Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

W tej grze interakcja zależy od graczy. Jak będziesz miał przeciwników, którzy nie będą Ci wschodzić w paradę to będziesz miał trochę pasjans.
Zagraj jeszcze z Elemental - będziesz miał łączenie kart, a z Demonami - negatywną interakcję w kartach.
Sałatka punktowa tak, trzeba się rozwijać na każdym polu, bo wygrana w jednej kategorii nie da Ci zwycięstwa.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Gizmoo »

Toudi pisze:non stop się tłukliśmy...
Podczas naszej rozgrywki to "tłuczenie" bardziej nazwałbym "przepychanką" - ja raz tobie usunę z planszy 1-3 znaczników, raz ty mnie itd, itp. W żadnym wypadku nie odniosłem wrażenia, że to jakieś spektakularne działania wojenne, czy walka o wpływy. Może właśnie brakowało takich klasycznych komb, gdzie po jednej turze wykoszony jest poważny fragment planszy. Ja zebrałem sporo kart z "assasinate" i usunąłem sporo białych pionów. Swoją drogą wielka szkoda, że figurki są tylko szpiegów, a reszta to "tarczki". Odejmuje to jednak sporo klimatu.
Jiloo pisze:Zagraj jeszcze z Elemental - będziesz miał łączenie kart, a z Demonami - negatywną interakcję w kartach.
Na pewno jeszcze raz spróbuję. ;)
Jiloo pisze:Sałatka punktowa tak, trzeba się rozwijać na każdym polu, bo wygrana w jednej kategorii nie da Ci zwycięstwa.
Ja poszedłem mocno w rozwój swojej talii i dość szybko zająłem Menzoberanzan. Później "traszowałem" sporo kart i broniłem swojej pozycji. Byłem przekonany, że jestem na szarym końcu. Zdziwiłem się mocno jak podliczyliśmy punkty. :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Gizmoo pisze:(...)W żadnym wypadku nie odniosłem wrażenia, że to jakieś spektakularne działania wojenne, czy walka o wpływy. Może właśnie brakowało takich klasycznych komb, gdzie po jednej turze wykoszony jest poważny fragment planszy.(...)
Dla mnie równowaga tego co dzieje się w kartach i na planszy jest w sam raz. Lubię deckbuilding w każdej formie i po zagraniu w Mythotopia trochę się bałem, że w Tyrants tez będzie więcej strategii i gry na planszy niż kart. Na szczęście okazało się że balans jest dla mnie idealny.
A jak chcesz spróbować Mythotopia Wallace’a to daj znać, zagramy póki jeszcze nie sprzedałem. Tam jest dużo bardziej militarnie a mniej karcianie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Wothan »

Wiadomo coś bliżej o polskiej edycji? Niby coś Gambit przebrząkiwał i sprawa ucichła.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

Wothan pisze:Wiadomo coś bliżej o polskiej edycji? Niby coś Gambit przebrząkiwał i sprawa ucichła.
Chodzą słuchy, że jeśli będzie, to nie w tym roku. Problemem są koszy produkcji i tym samym cena finalna.
Wciąż chyba jednak warto czekać, bo szanse na wydanie są.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Yavi pisze:(...)
Wciąż chyba jednak warto czekać, bo szanse na wydanie są.
Oj tam, czekać. Kupić angielską i grać.
Ja czekam na dodatek ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

Jiloo pisze:
Yavi pisze:(...)
Wciąż chyba jednak warto czekać, bo szanse na wydanie są.
Oj tam, czekać. Kupić angielską i grać.
Ja czekam na dodatek ;)
Tak też można :D.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Dziś dotarł do mnie dodatek Aberrations & Undead. Piszę żeby uprzedzić – jeśli ktoś gra bez koszulek – karty bardzo różnią się od tych z podtawki.
To tylko pierwsze wrażenie, jeszcze nie porównywałem dokładnie, bo gra w domu, ale na pierwszy rzut oka widzać, że karty są grubsze, sztywniejsze i błyszczące (!).
Z tego co pamiętam w podstawce karty są matowe, wieczorem porównam i jak będzie wyraźna różnica wrzucę foto.
Na BGG doczytałem jeszcze, że jest różnica w rozmiarze kart (szersze) i odcieniu koloru rewersów.
Mam nadzieję, że koszulki załatwią sprawę, używam fioletowych Ultra Pro, żeby nie musieć oglądać napisu „minion”.

Natomiast po przejrzeniu kart na szybko:
– Undead – mają dużo pożerania (devour) swojej talii, zagranych kart itp.
– Aberation – negatywna interakcja na karty przeciwnika, dużo kart z odrzucaniem – chyba polubię :D
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: mauserem »

W końcu miałem okazję zagrać - jezzz ale to dobre!

Docierające zewsząd pozytywne opinie (z przewagą entuzjastycznych) sprawiły że zacząłem się mocno interesować.
No i w końcu zagrałem.
Miałem spore oczekiwania - bo brakowało mi deckbuildera z aspektem area control - takiego na mapie, a nie na abstrakcyjnie zdefiniowanych obszarach (Rise of Cults). Np Battalia nie do końca wpisywała się w te życzenia, ale jak dotąd była najbliżej moich oczekiwań.
No i w końcu bach! - przyszło Tyrrants :D i to jest to!

Ależ mnie ta gra "mizia" - bardzo klasyczny deckbuilder - prosty - dwa zasoby i akcje z kart - nie powoduje "zmulenia" nadmiernym kombinowaniem (a da się wyczarować całkiem zacne comba).
No i area control - jak należy - aspekt przestrzenny wreszcie ma sens i ma potencjał!
Poprzeglądałem sobie dodatkowe talie i widzę, że jest nieźle - bardzo przemyślane zestawy nowych możliwości z akcji i kombinowania - to się nie znudzi szybko.
Graliśmy w pełnym zestawie - dwóch nowicjuszy i dwóch wyjadaczy - nie było masakry - jak można było przewidzieć 1 i 2 miejsce zajęli wyjadacze.
Ale na prawdę można powalczyć. Punktacja to taka trochę "sałatka" bo jest sporo możliwości punktowania, ale można całkiem sprawnie się w tym poruszać.
Bardzo lubię ten stan po skończonej rozgrywce - kiedy wszyscy z wypiekami na twarzy komentują i gdyby nie późna pora już chcą zaczynać kolejną partyjkę. U mnie to zawsze oznaka 8pkt w skali BGG :D

Przyznam się, że niewiele gier wywołuje u mnie odruch "instabuy" ale tutaj tak mam.

Dla lubiących deckbuilding i dudes on map - pozycja obowiązkowo do zagrania.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

mauserem pisze:(...) brakowało mi deckbuildera z aspektem area control (...)
Całkiem fajnym DBC z area control jest Trains. Te gry są na tyle inne, że obie mają miejsce w mojej kolekcji.
Nie ma walk, więc nie możemy usunąć innym znacznika co sprowadza grę do wyścigu o to kto wybuduje się szybciej i w lepszych miejscach. Jest za to stały market - nie jestem przeciwnikiem losowego marketu, ale przyznaję, że ma on tę wadę, że bywa tak, że ktoś dostaje lepsze karty ode mnie w swojej turze - w Trains tego nie ma, jest jak w Dominion. Nie ma sałatki punktowej, większość punktów jest z mapy, ale są też karty punktujące (nie wszystkie tylko specjalne, jak w Dominion). Fajny mechanizm zapychania talii, im więcej budujesz tym więcej kart Waste dostaniesz – oczywiście są karty i mechanizmy które go usuwają. Pierwszy dodatek wprowadza też karty z negatywną interakcją (nowego dodatku jeszcze nie sprawdzałem). Ogólnie polecam do sprawdzenia jeśli się nadarzy okazja.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: janekbossko »

wiadomo już coś o polskim wydaniu?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: mauserem »

Jiloo pisze:
mauserem pisze:(...) brakowało mi deckbuildera z aspektem area control (...)
Całkiem fajnym DBC z area control jest Trains. Te gry są na tyle inne, że obie mają miejsce w mojej kolekcji.
Nie ma walk, więc nie możemy usunąć innym znacznika co sprowadza grę do wyścigu o to kto wybuduje się szybciej i w lepszych miejscach. Jest za to stały market - nie jestem przeciwnikiem losowego marketu, ale przyznaję, że ma on tę wadę, że bywa tak, że ktoś dostaje lepsze karty ode mnie w swojej turze - w Trains tego nie ma, jest jak w Dominion. Nie ma sałatki punktowej, większość punktów jest z mapy, ale są też karty punktujące (nie wszystkie tylko specjalne, jak w Dominion). Fajny mechanizm zapychania talii, im więcej budujesz tym więcej kart Waste dostaniesz – oczywiście są karty i mechanizmy które go usuwają. Pierwszy dodatek wprowadza też karty z negatywną interakcją (nowego dodatku jeszcze nie sprawdzałem). Ogólnie polecam do sprawdzenia jeśli się nadarzy okazja.
Tak, Trains też muszę sprawdzić - bo podczas naszej dyskusji był przytaczany jako przykład. Ale już czuję, że negatywna interakcja - ten "bitewny" charakter to u mnie "must". W sumie podczas grania miałem takie delikatne "deja vu" bo te nazwy nie do wymówienia z mapy czy inne wyrmlingi zaczęły przywoływać wspomnienia z sesji D&D :)
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: AnaMan »

Polskim wydaniu...
Nie są w stanie (czyt. nie chcą) poprawić kart z dodatku, to dogadywanie wydania może być... wyboiste.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: BartP »

A co jest nie tak z kartami z dodatku?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

BartP pisze:A co jest nie tak z kartami z dodatku?
Generalnie wszystko.
Są grubsze, sztywniejsze, minimalnie większe, mają inny odcień koloru na rewersie i są błyszczące.

Stos kart z dodatku jest wyraźnie wyższy, a i w koszulkach jestem w stanie przez dotyk wyczuć czy trzymam kartę z podstawki czy dodatku. W samej grze i koszulkach z plecami na szczęście to nie przeszkadza.

Na szczęście używam w TotU fioletowych Ultra-Pro.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: mauserem »

Potwierdzam i chyba najlepsza metoda na ten "dodatek" to po prostu "tłuste" Ultra Pro - wtedy prawie nie czuć.
Ale nie jest to jakaś wielki problem - no chyba, że ktoś potrafi manipulować kartami podczas tasowania. :mrgreen:
Wchodzenie kart w market nie jest jakoś specjalnie zagrożone - co z tego, wiemy że wejdzie coś z innej talii - ot odrobina emocji.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Vester »

Mauserem: Trains ma się nijak do ToU. Trains nie ma w sobie area control, tylko budowanie tras jak w Ticket to ride. Na dobrą sprawę to wypisz wymaluj Dominion, tyle że z mapą. ToU to area control na całego. Znacznie większa dynamika i interakcja. Dwie różne gry.
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Coin22 »

Przede wszystkim Trains jest o pociągach, mega nuda [emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

janekbossko pisze:wiadomo już coś o polskim wydaniu?
Zasięgnąłem języka - pora zdecydować się na wersję angielską, bo innej raczej nie będzie.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Marx »

Hah! Świetna, dynamiczna wariacja deckbuildera z kilkoma świetnymi pomysłami i kombinacją mechanik, które lubię. Szybko, dynamicznie, ciekawie i z wieloma opcjami punktowania. Zagrałem dość chaotycznie, popełniając kilka błędów, ale i tak przyjemność z rozgrywki duża. Trooochę brakuje mi ciekawej otoczki fabularnej, a i wykonanie w kilku miejscach mogłoby być lepsze, choć ilustracje na kartach są znakomite. Wybór dwóch z 4-6 dostępnych talii przypomina mi Dolinę Kupców. Chciałbym mieć w kolekcji :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Ziemowit »

W "Tyrants" miałem okazję zagrać kilka razy - gra świetna, trzeba to przyznać. Faktycznie, klimat jest doklejany, ale dla mnie owo doklejenie w pełni wystarczy. Karty ładne, plansze może mogłaby być nieco bardziej ciekawa graficznie, ale jest ok. Polecam :)
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: freezer »

hej, są jeszcze jakiekolwiek szanse na wersję PL?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

freezer pisze: 03 cze 2018, 14:39 hej, są jeszcze jakiekolwiek szanse na wersję PL?
Niby ktoś się przymierzał ale nie wiem ile w tym prawdy a ile plotki. Nawet teraz nie bardzo wiadomo kogo pytać. Sprawa ucichła wiec pewnie marne szanse.
Z drugiej strony Clank został zapowiedziany przez Lucrum w tym samym czasie co wspominano o TotU. Sprawa Clanka ponoć rusza...
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

freezer pisze: 03 cze 2018, 14:39 hej, są jeszcze jakiekolwiek szanse na wersję PL?
Nie ma, sam niedawno kupiłem angielską wersję. Koszty za wysokie, na 99% nie będzie polskiego wydania (przynajmniej ze strony wydawnictwa, które się za to brało).
Ostatnio zmieniony 03 cze 2018, 23:55 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: seki »

Yavi pisze: 03 cze 2018, 22:09
freezer pisze: 03 cze 2018, 14:39 hej, są jeszcze jakiekolwiek szanse na wersję PL?
Nie ma, sam niedawno kupiłem polską wersję.
Jesteś pewny, że ten egzemplarz był ostatni?

Nie mogłem się oprzeć ;)
ODPOWIEDZ