Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

Wydawnictwo Tailor Games (do niedawna Game Fabrica) przygotowuje w tym roku do wydania grę planszową "Silesia". Ponieważ spływa sporo pytań i widać rosnące zainteresowanie tym tytułem, przygotowaliśmy dla Was temat na forum, który będziemy sukcesywnie uzupełniać w miarę postępu prac i zbliżającej się premiery gry. Zachęcamy do lektury i komentowania.


Tytuł gry: Silesia
Autorzy: Krzysztof Matusik, Aleksander Biela
Kategoria: Gra ekonomiczna
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60 minut
Premiera: Akcja crowdfundingowa na portalu Wspieram.To rusza w wakacje 2016. Planowane wydanie gry to grudzień 2016/styczeń 2017.


"Silesia" to ekonomiczna gra planszowa, przedstawiająca piękno i historię Górnego Śląska. Gracze wcielają się w niej w role inwestorów, którzy rozpoczynają rozgrywkę jako właściciele kopalni węgla, a ich celem jest jak najlepsze zarządzanie i pomnażanie swojego majątku by stawiając kolejne fundamenty rozbudowywać nie tylko swoje własności, ale budować przyszłość dla następnych pokoleń Ślązaków.

Żeby to osiągnąć gracz będzie musiał rozbudowywać swoją infrastrukturę, tworzyć nowe miejsca pracy oraz przygotowywać gospodarstwa dla nowych mieszkańców. Zadania, które czekają na gracza to między innymi: fedrowanie, wytapianie stali, podłączanie wodociągów i linii energetycznych, handel węglem i stalą, oraz wysyłanie towarów koleją. W interesie naszego przedsiębiorcy będzie także sprowadzanie nowych pracowników do "ziemi obiecanej". Koniec końców zwycięzcą zostanie ten, którego majątek w najszybszym czasie osiągnie wymaganą wielkość i będzie przynosił zysk. W grze gracze spotkają charakterystyczne dla regionu Śląska obiekty, takie jak: kopalnie, fabryki, hałdy, czy familoki. Gra skierowana jest dla wszystkich którzy lubią zarządzać posiadanymi dobrami i nie obce jest im zagadnienie rywalizacji z innymi.

Głównym elementem mechaniki gry jest zarządzanie posiadanymi zasobami (Resource Managment). W grze nie występują pieniądze jako element wymiany, czy też uzupełniania w mechanice. Podstawowym elementem, którym będziemy operować są znaczniki Zasobów, które reprezentują nasz majątek, zasoby ludzkie, surowce, wiedzę, itp. W momencie gdy gracz zyskuje punkty podczas rozgrywki decyduje, czy wykorzysta je do podniesienia liczby Punktów Zwycięstwa, czy też użyje ich do wymiany na kolejne Zasoby, które będzie mógł wykorzystać do dalszej rozbudowy.


Co znajdziecie w pudełku?

Uwaga! Zawartość gry może jeszcze ulec zmianie.
  • 4 plansze graczy
  • planszę główną
  • kafle przedstawiające rozmaite budowle
  • mnóstwo drewnianych znaczników
  • instrukcję
---------------------------------------------------------------------------
I nasz ciekawy wstęp reklamujący tytuł - jak przystało w pełni po śląsku!
spokojnie, transkrypcja jest dołączona poniżej :)
Pizło pinć, wjync Ewald Piontek poszoł do szynku, co by po robocie, przi sobocie, trocha poszpilać w skata. Zaro po gołymbiach i po jego babie to była jego nojwiynkszo miłość, tyn ślonski brydż. We szynku jak zwykle – Alojz, Ziga ze swojom babom, Andziom, i Tomek – gorol, ale dobry człowiek. Karty już były na stole, pyski już czerwone uod myślynio, już te pieruny zaczeli grać bezy mje – pomyśloł wtedy Ewald. Wzion se ryczka pod rzić bo tak lubił szpilać i już mioł sie ponaprzikrzać tym chacharom, kiedy dojrzoł jedno: oni nie szpilajom w skata. Uni w ogóle nie szpilajom! Ziga prawił, a reszta słuchała tak, że dopiero tera go łobaczyli.

- Dziwej sie Ewald co Ziga prziniósł! - pedziała Andzia – Gra uo Górnym Ślonsku. Idzie stawiać gruby, familoki, fedrować, kupować sztrom w elektrowni – w tym momencie Tomek trocha sie skrziwił. Kożdy gorol doł sie przinajmij roz nabrać na wic z prziniesieniym sztromu w taszce.

Ewald sie przywitoł, a potym dziwoł. Szpila miała niy yno karty, a jeszcze taki małe kolorowe dinksy co onaczyły za woda, sztrom, chopów, wungiel i stal.

- To już my se w skata dzisio poszpilali... - stynknoł trocha podłomany.

- Niy fanzol chopie, yno spróbuj – wrył sie Alojz – Godom ci, że ta gra je pjynkno.

- Tak godosz, bo w skata je ściebie taki szpilorz jak z kozij dupy rajzyntasza. Naucz sie najprzód w jedno, a potym w drugi szpilać.

- Ja, mogesz mi kole rzici luft plompać. Mosz sam karty, zaro ci wytłumacza jaki som zasady.

Wzion Ewald te karty i zaczoł szpilać. Stawioł gruby, fedrowoł, potym familoki i chlywiki do nich, zbiyroł punkty i handlowoł. I chocioż na grubie w jego familii robił tera ino bracik, a on sam boł informatykiym, to dusza ślunzoka sie w nim obudziła i zachciało mu sie łobaczyć gruba z houdom na horyzoncie, i ta kraina wele tej houdy i wele tej gruby.

Jak skończyli Andzia niy dała mu pokoju.

- No i jak? Dobro ta szpila? - pedziała.

- Inno od skata.

Niy lepszo, niy gorszo. Po prostu inno, a jednak o Ślonsku i to mu sie najbardzij podobało. Ale tego niy powiy Alojzowi!
I transkrypcja - dla tych co bardzo potrzebują :)
Wybiła siedemnasta, więc Ewald Piontek udał się do karczmy, by po pracy, w sobotę, pograć trochę w skata. Tuż po gołębiach i jego małżonce, była to jego największa miłość, ten śląski brydż. W karczmie jak zwykle – Alojzy, Zygmunt ze swoją małżonką, Anną oraz Tomek, który przyjechał spoza Śląska. Ich stół był już zasłany kartami, a twarze wyrażały wytężony wysiłek umysłowy. "Zaczęli grać beze mnie, bezecnicy" – pomyślał Ewald. Usiadł na taborecie, jak to miał w zwyczaju podczas gier i już miał wyrazić swe niezadowolenie, kiedy spostrzegł jedno: jego przyjaciele nie grali w skata. Nie grali w ogóle! Zygmunt coś opowiadał, a reszta słuchała tak, że zauważyli go dopiero teraz.

- Spójrz, Ewaldzie, co przyniósł Zygmuś! - rzekła Anna – Gra opowiadająca o Górnym Śląsku. Można w niej stawiać kopalnie, budynki mieszkalne, wydobywać węgiel, kupować prąd w elektrowni – w tym momencie Tomek uśmiechnął się szeroko myśląc zapewne o emocjach jakie czekają go podczas gry.

Ewald przywitał się, a potem spojrzał, jak zasugerowała koleżanka. W grze korzystało się nie tylko z kart, ale także z małych, kolorowych znaczników, które oznaczały wodę, prąd, ludków, węgiel, stal...

- Wygląda na to, że pograliśmy już sobie w skata... - westchnął Ewald.

- Nie przesadzaj, człowieku, tylko spróbuj! - wtrącił Alojzy – Mówię ci, że ta gra jest cudowna.

- Twierdzisz tak, gdyż nie potrafisz grać w skata. Zalecam, byś skończył uczyć się grać w jedno, nim zaczniesz grać w drugie.

- Och, twoje słowa nic dla mnie nie znaczą. Proszę, oto karty, a teraz wytłumaczę jakie w grze panują zasady.

Ewald wziął karty i zaczął grać. Budował kopalnie, budynki mieszkalne wraz z chlewikami, gromadził punkty i handlował. I, chociaż na kopalni spośród wszystkich członków rodziny tylko brat pracował na kopalnii, to nawet w nim, skromnym informatyku, obudziła się dusza Ślązaka, który zapragnął przenieść się do tych houd sypanych i tych szybów strzelistych i do tej krainy wokół nich...

Po zakończeniu rozgrywki Anna nie odpuściła mu:

- No i jak? Dobra ta gra? - zapytała

- Inna od skata.

Nie lepsza i nie gorsza. Po prostu inna, a jednak Śląsku i to mu się najbardziej podobało. Lecz zachowa to dla siebie – nie zdradzi tego Alojzowi.
--------------------------------------------------------------

Przedstawiamy też kilka zdjęć prototypu.
Uwaga! Grafiki będą zmieniane, podobnie jak wygląd plansz - pracujemy wciąż nad ostatecznym wyglądem gry, by jak najlepiej odpowiadał oczekiwaniom graczy i pomagał budować klimat rozgrywki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 mar 2016, 15:19 przez TailorGames, łącznie zmieniany 1 raz.
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

To miejsce zarezerwujemy na wpisywanie odpowiedzi na najczęstsze pytania, oraz by informować Was o tym, gdzie i kiedy będzie można zagrać w prototyp gry jeszcze przed jej wydaniem.

Najbliższa opcja rozgrywki w prototyp Silesii:

Konwent "Pyrkon" 8-10 kwietnia, Poznań: http://pyrkon.pl/2016/
Ostatnio zmieniony 16 mar 2016, 08:49 przez TailorGames, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Tomzaq »

To je po noszymu, jo sie to musza kupić :D
A gorole tyż bydom mogli szpilać? :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
wucash
Posty: 87
Rejestracja: 26 paź 2015, 23:59

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: wucash »

Jest szansa zagrać w jakieś demo przed akcją wspieram.to?
----------
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Dosia »

Wyglondo gryfnie :)
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Kudtacz »

A co z tim flancowaniem ablyjgrów ołberiby? ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: tomuch »

Tytuł gry nie nastraja mnie pozytywnie, więc tytuł ten będę hejtował. I się tego nie wstydzę, o!
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

Odpowiadając na pytania po kolei:
Tomzaq pisze:A gorole tyż bydom mogli szpilać?
Mogę podać ciekawy fakt: w grze będą dwie instrukcje - jedna przygotowana w języku polskim, i druga napisana w języku śląskim. To pozwoli rozgrywać partie w całym naszym pięknym kraju :)
wucash pisze:Jest szansa zagrać w jakieś demo przed akcją wspieram.to?
Oczywiście :) Na ten moment pewniakiem jest konwent Pyrkon w Poznaniu (8-10 kwietnia). I takich miejsc będzie przybywać. O wszystkich okazjach do zagrania będę informował właśnie w tym wątku.

Jest od razu propozycja: wybieramy się z ekipą wydawnictwa do Katowic tuż po świętach Wielkanocnych, ale jeszcze przed Pyrkonem. I chętnie zaprezentujemy prototyp Silesii na Ziemi Śląskiej. Potrzebujemy od Was propozycji: w którym sklepie/których sklepach byście chcieli się z nami spotkać i pograć w tę grę? Podajcie propozycje, możecie od razu dać znać właścicielom i obsłudze tych miejsc, że będzie taka akcja. My ze swej strony także będziemy się oczywiście z tymi sklepami kontaktować jak już będzie plan wyjazdu.
Kudtacz pisze:A co z tim flancowaniem ablyjgrów ołberiby? ;)
W grze nie planujemy prowadzenia upraw rolnych, ani ogrodowych - to jest domena pana Rosenberga :)
tomuch pisze:Tytuł gry nie nastraja mnie pozytywnie, więc tytuł ten będę hejtował. I się tego nie wstydzę, o!
Wolno ci :) Nasza propozycja, jak wiele gier, będzie miała swoich wielbicieli, i zniechęconych już na starcie klimatem czy też oprawą. Ale zapraszam do przetestowania gry w opcji prototypu jeśli tylko będzie okazja. Jak się mechanika spodoba, to zawsze można samemu przerobić pudełko i wstawić inną nazwę :)


W imieniu wydawnictwa Tailor Games - Roman Cupek
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: mauserem »

We wrześniu zeszłego roku na UnPub Polska miałem przyjemność zagrać w prototyp.
Na początku zmyliła mnie mała objętość pudełka - po pierwszej turze, czując parowanie z głowy, już wiedziałem, że to wymagające euro w przyjemnym klimacie. Jestem ślązakiem i lubię ten industrialny koloryt Śląska (górnego) - a ta gra o tym właśnie jest.
W grze musimy sprawnie zarządzać zasobami, surowcami - które zamieniamy w inne dobra.
Kopalnie mają ograniczoną wydajność, maleje ilość miejsca na kolejne fabryki i składy, wyczerpują się zasoby ludzkie...
Zaskakująco wymagający euro mózgożer - gratka dla lubiących mielić jedne kosteczki w drugie.

I jak wspominałem wcześniej - jest w tym klimat, mechanika ładnie jest w nim osadzona - dobrze się tłumaczy. Z tego co wiem - od tamtego czasu zostały wprowadzone pewne zmiany - wygładzone zostały kwestie wizualizowania niektórych sytuacji na planszy i planszetkach graczy.

Gdybym miał jakoś podsumować moje doznania na "wtedy" - to ująłbym to tak: "Niezły Feld" ;)
a coś mam wrażenie, że jeśli chodzi Krzyśka to niedługo po prostu zaczniemy mówić "klasyczny Matusik" - bo zaczynam wyczuwać pewien odrębny charakter w jego grach.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2016, 11:04 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Tomzaq »

mauserem pisze: Gdybym miał jakoś podsumować moje doznania na "wtedy" - to ująłbym to tak: "Niezły Feldt" ;)
Wow :shock: Macie mnie
Who is John Galt?
Posiadam
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

Zapraszamy do krótkiej prezentacji prototypu:
https://youtu.be/b5_FqCIsfUc

Jest to fragment pierwszego odcinaka naszego videobloga, całość możecie zobaczyć pod tym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=0wWHbIYcCvY
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Marx »

Widzę, że żetonom mówicie stanowcze "nie" :wink: Meeple na bogato. Mechanika nie jest dla mnie klarowna na tym etapie.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: vojtas »

@ Krawiec

Jeśli jeszcze szukasz pomysłów na hutnicze wyroby stalowe, to można dać następujące:

- rury,
- pręty,
- belki,
- szyny,
- blachy,
- zwoje,
- kształtowniki.

Wprawdzie żadne z nich nie są unikalne dla GŚ, ale zawsze można je przepasać.
wazka
Posty: 30
Rejestracja: 11 sty 2016, 11:29
Has thanked: 28 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: wazka »

Czy już wiadomo coś więcej na temat akcji na wspieram.to :) ? Może jakaś data startu, czy choćby przybliżona cena :) ?
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

wazka pisze:Czy już wiadomo coś więcej na temat akcji na wspieram.to :) ? Może jakaś data startu, czy choćby przybliżona cena :) ?
Bardzo nam przykro, wydanie gry zostało przesuniete na 2017. Wkrótce szersze info.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Tomzaq »

Są może jakieś nowe wieści odnośnie wydania?
Who is John Galt?
Posiadam
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: TailorGames »

Tomzaq pisze:Są może jakieś nowe wieści odnośnie wydania?
Gra zostanie nieprawdopodobnie wydana w 2018.
Obecnie trwają jeszcze testy.
Awatar użytkownika
Julian Paleolog
Posty: 153
Rejestracja: 03 mar 2012, 13:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Julian Paleolog »

Gdzie będzie można zagrać w najbliższym czasie?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: MichalStajszczak »

TailorGames pisze:Gra zostanie nieprawdopodobnie wydana w 2018.
Prawdopodobnie to zdanie miało wyglądać nieco inaczej. :wink:
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Ryu »

@TailorGames - możesz zmienić link w swoim podpisie? Chyba że tylko mnie wywala w dziwne miejsce? :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: MichalStajszczak »

Ryu pisze:Chyba że tylko mnie wywala w dziwne miejsce?
Napisali: "Nasza witryna" - więc to może ich witryna? :wink:
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Ryu »

Fakt :mrgreen:
A ja głupi o grze chciałem poczytać... :lol: :wink:
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Skid_theDrifter »

Ryu pisze:@TailorGames - możesz zmienić link w swoim podpisie? Chyba że tylko mnie wywala w dziwne miejsce? :wink:
Welp, to był mój ryzykowny klik dnia. "Dziwne miejsce", eh? Trzeba było od razu powiedzieć, żeby nie klikać...
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: kali »

Skid_theDrifter pisze:
Ryu pisze:@TailorGames - możesz zmienić link w swoim podpisie? Chyba że tylko mnie wywala w dziwne miejsce? :wink:
Welp, to był mój ryzykowny klik dnia. "Dziwne miejsce", eh? Trzeba było od razu powiedzieć, żeby nie klikać...
W ramach jutrzejszego ryzykownego klika dnia możesz zajrzeć na stronę o adresie podanym w nicku tego użytkownika: http://www.gry-planszowe.pl/forum/membe ... ile&u=6592 :p
Sugerowałbym najpierw instalację no-scripta. Ale niektóre treści są niesamowicie wciągające. Lubię czasem zajrzeć i poczytać o atutach ubranka dla gołębia.
Tak niestety kończy się niezabezpieczanie/nieopłacanie serwerka.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Silesia - gra o rozbudowie Górnego Śląska

Post autor: Skid_theDrifter »

kali pisze:W ramach jutrzejszego ryzykownego klika dnia możesz zajrzeć na stronę o adresie podanym w nicku tego użytkownika
Z rekomendacji nie skorzystam, ale doceniam poczucie humoru. W międzyczasie jednak może ktoś w moderacji siedzący łaskawie wyedytowałby dziwnego linka w podpisie TailorGames?
ODPOWIEDZ