7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć!
Poszukuję właśnie gry która sprawdzi się na 6 osób o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności i doradzono mi 7 cudów. Generalnie kiedyś grałem kilka partyjek więc + - pamiętam o co chodzi ale zrodziło mi się takie pytanie... czy to dobry pomysł żeby kupić teraz zaraz wszystkie dodatki poza babelem? Poczytałem recenzje miast, liderów oraz nowych cudów i wszystkie były bardzo pozytywne. To czego się boję to bardzo klasycznej sytuacji w której dodatki psują balans i równowagę. Czy np. nie jest tak że nowe cuda są dużo silniejsze od starych? czy dodatki dobrze razem funkcjonują? Czy dodatki nie wprowadzają jednak zbyt dużej ilości nowych zasad/ikonek? Będę miał 2 graczy którzy zatrzymali się na etapie osadników i wsiąść do pociągu więc może jednak chociażby ci liderzy to już przegięcie?
Widziałem też że są dostępne takie małe dodatki z 15 kartami. Co o nich myślicie? To czy to nie jest zwykły skok na kasę :) ?
Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź a najbardziej wdzięczny za szybkie odpowiedzi bo chciałem dzisiaj w nocy składać zamówienie :)
Pozdrawiam!
B.
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miedzcu »

Podstawowe 7 Cudów Świata uważam za gateway (może nie najłatwiejszy ale wciąż nadal gateway). Z dodatkami to już trochę inna sprawa. Ale tu warto wspomnieć że rozgrywka w 7 Cudów Świata jest bardzo szybka i sprawna. Możesz zagrać pierwszą partyjkę zapoznawczą i drugą już bardziej na serio - zmieścicie się (z dwiema pełnoprawnymi rozgrywkami) w półtorej godzinie nawet przy jakiś perturbacjach, z rozłożeniem, tłumaczeniem zasad policzeniem punktów, przedyskutowaniem rozgrywki. Następnie można dorzucić samych liderów i znowu zagrać partyjkę, dwie. A następnie dorzucić dodatek Miasta. A później zdać się na zdania grupy co i jak dalej (w sumie to na każdym etapie można zapytać czy chcą czegoś wiecej czy już gilgotki w mózgu były czy jeszcze nie).

Niektórzy sugerują że Liderzy to dobry dodatek już na start bo wskazuje na czym się skupić - ja tak nie sądzę bo ciężko się wybiera liderów nie wiedząc za co jest ich bonifikata a co my chcemy/z czym się je grę wiec polecam zawsze zagranie na czystej podstawce. Jednak gdy już się pozna grę podstawową Liderzy to bardzo fajny dodatek.

Miasta natomiast wprowadzając coś wiecej - są karty które nie tylko oddziaływają na sąsiada z lewej i z prawej ale też takie które oddziaływają na wszystkich graczy co jest miłym urozmaiceniem ale o kolejny poziom wzrasta poziom skomplikowania. A że ten dodatek wyszedł po Liderach i sam w sobie zawiera paru liderów warto go wprowadzić do gry po wypróbowaniu dodatku Liderzy (chodź jest możliwość odrzucając odpowiednich karty z puli i zastosować go przed Liderami).

Co do kwestii symboli - ja zawsze nie zależnie czy gram w podstawkę czy z dodatkami w dowolnej konfiguracji to leżą na stole instrukcje na ostatniej stronie gdzie są omówione wszystkie symbole. Wiec po mimo że ilość symboli do opanowania rośnie, to nie zmienia to zbyt wiele bo dalej są do odczytania w instrukcji.

Co do zestawów jubileuszowych Liderzy/Miasta - nie uważam ich za skok na kasę aczkolwiek jeżeli gryzło by Cię sumienie że za dużo na raz pieniędzy ulokowałeś w jednej grze to można to rozwiązać w taki sposób - zakupić podstawki+ Liderzy + Miasta (bo to dobre dodatki są) a dodatkowe paczki jubileuszowe dorzucić do kolejnego zamówienia jakby takie się pojawiło a była by również potrzeba by odświeżyć ograne już 7 cudów świata tak samo dodatkowe nowe cuda które jak najbardziej są zbalansowane ;)

Co do zróżnicowania poziomu trudności to masz idealną grę -podstawka gatway, liderzy/miasta/nowe cuda wynoszą tą grę na poziom lekkiej gry strategicznej natomiast pomijany Babel (którym pewnie się zainteresujesz ja gra się przyjmie w Twoim gronie) z kombinacją wszystkich poprzednich dodatków powiedziałbym (z lekkim przymrożeniem oka) że już na średnio-zaawansowaną trafiając w taki złoty środek trudności - czyli odpowiednio trudne by sprawiać wyzwanie ale (bez potu na czole) i również sprawiać przyjemność czy to graczom z doskoku czy tym co mają już ogromne kolekcje.

Gdybyś mnie zapytał o grę na 6 graczy ze stopniowalnym progiem trudności - również bym Ci polecił 7 Cudów Świata wraz z dodatkami. Ale poczekaj na zdania innych z forum bo niestety jestem nieodpowiednią osobą doradzającą (nie zależnie od gry od razu z góry dokupuje wszystkie dodatki ).
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zawsze jak zagram po dość długiej pauzie to stwierdzam wow jaka ta gra jest przyjemna :!:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bartoszeg02 »

hahahaha dzięki wielkie - bardzo użyteczna wiadomość :)
Wiem już wszystko. Gra właśnie wylądowała w koszyku i mam nadzieję że w przyszłym tygodniu znajdę awizo w skrzynce :)
Super
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

7 Cudów Świata to moja ulubiona gra i dopiero po 5 albo 6 latach dość częstego grania kupiłem liderów i miasta. Dodatki są ok, ale nie uważam ich za must have. Staram się już z nimi grać zawsze, bo jednak uprzyjemniają i urozmaicają rozgrywkę, ale podstawce nigdy niczego nie brakowało. W 7 Cudów da się grać lekko, ale można też móżdżyć - zależy z jakim nastawieniem i w ile osób zasiądziecie do gry.
Jeżeli jednak bardzo Ci zależy na szybkim wejściu w dodatki, to liderzy nie komplikują rozgrywki na starcie, a nawet czasem ułatwiają nowym graczom obranie jakiejś strategii (bo pierwsza gra i pierwsza ręka 7 kart bywa odstraszająca - duży wybór i w sumie nie wiadomo co brać).
BenePL
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2016, 08:37

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: BenePL »

Dr. Nikczemniuk pisze:Zawsze jak zagram po dość długiej pauzie to stwierdzam wow jaka ta gra jest przyjemna :!:
Zgadzam się w 100%, ostatnio zagrałem po około półrocznej przerwie. Po rozgrywce czułem takie małe "wow" jakbym zagrał w najlepszą grę od... pół roku. :)
To jedna z nielicznych gier na mojej półce na które patrząc nie myślę - "czy ja w to jeszcze zagram, może sprzedać?" :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Po siedmiu latach intensywnego grania mogę tylko powiedzieć, że od wszystkich dodatków ważniejszą zmianą jest opcjonalna reguła, polegająca na zostawianiu sobie "zaśki", czyli przekazywaniu sąsiadowi jednej karty mniej, natomiast zatrzymywaniu jednej karty, która po otrzymaniu od drugiego sąsiada nowych kart, jest do nich dołączana (i dalej już na zwykłych zasadach). Oczywiście dalej mogę grać bez "zaśki" z przyjemnością (jak to mi się zdarza u Andiego w Piastowie) lecz taka zmiana bardzo pogłębia grę. Wszystkim nowozauroczonym polecam gorąco.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ENDryu »

Legun pisze:Po siedmiu latach intensywnego grania mogę tylko powiedzieć, że od wszystkich dodatków ważniejszą zmianą jest opcjonalna reguła, polegająca na zostawianiu sobie "zaśki", czyli przekazywaniu sąsiadowi jednej karty mniej, natomiast zatrzymywaniu jednej karty, która po otrzymaniu od drugiego sąsiada nowych kart, jest do nich dołączana (i dalej już na zwykłych zasadach). Oczywiście dalej mogę grać bez "zaśki" z przyjemnością (jak to mi się zdarza u Andiego w Piastowie) lecz taka zmiana bardzo pogłębia grę. Wszystkim nowozauroczonym polecam gorąco.
To jakiś prywatny house rule czy wariant zaakceptowany przez autora gry?

I czy to jest obowiązek, czy możesz raz zrobić "zaśkę", a jak Ci się karty nie podobają, to jej nie brać?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

O ile sobie dobrze przypominam, "zaśkę"zaproponował na BGG jakiś gracz, a autor odniósł się pomysłu bardzo pozytywnie.

O tym czy gra się z zaśką, czy bez niej, trzeba zdecydować przed rozpoczęciem partii.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

ENDryu pisze:I czy to jest obowiązek, czy możesz raz zrobić "zaśkę", a jak Ci się karty nie podobają, to jej nie brać?
Jak się ustali, że gra się z zaśką, to już zawsze trzeba ją zostawiać, inaczej w następnym ruchu będziesz miał i tak mniej kart do wyboru, bo sąsiad przekazujący Ci karty pewnie sobie zaśkę zostawi. W praktyce to nie jest żaden problem, bo nigdy nie miałem wątpliwości, czy czegoś sobie nie zostawić - jeśli przyjdą mi potem lepsze karty, to zaśkę zawsze da się posłać dalej w kolejnej rundzie. Nie ma obowiązku jej wykorzystywać w następnym posunięciu. Czasami zostawia się jako zaśkę coś, co bardzo by się przydało kolejnemu graczowi, tak, żeby to przetrzymać do końca ery i wtedy wyrzucić. Pole manewru jest naprawdę kolosalne, jak na taką prostą regułę.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ENDryu »

Brzmi to sensownie, spróbuję zagrać z tym wariantem przy kolejnej okazji :)
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miedzcu »

Ja też dam mu szanse aczkolwiek zawsze mam mieszane uczucia względem wariatów wymyślanych przez graczy. Niektórzy koniecznie już po pierwszej porażce chcą coś pseudo-ulepszać w mechanice a nie w swoim własnym stylu grania (winnych porażki szukają na zewnątrz wokół siebie a nie wewnątrz w sobie ;) ).

W przypadku wariantu "zaśki" widząc jego zalety przychodzą mi dwie wady (chodź nie wiem czy trafne):
1. Gra jest zaprojektowana/policzona/zbalansowana w takim wariancie jakim przewidział ją autor (np. duże punkty z nauki trudniej zdobyć niżeli małe punkty z budynków cywilnych). Obawiam się że w wariancie "zaśki" punktowanie/combowanie na kartach nauki stanie się ekstremalnie niemożliwe względem np. kart cywilnych (zostanie zachwiany balans bo trudne stanie się za trudne a "łatwe" aż tak po łapach nie oberwie).
2. Nie chciał bym tu demonizować bo "Zaśka" teoretyzując sobie w głowie pozwala na to że nie tylko mamy możliwość pilnowania osoby po lewej/prawej stronie ale również osób dalej siedzących co jest na plus. Ale czy czasem nie prowadzi to do niezbyt fajnej sytuacji (nie lubianej przeze mnie w grach strategicznych bo w imprezowych jeszcze ujdzie typu Kolejka, Intryganci itd. itp.) w której dochodzi do linczu zbiorowego na jednej osobie przez pozostałe? Tzn. w początkowej fazie ktoś się ujawnia że idzie w punkty z nauki i nagle na tej osobie siada 6-7 osób uniemożliwiając mu dalszej combowanie? Wiem że to skrajna sytuacja ale w ciąż w takiej czysto teoretycznej rozkminie wydaje się możliwa - sytuacja gdzie grupa wybiera sobie (przypadkowo/lub ugadując się) kto przegrywa i ciężko takiej osobie odpowiedzieć kontratakiem (atakowana osoba zamiast mieć wybór drogi do zwycięstwa przymuszana jest do zmiany strategii co jest dla niej już stratą jak i wybraniu drogi która będzie mało efektywna bo pewnie już będzie użytkowana przez inną osobę. I tak jak w domyślnym wariancie trzeba przemyśleć co daje wiecej korzyści: karta punktująca dla mnie vs karta zablokowana dla przeciwnika tak w "zaśce" tego wyboru nie ma bo zawsze możemy blokować katę dla przeciwnika bezkarnie kontynuując swoją strategię.

Jakie macie odczucia, zdania o tym wariancie? wady, zalety? :)
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Mixthoor »

Interesuje mnie ten tytuł. Pytanie do Was: jakie wyszły dodatki, płatne i darmowe, które można kupić w Polsce/Europie bądź samemu wydrukować/wydrukować w profesionalnej drukarni? Interesuje mnie kompletna lista. Ktoś może pomóc?
Turnavine

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Turnavine »

Polecam BGG:

https://boardgamegeek.com/boardgame/684 ... expansions

https://boardgamegeek.com/geeksearch.ph ... ders&B1=Go

Trzeba kliknąć w zakładkę expansions jeśli jesteśmy na stronie konkretnej gry. Niestety nie widzę promocyjnych paczek kart z tegorocznego Essen lub jakoś się nie przyjrzałem dobrze. ; )
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: E2MD »

Mixthoor pisze:Interesuje mnie ten tytuł. Pytanie do Was: jakie wyszły dodatki, płatne i darmowe, które można kupić w Polsce/Europie bądź samemu wydrukować/wydrukować w profesionalnej drukarni? Interesuje mnie kompletna lista. Ktoś może pomóc?
Pełnej pewnie nigdzie się nie znajdzie, ale napewno zacząbym od tego:
https://boardgamegeek.com/boardgame/684 ... s?pageid=1
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miedzcu »

Turnavine pisze:Polecam BGG:

https://boardgamegeek.com/boardgame/684 ... expansions

https://boardgamegeek.com/geeksearch.ph ... ders&B1=Go

Trzeba kliknąć w zakładkę expansions jeśli jesteśmy na stronie konkretnej gry. Niestety nie widzę promocyjnych paczek kart z tegorocznego Essen lub jakoś się nie przyjrzałem dobrze. ; )
Paczki są dodatkami do dodatków dlatego trzeba ich szukać w "expansions" dodatków Miast i Liderów.
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Miedzcu pisze:I tak jak w domyślnym wariancie trzeba przemyśleć co daje wiecej korzyści: karta punktująca dla mnie vs karta zablokowana dla przeciwnika tak w "zaśce" tego wyboru nie ma bo zawsze możemy blokować katę dla przeciwnika bezkarnie kontynuując swoją strategię.
Dokładnie taki sam dylemat masz w przypadku zaśki. Z moich kilkuset partii z zaśką mogę tylko powiedzieć, że znacznie częściej używam jej do zatrzymywania sobie kart, które mi się przydadzą, niż do szkodzenia innym. Wcale przez to nie przegrywam częściej niż ci, których bardziej boli cudzy zysk, niż własna strata :roll: . Także w przypadku kart zielonych wariant nie zmienia balansu. Równie wiele powstaje okazji do łatwiejszego gromadzenia takich kart, jak do blokowania ich. Przy zielonych kartach i tak najważniejsze jest, ile osób zaczyna je zbierać - jeśli za dużo, wszyscy oni tracą, jeśli za mało - zyskuje ten, co je zbiera. Również akcje "huzia na Józia" nie są wcale łatwiejsze - zaśka dostarcza każdemu pokus, by ją wykorzystać do własnego rozwoju, nie zaś do blokowania innych, dalej więc pozostaje modelowy "dylemat więźnia": niech lidera zablokują inni, ja zaś będę się troszczył o siebie i tym sposobem wygram. Generalnie - na moich doświadczeń gra nie zmienia balansu.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: playerator »

Szykuje się nowy (chociaż wymyślony dawno temu) dodatek: Armada. Będzie zawierał sporo nowych rzeczy, wygląda na to, że całkiem fajnych - dodatkowe plansze graczy, okręty, nowe karty walki i handlu. Jak to mówią, I can't wait! :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ENDryu »

playerator pisze:Szykuje się nowy (chociaż wymyślony dawno temu) dodatek: Armada. Będzie zawierał sporo nowych rzeczy, wygląda na to, że całkiem fajnych - dodatkowe plansze graczy, okręty, nowe karty walki i handlu. Jak to mówią, I can't wait! :)
A jakiś timing też podano, czy na razie "work in progress"? :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: playerator »

Year Published 2018. Bardziej jestem ciekaw, czy polskie wydanie również.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

playerator pisze:Year Published 2018. Bardziej jestem ciekaw, czy polskie wydanie również.
99% a może i 100, że Rebel położy na tym łapki.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bludgeon »

Tu macie trochę armady w akcji (od 4:25).

https://www.youtube.com/watch?v=piOE_Xm ... e=youtu.be
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: DarkSide »

Jakby ktoś przegapił to wystartowało "7 Cudów Świata" na BGA :D
Na razie wersja podstawowa (z tego co widzę nie ma wersji Pojedynek :( ) i póki co jest tak jak wcześniej np.: z Carcassonne stoły mogą zakładać tylko gracze Premium.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Mixthoor »

Czy istnieje zbiorcze opracowanie, zawierające opis wszystkich liderów, cudów oraz symboli kart z podstawowej wersji gry i oficjalnych dodatków? Wertowanie między instrukcjami jest nieco irytujące.
KamilT
Posty: 29
Rejestracja: 10 gru 2014, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: KamilT »

Mixthoor pisze: 02 wrz 2018, 20:08 Czy istnieje zbiorcze opracowanie, zawierające opis wszystkich liderów, cudów oraz symboli kart z podstawowej wersji gry i oficjalnych dodatków? Wertowanie między instrukcjami jest nieco irytujące.
Nie wiem czy o coś takiego Ci chodzi ale na BGG jest "Wielka Karta Pomocy" do podstawki i dodatków
ODPOWIEDZ