Ticket to Ride: Germany

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Obrazek
Days of Wonder wykorzystuje dalej pomysł Alana R. Moona. W czerwcu premierę będzie miała kolejna odsłona podstawowej wersji gry. Żeby było weselej, wracamy do Niemiec - to już trzecia gra na tej samej mapie. Pierwszy był Marklin, potem niedostępny szerzej Zug um Zug: Deutschland z dodatkiem 1902, a teraz ma być międzynarodowa wersja łącząca w sobie zasady poprzedniczki z dodatkiem. Na ile widać na zdjęciach i w instrukcji, mapa jest identyczna, jak w ZuZ:D, a technicznie też jak w Marklin (tu mamy inne grafiki). Talia kart i ogólnie grafika jest też taka sama. Różni się natomiast biletami, które z opisu w instrukcji mają się nijak do wcześniejszych (nie zgadza się ich liczba i punktów można zdobyć znacznie mniej). Dołączony jest z definicji mechanizm pasażerów znany wcześniej z dodatku 1902, tylko nie pomyśleli, żeby na mapie dodać informację, ile w danym mieście ich ustawić (chyba, że nie zauważyłem, w instrukcji każą zaglądać do diagramu). Cena sugerowana w Europie €44.
Ciekawe, czy Rebel wyda polską wersję? Na razie polskiej instrukcji brak.
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Apostolus »

Trochę chyba takie "dojenie"...
Ciekawostka z tymi biletami: w podstawce ("Zug um Zug: Deutschland") i rozszerzeniu ("Zug um Zug: Deutschland 1902") jest łącznie 91 biletów (odpowiednio: 62 i 29), a nie 89...
I to chyba jedyna różnica (jeśli w ogóle to jest różnica, bo nadal są krótkie i długie trasy...).
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Możliwe, że wyleciało po 1 bilecie z długich i krótkich. Zapewne Mannheim-Stuttgart, bo był za 2 punkty, a wg instrukcji takich biletów nie ma. Pożyjemy, to zobaczymy.

PS
W poprzednim poście pisałem o mniej wartych biletach, co wynikało z małego błędu w moim tłumaczeniu instrukcji. Różnice są jednak raczej symboliczne.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: rastula »

Apostolus pisze:Trochę chyba takie "dojenie"...
Ciekawostka z tymi biletami: w podstawce ("Zug um Zug: Deutschland") i rozszerzeniu ("Zug um Zug: Deutschland 1902") jest łącznie 91 biletów (odpowiednio: 62 i 29), a nie 89...
I to chyba jedyna różnica (jeśli w ogóle to jest różnica, bo nadal są krótkie i długie trasy...).

jak ktoś nie ma / nie lubi Marklin to chyba nie odbiera tego jak dojenie. Ja odpuszczam, bo Marklina mam i lubię. Uproszczenie zasad mnie do szczęścia nie jest potrzebne.
Turnavine

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Turnavine »

Szkoda, że to będzie podstawka, a nie dodatkowa mapa z mechanizmem pasażerów - wtedy bym chętnie zakupił.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: TTR_1983 »

A ja Marklina nie mam, więc kupię :) Rebel Marklina nie wydawał, więc może się skusi :)
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Marcin1974 »

Tylko po co komu kolejne wagony i karty pociągów.. ? No tak, wiadomo komu - wydawcy ;) Za dodatek można by wziąć ze 150,- a za pełną niepotrzebnie wersję z 200:)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Rebel właśnie potwierdził wydanie WdP: Niemcy. Data premiery jeszcze nie ustalona. Za to jest już polska instrukcja.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Gry w Bibliotece »

Zapraszam na moją recenzję Wsiąść do Pociągu: Niemcy :) Za parę dni wrzucę porównanie z Marklinem, bo jednak mechanicznie to zupełnie coś innego... http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... a-gry.html
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Gry w Bibliotece pisze:Zapraszam na moją recenzję Wsiąść do Pociągu: Niemcy [emoji3] Za parę dni wrzucę porównanie z Marklinem, bo jednak mechanicznie to zupełnie coś innego... http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... a-gry.html
A już myślałem, że się wreszcie dowiem, jakimi biletami rożnią się Niemcy od ZuZ: D z 1902. [emoji853]

Swoją drogą jak graliście w "Niemcy" nie mając biletów z 1902, bo meeple przecież "pożyczyliście" z innej gry?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: FortArt »

rastula pisze: Ja odpuszczam, bo Marklina mam i lubię. Uproszczenie zasad mnie do szczęścia nie jest potrzebne.
Mam Deutschland z dodatkiem 1902. Uwaga, że jest to uproszczenie Marklina jest niczym nie uzasadniona. Wspólna jest plansza i tyle. Nie ma lokomotyw 3+, a pasażerowie działają inaczej (przypomina to raczej Pensylwanię jednak ze zmiennym rozkładem). Czy z dodatkiem czy bez to inna gra.

Fakt, że bardzo słabo dostępny Deutschland (bo dystrybuowany tylko w tytułowym kraju) znajdzie się w szerszej ofercie jest pozytywny. A to, że od razu wsadzili do pudełka z podstawką dodatek to wręcz wymaga pochwały.

Ciekawi mnie jaki kolor będą mieć pociągi w wersji Germany/Niemcy. W Deutschland były dwa odmienne - biały i fioletowy (podobnie jak w Marklin i Nordic) co pozwalało posiadaczom na granie w szóstkę na innych planszach.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2017, 12:48 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Gry w Bibliotece »

predki pisze:Swoją drogą jak graliście w "Niemcy" nie mając biletów z 1902, bo meeple przecież "pożyczyliście" z innej gry?
Instrukcja 1902 już w pierwszym akapicie mówi tak:

"Niemcy z pasażerami: Używamy tylko biletów z podstawowej wersji gry (nie używamy żadnych biletów z dodatku 1902)."

Pytanie powinno więc brzmieć, jak chciałbyś używać 1902 z pasażerami? ;) A tak serio - myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia, oprócz tego, że jest trochę mniejszy wybór.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Gry w Bibliotece pisze:
predki pisze:Swoją drogą jak graliście w "Niemcy" nie mając biletów z 1902, bo meeple przecież "pożyczyliście" z innej gry?
Instrukcja 1902 już w pierwszym akapicie mówi tak:

"Niemcy z pasażerami: Używamy tylko biletów z podstawowej wersji gry (nie używamy żadnych biletów z dodatku 1902)."

Pytanie powinno więc brzmieć, jak chciałbyś używać 1902 z pasażerami? ;) A tak serio - myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia, oprócz tego, że jest trochę mniejszy wybór.
Jak to jak? Pasażerowie są integralną częścią dodatku 1902. To, że instrukcja od 1902 przewiduje 3 tryby gry nie zmienia tego faktu.

Natomiast instrukcja od Niemiec nie ma żadnych opcji - gra się wszystkimi biletami z wykorzystaniem pasażerów. A biletów jest prawie dwa razy tyle.

Moja uwaga dotyczy faktu, że napisaliście recenzję jednego z wariantów ZuZ: Deutschland z dodatkiem 1902 - "Niemcy z pasażerami", a nie WdP: Niemcy.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Gry w Bibliotece »

A, w tym sensie "jak graliście w Niemcy". Jakby nie patrzec, "Deutschland" to też Niemcy, więc nie złapałam skrótu myślowego.

Myślę, że dość szybko to nadrobimy i zagramy w oficjalną wersję "Niemiec" jak tylko pojawi się na półkach, a tym samym w kolekcji znajomych - jeśli coś to zmieni, to zupdatuję oponię na blogu.
Tak czy inaczej, w czasie żadnej rozgrywki nie "wyszły" nam wszystkie bilety - zawsze zostawało kilka do kilkunastu, więc można założyć, że część "nie weszła" do gry.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Gry w Bibliotece »

W duecie z Robertem prezentujemy szczegółowe porównanie mechaniki (i innych aspektów) Niemiec w zestawieniu z Marklinem :)
http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... rklin.html
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: predki »

Nareszcie wiem, czym się różni ZuZ Deutschland z 1902 od nowej edycji. Jak było wiadomo - dwoma biletami. Konkretnie są to: Mannheim-Wurzburg za 4 punkty oraz Dania-Regensburg za 20 punktów. Oba bilety z podstawowej wersji gry. Reszta jest taka sama.
Mamy więc, niezgodnie z instrukcją, bilet o wartości 2 punktów, co najlepsze w niemieckiej instrukcji jest nawet mowa o krótkich biletach o wartości od 4-11, a nie od 3-11 jak w innych edycjach.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Sprzedałem Wsiąść do pociągu Europa a kupiłem Niemcy.
Ta wersja jest o niebo lepsza :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Dwntn »

Zaawansowani gracze mogą nie znaleźć nic nowego w TTR Niemcy,zwkaszcza że jak już wspomniano, z Marklin ta gra ma wspólnego właściwie tylko plansze.

Przyjrzałem się grze, a swoje wrażenia opisałem w recenzji na portalu ZnadPlanszy. Serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam,

- K.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: ko2a »

Witam panów.
Potrzebuje opinii. Miałem jakieś 4 lata temu Europę. Pograliśmy dwa lata i sprzedaliśmy. Przez stół przewinęło się około 100 gier. Zauważyłem finalnie że tak naprawdę nie mamy prostej fajnej gry na luźne wieczory.

Myślałem o ponownym zakupie Europy ale teraz poczytałem o nowo powstałej opcji Niemiec z też fajna mechaniką. Także na 5 osób. Niestety bez promów i tuneli :(

Jak oceniacie Niemcy przez pryzmat Europy?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wolę Niemcy. Więcej decyzji do podjęcia, meeple, świeższe wydanie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Koziełło »

Mam Marklina, więc Niemiec nie zakupię. Mam też Europę. Gdybym miał wybierać - Marklin (więc przypuszczam, że i Niemcy) :D
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Gry w Bibliotece »

Koziełło pisze: 01 lip 2018, 17:23 Mam Marklina, więc Niemiec nie zakupię. Mam też Europę. Gdybym miał wybierać - Marklin (więc przypuszczam, że i Niemcy) :D
Jeśli decydujesz przez mechanikę pasażerów, to między Marklinem a Niemcami jest kolosalna przepasc.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Koziełło »

Gry w Bibliotece pisze: 01 lip 2018, 21:41
Koziełło pisze: 01 lip 2018, 17:23 Mam Marklina, więc Niemiec nie zakupię. Mam też Europę. Gdybym miał wybierać - Marklin (więc przypuszczam, że i Niemcy) :D
Jeśli decydujesz przez mechanikę pasażerów, to między Marklinem a Niemcami jest kolosalna przepasc.
Czytałem porównanie, ale dalej chyba pasażerowie przekonują mnie bardziej niż dworce i tunele :D
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: rebuzus »

Ode mnie też kilka słów o tym czy warto się wybrać w planszową podróż po Niemczech: https://www.youtube.com/watch?v=I4C4nhifoVU
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Germany

Post autor: Grzdyll »

Mam obie ograne dość dobrze. Niemcy uważam za obiektywnie lepsze niż Europę - zarówno pasażerowie jak i osobne talie długich i krótkich biletów dodają nową strategiczną warstwę i jako jedną grę mogę polecić bardziej, choć warto wiedzieć, że są od Europy znacznie bardziej konfrontacyjne, szczególnie w wariancie na 3 i 5 osób.

My lubimy granie familijne więc prawie do wszystkich map (tam gdzie to nie psuje innych reguł) dodajemy domową regułę, że można postawić max. jeden dworzec na zasadach Europy, tyle że za 1 lokomotywę i -4pkt. W Niemczech nawet z tym bywa gorąco :)
ODPOWIEDZ