Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: YoYo »

Odpowiem na pkt 1. Autorem jest Grzegorz Dziembowski. Campaign tracker odpowiada za zapisywanie statystyk (w oryginale robi to sie na kartce) i tyle. Co do scenariuszy i odkrywania pol na aktywnej planszy z ksiegi ze scenariuszami to do tego sluzy Gloomhaven Scenario Viewer (wersja ENG). Niestety pisze tutaj o iOS. Nie wiem czy sa odpowiedniki na Androida.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Bary »

YoYo pisze:Odpowiem na pkt 1. Autorem jest Grzegorz Dziembowski. Campaign tracker odpowiada za zapisywanie statystyk (w oryginale robi to sie na kartce) i tyle. Co do scenariuszy i odkrywania pol na aktywnej planszy z ksiegi ze scenariuszami to do tego sluzy Gloomhaven Scenario Viewer (wersja ENG). Niestety pisze tutaj o iOS. Nie wiem czy sa odpowiedniki na Androida.
Ooo, dzięki! Znalazłem coś podobnego także na Andka.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

To ja odpowiem na 2-4.
Bary pisze: 2. Postacie początkowe- w instrukcji jest mowa bodajże o 6 startowych. Rozumiem, że mogę sobie odpakować każdego, poczytać lore itd.
Możesz otworzyć wszystkie startowe i przejrzeć. Dodam jeszcze, że zawsze możesz w czasie kampanii zmienić postać i wrócić do starej, o ile nie będzie na emeryturze. Do tego wybierając nową postać zawsze możesz wybrać z tych dostępnych, odblokowanych. Zatem kończąc jedną postać (emerytura) wcale nie musisz wybrać tej, którą właśnie odblokowałeś (możesz wybrać nawet tę samą ;)).
Bary pisze: 3. Była gdzieś mowa o faq, gdzie sporo niedomówień jest wyjaśnionych. Niemalże zakończyłem lekturę instrukcji i w sumie wszystko wydaje się być klarowne. Faktycznie coś konkretnego i ważnego w niej zabrakło, czy te faq raczej jakieś specyficzne i bardziej niecodzienne sytuacje wyjaśnia?
4. Czy jest coś jeszcze, na co na początku powinienem zwrócić uwagę? Macie jakieś hinty na start?
Tu jest FAQ. Warto poczytać... może nie od razu przed pierwszą rozgrywką, ale w trakcie kolejnych scenariuszy faktycznie wyjdzie wiele sytuacji niejasnych. Nie mają one większego wpływu na rozgrywkę, jednakże są. Wynikają często z ruchu potworów, czy konieczności doprecyzowania kart akcji. Warto przejrzeć sobie też jakieś podsumowanie ruchu potworów, np: to, a jak chcesz się przekonać, że nie wiesz dokładnie jak się ruszają to możesz zrobić testy... ;) tutaj i zobaczysz, że 50% dobrych odpowiedzi to niezły wynik. ;)
Spójrz też na łatwe do przegapienia zasady tu, bo już wielokrotnie widziałem niezłe wtopy. Ludzie np: nie wiedzieli, że używa się standardowych kart modyfikujących atak, a nie tylko tych danej postaci, albo że można odrzucić kartę by uniknąć całego damage'a albo że karty akcji potworów modyfikują jedynie zdolności i statystyki potworów...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

Bary pisze:Dobra, chciałbym nieco usystematyzować swoją wiedzę, więc kilka pytań. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
1. Apka- zostało wcześniej wspomniane, że dobrze jest używać aplikacji podczas przygotowywania scenariusza (żeby nie widzieć układu wszystkich pomieszczeń). Która dokładnie apka na Androida pozwala na taką opcję? To jest wspomniany niedawno Campaign Tracker (w sumie znalazłem dwa: od Selfish Vulture i Stefana Timma)? Czy może jest jeszcze inny program stricte do przygotowywania samych scenariuszy (śledzenie kilku kampanii i wirtualne naklejanie nalepek mnie nie interesuje).
https://play.google.com/store/apps/deta ... rio_Viewer
2. Postacie początkowe- w instrukcji jest mowa bodajże o 6 startowych. Rozumiem, że mogę sobie odpakować każdego, poczytać lore itd.
Pewnie możesz (nikt Ci nie zabroni ;) ) chociaż sam wolałem posiłkować się opisami z sieci i wybrać postać bez wcześniejszego jej przeglądania. Tutaj są całkiem szczegółowe opisy klas startowych:
https://www.reddit.com/r/Gloomhaven/com ... g_classes/
3. Była gdzieś mowa o faq, gdzie sporo niedomówień jest wyjaśnionych. Niemalże zakończyłem lekturę instrukcji i w sumie wszystko wydaje się być klarowne. Faktycznie coś konkretnego i ważnego w niej zabrakło, czy te faq raczej jakieś specyficzne i bardziej niecodzienne sytuacje wyjaśnia?
Są tam pytania, które czasami pojawiają się w tracie gry, jeśli masz trochę czasu możesz przejrzeć, ale bardziej opłaca się chyba zrobić test dotyczący ruchu: https://boardgamegeek.com/geeklist/2345 ... rules-quiz
4. Czy jest coś jeszcze, na co na początku powinienem zwrócić uwagę? Macie jakieś hinty na start?
Dotyczące strategii? To może: nie warto stać w miejscu podczas scenariusza, robienie przerw na grupowy odpoczynek i zbieranie kasy na ogół źle się kończy.
Z zasad warto pamiętać jak mierzy się LOS (od wierzchołka heksa do dowolnego innego wierzchołka), o możliwości obracania heksów podczas dystansowego ataku obszarowego i chyba tyle ;).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Bary »

Bardzo dziękuję za wszystkie wartościowe porady i linki! Przez weekend przejrzę te dodatkowe materiały, porobię testy i można zasiadać do gry. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Arroo
Posty: 21
Rejestracja: 04 cze 2015, 12:19

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Arroo »

Przepraszam, czy może ktoś wie gdzie mogę dostać jeszcze stickery do Gloomhaven?
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Barolek »

Witam wszystkich!
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć, kiedy można się podziewać jakiegoś dodruku gry? Chciałbym nabyć nowy egzemplarz w rozsądnej cenie.
Czy w ogóle jest szansa na polskie wydanie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

Barolek pisze:Witam wszystkich!
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć, kiedy można się podziewać jakiegoś dodruku gry? Chciałbym nabyć nowy egzemplarz w rozsądnej cenie.
Czy w ogóle jest szansa na polskie wydanie?
1. Pewnie za jakieś 2-3 lata. W lutym do sklepów ma trafić chyba kolejna fala pudełek, odezwij się i podpytaj w swoich ulubionych sklepach.
2. 0,00001% wg mnie ;).
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Ryslaw »

Na oficjalne polskie wydanie bym nie liczył, nie z tego powodu, że nie ma zainteresowania wydawców, lecz raczej przez brak chęci u Isaaca Childresa. Byłby to kolejny projekt, który by musiał nadzorować. Z tego co wiem, szykuje się jedynie wydanie niemieckie.

Ale nie ma co załamywać rąk. Duża część gry jest już przetłumaczona. Są karty dla wszystkich klas startowych, jest już sporo scenariuszy, są właśnie zrobione przeze mnie i Planszowego Dobromira karty celów życiowych, a zaraz będą też cele bitwne. Niedługo powinienem też wziąć się za wydarzenia na szlaku i w mieście. Z czasem, podejrzewam, że pod koniec roku, spolszczone będzie wszystko.

A wspomniane cele życiowe można pobrać tutaj:

https://boardgamegeek.com/filepage/1588 ... sonal-ques
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: polwac »

Za mną pierwsza rozgrywka (dzięki dla osób, które przetłumaczyły karty akcji postaci...bez nich, nie mógł bym zagrać z żoną :) )
Ta gra mimo wielkiego hypu jaki złapałem, sprostała moim wymaganiom i jest dokładnie taka jaką sobie ją wyobrażałem...ona jest FENOMENALNA. Już nie mogę doczekać się jutra, kiedy odpalimy drugi scenariusz :D :D :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Barolek »

tak przypuszczałem, że ze spolszczeniem będzie ciężko ale to najmniejszy problem. Uznałem tylko , że miło by było mieć to po Polsku :) a czy jest gdzieś potwierdzone ze w lutym ma być w sklepach nowa partia ? bo ja nigdzie tego znalezc nie mogę .
Arroo
Posty: 21
Rejestracja: 04 cze 2015, 12:19

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Arroo »

Gra będzie dostępna w przedsprzedaży w lutym na aleplanszowki, planszostrefie i chyba rebelu. Gorzej z naklejkami, bo ich raczej nie dostanie się.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: YoYo »

Arroo pisze:Przepraszam, czy może ktoś wie gdzie mogę dostać jeszcze stickery do Gloomhaven?
Tutaj widzę: http://www.kelz0r.dk/magic/gloomhaven-r ... 55675.html (koszt to 50zł), natomiast ja coś z tego sklepu biorę obecnie (czas realizacji 1-3 tyg) więc mogę się spytać, czy by dorzucili do zamówienia i w ten sposób można by kosztem dostawy się podzielić :], potem jak by przyszło rozsyłam w PL.
Awatar użytkownika
m0ty1
Posty: 60
Rejestracja: 04 sie 2017, 18:03
Lokalizacja: K-staw
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: m0ty1 »

Parę dni temu kupiłem tutaj - niby wysyłka w styczniu ale powoli styczeń się kończy
https://www.fantasywelt.de/Gloomhaven-R ... ker-Set-EN
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: malekith_86 »

zdecydował się może ktoś na insert od geekmoda?
bo fotki na stronie zarówno producenta jak i nielicznych sklepów wyglądają jakby tam brakowało całkiem sporej części tego insertu i teraz nie wiem czy to jest taka idea czy faktycznie nie wszystko jest uchwycone na zdjęciach
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: polwac »

Warbox ma ponoć fajny insert, także może tam sobie sprawdź...wszystkie elementy są ujęte na zdjęciach.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: malekith_86 »

insert warboxa mam obczajony
chciałem się dowiedzieć czegoś o alternatywie dostępnej w podobnej cenie
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ajvven »

Hej,

Jakie koszulki rebela beda pasowaly do gloomhaven? Ktos sprawdzal je w tej grze? Wiem o poradnikach, ktore karty itp., ale zastanawiam sie czy nie zakoszulkowac wszystkich. Koszulki rebela sa w rozsadnej cenie vs np ffg.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Ja używam rebela premium. Zakoszulkowałem wszystko czym gram i tasuję, czyli talie ataku, talię celów na bitwę, talie bohaterów i potworów. Wydarzeń nie koszulkowałem
https://boardgamegeek.com/thread/168679 ... ving-guide

Małe:
https://koszulki.rebel.pl/koszulki-na-k ... 03939.html
Duże:
https://koszulki.rebel.pl/koszulki-na-k ... 03948.html
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Błysk »

m0ty1 pisze:Parę dni temu kupiłem tutaj - niby wysyłka w styczniu ale powoli styczeń się kończy
https://www.fantasywelt.de/Gloomhaven-R ... ker-Set-EN

Nie umiem w niemiecki, ale wygląda na to, że sama gra również tam jest. Mam rację?
Jeśli tak, to szkoda, że nie mam konta walutowego.
Awatar użytkownika
m0ty1
Posty: 60
Rejestracja: 04 sie 2017, 18:03
Lokalizacja: K-staw
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: m0ty1 »

Gra ma być u nich w lutym z tego co widzę, a naklejki w styczniu.
Też nie mam walutowego i skosili ze mnie jak za zboże ale szkoda mi jednorazowo oklejać planszę gdy jest możliwość restartowania kampanii ... więc czekam.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Błysk »

m0ty1 pisze:Gra ma być u nich w lutym z tego co widzę, a naklejki w styczniu.
Też nie mam walutowego i skosili ze mnie jak za zboże ale szkoda mi jednorazowo oklejać planszę gdy jest możliwość restartowania kampanii ... więc czekam.
To u nas już na bank nie będzie tych naklejek? Mogłem brać jak było, to się zastanawiałem i nie mam ani gry, ani widoku na nią w takim razie ;).
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sekator »

Jak sie ma sprawa wyborow w tej grze?
Na wszelki wypadek daje pytanie w spoiler, ale chyba nic nie spoiluje, dla kogos kto gral w wiecej niz 2 scenariusze.
Spoiler:
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

Sekator pisze:Jak sie ma sprawa wyborow w tej grze?
Na wszelki wypadek daje pytanie w spoiler, ale chyba nic nie spoiluje, dla kogos kto gral w wiecej niz 2 scenariusze.
Spoiler:
Nie zawsze tak jest. Ale na początku masz ...
Spoiler:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: AkitaInu »

Zapraszam do recki insertu warboxa :) O ile dobrze się orientuję pierwsza taka w sieci :)

http://www.przystole.org/recenzja/akces ... loomhaven/
ODPOWIEDZ