Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
agulanka
Posty: 137
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: agulanka »

warlock pisze:Dorobiłem pudełeczka na zasoby :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wygląda zacnie, ale mieści Ci się wszystko do pudełka? Mnie się ledwo domyka bez pudełek...
agulanka
Posty: 137
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: agulanka »

warlock pisze:Dorobiłem pudełeczka na zasoby :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wygląda zacnie, ale mieści Ci się wszystko do pudełka? Mnie się ledwo domyka bez pudełek...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

No tak, na to wszystko kładę markery, karty pomocy po lewej stronie i całość przykrywam instrukcją ;). Mieści się idealnie ;).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: DarkSide »

Mam prośbę, by w cytowaniach nie wrzucać jeszcze raz tych samych zdjęć :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
fumi
Posty: 81
Rejestracja: 09 lip 2015, 11:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: fumi »

Jakie koszulki na karty polecacie do FCM?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

To są zwykłe Standard American.

To nie są karty najlepszej jakości, ale ja bym ich nie koszulkował. Będziesz miał o wiele większy problem ze zmieszczeniem wszystkiego do tej harmonijki (jeśli zdecydujesz się ją zrobić) ;). A akurat lekko wytarte karty w grze w klimacie retro dodają smaczku :mrgreen:.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: krecilapka »

warlock pisze:To są zwykłe Standard American.

To nie są karty najlepszej jakości, ale ja bym ich nie koszulkował. Będziesz miał o wiele większy problem ze zmieszczeniem wszystkiego do tej harmonijki (jeśli zdecydujesz się ją zrobić) ;). A akurat lekko wytarte karty w grze w klimacie retro dodają smaczku :mrgreen:.
Ja grałem w zakoszulkowanych i mieściły się w harmonijce. No to jednak gra w której istotne jest kogo wyślemy do pracy kogo na plażę i lepiej by przeciwnicy przypadkiem nie poznali planów ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

Bez przesady, tył kart jest jasny i na tyle bogaty w zdobienia że nie da się rozpoznać z daleka co za karta leży na wierzchu plaży, nawet mimo jakichś tam przetarć :). Ale wiadomo, gra jest droga, więc niektórzy mogą chcieć koszulkować. Wówczas - tak jak pisałem - Standard American pasują jak ulał ;).
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: stan29 »

Warlock, koszulkowałeś karty? Jakie masz wymiary tych pudełeczek? Wydrukowałem w drukarni plik z BGG, niestety śpieszyłem się i okazało się, że pudełka są za małe, bo w hameryce mają inny rozmiar papieru.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

Nie koszulkowałem kart, ale jeśli ktoś chce mieć w perfekcyjnym stanie to polecam to zrobić, bo u mnie po 4-5 partiach są wyraźne wytarcia już ;). Ale nie przeszkadza mi to akurat, i tak całość w sekrecie rozkładasz w stosach więc nie ma to żadnego znaczenia.

Pudełka drukujesz normalnie na A4, grunt żeby drukować faktyczny rozmiar a nie z jakimś skalowaniem ;).

Harmonijkę trzeba drukować na Legal Paper o rozmiarze 216 x 356 mm (muszą to pewnie dociąć na gilotynie w drukarni). I koniecznie na bardzo grubej tekturze.
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: stan29 »

Moje karty są już oczywiście w koszulkach. :) Pytam, bo mam wątpliwości czy karty w koszulkach zmieszczą się do pudełek.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

Do tych nie. Ale w zasobach BGG są inne pudełka na karty przystosowane do koszulek ;). Poszukaj.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Wincenty Jan »

Według jednego polskiego recenzenta zostałem frajerem. Moich trzech przyjaciół również. I szczerze pisząc, mogłabym już tylko grać w takie „frajerskie” gry.

Jestem po pierwszej rozgrywce i daaawno nie pamiętam takiego efektu wow jak po tym tytule. Coś wspaniałego. Mechanika majstersztyk! Wykonanie , według mnie, idealnie dopasowane do ciężaru gry. Wolę takie minimalistyczne podejście do tematu niż przerost formy nad treścią. Zachwyca mnie ilość strategii w tym tytule przy niezmiennej ilości kart. Kapitalnie rozwiązana kwestia modularnej planszy. To kolejny tytuł na pograniczu symulacji , a gry planszowej. Po pierwszej rozgrywce 10/10.

Czy według Was ta gra ma jakiekolwiek minusy? Poważnie pytam
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: cezner »

Może dwa.
Jeśli się nie korzysta z pomocy, to zajmuje mnóstwo miejsca na stole.
I gra raczej nie wybacza błędów.

No i witamy wśród frajerów :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

Czy według Was ta gra ma jakiekolwiek minusy? Poważnie pytam
Jakbym miał już czegoś szukać:
- możesz się pogrążyć na etapie wystawiania restauracji, jeszcze przed właściwą rozgrywką, a potem już przestajesz się liczyć w wyścigu :D
- trzeba sobie porządnie zorganizować przestrzeń na stole, ewentualnie dorobić akcesoria we własnym zakresie ;).
- (to już moja prywatna opinia, a nie wada gry jako taka ;) ) fajnie byłoby, gdyby (wzorem takiej Indonezji od Splottera) kasa mogła w jakiś sposób krążyć między graczami ;). Chciałbym tu zobaczyć jakiś mechanizm handlu/kupowania i większej interakcji w zakresie przepływu pieniędzy.

Póki co FCM jest w moim TOP 10, to naprawdę wyjątkowa giera. ;)

I również witam w gronie frajerów :D. Super, że siadło ;).
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

A któż to taki nazywa frajerami ludzi którzy tą grę kupili ? :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

W jednym z podcastów Piotrek z Grania w Chmurach tak pół żartem (chyba :D) powiedział (nie cytuję, ale oddaję sens), że nie jest frajerem, żeby kupić tak wyglądającą grę za takie pieniądze ;). Jak tego słuchałem, to poczułem się dziwnie ;).
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Wincenty Jan »

Nie posądzam Piotra o chamstwo czy szydere ale przy całej mojej sympatii do jego osoby niestety niesmak pozostał.

A jak oceniacie liczbę graczy ? Jaka liczba osób jest według Was najlpesza? I ile średnio trwa rozgrywka?

Bardzo mnie rozbawiło to „witanie w gronie frajerów”. :D
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: harrison »

Wincenty Jan pisze: 19 kwie 2018, 12:37 Nie posądzam Piotra o chamstwo czy szydere ale przy całej mojej sympatii do jego osoby niestety niesmak pozostał.
OT: Piotrkowi zdarzają się nieprzemyślane wypowiedzi i komentarze. Pare miesięcy temu na swoim profilu zamieścił opis z wrażeń z gry zbliżonej tematycznie do Rising Sun, którą nazwał "dla graczy z chudszymi portfelami". Potem usunął swój tekst, gdy ktoś w komentarzu przyczepił się o to.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kaszkiet »

Ostatnio opowiadał też o Batmanie, że to wcale nie musi być dobra gra, podczas gdy ludzie ładowali taczki pieniędzy na KSa.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Trolliszcze »

Ludzie to są dziś delikatni...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Wincenty Jan »

Kończąc temat Piotrka (bo to ja go bezsensownie rozpocząłem) nic do niego nie mam, wręcz przeciwnie, doceniam to co robi i jak robi ale ten komentarz był niezbyt trafny za co z resztą przeprosił.

Trolliszcze tak samo jak ty masz prawo komentować wszystko i wszędzie tak samo inni mają się prawo wypowiedzieć. A jesteś chyba niekwestionowanym liderem tego forum w wojnach i wojenkach, więc to chyba z Twoją delikatnością coś nie tak skoro tak łatwo Cię sprowkować. I bądź tak miły już nie komentować mojej wypowiedzi aby nie zaśmiecać wątku , który ja już wystarczająco zaśmieciłem infotmacją o „frajerach”. Każda Twoja riposta jest trafna, masz we wszystkim rację i jesteś super i jako geek i jako człowiek, jesteś w moich oczach wyrocznią. Dziekuje, że jesteś. Kocham Cię.

Kończąc bezsensowne offtopy (moja wina) , a wracając do gry
W jakiej liczbie osób gra najlepiej działa? Jestem też ciekaw jak gra działa na dwie osoby.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: bogas »

Wincenty Jan pisze: 19 kwie 2018, 15:34 (...)
Kończąc bezsensowne offtopy (moja wina) , a wracając do gry
W jakiej liczbie osób gra najlepiej działa? Jestem też ciekaw jak gra działa na dwie osoby.
Użytkownicy BGG twierdzą, że najlepiej jest na 3 i 4 graczy, ale aż 70% rekomenduje grę w 2 osoby. Pytanie tylko czy można wierzyć frajerom fanom splottera, bo oni są dla mnie wzorcowym przykładem braku obiektywizmu :twisted: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Deem »

W niedzielę zrobiliśmy pierwsze podejście do FCM (4 osoby) i o ile zasady ogarnęliśmy w miarę sprawnie, to zaliczyliśmy totalny "mind blow" przy pierwszych turach. Zaczynaliśmy dwukrotnie i za każdym razem co najmniej dwoje z nas trafiało na ścianę z rozwojem w pierwszych ruchach.

Czy kojarzycie jakieś dobre ruchy otwierające, które pozwalają nie utknąć na samym początku?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

FCM na każda liczbę osób działa równie dobrze, przynajmniej moim frajerskim zdaniem.
Na dwie osoby to walka do pierwszego błędu, oczywiście z doświadczonym przeciwnikiem. Na początku tego aż tak nie czuć.
Natomiast im więcej osób tym większy margines błędu, bo zawsze można liczyć, że inni gracze też zrobią babola ;) do tego łatwiej jest powstrzymać kogoś jak idzie "w radio" czy na zatrudnianie ludzi hurtem, znowu moje zdanie.

Co do otwierających zagrań, to nie wiem co jest dobre - zawsze trzeba grać pod milestony. Bądź tu człowieku mądry ;) Czasem zacznę od kelnerki, czasem od trenowania (chyba najpopularniejsze), inni w marketing, gotowanie, napoje (magiczna lodówka)... Ciężko powiedzieć.
Najważniejsza jet adaptacja do sytuacji na planszy i poczynań ludzi. Jak utkniemy z towarem, którego nie da się sprzedać, to jesteśmy frajerami :P
Grałem narazie kilkanaście razy i nie mam pojęcia jak w to dobrze grać. %wygranych marny :)
ODPOWIEDZ