Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Promki znowu w w BGG Store. Ciekawe jak sdszybko skończą sietym razem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z żalem patrzę na te 129 stron poświęconych Race for the Galaxy a wersji PL nie ma, dodruku brak. :cry:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Rafal_Kruczek pisze:Promki znowu w w BGG Store. Ciekawe jak sdszybko skończą sietym razem.
nowe światy startowe?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

ghostdog pisze:
Rafal_Kruczek pisze:Promki znowu w w BGG Store. Ciekawe jak sdszybko skończą sietym razem.
nowe światy startowe?
Tak
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Dr. Nikczemniuk pisze:Z żalem patrzę na te 129 stron poświęconych Race for the Galaxy a wersji PL nie ma, dodruku brak. :cry:
No na razie polska wersja się sprzedała więc może ktoś podejmie się wydania (GFP może?)
A tym czasem wiadomość o planowanych kosmetycznych zmianach w kolejnym dodruku.
https://bgg.cc/article/28470774#28470774 pisze: There is no "big box" planned for Race.

At some point, there will be a second edition that will address color-blindness issues (using the "moons" seen in JumpDrive for the non-Alien worlds), but that has to fit in between a bunch of other projects and then find a spot in the production cycle when inventory stocks are low. Dunno when that will be.

Since there is no planned date, waiting on it could be a long time. Or, it could happen sooner. And, the color-blindness stuff may not be an issue for you...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Rafal_Kruczek pisze: No na razie polska wersja się sprzedała więc może ktoś podejmie się wydania (GFP może?)
No właśnie, polska wersja się sprzedała, a Rebel nie chce ani dodrukowywać, ani wydawać dodatków.
To między innymi przez tę grę zawsze się kilka razy zastanowię zanim kupię polską wersję.

GF coś przebąkiwało, że jak im się dobrze sprzeda Jump Drive to pomyślą o wydaniu RftG. Ale wiadomo jak to z GF jest. Nie wiem czy Jump Drive nadal jest w planach, a że na forum się obrazili to ciężko cokolwiek sprawdzić.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
yellow25
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2015, 08:58

Re: Race for the galaxy

Post autor: yellow25 »

Mogli by wydać jakiś dodatek po polsku, chętnie bym kupił. Bo jakoś mi tak nie pasuje dodatek po ENG a podstawa po PL
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Ryu »

Proszę nie rozdrapywać starych ran ;)

Ja kupiłbym wszystkie dodatki PL ale cóż...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

yellow25 pisze:Mogli by wydać jakiś dodatek po polsku, chętnie bym kupił. Bo jakoś mi tak nie pasuje dodatek po ENG a podstawa po PL
To nie problem, kupić angileska podsatwke. Nauczyc sie/uczyc nowych graczy na wersji polskiej, a jak któś juz zna, grac z dodatkiem po angielsku.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Rejs jest praktycznie niezależny językowo. Owszem, bardziej skomplikowanym ikonkom towarzyszy dodatkowy tekst objaśniający, ale "bardziej skomplikowany" nie oznacza "niedający się zrozumieć". A nawet jeśli trzeba coś rozkminić, to robi się to raz, a potem się gra. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

yellow25 pisze:Mogli by wydać jakiś dodatek po polsku, chętnie bym kupił. Bo jakoś mi tak nie pasuje dodatek po ENG a podstawa po PL
Dlatego ja pozbyłem się polskiej edycji i zainwestowałem w angielskie :)
Ta gra jest za dobra by czekać na cud.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Thanes »

Widzieliście może gdzieś The Brink of War w sklepach? Chciałem uzupełnić pierwszą falę o ostatni dodatek i oczywiście się okazało, że wszędzie nakład wyczerpany %D
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Race for the galaxy

Post autor: lucius88pl »

Na obecną chwilę dodatek jest niedostępny na polskim rynku i trudno dostępny gdziekolwiek indziej. Zamówiłem niedawno jeden egzemplarz w sklepie gnom.pl gdzie również nie mieli go na magazynie, ale samo zamówienie dało się złożyć z opcją poczekania paru tygodni na jego na sprowadzenie.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Ryu »

Pytanie do doświadczonych. Na ile warto mieć Race for the Galaxy: Xeno Invasion?
Zamówiłem sobie 2 pierwsze dodatki. 3ci zamówię w najbliższym czasie. Wiem że muszę :)
AA mam ale chyba nie o to mi chodziło w Race. Sprawdzę jeszcze na 2 graczy ale dla większej ilości spasuję. Wydłuża to strasznie grę nie oferując tyle w zamian co powinni. Takie moje zdanie po 1 grze ;) Nie będę fanem Orba póki co ;P

Wracając do meritum... Co z Xeno?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Zagraj na keldonie i sam zobaczysz. Imho nie warto :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Warto nawet dla samych kart, gdyby Ci moduł inwazji nie podszedł.

Zresztą sam mechanizm inwazji jest znacznie mniej rewolucyjny niż ten orbowy.

Ale ja nie jestem obiektywny, bo ja w Rejsie kocham wszystko, nawet przejęcia. 8)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Andy pisze: 03 kwie 2018, 18:23

Ale ja nie jestem obiektywny, bo ja w Rejsie kocham wszystko, nawet przejęcia. 8)
Kurka, do tej pory nie wiem jak działają - jaka jest ich mechanika :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: kozz84 »

Gram z RTFG od wielu lat, brakuje mi tylko jednego dodatku, ale nigdy nie grałem z dodatkowymi trybami gry (jedynie czasami z kafelkami celów). Nic nie wiem o zasadach do przejmowania, prestiżu, budowy mapy i inwazji. Ostatnio, żeby urozmaicić sobie grę, postanowiłem pokolei nauczyć się tych trybów.

Najpierw rzeczytałem zasady przejmowania z Rebel vs Imperium i rozegrałem parę partii z przejmowaniem. Nie zdawałem sobie sprawy, ale zasady te wykorzystują tylko 4 karty. Tyle tektury, kostek i zasad dla 4 kart! I wykorzystasz je może 1 na 10 gier... Brink of War wprowadza parę innych kart, ale jest to jedyny dodatek którego nie mam. Przekombinowane, niewykorzystane i szczeże wywalił bym te karty z talii, albo zamazał te ikonki.

Jak to jest z tymi późniejszymi dodatkami. Wprowadzają coś wartościowego?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 12:04Najpierw rzeczytałem zasady przejmowania z Rebel vs Imperium i rozegrałem parę partii z przejmowaniem. Nie zdawałem sobie sprawy, ale zasady te wykorzystują tylko 4 karty. Tyle tektury, kostek i zasad dla 4 kart! I wykorzystasz je może 1 na 10 gier...
I to jest właśnie w przejęciach wspaniałe: że wiszą nad głową, stwarzają zagrożenie, wymuszają dostosowywanie się do gry przeciwnika - mimo że zdarzają się rzadko. A na dodatek można je całkowicie "wyłączyć", jeśli się komuś nie podobają.

W odróżnieniu od prestiżu: jeśli grasz z Brink of War, to prestiż nie jest opcjonalny, w przeciwieństwie do celów czy przejęć.

Co kto lubi. Dla mnie RftG to kompletny, wspaniały system, z którego można korzystać na różne sposoby, w zależności od upodobań grających.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Andy pisze: 05 kwie 2018, 12:52
kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 12:04Najpierw rzeczytałem zasady przejmowania z Rebel vs Imperium i rozegrałem parę partii z przejmowaniem. Nie zdawałem sobie sprawy, ale zasady te wykorzystują tylko 4 karty. Tyle tektury, kostek i zasad dla 4 kart! I wykorzystasz je może 1 na 10 gier...
I to jest właśnie w przejęciach wspaniałe: że wiszą nad głową, stwarzają zagrożenie, wymuszają dostosowywanie się do gry przeciwnika - mimo że zdarzają się rzadko. A na dodatek można je całkowicie "wyłączyć", jeśli się komuś nie podobają.

W odróżnieniu od prestiżu: jeśli grasz z Brink of War, to prestiż nie jest opcjonalny, w przeciwieństwie do celów czy przejęć.

Co kto lubi. Dla mnie RftG to kompletny, wspaniały system, z którego można korzystać na różne sposoby, w zależności od upodobań grających.
Ale spotykałem sie z graczami któzy grali BoW -"bez prestizu" lub "bez lidera prestizu" - Jak dla mnieLider prestiżu to nie potrzebna mechanika i w dodatku jest
1. nieituicyjna
2. uniemozliwia rozgywanie tury we włąsnym tempie (tym dziwniejse bylo w wystąpeniu T.Lehmnana na GDC (https://www.gdcvault.com/play/1024915/B ... -Designing) że projektując Race minimalizował liczbę niezbędnych "punktów synchronizacji" . Czyżby jak potem jak robuł dodatki o tej zasadzie zapomniał?
3. jest śnieżna kula - ulatwiarozgrywkę i jest duża korelacja pomiedzy byciem liderem prestizu i potem wygrana - a przynajmneij tak mi sie wydaje:)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Munchhausen »

A ja czekam na drugą edycję i liczę, że przy okazji pojawi się polskie wydanie, bo ceny używek są dla mnie z kosmosu :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Rafal_Kruczek pisze: 05 kwie 2018, 13:29 Ale spotykałem sie z graczami któzy grali BoW -"bez prestizu" lub "bez lidera prestizu" - Jak dla mnieLider prestiżu to nie potrzebna mechanika i w dodatku jest
1. nieituicyjna
2. uniemozliwia rozgywanie tury we włąsnym tempie (tym dziwniejse bylo w wystąpeniu T.Lehmnana na GDC (https://www.gdcvault.com/play/1024915/B ... -Designing) że projektując Race minimalizował liczbę niezbędnych "punktów synchronizacji" . Czyżby jak potem jak robuł dodatki o tej zasadzie zapomniał?
3. jest śnieżna kula - ulatwiarozgrywkę i jest duża korelacja pomiedzy byciem liderem prestizu i potem wygrana - a przynajmneij tak mi sie wydaje:)
Zgadzam się, że reguły odnoszące się do lidera prestiżu są "trudne w lekturze". Ale byłem zaskoczony, jak łatwe są w stosowaniu - osoby, którym je wyjaśniałem, a które nie czytały instrukcji, łapały je w lot i bez problemu stosowały.

Prestiżowej śnieżnej kuli nie zauważyłem, ale inna sprawa, że większość osób z którymi gram nie życzy sobie przejęć, orba i inwazji, więc najczęściej gram bez tego wszystkiego (niestety), np. pierwszy arc bez BoW.

Różnica między kartami ze zdolnością przejęć a kartami z prestiżem jest taka, że "wyłączenie" przejęć tym pierwszym nie szkodzi, nadal są cenne. Natomiast karty z prestiżem grane z jego pominięciem stają się mało wartościowe.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: kozz84 »

To prawda. Skandal, że takiej gry nie ma w polskiej wersji językowej. Niby niezależna językowo, ale przez instrukcje zawsze trzeba przebrnąć i cena byłaby niższa.

Druga edycja w znaczeniu dodruk? Nie planują rftg 2.0 ze zmianami, prawda? Pomimo udziwnień z trybami jest to dla mnie gra niemal idealna. Po tylu partiach tak na dobrą sprawę mogę się przyczepić tylko do jednej rzeczy: światy startowe. Według zasad trzeba znaleźć je w talii losowo wybrać i z powrotem wtasować w talie. Troszkę upierdliwe.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Munchhausen »

Wiem tyle, że pięć kart doczeka się drobnych zmian w działaniu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 14:36 To prawda. Skandal, że takiej gry nie ma w polskiej wersji językowej. Niby niezależna językowo, ale przez instrukcje zawsze trzeba przebrnąć i cena byłaby niższa.
Instrukcja jest po polsku, by było polskie wydanie od Rebela. Myślę, że znajdziesz ją bez problemu w internecie.
Polskiej edycji nie ma, bo pewnie się za słabo sprzedawała, czyli zagłosowaliśmy portfelem (jako społeczność), że nie chcemy gry.
Druga edycja w znaczeniu dodruk? Nie planują rftg 2.0 ze zmianami, prawda? Pomimo udziwnień z trybami jest to dla mnie gra niemal idealna. Po tylu partiach tak na dobrą sprawę mogę się przyczepić tylko do jednej rzeczy: światy startowe. Według zasad trzeba znaleźć je w talii losowo wybrać i z powrotem wtasować w talie. Troszkę upierdliwe.
Planują ze zmianami. Na pewno będzie przystosowana dla ludzi nie widzących kolorów, chyba poprawa szaty graficznej, parę poprawek na kartach (ma być update pack dla tych co już grę mają w starej edycji).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ