Photosynthesis / Fotosynteza (Hjalmar Hach)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Photosynthesis

Post autor: Namurenai »

Dzięki za opis :)
Z jednej strony kusi, żeby kupić.
Z drugiej, często grałbym właśnie we dwoje, więc mus homerule'owania, żeby było w miarę sensownie brzmi trochę... zniechęcająco.
No nic, pozostaje spróbować u kogoś i wtedy podjąć decyzję.
rattkin pisze:Fajnie, że ktoś się na taki temat zasadził
:lol:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Photosynthesis

Post autor: rattkin »

Namurenai pisze:
rattkin pisze:Fajnie, że ktoś się na taki temat zasadził
:lol:
Cieszę się, że ktoś zauważył ten drobiazg :)
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Photosynthesis

Post autor: Skid_theDrifter »

Trochę mi podciąłeś oczekiwania względem tego tytułu, zdaje się miałem wobec niego zbyt niebosiężne nadzieje. Na stan obecny witki mi opadły, więc poczekam czy wyjdzie w wersji rodzimej z niższą ceną - póki co, chyba szkoda papieru.


... sam trafię do wyjścia, nie trzeba wzywać ochrony.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: Veridiana »

cep6
Posty: 91
Rejestracja: 08 paź 2016, 09:38
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Photosynthesis

Post autor: cep6 »

Po 4 partiach we dwoje i 2 w komplecie (4 graczy) opinie:
plusy:
- oczywista oczywistość: pięknie wykonana gra, świetnie wygląda dosłownie wszystko, od szaty graficznej pudełka, poprzez cudne kartonowe drzewa, po genialne kolory
- dobrze skrojone pudełko, wypraska dzieląca wszystko na 4 graczy, szybko i sprawnie siadamy do gry jak i ją chowamy
- dobrze napisana instrukcja, są przykłady
- kilka ciekawych mechanik, obrót słońca, cienie rzucane na drzewa (nawet nasze), rozwijanie drzew (za większe otrzymamy więcej punktów na zakupy i jest szansa że cień z naszego drzewa przykryje przeciwnika drzewo:)) i w końcu ścinanie ich, aby otrzymać punkty (uzależnione od tego gdzie drzewo rosło, im bliżej centrum planszy tym więcej punktów otrzymasz).
- łatwe zasady, ale gra pozwala rozgrzać zwoje mózgowe
- choć gra praktycznie się nie skaluje, to gra się przyjemnie w dwóch graczy jak i w komplecie (w dwóch nie ma praktycznie możliwości sobie nie przeszkadzać, aż do końca gry)
minusy:
- bardzo ciężko jest przewidzieć do przodu, tak naprawdę maks 2-3 tury
- przy grze dla 4, trudniej policzyć punkty w fasie fotosyntezy (sporo drzew, cienie rzucane nawet na trzy pola), można popełnić błąd
- brak polskiej wersji językowej (choć zasady nie są trudne mam na to sposób, przetłumaczyłem instrukcję - chętni na priv:)))

Ogólnie grę bardzo polecamy (wszyscy, którzy w nią grali). Świetny temat, przepiękne wykonanie, a do tego jest to gra strategiczna/logiczna.
ps. dla chętnych recenzja wideo https://youtu.be/bRXdVgjSiKg
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: FortArt »

Przepraszam, ale chyba czegoś nie zrozumiałem i poprawcie mnie jeśli się mylę. Mamy tu grę o dość naukowej nazwie, w której słońce świeci z każdej strony? Z 360 stopni, tak? :shock:
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Photosynthesis

Post autor: rattkin »

Nie.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Photosynthesis

Post autor: esztfke »

FortArt pisze:Przepraszam, ale chyba czegoś nie zrozumiałem i poprawcie mnie jeśli się mylę. Mamy tu grę o dość naukowej nazwie, w której słońce świeci z każdej strony? Z 360 stopni, tak? :shock:
Trzeba kupić 4 kopie gry i grać na 4 żetony słońca, wtedy tak
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Photosynthesis

Post autor: BartP »

O ile dobrze zrozumiałem zasady, to słońce "kręci się" wokół planszy, więc w ogólnym rozrachunku świeci na drzewa z każdej strony; co raczej nie jest zgodne z cyklem dobowym; może ma to symulować cykl roczny (w strefie okołorównikowej)? Słabo u mnie z wyobraźnią geograficzną, więc nie umiem sobie tego niestety wyobrazić :/.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Photosynthesis

Post autor: Ardel12 »

BartP pisze:O ile dobrze zrozumiałem zasady, to słońce "kręci się" wokół planszy, więc w ogólnym rozrachunku świeci na drzewa z każdej strony; co raczej nie jest zgodne z cyklem dobowym; może ma to symulować cykl roczny (w strefie okołorównikowej)? Słabo u mnie z wyobraźnią geograficzną, więc nie umiem sobie tego niestety wyobrazić :/.
Jako, że w jednym obrocie drzewa rosną jak szalone, obstawiam cykl roczny :) a nawet i większą miarę czasu, może dekadę? Trzeba by było sprawdzić ile czasu zajmuje danych rodzajom drzew wzrost do określonej wysokości :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Photosynthesis

Post autor: detrytusek »

No i zieloni nie siedzą na drzewach...realizm siada.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Photosynthesis

Post autor: TOMI »

Zawsze mnie dziwi jak zaawansowani gracze narzekają na grę bo ..... jest za prosta ;)) czasem zapominamy, że gry tak naprawdę są dla dzieci i młodzieży + dorośli.
W kategorii gier rodzinnch to fajny chyba tytuł. W Essen się podobał bo to taki klimat: lekko, ładnie i familijne;)
Moi zdaniem warto czeka.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Photosynthesis

Post autor: rattkin »

TOMI pisze:Zawsze mnie dziwi jak zaawansowani gracze narzekają
A mnie nie dziwi już w ogóle, jak mniej zaawansowani wypominają zaawansowanym powyższe, nie rozumiejąc sedna. Nie chodzi o prostotę. Gier są tysiące. Konkurencja jest ogromna. Czas nie jest z gumy - każdy chce go spędzać możliwie "dobrze" i "wartościowo". PS to gra powtarzalna, grana zawsze wg tego samego schematu i trwająca za długo, jak na to co oferuje. Są dziesiątki lepszych gier rodzinnych i gracz zaawansowany ma prawo je wartościować. Gracz rodzinny może z kolei grać w cokolwiek i być szczęśliwy, że to nie Chińczyk.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Photosynthesis

Post autor: TOMI »

Właśnie o tym mówię. Większość gier rodzinnych jest losowa i schematyczna. To zaawansowani gracze narzekają na te cechy bo szukają już gier złożonych, mnie losowych i z nietuzinkową mechaniką (sam w takie gram ;)) Ta natomiast to czysta gra rodzina i ma być: prosta i schematyczna. Radość mają dawać wygląd i prostota zabawy [emoji6]
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: Christoforos »

Wojtek się zawiódł, ale zdaje się, ze oczekiwał nie tego co powinien :)
http://boardtime.pl/2018/04/photosynthe ... enzja.html
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: Yavi »

Niedługo w sklepach powinna pojawić się polska Fotosynteza, więc podrzucam recenzję wersji angielskiej. Photosynthesis to lekka i przyjemna gra rodzinna. Można trochę pokombinować, trzeba uważnie sadzić nowe drzewa, jest troszkę negatywnej interakcji, ale raczej w delikatnym wydaniu. Sam wolę nieco cięższe gry, jednak przy tej też bawiłem się dobrze :).

Photosynthesis recenzja na blogu Planszówki we dwoje.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Photosynthesis

Post autor: Usul »

Kupiłem, pograłem - gra jest bardzo dobra - w otoczce lekkiego siania drzewek jest solidna gra logiczna. Mam jedną wątpliwość dotyczącą zasad - jedno pole może być aktywowane tylko raz. Sianie to aktywowanie drzewa, co rzuca nasionkiem. Czy jest opcja ścięcia drzewa i posiania nasiona na pole skąd je ściałęm (z innego drzewa) ? Wydaje mi się, że nie, ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Photosynthesis

Post autor: Yavi »

Usul pisze: 20 cze 2018, 10:40 Kupiłem, pograłem - gra jest bardzo dobra - w otoczce lekkiego siania drzewek jest solidna gra logiczna. Mam jedną wątpliwość dotyczącą zasad - jedno pole może być aktywowane tylko raz. Sianie to aktywowanie drzewa, co rzuca nasionkiem. Czy jest opcja ścięcia drzewa i posiania nasiona na pole skąd je ściałęm (z innego drzewa) ? Wydaje mi się, że nie, ale wolę się upewnić.
Nie ma takiej możliwości - w takim wypadku to już dwie aktywacje: ścięcie i posianie na tym samym polu. Mechanicznie ma to bardzo proste uzasadnienie, bo dzięki temu nie można w kółko zajmować pola środkowego :). Przy okazji z pytaniami o zasady zapraszam do grupy na Facebooku (link w podpisie) ;).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Photosynthesis

Post autor: Legun »

Zagrałem, polubiłem, będę wracał. Eko-klimat jest uroczy, choć fakt, że punktowane jest tylko ścinanie drzew wprowadza tu pewien dysonans. Stąd propozycja roboczej nazwy gry na własny użytek - Siekierezada ;)
Co do interakcji, to brakuje mi jakiegoś pozytywnego efektu z obecności innych graczy. Idąc tropem tematu i mojej skromnej wiedzy biologicznej, miałbym taki pomysł, żeby sadzenie i kiełkowanie (zamiana nasion na drzewka) w cieniu było tańsze o 1. Pewnie na tym zyska tempo zalesiania, lecz to akurat by mi nie przeszkadzało. Krótka kołderka i tak się pojawia potem, do tego i tak jest ograniczona liczba miejsc, gdzie można coś zasadzić.
FortArt pisze: 04 mar 2018, 01:43Przepraszam, ale chyba czegoś nie zrozumiałem i poprawcie mnie jeśli się mylę. Mamy tu grę o dość naukowej nazwie, w której słońce świeci z każdej strony? Z 360 stopni, tak? :shock:
Mnie też to trochę zdziwiło, lecz:
- dzięki temu gra jest jednak łatwiej ogarnialna i niejako "symetryczna",
- można spróbować grać z wyróżnieniem północnej i południowej strony planszy, gdzie jeden kierunek słońce przeskakuje :roll: Tylko wtedy trzeba byłoby pewnie przewartościować pola.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Photosynthesis

Post autor: elayeth »

FortArt pisze: 04 mar 2018, 01:43 Przepraszam, ale chyba czegoś nie zrozumiałem i poprawcie mnie jeśli się mylę. Mamy tu grę o dość naukowej nazwie, w której słońce świeci z każdej strony? Z 360 stopni, tak? :shock:
Są i takie miejsca, nawet z lasami liściastymi, gdzie słońce świeci latem 360 stopni... Wprawdzie to wyjątki, ale jednak są. A i w Polsce latem słońce świeci z ok. 270 stopni.
Lucf
Posty: 1344
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Photosynthesis / Fotosynteza (Hjalmar Hach)

Post autor: Lucf »

Czy ktoś może mi wytłumaczyć [bo chyba coś mnie musiało ominąć] cóż to za boom na Fotosyntezę? Dopiero co sprawdzałem ceny [koło września] - fotosynteza szła za około 99zł w sklepach geekowskich, a obecnie W OGÓLE JEJ NIE MA, ceny na Allegro sięgają 300zł :D czyżby powtórka z rozrywki jak kiedyś z Agricolą ?
Coś się stało? Zapowiedzieli , że NIE będzie dodruku? :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Photosynthesis / Fotosynteza (Hjalmar Hach)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Lucf pisze: 23 sty 2019, 01:33 Czy ktoś może mi wytłumaczyć [bo chyba coś mnie musiało ominąć] cóż to za boom na Fotosyntezę? Dopiero co sprawdzałem ceny [koło września] - fotosynteza szła za około 99zł w sklepach geekowskich, a obecnie W OGÓLE JEJ NIE MA, ceny na Allegro sięgają 300zł :D czyżby powtórka z rozrywki jak kiedyś z Agricolą ?
Coś się stało? Zapowiedzieli , że NIE będzie dodruku? :D
Kupiłem, zagrałem, sprzedałem.
Nie ma czego tłumaczyć ani czym się ekscytować...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Photosynthesis / Fotosynteza (Hjalmar Hach)

Post autor: Legun »

Lucf pisze: 23 sty 2019, 01:33 Czy ktoś może mi wytłumaczyć [bo chyba coś mnie musiało ominąć] cóż to za boom na Fotosyntezę? Dopiero co sprawdzałem ceny [koło września] - fotosynteza szła za około 99zł w sklepach geekowskich, a obecnie W OGÓLE JEJ NIE MA, ceny na Allegro sięgają 300zł :D czyżby powtórka z rozrywki jak kiedyś z Agricolą ?
Coś się stało? Zapowiedzieli , że NIE będzie dodruku? :D
Widziałem przedwczoraj w Empiku na Rynku.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
anoptichtys
Posty: 148
Rejestracja: 23 sty 2017, 05:29
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Photosynthesis / Fotosynteza (Hjalmar Hach)

Post autor: anoptichtys »

Wiecie może czy będzie/nie będzie dodruku tej gry?
ODPOWIEDZ