Stoły do gier planszowych

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Żubr »

Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jak osoba siedząca przy krótszym brzegu stołu miałaby brać udział w rozgrywce. Nie dość, że plansza leży dosyć daleko to jeszcze ta wielka deska dodatkowo ogranicza dostęp. Gramy na stojąco, chodząc dookoła stołu?
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: ignatus »

Mogła wybrać gdzie chce siedzieć, wybrała tamto miejsce i po prostu ten kto był najbliżej przesuwał jej jednostki:) Ustawienie 2 naprzeciw 2 tez jest do zrobienia bez problemu ale chcielismy miec wiecej przestrzeni.Nie było czuć żadnych niedogodności
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 83
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: pawluus_3 »

ignatus pisze:Filc kupiłem tutaj https://filart.com.pl/filc-na-metry-c-75.html
Ja wybrałem 3mm samoprzylepny i sprawdził się idealnie.Ogromna różnica komfortu w porównaniu do śliskiego blatu.
Najtańsza płyta OCB z Leroy (nie pamiętam grubości)
Oglądając wasze stoły naszła mnie ochota na zrobienie własnego;-)
Podoba mi się pomysł filcu jednak zastanawiam się czy zwiększenie gramatury wpłynie pozytywnie na odczucia z użytkowania?
Gramatura z linku wynosi 400g/m2 a istnieje możliwość kupienia filcu o grubości 3,5 mam i gramaturze 600g/m2.
Tak więc lepiej grubszy czy cieńszy?
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

Wczoraj testowałem różne filce w zakładzie tapicerskim i kurcze... każdy zostawiał smugi po palcowaniu (sprawdzałem jak będzie się podnosić karty ze stołu). O wiele wygodniejsze jest to na wykladzinie (karty podnosi sie łatwiej nie przylegają na styk) , którą zamontowałem i ślady żadne się nie pojawiają. Także wstrzymam sie narazie z wymianą póki nie znajdę czegoś innego. Może filc filcowi nie równy...
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 83
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: pawluus_3 »

grzemek pisze:Wczoraj testowałem różne filce w zakładzie tapicerskim i kurcze... każdy zostawiał smugi po palcowaniu (sprawdzałem jak będzie się podnosić karty ze stołu). O wiele wygodniejsze jest to na wykladzinie (karty podnosi sie łatwiej nie przylegają na styk) , którą zamontowałem i ślady żadne się nie pojawiają. Także wstrzymam sie narazie z wymianą póki nie znajdę czegoś innego. Może filc filcowi nie równy...
Co oznacza zwrot "zostawiał smugi po palcowaniu"?
Czy na wykładzinie nie dochodzi do "przewracania się" pionków i figurek z racji nierównej powierzchni jaką tworzą sploty wykładziny?
Jak widzisz kwestię czyszczenia wykładziny z niechlubnych resztek jedzenia? Zakładam że filc łatwiej wyczyścić?
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

pawluus_3 pisze:
grzemek pisze:Wczoraj testowałem różne filce w zakładzie tapicerskim i kurcze... każdy zostawiał smugi po palcowaniu (sprawdzałem jak będzie się podnosić karty ze stołu). O wiele wygodniejsze jest to na wykladzinie (karty podnosi sie łatwiej nie przylegają na styk) , którą zamontowałem i ślady żadne się nie pojawiają. Także wstrzymam sie narazie z wymianą póki nie znajdę czegoś innego. Może filc filcowi nie równy...
Co oznacza zwrot "zostawiał smugi po palcowaniu"?
Czy na wykładzinie nie dochodzi do "przewracania się" pionków i figurek z racji nierównej powierzchni jaką tworzą sploty wykładziny?
Jak widzisz kwestię czyszczenia wykładziny z niechlubnych resztek jedzenia? Zakładam że filc łatwiej wyczyścić?
Nie przewracaja sie włosie ma 3mm a pionki przeważnie kladziemy na planszy albo planszetkach graczy (nie mam w swojej kolekcji gry gdzie mam figurki i nie klade ich na dedykowanych elementach). Co do odkurzania to nie mam z tym problemu gdyż przy stole do gier nie jadam ale jeśli zdarzy sie sytuacja okruszkow czy brudu to odkurzacz sobie z tym elegancko poradzi (w koncu to wykladzina podłogowa ;) czego nie użyjesz już na filcu.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

A co do palcowaniu na filcu robiły sie smugi czyli widziales ślady po przejechaniu po materiale i gdy zaglaskalem go odwrotnie to powracalodo stanu pierwotnego (nie wiem czy wiesz o co mi chodzi bo brzmi to dziwnie;)
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: ignatus »

^
Aż musiałem sprawdzić na swoim bo nie wiem o co chodzi.

I po sprawdzeniu nadal nie wiem o co chodzi:P Po dotknięciu nic się nie zmienia- nie "wraca do poprzedniej postaci" tylko po prostu nic się nie dzieje-zerowa reakcja filcu, musiałbym chyba szorować ciężarkiem 10kg żeby ślad zostawić, przy podnoszeniu kart to w ogóle nie ma prawa się "odkształcić".A karty podnosi się super na 3mm - innych nie testowalem
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

ignatus pisze:^
Aż musiałem sprawdzić na swoim bo nie wiem o co chodzi.

I po sprawdzeniu nadal nie wiem o co chodzi:P Po dotknięciu nic się nie zmienia- nie "wraca do poprzedniej postaci" tylko po prostu nic się nie dzieje-zerowa reakcja filcu, musiałbym chyba szorować ciężarkiem 10kg żeby ślad zostawić, przy podnoszeniu kart to w ogóle nie ma prawa się "odkształcić".A karty podnosi się super na 3mm - innych nie testowalem
No toż trafiłem na badziewny filc... Zamówię ten z linka wyżej mają duży wybór :)
veenet2
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2017, 12:08

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: veenet2 »

ja też przerobiłem sobie stół z Jysk'a 170x80 w jedno popołudnie, po zgromadzeniu wszystkich "składników" do montażu, za nieco ponad 100 zł. Tutaj link do prawie 3 minutowego filmiku/slajdu (kiepskiej jakości, bo robionym co było pod ręką): https://www.youtube.com/watch?v=bCz65BxmSVI - można skonfrontować wiedzę.

Popieram wszelkie inicjatywy zmierzające do zastanowienia się, czy rzeczywiście trzeba wydawać tyle kasy na nowe gadżety, czy może wystarczy odrobina wysiłku i cała pensja zostanie w kieszeni?

(Przepraszam, że tu wrzucam, ale nie chcę zakładać niepotrzebnego tematu. Przeróbka jest tak prosta, że każdy jest w stanie sam to zrobić, lub już to zrobił, albo wkrótce zrobi. Polecam.)
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: yNidhogg »

Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Damis
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2018, 15:56

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Damis »

Najpierw wygeneruję osobny pokój do gier :) później zamówię stół u stolarza i hejaaaa :)
Szczypek
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2018, 23:12

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Szczypek »

A czy jest ktoś na forum kto z sukcesem zbudował sobie stół od podstaw, z desek i kantówek? Tak mi właśnie chodzi po głowie taki pomysł, bo można 100% pod siebie zrobić.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: adikom5777 »

Budując od podstaw stół, który kupiłem musiałbym kupić stolarnię z narzędziami i długo ćwiczyć i uczyć się na błędach, żeby wyszło tak jak wygląda teraz mój stół. Pewnie jakbym jeszcze policzył roboczogodziny spędzone, żeby to wykonać samemu, to stół wyszedłby mnie 3x tyle, ile zapłaciłem.

PS. po co kupować krowę, jak chcę napić się mleka?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: zioombel »

adikom5777 pisze:Budując od podstaw stół, który kupiłem musiałbym kupić stolarnię z narzędziami i długo ćwiczyć i uczyć się na błędach, żeby wyszło tak jak wygląda teraz mój stół. Pewnie jakbym jeszcze policzył roboczogodziny spędzone, żeby to wykonać samemu, to stół wyszedłby mnie 3x tyle, ile zapłaciłem.

PS. po co kupować krowę, jak chcę napić się mleka?
Zgadzam się. Ja choć w stolarkę bardzo amatorsko się bawię to stół to już porządna sprawa. Myślę o nim, ale tylko o ramię i nogach. Blat to już wyższa szkoła jazdy z klejonką do której trzeba mieć profesjonalne ściski. Planuje użyć blatu od starego stołu ;-)
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 83
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: pawluus_3 »

Szczypek pisze:A czy jest ktoś na forum kto z sukcesem zbudował sobie stół od podstaw, z desek i kantówek? Tak mi właśnie chodzi po głowie taki pomysł, bo można 100% pod siebie zrobić.
Hej, amatorsko bawiłem się stolarką i myślę że jest to jak najbardziej do zrobienia i to bez zakupu małej stolarni.
Oczywiście blat raczej z płyty (jednak klejonka to już bardziej skomplikowana sprawa).
Warto zasugerować by rama i nogi były z twardszego drewna niż np. sosna.
Z doświadczenia powiem że nie należy się bać. Warto próbować nowych rzeczy na elementach próbnych i wybaczać sobie błędy;-)

Wcześniej robiłem łóżko i parę półek na książki.
O ile półki z płyty faktyczne da się zrobić ładnie po kosztach to łóżko już nie wyszło tak opłacalnie.
Powiedzmy że za drewniane łóżko własnej roboty zapłaciłem niewiele mniej niż za gotową konstrukcje z płyty wiórowej dostępną w sklepie. Jednak frajda i doświadczenie - bezcenne:-D
Na dzień dzisiejszy wole przerobić stół niż budować go od podstaw.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Asia - On Table »

stół fajny ,ale te blachy w narożnikach szpecą go strasznie. Wiem ,że nie każdy na to zwraca uwagę ,ale jakoś tak obniżają klimat :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
odl
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2018, 11:41

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: odl »

zainspirowany tym wątkiem, również postanowiłem sobie przerobić wspomniany w pierwszym poście stół Ikei. wprowadziłem jedynie dwie zmiany - użyłem filcu samoprzylepnego z wspomnianego już w tym wątku sklepu zamiast wykładziny oraz w Castoramie za 2zł kupiłem na wagę 8 śrub w rozmiarze 8x40 do przykręcenia nóg stołu (te z zestawu Ikei wystają w rogach) - pasują idealnie i nie trzeba przycinać:

Obrazek
-po lewej śruba z castoramy, po prawej z Ikei.

po zmontowaniu rogi wyglądają tak:

Obrazek

a całość z rozłożoną grą, używaną do prezentacji stołu w tym wątku, wygląda tak.. ;-)

Obrazek

z uwag co do samego stołu:
- zakładanie blatu z powrotem na stół w pojedynkę nie jest łatwe (jeśli się chce spiąć blaty od spodu, żeby się nie rozsuwały przy oparciu o stół z boku) - nie da się podniesć dwóch spiętych części samodzielnie, nawet we dwójkę bywa to problematyczne (blaty się rozpinają przy większym odgięciu). dlatego podejrzewam, że montaż jakichś małych listewek trzymających te główne blaty, żeby nie latały na boki po środku stołu, będzie konieczny.
- drewniane listwy (szyny) prowadzące głównych blatów będą przewracać figurki przy zakładaniu/ściąganiu blatów i trzeba uważać, czy coś nie stoi na ich drodze.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

Bardzo ładnie to wygląda :) listewki sugerowalem w którymś poście (albo na fejsie), sam jednak ich nie używam bo blat nie lata jak jest zamknięty. Moze dlatego, że mam mniejszy rozmiar stołu. A co do narożników, mysle nad ich calkowitym zakryciem ale póki co nikomu to nie przeszkadza więc odkładam to w czasie ;)
odl
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2018, 11:41

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: odl »

grzemek pisze: 16 kwie 2018, 11:33 blat nie lata jak jest zamknięty. Moze dlatego, że mam mniejszy rozmiar stołu.
mam ten sam rozmiar - 140/80. jak blat nie jest spięty od spodu, to przy oparciu się z boku o środek (w okolicy miejsca łączenia blatów), te się rozjeżdżają. jak są spięte od spodu, to jest ok.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Pastorkris »

Pytanie do autora wątku

Jak szło bejcowanie? To drewno jest lakierowane, a przynajmniej takie się wydaje. Ile warstw potrzebowałeś by to ładnie pokryć? I czy po czasie użytkowania nie starła się warstwa od przesuwania po nim blatu?
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

Pastorkris pisze: 23 kwie 2018, 15:34 Pytanie do autora wątku

Jak szło bejcowanie? To drewno jest lakierowane, a przynajmniej takie się wydaje. Ile warstw potrzebowałeś by to ładnie pokryć? I czy po czasie użytkowania nie starła się warstwa od przesuwania po nim blatu?
Dwie warstwy nałożyłem, lepiej by się trzymał jakbym wyszlifował ten lakier oryginalny ale i tak jest ok. Rysować się rysuje ale nie na tyle żeby psuło to ogólny wygląd :)
Cook1e
Posty: 15
Rejestracja: 19 mar 2017, 22:23
Lokalizacja: City of damned

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Cook1e »

@Grzemek
Jakie wymiary ma blat do grania? Nie straciłeś za wiele po szerokości?
Wyjściowe 84cm, to w sumie, nie aż tak wiele, jakby się mogło wydawać.
Waaaaaaagh!
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: grzemek »

Cook1e pisze: 09 maja 2018, 14:27 @Grzemek
Jakie wymiary ma blat do grania? Nie straciłeś za wiele po szerokości?
Wyjściowe 84cm, to w sumie, nie aż tak wiele, jakby się mogło wydawać.
Straciłem niecałe dwa centymetry z każdej strony ze względu na boki (ranty) blat jest równy z nimi nie wychodzi poza stół
Cook1e
Posty: 15
Rejestracja: 19 mar 2017, 22:23
Lokalizacja: City of damned

Re: Stoły do gier planszowych

Post autor: Cook1e »

grzemek pisze: 09 maja 2018, 15:08
Cook1e pisze: 09 maja 2018, 14:27 @Grzemek
Jakie wymiary ma blat do grania? Nie straciłeś za wiele po szerokości?
Wyjściowe 84cm, to w sumie, nie aż tak wiele, jakby się mogło wydawać.
Straciłem niecałe dwa centymetry z każdej strony ze względu na boki (ranty) blat jest równy z nimi nie wychodzi poza stół
W takim razie faktycznie jest ok, ja właśnie mam 80cm, ale straciłbym 10cm, a 70cm, to już za wąsko, żeby dobrze się rozłożyć.
Waaaaaaagh!
ODPOWIEDZ