Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Cin »

Casiliasplp pisze: 12 lip 2018, 02:27 Wystarcza 4 jednostki 2 masz na start + przygotowanie 2 jednostki a potem tylko monument.
To już razem 8 rund :) Jedna przygotowanie, cztery razy budowa i trzy rundy do zakończenia.
Jeśli czterema hoplitami, bez kart, jesteś w stanie utrzymać region przez tyle czasu to znaczy, że współgracze rzeczywiście zasłużyli sobie na taką żenująca porażkę :)
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

Dobra pytanko.
Gdy ktoś odpali monument

i jest odliczanie rund 3,2,1 i ja przejmę w 2 rundzie to zaczyna się od nowa odliczanie?
Hala Madrid
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Nie, odliczanie trwa od momentu zbudowania przez danego gracza i kończy się w jego turze.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

To tylko ten gracz który odpalił monument może wygrać w ten sposób ? Czy jak ktoś zbuduje kolejny pełny tez może ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

Jeśli dobrze pamiętam, wygrywa gracz, który kontroluje monument w chwili zakończenia odliczania. Niekoniecznie ten, który monument zbudował. W tej sytuacji odpalenie nowego monumentu jest możliwe, ale raczej bez sensu z punktu widzenia warunku zakończenia, bo odliczanie pierwszego i tak się skończy wcześniej.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Bary »

Kolejne batalie z mną i pojawiło się kilka pierdół, które wypadałoby wyjaśnić. Z góry dzięki za odpowiedzi. :)
1. Jeśli hydra atakuje wszystkie sąsiadujące krainy, a w jednej z nich jest pojedynczy obrońca w mieście, to on także ginie? Pytam, bo skoro wejście do miasta wymaga kolejnego ruchu, to teoretycznie on już nie sąsiaduje z hydrą (choć mogłem nieco przekombinować).
2. Niektóre karty walki informują, że jeśli bronię się na terytorium z miastem, to dostaję jakiś bonus. Rozumiem, że nie muszę władać tym regionem?
3. Jeśli przegrana armia się wycofuje, to może to zrobić na dowolny region kontrolowany/neutrały i nie ma tutaj żadnej kolejności (kontrolowany > neutralny)? Pytam, bo w ten sposób gracze potrafili wykorzystać atak przeciwnika na swoją korzyść wycofując się na neutralny grunt i zdobywając go, chociaż mieli obok własne ziemie.
4. Czyszczenie stajni Augiasza. Jest tam znaczek ran w wymaganiach. Rozumiem, że rozpoczęcie zadania powoduje rany, a nie, że są one wymagane do jego rozpoczęcia.
DragonWolff pisze: 04 lip 2018, 16:53W instrukcji PL jest też parę literówek (dosyć istotnych, bo w jednym miejscu brakuje np. słowa "nie" przy "można" :P) dlatego trzeba się posiłkować też manualem EN...
Mógłbyś podać lokalizację wspomnianego miejsca bez "nie"?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Pan_K pisze: 13 lip 2018, 06:22 Jeśli dobrze pamiętam, wygrywa gracz, który kontroluje monument w chwili zakończenia odliczania. Niekoniecznie ten, który monument zbudował. W tej sytuacji odpalenie nowego monumentu jest możliwe, ale raczej bez sensu z punktu widzenia warunku zakończenia, bo odliczanie pierwszego i tak się skończy wcześniej.
W instrukcji jest napisane, że tylko pierwsze ukończenie monumentu odpala odliczanie (dlatego jest tylko jedna karta do śledzenia). Wygrywa ten gracz, który po odliczaniu kontroluje region z pierwszym, ukończonym monumentem.

Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 Kolejne batalie z mną i pojawiło się kilka pierdół, które wypadałoby wyjaśnić. Z góry dzięki za odpowiedzi. :)
1. Jeśli hydra atakuje wszystkie sąsiadujące krainy, a w jednej z nich jest pojedynczy obrońca w mieście, to on także ginie? Pytam, bo skoro wejście do miasta wymaga kolejnego ruchu, to teoretycznie on już nie sąsiaduje z hydrą (choć mogłem nieco przekombinować).
W instrukcji jest chyba napisane, że NA POTRZEBY RUCHU I MARSZU region i stojące w nim miasto uważa się za dwa oddzielne regiony.

Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 2. Niektóre karty walki informują, że jeśli bronię się na terytorium z miastem, to dostaję jakiś bonus. Rozumiem, że nie muszę władać tym regionem?
Nie musisz.

Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 3. Jeśli przegrana armia się wycofuje, to może to zrobić na dowolny region kontrolowany/neutrały i nie ma tutaj żadnej kolejności (kontrolowany > neutralny)? Pytam, bo w ten sposób gracze potrafili wykorzystać atak przeciwnika na swoją korzyść wycofując się na neutralny grunt i zdobywając go, chociaż mieli obok własne ziemie.
Obrońca wycofuje się do dowolnego, dostępnego regionu. Nie musi w pierwszej kolejności wycofywać się do swojego.

Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 4. Czyszczenie stajni Augiasza. Jest tam znaczek ran w wymaganiach. Rozumiem, że rozpoczęcie zadania powoduje rany, a nie, że są one wymagane do jego rozpoczęcia.
Dokładnie tak, rozpoczynając zadanie dostajesz rany. Co oczywiście oznacza, że nie mogąc już przyjąć ran, nie można rozpocząć tego zadania.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

mat_eyo pisze: 13 lip 2018, 09:56
Pan_K pisze: 13 lip 2018, 06:22 Jeśli dobrze pamiętam, wygrywa gracz, który kontroluje monument w chwili zakończenia odliczania. Niekoniecznie ten, który monument zbudował. W tej sytuacji odpalenie nowego monumentu jest możliwe, ale raczej bez sensu z punktu widzenia warunku zakończenia, bo odliczanie pierwszego i tak się skończy wcześniej.
W instrukcji jest napisane, że tylko pierwsze ukończenie monumentu odpala odliczanie (dlatego jest tylko jedna karta do śledzenia). Wygrywa ten gracz, który po odliczaniu kontroluje region z pierwszym, ukończonym monumentem.
A no właśnie. Dziękuję za doprecyzowanie i skorygowanie. :)
mat_eyo pisze: 13 lip 2018, 09:56
Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 4. Czyszczenie stajni Augiasza. Jest tam znaczek ran w wymaganiach. Rozumiem, że rozpoczęcie zadania powoduje rany, a nie, że są one wymagane do jego rozpoczęcia.
Dokładnie tak, rozpoczynając zadanie dostajesz rany. Co oczywiście oznacza, że nie mogąc już przyjąć ran, nie można rozpocząć tego zadania.
A to jestem zaskoczony. W sumie pozytywnie. Okazuje się, że do tej pory utrudniałem sobie grę (muszę najpierw wykonać polowanie, żeby móc wskoczyć od razu na drugi poziom). A skąd wiadomo, że akurat tak jest? Bo uznałem, że ta część karty pokazuje wymóg, który należy spełnić zawczasu.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Z FAQ:
On the Clean Augean Stables quest card. Is
the Injuries marker denoting that you have to
have Injuries, or you take Injuries for starting
at Step 2/3?

You have to take those Injuries to start this
Quest on step 2 or 3.

http://awakenrealms.com/wp-content/uplo ... ti-faq.pdf strona trzecia.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

O widzisz - okazuje się, że sobie nawet zassałem kiedyś, ale jakoś zapomniałem, że coś takiego istnieje.
ATPO odnośnie pytania powyżej:
Does the King of Kings win condition only work for the first Monument? What if a second monument is completed and no one controls the first monument?
It only counts for the Monument that was fully built FIRST. First player to take control of this Region after the 3-turn countdown wins
Jaki jest dokładnie sens tego wyrażenia? Bo ja rozumiem je: "pierwszy gracz, który przejmie kontrolę", ale to raczej nie ma sensu. Zarówno ten "pierwszy" słabo mi to pasuje do kontekstu, jak i przejmowanie kontroli "po 3-rundowym odliczaniu". Z tego wniosek, że moja angielszczyzna tu zawodzi. Help, jak śpiewali Beatlesi 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

W oderwaniu od oryginalnego pytania faktycznie jest bez sensu ;)

Pytanie z FAQ to "Co w przypadku, kiedy zostanie wybudowany drugi monument, a pierwszego ukończonego monumentu nikt nie kontroluje? Czy kontrola drugiego monumentu daje wygraną?". Wtedy odpowiedź ma sens, wskazując, że wygra osoba, która jako pierwsza przejmie (niekontrolowany przez nikogo w trakcie całej gry) region z pierwszym ukończonym monumentem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

mat_eyo pisze: 13 lip 2018, 11:11 W oderwaniu od oryginalnego pytania faktycznie jest bez sensu ;)

Pytanie z FAQ to "Co w przypadku, kiedy zostanie wybudowany drugi monument, a pierwszego ukończonego monumentu nikt nie kontroluje? Czy kontrola drugiego monumentu daje wygraną?". Wtedy odpowiedź ma sens, wskazując, że wygra osoba, która jako pierwsza przejmie (niekontrolowany przez nikogo w trakcie całej gry) region z pierwszym ukończonym monumentem.
O kurcze - faktycznie nie doczytałem kontekstu :oops: shame on me :oops:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: uyco »

zaczynamy przygodę z LoH i mam takie pytanie. czy Perseusz, wybrawszy na startową szarą krainę i otrzymawszy szary żeton chwały zgodnie ze zdolnością startową, moze poruszyć sie i w pierwszej akcji specjalnej przejąć Spartę poprzez uzurpację? mam wrażenie, ze takie combo na start jest trochę za mocne, zwłaszcza w porównaniu z innymi bohaterami.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

uyco pisze: 14 lip 2018, 15:48 zaczynamy przygodę z LoH i mam takie pytanie. czy Perseusz, wybrawszy na startową szarą krainę i otrzymawszy szary żeton chwały zgodnie ze zdolnością startową, moze poruszyć sie i w pierwszej akcji specjalnej przejąć Spartę poprzez uzurpację? mam wrażenie, ze takie combo na start jest trochę za mocne, zwłaszcza w porównaniu z innymi bohaterami.
Może.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Fenrisek83 »

Czy mocne? Sparta jest na samym dole planszy i wraz z ekspansją coraz dalej do "linii frontu". ;)
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Na trzech graczy w sumie mocne. Na dwóch albo czterech - niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Coen »

Bary pisze: 13 lip 2018, 07:57 Mógłbyś podać lokalizację wspomnianego miejsca bez "nie"?
Wydaje mi się że chodzi o zapis przy Zadaniach:
"Gracz umieszcza swojego bohatera na mapie, w regionie z żetonem zadania. W tej turze bohater wykonać podstawowej akcji ruchu."
Brakuje całego zwrotu "nie może"

Przy okazji zapytam: do kiedy działa pasywna umiejętność potworów? Do następnej ich aktywacji?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Coen pisze: 21 lip 2018, 07:25
Przy okazji zapytam: do kiedy działa pasywna umiejętność potworów? Do następnej ich aktywacji?
Zdolność pasywna działa cały czas na obszarze, na którym znajduje się dany potwór.
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: castelano »

Witajcie, mam kilka pytań, możliwe że któreś już się powtórzyło.

Ofiara z ciała - błogosławieństwo
Podczas polowania poświęć 1 kapłana z twojej puli, aby wyleczyć 1 obrażenie i dobrać 1 kartę walki.
pytanie: czy można poświęcić kapłana i dobrać kartę walki nie mając już żadnych ran? graczowi zależy na większej ilości karta walki na ręce.

Mobilizacja - błogosławieństwo
... możesz zwerbować 2 dodatkowych hoplitów ...
pytanie: nie ma zwrotu "do dwóch" więc czy można tylko jednego jeśli więcej już nie posiadam w zasobach? na innych kartach jest zwrot "do"

Egida - artefakt
Użyj, aby ochronić przed śmiercią 1 lub 2 hoplitów.
Artefakty się używa jak podstawową akcje, lub gdy na artefakcie jest zapis mówiący kiedy konkretnie go można użyć, np po bitwie albo w bitwie, albo podczas polowania itp.
pytanie: jak jest z tym artefaktem?

i ostatnia sprawa:
dochodzi do walki:
- 2 hoplitów czerwonych i 1 hoplita zielony,
- czerwony gracz zagrywa kartę z siłą 2 i na karcie jest zdolność (z głowy) jeśli masz więcej hoplitów od razu usuń 1 hoplitę przeciwnika
- zielony gracz również zagrywa kartę z siłą 2 bez zdolności
- podsumowanie kolejki * czerwony 2hopl.+2karta w. * zielony 2karta w. więcjest 4 do 2 z tym że zielony już nie ma hoplitów
Pytanie: czy teraz walka się kończy czy jednak walka trwa dalej tak długo aż każdy z graczy spasuje? zielony gracz wykrwawia siebie i przeciwnika z kart - taki może mieć powód oraz w przypadku strat czerwonego w hoplitach do 0 jest remis i zielony jako obrońca zwycięża bez hoplitów.
Pytam bo bardzo dziwnie wygląda sytuacja kiedy walczy 2 czerwonych hoplitów z "nikim" tylko z kartami przeciwnika.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

castelano pisze: 27 lip 2018, 11:56 Witajcie, mam kilka pytań, możliwe że któreś już się powtórzyło.

Ofiara z ciała - błogosławieństwo
Podczas polowania poświęć 1 kapłana z twojej puli, aby wyleczyć 1 obrażenie i dobrać 1 kartę walki.
pytanie: czy można poświęcić kapłana i dobrać kartę walki nie mając już żadnych ran? graczowi zależy na większej ilości karta walki na ręce.
Ja bym powiedział, że możesz. Tracisz kapłana, a w zamian coś tam zyskujesz. Po prostu zyskujesz mniej. Rany nie wyglądają na wymaganie tej karty.
castelano pisze: 27 lip 2018, 11:56 Mobilizacja - błogosławieństwo
... możesz zwerbować 2 dodatkowych hoplitów ...
pytanie: nie ma zwrotu "do dwóch" więc czy można tylko jednego jeśli więcej już nie posiadam w zasobach? na innych kartach jest zwrot "do"
Wydaje mi się, że jak nie masz już plastiku, to werbujesz tyle, ile możesz - vide zasada z akcji specjalnej werbunek.
castelano pisze: 27 lip 2018, 11:56 Egida - artefakt
Użyj, aby ochronić przed śmiercią 1 lub 2 hoplitów.
Artefakty się używa jak podstawową akcje, lub gdy na artefakcie jest zapis mówiący kiedy konkretnie go można użyć, np po bitwie albo w bitwie, albo podczas polowania itp.
pytanie: jak jest z tym artefaktem?
Używasz w dowolnym momencie, kiedy może zginąć hoplita - np. w trakcie ataku potworów.
castelano pisze: 27 lip 2018, 11:56 i ostatnia sprawa:
dochodzi do walki:
- 2 hoplitów czerwonych i 1 hoplita zielony,
- czerwony gracz zagrywa kartę z siłą 2 i na karcie jest zdolność (z głowy) jeśli masz więcej hoplitów od razu usuń 1 hoplitę przeciwnika
- zielony gracz również zagrywa kartę z siłą 2 bez zdolności
- podsumowanie kolejki * czerwony 2hopl.+2karta w. * zielony 2karta w. więcjest 4 do 2 z tym że zielony już nie ma hoplitów
Pytanie: czy teraz walka się kończy czy jednak walka trwa dalej tak długo aż każdy z graczy spasuje? zielony gracz wykrwawia siebie i przeciwnika z kart - taki może mieć powód oraz w przypadku strat czerwonego w hoplitach do 0 jest remis i zielony jako obrońca zwycięża bez hoplitów.
Pytam bo bardzo dziwnie wygląda sytuacja kiedy walczy 2 czerwonych hoplitów z "nikim" tylko z kartami przeciwnika.
Bitwa się kończy. Patrz FAQ:
https://tesera.ru/images/items/1229276/Multi-faq.pdf
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: castelano »

Dziękuje za odpowiedz i czekam na ewentualne doprecyzowanie w przypadkach gdzie nie byłeś pewien.
Czy można liczyć na polskiego FAQa?
Pozdrawiam
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

Niestety, nie widziałem polskiego FAQ.
robert84
Posty: 60
Rejestracja: 24 mar 2015, 09:12

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: robert84 »

witam,

podczas ostatniej gry doszło do sytuacji gdzie sprzeczaliśmy się co do użycia błogosławieństw. Mianowicie posiadałem dwa błogosławieństwa które pozwalały na coś zamiast wykonania akcji ruchu hoplitami. Jedna pozwalała zrekrutować 2 hoplitów na moim terenie zamiast ruchu a druga przemieścić hoplitę na dowolny region na mapie.

Sprzeczaliśmy się najpierw o to czy mogę użyć obu błogosławieństw - jeden z graczy upierał się że mogę użyć tylko jednego bo nie mogę zrobić dwóch akcji ruchu hoplitami, ja natomiast uważam że błogosławieństwa "działają" cały czas więc mogę skorzystać z obu. W końcu graliśmy że mogę obu (większość graczy tak uważała).

Za chwilę pojawił się ponownie spór o to w jakiej kolejności używam tych kart, ponownie ten sam gracz stwierdził że błogosławieństwa działają w tym samym czasie więc nie mogę zrobić tak że najpierw przenoszę hoplitę na jego teren gdzie nie ma wojsk (więc przejmuje ten teren) a potem dostawiam dwóch nowych używając drugiego błogosławieństwa - tu większość graczy też się na to nie zgodziła. Ja uważam że mogłem tak zrobić.

będę wdzięczny za wasze komentarze, a może podobny problem już się pojawił?

dzięki
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: feniks_ciapek »

robert84 pisze: 14 sie 2018, 08:57 witam,

podczas ostatniej gry doszło do sytuacji gdzie sprzeczaliśmy się co do użycia błogosławieństw. Mianowicie posiadałem dwa błogosławieństwa które pozwalały na coś zamiast wykonania akcji ruchu hoplitami. Jedna pozwalała zrekrutować 2 hoplitów na moim terenie zamiast ruchu a druga przemieścić hoplitę na dowolny region na mapie.

Sprzeczaliśmy się najpierw o to czy mogę użyć obu błogosławieństw - jeden z graczy upierał się że mogę użyć tylko jednego bo nie mogę zrobić dwóch akcji ruchu hoplitami, ja natomiast uważam że błogosławieństwa "działają" cały czas więc mogę skorzystać z obu. W końcu graliśmy że mogę obu (większość graczy tak uważała).

Za chwilę pojawił się ponownie spór o to w jakiej kolejności używam tych kart, ponownie ten sam gracz stwierdził że błogosławieństwa działają w tym samym czasie więc nie mogę zrobić tak że najpierw przenoszę hoplitę na jego teren gdzie nie ma wojsk (więc przejmuje ten teren) a potem dostawiam dwóch nowych używając drugiego błogosławieństwa - tu większość graczy też się na to nie zgodziła. Ja uważam że mogłem tak zrobić.

będę wdzięczny za wasze komentarze, a może podobny problem już się pojawił?

dzięki
Po głębszym namyśle zgadzam się z decyzjami Twojej grupy. Możesz użyć obu błogosławieństw, ale nie możesz ich użyć "jednego za drugim", tylko - podobnie jak ruch każdego hoplity - odnosisz do stanu gry z początku tej akcji - wszystkie dzieją się niejako jednocześnie. Ale to tylko moje osobiste zdanie, trzeba by pewnie zapytać bezpośrednio autorów.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Fenrisek83 »

Ja rozumiem to tak, że akcję ruchu hoplitów wymienisz na zdolność z błogosławieństwa. I jest to wymiana 1 do 1. Czyli ruch na przemieszczenie na dowolny region albo rekrutację dwóch hoplitów. Jak wykorzystasz ruch na "teleportacje" to nie masz drugiej akcji ruchu na werbunek bo już ją wykorzystałeś.
ODPOWIEDZ