Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Pixelex pisze: 07 maja 2018, 03:18 Dzień dobry wszystkim :) Jestem nowym forumowym laikem, stąd moje pytanie. Chcę zrobić komuś prezent urodzinowy w postaci stylizowanego specjalnie dla tej osoby Monopoly. Mam pomysł na motyw itp tylko nie wiem od czego zacząć - gdzie szukać szablonu planszy, wymiarów kart itp. Może jest jakś prosty tutorial? :) :) :)

pozdrawiam!
viewtopic.php?f=61&t=44462
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

Sir_Yaro pisze: 07 maja 2018, 09:32
Ave Jupiter pisze: 28 kwie 2018, 20:34 no i znalazłem tokeny produkowane w Europie, nawet po polsku jest sprzedaż https://www.b-token.pl/products/tokens/ ... -drewniane Macie też tokeny metalowe, o których pół roku temu była mowa.
No i czy macie pomysł na drewniane tokeny, coś na wzór tego, co podane w linku. I jaka jest wg Was optymalna średnica tokenów, jakie dla Was najprzyjemniej trzyma się w ręku, albo podnosi ze stołu? wg mnie średnica 38 mm to trochę za dużo, a Wasze opinie?
myslałem o tych żetonach już przynajmmniej rok temu jesli nie dwa lata... Tylko że rzuć okiem na minimalną ilość zamówienia - jeśli dobrze pamiętam było to 1000 albo nawet 10000 sztuk...
Taak, widziałem ile trzeba chcieć. Ale wiesz, jeżeli ktoś planuje wydać grę na KS'ie, to na pewno opłaci się, tym bardziej że to efektowne w formie jakiegoś bonusu, czy edycji limitowanej w ramach podziękowania za wsparcie projektu. Ewentualnie wiesz, zrzuta przez kilka osób, które chcą mieć alużetony zamiast plastików do tej samej gry. Ale ta druga opcja mnie mniej interesuje.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kremitto123 »

Co kladziecie na stol w czasie gry aby go nie porysowac?
Obrus? Cerata? Sukno? Folia? Blat?
Ostatnio zwrocilem uwage na mocno porysowany stol i zastanawiam sie jak temu w przyszlosci zapobiec 8)
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

kremitto123 pisze: 09 maja 2018, 13:25 Co kladziecie na stol w czasie gry aby go nie porysowac?
Obrus? Cerata? Sukno? Folia? Blat?
Ostatnio zwrocilem uwage na mocno porysowany stol i zastanawiam sie jak temu w przyszlosci zapobiec 8)
Ja kładę planszę do gry :)
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kremitto123 »

Haha :P
Plansza plansza ale figurki itp czesto gesto stoja tez obok planszy i w ten sposob rysuja stol. Dlatego szukam jakiegos sprawdzonego rozwiazania ;)
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

sukno na stoły bilardowe
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

Sir_Yaro pisze: 09 maja 2018, 13:36
kremitto123 pisze: 09 maja 2018, 13:25 Co kladziecie na stol w czasie gry aby go nie porysowac?
Obrus? Cerata? Sukno? Folia? Blat?
Ostatnio zwrocilem uwage na mocno porysowany stol i zastanawiam sie jak temu w przyszlosci zapobiec 8)
Ja kładę planszę do gry :)
dobre Sir Yaro :mrgreen: a tak poza tym, to co by nie położyć, to zawsze styka się z powierzchnią stołu, w ten sposób przez przypadek można to przesunąć i stół porysować... Wszystko zależy od samego stołu, bo jeżeli mam drewnainy, to dbam o niego. Ale jeżeli jest z płyty wiórowej i tylko oklejony przemysłową okleiną, to nie ma sensu zadręczać się niepotrzebnymi pytaniami. A jeżeli szkoda Tobie nawet takiego "mebla", to proponuję zrobić stół do gry. Bo jeżeli chcesz sukno bilardowe kłaść na stół, to raczej na nie wiele Ci się to zda, bo będzie wszytsko marszczyć się. Możesz położyć płytę PCV, ale średni pomysł, bo to jednak jest rakotwórcze, nawet jeżeli dzisiejsze PCV jest lepszej jakości niż to sprzed 20-30 lat. Ale Twój wybór.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

jeśli sukno będzie odpowiednio duże, z dobra gramaturą to marszczyć się nie powinno

zawsze można je obciążyć specjalnymi ciężarkami albo przyczepić do stołu zaciskami


Obrazek
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

żeby ciężarkami obciążać... Dla mnie głupia robota. Standardowo na blacie i to jest najlepsza zabawa, ewentualnie nwm jakaś gumowa podkładka mi przychodzi na myśl. Coś w rodzaju bigsize'u podkładki pod mysz na pewno da się wyszukać w necie.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

Co ja ci mogę poradzić że tak myślisz. Sukno to sprawdzone rozwiazan8e w kasynach i stołach do planszówek. Jako growy obrusvtez jest świetne i koniec.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

nie utrudniam sobie życia i tyle, a nie że tak myślę, bo jeżeli kładziesz sukno, obciążasz je, to te ciężarki mogą przeszkadzać któremuś z graczy przy siedzeniu. Bo np. może non stop trącać je ręką, albo nogą. Swoją drogą koszt sukna i obciążników jest porównywalny ze zrobieniem sobie specjalnego stołu do gry. koeljna sprawa jest taka, że obciążniki rozciągają materiał w niektórych miejscach, a wtedy to już tylko można wyrzucić do śmieci.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: garg »

Ave Jupiter pisze: 10 maja 2018, 12:46 nie utrudniam sobie życia i tyle, a nie że tak myślę, bo jeżeli kładziesz sukno, obciążasz je, to te ciężarki mogą przeszkadzać któremuś z graczy przy siedzeniu. Bo np. może non stop trącać je ręką, albo nogą. Swoją drogą koszt sukna i obciążników jest porównywalny ze zrobieniem sobie specjalnego stołu do gry. koeljna sprawa jest taka, że obciążniki rozciągają materiał w niektórych miejscach, a wtedy to już tylko można wyrzucić do śmieci.
Jak to mawiają wielcy filozofowie - "Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu". Czyli jeśli nie podoba Ci się ten pomysł (rozciąganie materiału przez ciężarki, really?), to nie musisz na siłę szukać argumentów przeciwko. Po prostu zastosuj swój pomysł, który na pewno jest tańszy, wygodniejszy, szybszy, lepszej jakości i w ogóle bardziej. Będziesz pierwszy, bo nikt przed Tobą na to nie wpadł, więc wytyczasz nowe szlaki :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

garg pisze: 10 maja 2018, 13:15
Ave Jupiter pisze: 10 maja 2018, 12:46 nie utrudniam sobie życia i tyle, a nie że tak myślę, bo jeżeli kładziesz sukno, obciążasz je, to te ciężarki mogą przeszkadzać któremuś z graczy przy siedzeniu. Bo np. może non stop trącać je ręką, albo nogą. Swoją drogą koszt sukna i obciążników jest porównywalny ze zrobieniem sobie specjalnego stołu do gry. koeljna sprawa jest taka, że obciążniki rozciągają materiał w niektórych miejscach, a wtedy to już tylko można wyrzucić do śmieci.
Jak to mawiają wielcy filozofowie - "Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu". Czyli jeśli nie podoba Ci się ten pomysł (rozciąganie materiału przez ciężarki, really?), to nie musisz na siłę szukać argumentów przeciwko. Po prostu zastosuj swój pomysł, który na pewno jest tańszy, wygodniejszy, szybszy, lepszej jakości i w ogóle bardziej. Będziesz pierwszy, bo nikt przed Tobą na to nie wpadł, więc wytyczasz nowe szlaki :) .

e tam czepiasz się mnie, że szukam tylko powodu z tymi ciężarkami. Dla mnie to po prostu mało praktyczne, a produkt oprócz ładnej estetyki ma być i funkcjonalny. Swoją drogą nie czaję, o którym pomyśle gadasz, że "przecieram szlaki", bo póki co rozumiem to jako sarkazm :mrgreen:
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

nawet mi się nie chce komentować tego naciągania i przecierania :)... no to nie skomentuję.


dla odważnych - sukno jest świetnym rozwiązaniem :D


ps. poza ciężarkami są również klamerki, zwykłe i dedykowane do obrusów - oczywiście po 744 użyciu dokładnie w tym samym miejscu mogą one pozostawić na suknie ślad...co więcej , przy 568 użyciu w tym samym miejscu mogą one nawet zrobić ślad na blacie. Sukno może również reagować na warunki atmosferyczne oraz zmiany wilgotności związane z użytkowaniem instalacji grzewczej w lokalu. Znane ( teoretycznie) są przypadki gdy gracz przybierający ciągle, tę samą pozycję łokciową również wytarł na materiale ślady... jest to efekt podobny do odcisków w kamiennych żarnach, daj ać ja pobruszę...także ten teges, ja was ostrzegałem AVE! ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Banan2 »

rastula pisze: 10 maja 2018, 13:46 nawet mi się nie chce komentować tego naciągania i przecierania :)... no to nie skomentuję.


dla odważnych - sukno jest świetnym rozwiązaniem :D
Ja mam sukno. Duże, ciężkie, zielone :wink:, kupione z metra i obszyte przez żonę. Duże, bo stół jest duży, co jest normalne w przypadku gier planszowych. Nic się nie marszczy, naciąga czy przeciera. Nie używam żadnych klamerek, obciążników czy innych wynalazków :wink:
A tak szczerze :wink: to stwarzacie niepotrzebne problemy ... :wink: :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 maja 2018, 14:25 przez Banan2, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: carlos »

rastula pisze: 10 maja 2018, 13:46 ...co więcej , przy 568 użyciu w tym samym miejscu mogą one nawet zrobić ślad na blacie.
To dobra informacja. My mamy taką zasadę, że po 567 partiach wymieniamy stół. ;)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

rastula pisze: 10 maja 2018, 13:46 nawet mi się nie chce komentować tego naciągania i przecierania :)... no to nie skomentuję.


dla odważnych - sukno jest świetnym rozwiązaniem :D


ps. poza ciężarkami są również klamerki, zwykłe i dedykowane do obrusów - oczywiście po 744 użyciu dokładnie w tym samym miejscu mogą one pozostawić na suknie ślad...co więcej , przy 568 użyciu w tym samym miejscu mogą one nawet zrobić ślad na blacie. Sukno może również reagować na warunki atmosferyczne oraz zmiany wilgotności związane z użytkowaniem instalacji grzewczej w lokalu. Znane ( teoretycznie) są przypadki gdy gracz przybierający ciągle, tę samą pozycję łokciową również wytarł na materiale ślady... jest to efekt podobny do odcisków w kamiennych żarnach, daj ać ja pobruszę...także ten teges, ja was ostrzegałem AVE! ;)
ale się mnie uczepiłeś...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

ty się uczepiłeś sukna :)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

nie. Po prostu, tak jak każdy tutaj powiedziałem, co myślę na dany temat, wypunktowując za i przeciw. A w tym wypadku temat był sukna.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: garg »

Ave Jupiter pisze: 10 maja 2018, 17:50 nie. Po prostu, tak jak każdy tutaj powiedziałem, co myślę na dany temat, wypunktowując za i przeciw. A w tym wypadku temat był sukna.
Tylko że Ty wyrażałeś swoją opinię nie sprawdziwszy, podczas gdy osoby, które używały sukna, miały już z nim doświadczenia.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

nie sprawdziłem, bo po co wyrzucać pieniądze w błoto? jeżeli koszty są podobne do zrobienia stołu przez samego siebie.i jeszcze jakieś obciążniki, którymi o wiele bardziej możesz skutecznie porysować stół (oczywiście nie mówię o celowym działaniu) niż normalne kładzenie elementów na stole.Zwłaszcza dzieic mogą przez przypadek przerysować stół obciążnikiem. Dlatego uważam, że to dodatkowo odwraca uwagę od czerpania przyjemności z gry. W sensie uważanie na to, żeby obciążnika nie kłaść na stół przed rozpoczęciem gry, a potem podnoszenie go do góry i uważanie, aby nie wypadł Ci z dłoni. Albo gdy zabawa jest przy piwie, wiadomo że wtedy więcej elementów wokół Ciebie (w tym wypadku obciążniki) bardziej przeszkadza. Nie oszukujmy się, ale zmysły (zwłaszcza równowagi) nie są tak wyostrzone. Dlatego sory, ale nie kupuję tego...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

Ave Jupiter pisze: 10 maja 2018, 21:49 nie sprawdziłem, bo po co wyrzucać pieniądze w błoto? jeżeli koszty są podobne do zrobienia stołu przez samego siebie.i jeszcze jakieś obciążniki, którymi o wiele bardziej możesz skutecznie porysować stół (oczywiście nie mówię o celowym działaniu) niż normalne kładzenie elementów na stole.Zwłaszcza dzieic mogą przez przypadek przerysować stół obciążnikiem. Dlatego uważam, że to dodatkowo odwraca uwagę od czerpania przyjemności z gry. W sensie uważanie na to, żeby obciążnika nie kłaść na stół przed rozpoczęciem gry, a potem podnoszenie go do góry i uważanie, aby nie wypadł Ci z dłoni. Albo gdy zabawa jest przy piwie, wiadomo że wtedy więcej elementów wokół Ciebie (w tym wypadku obciążniki) bardziej przeszkadza. Nie oszukujmy się, ale zmysły (zwłaszcza równowagi) nie są tak wyostrzone. Dlatego sory, ale nie kupuję tego...
Mnóstwo dobrych argumentów. Dodam jeszcze jeden: pies przechodzący akurat pod stołem może się stuknąć takim obciążnikiem w głowę i potem szczekać od rzeczy przez resztę dnia.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: garg »

playerator pisze: 10 maja 2018, 22:30
Ave Jupiter pisze: 10 maja 2018, 21:49 nie sprawdziłem, bo po co wyrzucać pieniądze w błoto? jeżeli koszty są podobne do zrobienia stołu przez samego siebie.i jeszcze jakieś obciążniki, którymi o wiele bardziej możesz skutecznie porysować stół (oczywiście nie mówię o celowym działaniu) niż normalne kładzenie elementów na stole.Zwłaszcza dzieic mogą przez przypadek przerysować stół obciążnikiem. Dlatego uważam, że to dodatkowo odwraca uwagę od czerpania przyjemności z gry. W sensie uważanie na to, żeby obciążnika nie kłaść na stół przed rozpoczęciem gry, a potem podnoszenie go do góry i uważanie, aby nie wypadł Ci z dłoni. Albo gdy zabawa jest przy piwie, wiadomo że wtedy więcej elementów wokół Ciebie (w tym wypadku obciążniki) bardziej przeszkadza. Nie oszukujmy się, ale zmysły (zwłaszcza równowagi) nie są tak wyostrzone. Dlatego sory, ale nie kupuję tego...
Mnóstwo dobrych argumentów. Dodam jeszcze jeden: pies przechodzący akurat pod stołem może się stuknąć takim obciążnikiem w głowę i potem szczekać od rzeczy przez resztę dnia.
Mnie przekonałeś :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

a róbta co chceta :evil:
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 201 times
Been thanked: 89 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Elo »

Zakoszulkowałem sobie niedawno karty do "Wojny o Pierścień" no i niestety po tym talia nie mieści się w wyprasce. Wypraskę wywaliłem, ale nie pasowało mi spinanie kart gumką więc zmontowałem sobie małe pudełeczko. Jest to zwykła pierdółka, ale wrzucam żeby temat się kręcił ;) Użyłem bristolu, który jest może trochę giętki ale chyba wystarczający żeby trzymać karty w kupie. Załączam fotki w spojlerze:
Spoiler:
ODPOWIEDZ