtkę do kontynuacji
- czy nasze postacie się rozwijają / jest jakiś system klas i walki?
- czy gra się zużywa / można ją po grze sprzedać / pożyczać?
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: jamers »

Goldberg pisze:(...)dlaczego to a nie sherlock...
Nie zdążyłem odpowiedzieć na to pytanie, ale Skid to tak ładnie podsumował, że chyba nie mam nic więcej do dodania :)

Teraz pytania pana_satyrosa:
czym dokładnie jest ten system oracle i jak się sprawdza
Prawdę mówiąc nie mam pojęcia :D Podejrzewam, że FFG ukuło sobie jakąś nazwę-worek pod którą będzie wrzucało rożne mechaniki swoich przyszłych paragrafówek.

Co cechuje mechanikę Dragonholta (wypisuje to, co choć trochę różni się od standardu typu Fighting Fantasy):
- brak rzutów kośćmi/losowania numerków,
- brak systemu walki (walka prowadzona opisowo),
- brak szczegółowego ekwipunku (zawsze masz przy sobie jakąś broń, latarnię i inne przydatne w danej sytuacji rzeczy),
- ...ale jednak pewne przedmioty specjalne występują, które trzeba znaleźć/kupić/wykonać (i nawet mają swoje karty),
- duża ilość umiejętności opisujących postać, które wpływają na możliwość dokonywania wyborów,
- tak jak w grach LucasArts/LucasGames - nie umieramy :) (no chyba, że na końcu opowieści ale jeszcze tam nie dotarłem),
- jedna duża przygoda podzielona na dni rozgrywki plus przygody poboczne (opcjonalne),
- w obrębie dnia gry występuje duża dowolność przemieszczania się i wybierania interesujących nas wątków,
- bardzo, bardzo, bardzo duży nacisk położony na interakcje z NPCami.

Nie wiem ile z tego co wylistowałem jest wytycznymi systemu Oracle a ile cechami specyficznymi tej konkretnej gry. Dowiemy się pewnie w przyszłości.
fabuła to dojrzały świat fantasy, czy bardziej wesoła / nierealna przygoda
Chyba raczej coś po środku. Jest trochę elementów lekkich ale zdarzają się też bardzo ciężkie.
Jednak to dość hmm... ciepła opowieść. Jeżeli szukasz ciężaru na miarę Czarnej Kompanii to tutaj go nie znajdziesz.
czy gra ma satysfakcjonujace zakończenie, czy też furtkę do kontynuacji
Jeszcze jej nie skończyłem.
czy nasze postacie się rozwijają / jest jakiś system klas i walki
Klasy są, systemu walki jak już pisałem - brak.
Rozwój zrealizowany jest poprzez gromadzenie doświadczenia, powolne uczenie się nowych umiejętności (opłacanych doświadczeniem), kolekcjonowanie pomocnych przedmiotów oraz zdobywanie sławy (potrzebnej w specyficznych przypadkach).
czy gra się zużywa / można ją po grze sprzedać / pożyczać
Wszystkie materiały do bazgrania (karta postaci, karty postępu) są dostępne na stronie FFG.
Nie jesteś zmuszony pisać po książkach, rozdzierać kopert z listami, itp.
Przy okazji - na stronie FFG jest też do wydrukowania lista osiągnięć do zdobycia w grze (nie ma jej w pudełku). Bardzo fajna sprawa - polecam wydrukowanie tej listy i "odhaczanie" jej w trakcie przechodzenia gry.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2017, 11:45 przez jamers, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

dzięki! Wygląda zachęcająco. Trochę szkoda że nie ma w tym systemu walki i lootu, ale pewni dzięki temu twórca pewniej trzyma reżyserski ster.
Chyba sprawdzę, bo jeszcze w typowo paragrafowe gry nie grałem (poza wakacjami 20 lat temu).
Oj marzy mi się coś takiego w świecie Star Wars (a przecież FFg robi RPG SW, więc kto wie ...)

jeszcze odnośnie fabuły:
- czy skoro trwa 7 dni, to czy przygoda nie wydaje się mała / bardzo ciasna? Czy czuć tu jakąś wagę decyzji? To bardziej "Władca pierścieni" czy hmm nie wiem czy grałeś - "Dragon Age"?
- czy rozwiązujemy jakieś zagadki, otrzymujemy karty, materiały jak w Time Stories i musimy wykazać się intelektem/spostrzegawczością? Czy też gramy jak w typowej paragrafówce - po sznurkach?
Awatar użytkownika
Robuzz
Posty: 138
Rejestracja: 09 lis 2007, 12:07
Lokalizacja: Czeladź/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Robuzz »

Goldberg pisze:Robuzz.....no i 160 kilka zl poszlo sie kochac....wielkie dzieki Rob :P ;)
Do usług.

Swoją drogą, przynajmniej nie "pincet" ;)
I will learn to breathe water.
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: jamers »

pan_satyros pisze: - czy skoro trwa 7 dni, to czy przygoda nie wydaje się mała / bardzo ciasna? Czy czuć tu jakąś wagę decyzji? To bardziej "Władca pierścieni" czy hmm nie wiem czy grałeś - "Dragon Age"?
W sumie przygoda jest dość mała (obszarowo). To nic epickiego na skalę całego królestwa. Akcja dzieje się w obrębie i niedaleko od Dragonholt, które trudno nawet nazwać miasteczkiem i dotyczy bardzo lokalnych spraw. Ale to nic złego. Dzięki temu możemy skupić się na konkretnym celu i na istotach, które tworzą to barwne i jakże żywo przedstawione społeczeństwo. I o to jak mniemam autorce chodziło.
Wagi naszych decyzji jak najbardziej są odczuwalne i dotyczą najczęściej nie tylko nas samych ale również innych osób (lub nawet całej wioski).
pan_satyros pisze: - czy rozwiązujemy jakieś zagadki, otrzymujemy karty, materiały jak w Time Stories i musimy wykazać się intelektem/spostrzegawczością? Czy też gramy jak w typowej paragrafówce - po sznurkach?
Są dwie lub trzy takie zagadki.
Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje "sznurki", ale wcale nie jest tak, że jesteśmy cały czas prowadzeni za rękę. Wręcz przeciwnie, występuje dość duża dowolność działań (poza przygodami pobocznymi).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Rocy7 »

Hmm jakieś szanse na wersję pl?
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 09:49 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Deem »

Rocy7 pisze:Hmm jakieś szanse na wersję pl?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Jak to mawia Moryc "tak... albo nie, jakieś pół na pół" :P

A tak serio, to nie wierzę, że Galakta w to pójdzie - za mało figurek za zbyt dużą cenę.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Rocy7 »

Szkoda, ale też tak przypuszczałem.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: c08mk »

Deem pisze:
Rocy7 pisze:Hmm jakieś szanse na wersję pl?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Jak to mawia Moryc "tak... albo nie, jakieś pół na pół" :P

A tak serio, to nie wierzę, że Galakta w to pójdzie - za mało figurek za zbyt dużą cenę.
Zależy od zainteresowania i sprzedaży wersji angielskiej. Póki co Galakta nie mówi "nie" i "obserwują" temat.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Skid_theDrifter »

c08mk pisze:Zależy od zainteresowania i sprzedaży wersji angielskiej. Póki co Galakta nie mówi "nie" i "obserwują" temat.
Tłumaczenie tego bełkotu na język rodzimy brzmi: "nie wydamy, chyba że sprzedaż na zachodzie będzie gigantyczna". A raczej gigantyczna nie będzie, więc też chyba nie ma na co czekać. Uwielbiam, jak firmy "obserwują", albo "słuchają uważnie", albo "zgadzają się z nami - klientami", albo "monitorują temat"... Słowa bez specjalnego znaczenia, poza pogardą dla inteligencji odbiorcy i oznaką braku kręgosłupa firmy, ale firmy już takie są: im większa firma, tym mniej kręgosłupa - to jakby wychodzi z definicji.

Warto zwrócić tu uwagę na jeszcze jeden logiczny i racjonalny aspekt: załóżmy, że gra wychodzi po polsku. Jej narracyjny charakter wymaga zatrudnienia tłumacza-artysty raczej niż dokładnego wyrobnika, z jednego prostego powodu: język literacki wymaga nieszablonowego traktowania. Istnieje przyczyna, dla której często to właśnie sprawni polscy literaci tłumaczyli dzieła zagraniczne (na przykład Proust był tłumaczony przez Boya-Żeleńskiego) na polski. Klasyczny kontraktowy tłumacz może się starać, ale trzeba czegoś więcej, niż umiejętności sprawnej komunikacji, aby tłumaczyć literaturę. A z tego, co napisał jamers, gra literacko płynie - pewnie nie jest to Balzac albo Bułhakow, nie Tolkien albo Lewis, nawet nie Gaiman czy Martin, ale dalej nie jest to łatwe zadanie: tak przetłumaczyć, żeby językiem zachować klimat.

A koszta przy takim tłumaczeniu pewnie by się nie skalkulowały. Tak więc optymizm w tym względzie, z wielu powyższych powodów, można chyba schować do szafy. A potem zamówić wersję oryginalną, co sam planuję zrobić już pewnie w przyszłym roku.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: c08mk »

Dla mnie wersja polska jest jedyną możliwością zagrania za znajomymi. Stąd na razie będę czekał, aż Galakta wyraźnie powie "nie jesteśmy zainteresowani". Wtedy kupię wersję angielską, która niestety będzie tylko na solo.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Skid_theDrifter »

c08mk pisze:Dla mnie wersja polska jest jedyną możliwością zagrania za znajomymi. Stąd na razie będę czekał, aż Galakta wyraźnie powie "nie jesteśmy zainteresowani". Wtedy kupię wersję angielską, która niestety będzie tylko na solo.
Niejako łącze się z Tobą w bólu, bo sam jestem w takiej sytuacji, że wersje obcojęzyczne oznaczają dla mnie grę solo. Jednakże w tym czekaniu na definitywne stanowisko specjalnie nie wstrzymuj oddechu: to jest taki rodzaj języka, który specjalnie pozostawia sobie furtkę i rzadko kiedy jest wyraźnie określony. Wystarczy prześledzić historię wypowiedzi firmy i szybko zrozumiesz, że zawsze zostawiają sobie furtkę niedomówienia. Dla porównania: pytania o Fallouta i Cywilizację - produkty FFG zapowiedziane niemal równocześnie z Legacy of Dragonholt - zadawane w tym samym przedziale czasowym doczekały się odpowiedzi bez porównania szybciej. Tak, tamte gry to znane marki, ta jest nierozpoznawalna - ale decyzje o polskim wydaniu i tak zapadały w tym samym przedziale czasowym. Ze strony Galakty jest przy tym więcej roboty, niż raptem przetłumaczyć instrukcję i trochę kart, więc... No nie wiem, dla mnie rachunek jest prosty, a u Galakty matematyka musi się zgadzać.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Munchhausen »

Jak pokazuje przypadek Times Stories, przy tego typ ryzykownych tytułach idealnie sprawdza się crowdfunding.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

Munchhausen pisze:Jak pokazuje przypadek Times Stories, przy tego typ ryzykownych tytułach idealnie sprawdza się crowdfunding.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
Jak pokazuje Cthulhu Wars nie zawsze Hehe
A tak poważnie. Tu mamy o wieeeeele więcej tekstu.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Munchhausen »

Nadal nie mogę się nadziwić, że ktoś liczył na sukces Cthulhu Wars - tam cena była zwyczajnie zaporowa na polskie warunki (choć mam wrażenie, że kickstartery od CMON systematycznie przesuwają granicę bólu). Co do Legacy of Dragonholt, to wiadomo, że tekstu sporo, ale przecież wspierający mogliby poczekać. Tak czy siak, Dragonholt wylądowało na liście życzeń, ale z powodu braku polskiej wersji dosyć daleko - wystarczy, że w Sherlocka gram z dziewczyną po angielsku :)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Deem »

Munchhausen pisze:Co do Legacy of Dragonholt, to wiadomo, że tekstu sporo, ale przecież wspierający mogliby poczekać.
Patrząc na to jak zwykle reagują wspieraczkowi klienci na większe opóźnienia, na miejscu Galakty nie pchałbym się w LoD. Zysk zapewne niewielki, a szansa na błędy, opóźnienia i falę hate'u gigantyczna.

Oczywiście rekacje są uzasadnione, ale skoro można ich uniknąć i dać ludziom Fallouta, dodatek do Rebelii i nową Cywilizację to po co tracić czas.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Paskuder »

Da radę zagrać z 7 latkiem? Oczywiście będę prowadził i tłumaczył w locie.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: jamers »

Paskuder pisze:Da radę zagrać z 7 latkiem? Oczywiście będę prowadził i tłumaczył w locie.
Oczywiście, że się da - jednak trochę Ci współczuję. Tam jest tona tekstu :)
Natomiast jeżeli chodzi Ci o treści obyczajowe to oczywiście jako rodzic (i tłumacz) masz możliwość przedstawić je w sposób akceptowalny dla światopoglądu syna. Z resztą nie ma tego dużo.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: elbruus »

Czy ktoś z was ma jakieś nowe spostrzeżenia a propos tego tytułu? Z tego co widziałem to Galakta dalej milczy nt. polskiej wersji więc moim zdaniem ten temat umarł.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

elbruus pisze: 09 sie 2018, 13:12 Czy ktoś z was ma jakieś nowe spostrzeżenia a propos tego tytułu? Z tego co widziałem to Galakta dalej milczy nt. polskiej wersji więc moim zdaniem ten temat umarł.
A był kiedykolwiek żywy? xD
My chyba powiemy trochę w kolejnym podcaście, jeśli zagramy odpowiednio dużo do czasu nagrania.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: elbruus »

pan_satyros pisze: 09 sie 2018, 13:48
elbruus pisze: 09 sie 2018, 13:12 Czy ktoś z was ma jakieś nowe spostrzeżenia a propos tego tytułu? Z tego co widziałem to Galakta dalej milczy nt. polskiej wersji więc moim zdaniem ten temat umarł.
A był kiedykolwiek żywy? xD
My chyba powiemy trochę w kolejnym podcaście, jeśli zagramy odpowiednio dużo do czasu nagrania.
Pisali, że "badają temat" więc jakieś tam pogłoski były :D Napisz jak podcast będzie online :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

Pewnie pod koniec sierpnia powinien być :) postaram się wkleić linka, a jakby co możesz też zajrzeć na naszego Facebooka.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Morsereg »

elbruus pisze: 09 sie 2018, 13:51
pan_satyros pisze: 09 sie 2018, 13:48
elbruus pisze: 09 sie 2018, 13:12 Czy ktoś z was ma jakieś nowe spostrzeżenia a propos tego tytułu? Z tego co widziałem to Galakta dalej milczy nt. polskiej wersji więc moim zdaniem ten temat umarł.
A był kiedykolwiek żywy? xD
My chyba powiemy trochę w kolejnym podcaście, jeśli zagramy odpowiednio dużo do czasu nagrania.
Pisali, że "badają temat" więc jakieś tam pogłoski były :D Napisz jak podcast będzie online :)
w sensie, ze Galakta? napisali:
Legacy of Dragonholt
Przyglądnęliśmy się grze z wielu stron, dokonaliśmy kalkulacji i niestety muszę przekazać, że na pewno w najbliższym czasie nie przygotujemy jej w polskiej wersji.

z powodu zbyt duzej ilosci tekstu nie bedzie polonizacji tego tytulu
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: Szaweł »

Morsereg pisze: 09 sie 2018, 14:08
elbruus pisze: 09 sie 2018, 13:51
pan_satyros pisze: 09 sie 2018, 13:48

A był kiedykolwiek żywy? xD
My chyba powiemy trochę w kolejnym podcaście, jeśli zagramy odpowiednio dużo do czasu nagrania.
Pisali, że "badają temat" więc jakieś tam pogłoski były :D Napisz jak podcast będzie online :)
w sensie, ze Galakta? napisali:
Legacy of Dragonholt
Przyglądnęliśmy się grze z wielu stron, dokonaliśmy kalkulacji i niestety muszę przekazać, że na pewno w najbliższym czasie nie przygotujemy jej w polskiej wersji.

z powodu zbyt duzej ilosci tekstu nie bedzie polonizacji tego tytulu
Jest jeszcze Rebel. Może oni?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Legacy of Dragonholt (FFG)

Post autor: pan_satyros »

Bardzo bym się dziwił. To nawet nie jest do końca gra ;)
ODPOWIEDZ