Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: kozz84 »

Jak gra, która jest niedostępna może się źle sprzedać?

Jest, znalazłem na bgg. W 2 edycji będą dodane 5 startowych światów promocyjnych, 5 kart będzie zmienionych i drobne zmiany. Te zmienione karty to już są dla fanatyków rftg.

PS. Zasady wyboru światów startowych chyba nie zmienili :(
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Jiloo pisze: 05 kwie 2018, 14:50
kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 14:36 To prawda. Skandal, że takiej gry nie ma w polskiej wersji językowej. Niby niezależna językowo, ale przez instrukcje zawsze trzeba przebrnąć i cena byłaby niższa.
Instrukcja jest po polsku, by było polskie wydanie od Rebela. Myślę, że znajdziesz ją bez problemu w internecie.
Polskiej edycji nie ma, bo pewnie się za słabo sprzedawała, czyli zagłosowaliśmy portfelem (jako społeczność), że nie chcemy gry.
Druga edycja w znaczeniu dodruk? Nie planują rftg 2.0 ze zmianami, prawda? Pomimo udziwnień z trybami jest to dla mnie gra niemal idealna. Po tylu partiach tak na dobrą sprawę mogę się przyczepić tylko do jednej rzeczy: światy startowe. Według zasad trzeba znaleźć je w talii losowo wybrać i z powrotem wtasować w talie. Troszkę upierdliwe.
Planują ze zmianami. Na pewno będzie przystosowana dla ludzi nie widzących kolorów, chyba poprawa szaty graficznej, parę poprawek na kartach (ma być update pack dla tych co już grę mają w starej edycji).
Według BGG ( sa przynajmniej 3 watki o tym wiec nie podaję źródeł)
Zmiany w rftg 2.0
- w grze:
1. Dodanie nowych światów startowych (obecnie dostepnych w aplikacji i jako promka na BGG jesli ktoś na pierwsza edycję)
2. zmiany balasowe w 5 światach( w przyszłości mają być dostepne jako promka ?naBGG? jesli ktoś na pierwsza edycję)
- wyglądzie - dodanie
3. księżyców dlaoznaczenia typu niebieskich/zielonych i brazowych światów
- w instrucji
4. dodanie zasad gry na 2 światy startowe i jednej nowej zdolności
5. zmiany w zaimkach
6. zmiany w sciadze i przykładzie rozgrywki
Wiec jesli ktoś ma stara edycję to upgrade do 2.0 to 5 usd+X usd + koszty wysyłki -nie wiadomo ile bedzie kosztował patch - ale zgaduje że też 5 USD. Podobnie jeśli ktoś polska edycje tez chyba nie ma problemu zeby to dodać..
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 15:01 Jak gra, która jest niedostępna może się źle sprzedać? (...)
Z jakiegoś powodu Rebel się z gry wycofał. Jakby się dobrze sprzedawała to raczej by jej nie porzucili.

Wyprzedała się, bo Już tak mamy, że jak się dowiemy, że nie będzie dodruku i nakład się kończy to się na grę rzucamy.
Ja kupiłem polską edycję trochę przed końcem nakładu normalnie w stacjonarnym sklepie za 79 zł. Sprzedałem chwilę po jej pokochaniu tylko po to by kupić używaną angielską z dodatkami.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 15:01 Jak gra, która jest niedostępna może się źle sprzedać?

Jest, znalazłem na bgg. W 2 edycji będą dodane 5 startowych światów promocyjnych, 5 kart będzie zmienionych i drobne zmiany. Te zmienione karty to już są dla fanatyków rftg.

PS. Zasady wyboru światów startowych chyba nie zmienili :(
Jak by się dobrze sprzedawała to wydawca by zrobił dodruki kontynuował sprzedaż. To ze sie sprzedała liczy się, ale liczy sie też jak szybko sie sprzedała i kiedy nastąpił zwrot z inwestycji a kiedy zaczeła przynosic zysk.
Nie znam żadnych konkretnych liczb na temat wielkosci polskiego nakładu podstawki,ale zakładam że tempo sprzedaży nie zachecało do robienia dalszych dodruków i seria została porzucona...
RFTG AA było gotowe do wydania ale Rebel przedstawił wynik wyliczeń z których wynikało ze minimalny wymagany nakład dodatku sprzedawałyby się przez ponad 2 lata( jeśli dobrze pamietam).
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Rebel wprowadził polską wersję RftG na rynek bardzo późno i wielu potencjalnych kupujących miało już nie tylko podstawkę, ale i cały pierwszy cykl (innych wtedy nie było) i ogólnie gra sprzedała się na tyle słabo, że nie zdecydowali się na wydanie dodatków ani na dodruk. Decyzja o braku dodatków PL była gwoździem do trumny polskiego wydania, bo odpadła kolejna grupa potencjalnych zainteresowanych, którzy czekali na całość w PL.

Szkoda, że nie zdecydowali się na Alien Artifacts w wersji PL, wtedy może by zachęcili nawet posiadaczy pierwszego cyklu do zakupu nowej podstawki w polskiej wersji (AA nie da się połączyć ze starym cyklem). Ale ten statek już odpłynął.
kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 15:01 PS. Zasady wyboru światów startowych chyba nie zmienili :(
A co z nią jest nie tak?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

costi pisze: 05 kwie 2018, 15:38 Rebel wprowadził polską wersję RftG na rynek bardzo późno i wielu potencjalnych kupujących miało już nie tylko podstawkę, ale i cały pierwszy cykl (innych wtedy nie było) i ogólnie gra sprzedała się na tyle słabo, że nie zdecydowali się na wydanie dodatków ani na dodruk. Decyzja o braku dodatków PL była gwoździem do trumny polskiego wydania, bo odpadła kolejna grupa potencjalnych zainteresowanych, którzy czekali na całość w PL.
Ten sam błąd popełnili ostatnio chyba z Five Tribes. Na początku jeszcze twierdzili, że kategorycznie nie będzie polskiego wydania, a ostatecznie jednak je robiąc. Ale z tego co słyszałem na dodatki nie ma szans. Ciekawe jaki los spotka podstawkę.
kozz84 pisze: 05 kwie 2018, 15:01 PS. Zasady wyboru światów startowych chyba nie zmienili :(
A co z nią jest nie tak?
kozz84 miał na myśli to, że nie lubi szukania kart startowych w decku. Mnie to jakoś nie przeszkadzało nigdy.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: kozz84 »

W Roll jest to lepiej zrobione. Światy początkowe nie są częścią talii.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Mnie skanna nauczyła bardzo prostej metody - każdy bierze kawałek talii i przeszukuje karty aż nie trafi na świat startowy - bierze pierwszy niebieski i pierwszy czerwony, jaki trafi. potem wszystko się tasuje i rozdaje karty startowe. Proste, szybkie i nie wymaga odcedzania talli po każdej grze, a jest równie losowe.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: hipcio_stg »

Jak rozmawiałem z pracownikiem Rebela we Wrocławiu od os od RftG to Rebel był chetny do dojenia tej krowy, ale wydawca nie chciał jej kontynuować by zarabiać na nowych tytułach. Da się to robić zabijając leciwe tytuły. Dziwne panie rozumowanie, bo ryzyko nadal idzie jak woda ;-)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

hipcio_stg pisze: 05 kwie 2018, 16:50 Jak rozmawiałem z pracownikiem Rebela we Wrocławiu od os od RftG to Rebel był chetny do dojenia tej krowy, ale wydawca nie chciał jej kontynuować by zarabiać na nowych tytułach. Da się to robić zabijając leciwe tytuły. Dziwne panie rozumowanie, bo ryzyko nadal idzie jak woda ;-)
Że niby Rio Grande Games nie chciało już wydawać RftG?
To chyba jakies nieporozumienie...
Dla RGG RFTG to "evergreen" gra w która ludzie ciągle grają i kupuja ( może nie aż w takim tempie jak na początku ale sie sprzedaje) i jest wspierana - od tego czasu wyszedł kolejny dodatek i teraz odświeżona druga edycja.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

costi pisze: 05 kwie 2018, 16:43 Mnie skanna nauczyła bardzo prostej metody - każdy bierze kawałek talii i przeszukuje karty aż nie trafi na świat startowy - bierze pierwszy niebieski i pierwszy czerwony, jaki trafi. potem wszystko się tasuje i rozdaje karty startowe. Proste, szybkie i nie wymaga odcedzania talli po każdej grze, a jest równie losowe.
Bo los tak chciał :)

A jeśli chodzi o polskie wydanie, to ja mam wrażenie, że polska podstawka została wydana z założeniem, że kontynuacją będzie nie pierwsza seria dodatków, tylko AA. A potem AA okazało się wg Rebela słabe i zrezygnowali z tego pomysłu, nie zmieniając poglądu na wydanie pierwszych dodatków.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waadimch »

Hej
Kiedy planowany dodruk?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Dodruk czego konkretnie?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waadimch »

Race podstawka pl
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

waadimch pisze: 18 kwie 2018, 08:44 Race podstawka pl
Nie będzie. Rebel wycofał się z tego tytułu.

GF przebąkiwał o druku nowej edycji, ale ja bym się nie napalał. Jump Drive mieli wydać i na podstawie jego sprzedaży zdecydować czy wydadzą RftG. Ale o JD cisza.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waadimch »

Szkoda. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

waadimch pisze: 20 kwie 2018, 09:17 Szkoda. Pozdrawiam
Wkrótce bedzie druga edycja po angielsku ( z minimalnymi zmianami w balasie 5 kart i dodatkowymi światami startowymi). Może przy okazji zwiekszy sie zainteresowanie gra do tego stopnia że ktoś wyda po polsku.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waadimch »

Czy jest juz zapowiedziana 2 edycja?
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Acownik »

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że ponoć któraś wersja RftG miała niekompatybilne z dodatkami rewersy i wydawca wysyłał nawet klientom nowe talie. Nie mam pojęcia, gdzie tę informację wyczytałem i nigdzie jej już teraz nie mogę odnaleźć. Mam jednak podstawkę angielską, chciałbym dokupić dodatki (w tym to promo z 6 nowymi światami startowymi) i zastanawiam się, czy mogę kupować w ciemno, czy też nie. Jak to sprawdzić? Będę wdzięczny za rozjaśnienie tematu, jeśli ktoś wie, o co chodzi:)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Chodziło o wczesne egzemplarze dodatku Xeno Invasion, Rio Grande Games rozsyłało talie z prawidłowym odcieniem rewersów. Jeśli kupisz ten dodatek w sklepie, to z pewnością karty będą prawidłowe, ryzyko byłoby tylko w przypadku gry używanej, z rynku wtórnego.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Acownik »

Dzięki za szybką odpowiedź. A gdybym jednak kupował Xeno z rynku wtórnego to jak rozpoznać, że to ten wadliwy egzemplarz?
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Nie rozpoznasz dopóki gry nie bedziesz miał w ręku.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: predki »

Acownik pisze: 14 maja 2018, 17:48 Dzięki za szybką odpowiedź. A gdybym jednak kupował Xeno z rynku wtórnego to jak rozpoznać, że to ten wadliwy egzemplarz?
Może po kodzie produkcyjnym obok kodu kreskowego. Mój jest OK i ma kod LFCABF247. Jeżeli jest taki sam lub późniejszy (rosną ostatnie literki i cyferki, np. LFCABH001 byłby późniejszy) to powinno być w porządku. Jaki był kod nieudanej wersji, to niestety nie wiem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

Jako, że mam pomieszaną polską podstawkę RftG z anglojęzycznym dodatkiem Alien Artifacts i czasem zdarza mi się zagrać z nowicjuszami średnio ogarniającymi język obcy, to zrobiłem taką mini-ściągawkę z tłumaczeniem kilku słów kluczowych i, co najważniejsze, polskim tłumaczeniem anglojęzycznych nazw światów wymienionych na Technologiach 6 z dodatku. Można to druknąć i włożyć w koszulkę Standard CCG. Być może oszczędzi to pytań w stylu "a Blaster Gem Mines to jaka to karta z podstawki?" :).

Podrzucam bo może komuś się przyda, choćby w tej jednej partii zapoznawczej - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... ągawka.pdf
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Super »

Wiadomo kiedy pojawią się w naszej szerokości geograficznej dodruki RftG w drugiej edycji (z tymi drobnymi zmianami dla osób nierozpoznających kolorów i lekkimi korektami kilku kart)?

Mam RftG w wersji PL, ale fajnie by było kupić podstawkę ENG, żeby zapewnić spójność z dodatkami. Tylko nie wiem, kiedy spodziewać się tej 2ed, ktoś coś wie?
ODPOWIEDZ