Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Galatolol pisze: 02 maja 2018, 20:05 Coś mówili, bo wiedziałem że będzie druga edycja. Tylko brak konkretów, w zeszłym roku próbowałem zgłębić temat i spekulowało się o 2020 czy coś takiego.
Mnie swego czasu Phil pisał, że jest możliwy dodruk ok 2020.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

ghostdog pisze: 02 maja 2018, 20:06
Galatolol pisze: 02 maja 2018, 20:05 Coś mówili, bo wiedziałem że będzie druga edycja. Tylko brak konkretów, w zeszłym roku próbowałem zgłębić temat i spekulowało się o 2020 czy coś takiego.
Mnie swego czasu Phil pisał, że jest możliwy dodruk ok 2020.
Jest już duzo wiecej konkretów na BGG Ale pewnie wszytko bedzie wiadomo jak wystartuje kampania.
No już od pewnego czasu było wiadomo ze niestety Pax Tranhumanity i Bios: Origins nie zmieszca sie w planach Siedra Madre Games na 2018, wieć założenie ze dodruk Pax Pamir sie nie zmiesci też w planach na 2019 było realistyczne.
Teraz Cole Wearle wykorzystuje to ze ma możliwość wtdania tej gry i czas na opracowane drugiej edycji , a Phil Eklund mu tego nie blokuje ponieważ sam ma aż za dużo gier do wydania/wznowienia.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Grałem ostatnio dwie dwuosobowe partie w Pax Porfiriana, w czwartek zasiadam do partyjki w Pax Renaissance (dorwałem anglojęzyczną kopię w... Czechach ;) ).

Pax Porfiriana jest ZNAKOMITE. Mój pierwszy Eklund i od razu miłość ;). Na samym początku gra wydaje się totalnie "obca", bo jest inna niż wszystko w co do tej pory grałem. Mnóstwo zazębiających się systemów, cała masa interakcji, genialne połączenie mechaniki i klimatu (tak jak nie przepadam za fluffem na kartach, to historyczne wstawki są absolutnie boskie). Layout kart jest na początku ciut nieczytelny, ale potem wchodzi w krew. No i wybaczam autorom ten "bałaganiarski" styl graficzny, bo znakomicie oddaje atmosferę epoki.

Pierwsza partia jest grana mocno po omacku, zaczynamy rozumieć "jak" coś działa, ale jeszcze nie wiemy, "po co" tak właściwie to jest. W drugiej partii grałem już dużo bardziej świadomie i byłem w stanie kontrować posunięcia rywala. Nadal jednak czuję się absolutnym nowicjuszem i nawet nie udaję, że opanowałem Paxa w stopniu zadowalającym ;).

Co do Pax Renaissance - po lekturze zasad czuję, że to może być materiał na TOP 10. Jestem wręcz ZAFASCYNOWANY złożonością całego systemu, liczbą klimatycznych smaczków i oddaniu atmosfery renesansu. To jedna z najtrudniejszych gier do opanowania z jakimi się zmierzyłem (na mnie będzie spoczywać ciężar tłumaczenia), ale mam nadzieję, że sama rozgrywka zrekompensuje ten wysiłek niepowtarzalnymi wrażeniami ;).
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

No to jeszcze czeka na Ciebie Pamir.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

@warlock
Klasyczna przypominajka - wyrzuć zasady, które są w pudełku i ściągnij living rules. Zmian i klaryfikacji jest sporo.

PR to mój absolutny top1. Na początku zasady mogą wydawać się trudne, ale po pierwszej partii czy dwóch wszystko będzie jasne (plus mechanizmy pięknie zazębiają się ze zjawiskami, które emulują). W Porfirianę jeszcze nie grałem, ale porównując z Pamir, PR jest moim zdaniem bardziej przystępny, płynniejszy i nie tak „ciasny” przy zachowaniu głębie rozgrywki. Trzymam kciuki za Wasze pierwsze partie :D

Btw. jakbyście grali tylko we 2, to koniecznie złóżcie talie jak dla 3 (gra pełniej rozwinie skrzydła).
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Pax Pamir będzie miał drugą edycję na Kickstarterze na przełomie sierpnia i września.

Co do tłumaczenia Pax Renaissance, to ja, szczerze mówiąc, poległem, gdy to robiłem nie mając jeszcze żadnej partii na koncie. Polecałbym obejrzenie wcześniej jakiejś rozgrywki na yt (jeśli jest). Natomiast gdy w końcu zagrałem z kimś, kto znał zasady, to się okazało, że wcale nie jest tak źle. To co mi nastręczało najwięcej problemów, to różne akcje jednorazowe, ale okazuje się, że tak naprawdę one sprowadzają się do tego samego. Każdy gracz powinien dostać taką tabelkę jak na końcu instrukcji: https://docs.google.com/document/d/1csD ... 5MGwA/edit

I rzeczywiście to jest gra, w której znajduje się wszystko, o czym można pomyśleć w kontekście renesansu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Klasyczna przypominajka - wyrzuć zasady, które są w pudełku i ściągnij living rules. Zmian i klaryfikacji jest sporo.
Tak tak, wywaliłem sobie fluff i wszystkie "przekreślenia" z living rules (dla wygody czytania) i z tego korzystam ;). Czytałem na początku z ciekawości wersję pudełkową (bo ma ikonografię), ale w kilku miejscach są dziwne błędy/nieścisłości które strasznie mi burzyły mój ciąg logiczny rozumienia pewnych akcji ;). Wróciłem więc do living rules i jest dużo większa jasność.

Mechanikę tej gry zamierzam tłumaczyć z zachowaniem "fabularnej logiki" przez co mam nadzieję, że współgraczom łatwiej będzie zapamiętać pewne niuanse ;).
Btw. jakbyście grali tylko we 2, to koniecznie złóżcie talie jak dla 3 (gra pełniej rozwinie skrzydła).
Tak mi się właśnie wydawało, że komety na 2 osoby chyba wchodzą ciut za szybko ;). Raczej będziemy grali na 3-4, ale biorę poradę do serca ;).
Każdy gracz powinien dostać taką tabelkę jak na końcu instrukcji
Na BGG jest bardzo fajna ściągawka - wydaje mi się dość spójna z living rules na pierwszy rzut oka, nawet jeśli coś tam jest już nieaktualne to doprecyzuję to w tłumaczeniu (np. kwestię przekręcenia karty mapy po udanej wojnie religijnej). Grunt, że daje to przejrzysty obraz OPów i one-shotów ;). Do pobrania tutaj: https://boardgamegeek.com/filepage/1463 ... d-fits-box
Obrazek



Mam tylko jedno pytanie co do zasad (wiem, że to nie jest miejsce na to, ale to drobnostka na szybko) - nie wiem czy jakaś karta w ogóle na to pozwala, ale czy gdyby pomiędzy Francją a HRE stali piraci, to czy oni jakkolwiek wpływają na biały szlak?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze: 16 lip 2018, 09:13Co do Pax Renaissance - po lekturze zasad czuję, że to może być materiał na TOP 10. Jestem wręcz ZAFASCYNOWANY złożonością całego systemu, liczbą klimatycznych smaczków i oddaniu atmosfery renesansu. To jedna z najtrudniejszych gier do opanowania z jakimi się zmierzyłem (na mnie będzie spoczywać ciężar tłumaczenia), ale mam nadzieję, że sama rozgrywka zrekompensuje ten wysiłek niepowtarzalnymi wrażeniami ;).
Gra jest wyśmienita i nie jest aż tak trudna, jak się wydaje. W gruncie rzeczy to jest mechanika budowy stołu, a efekty do odpalenia na kartach są dosyć proste. Najwięcej problemów przysparzają one-shoty, w szczególności konflikty, ale różnice między nimi są dosyć intuicyjne. Największym wyzwaniem jest dobre wytłumaczenie warunków zwycięstwa. Nie suche "miej dwie koncesje więcej niż najlepszy przeciwnik i najwięcej symboli z galerą". Do każdego warunku warto dorzucić dwa-trzy zdania na czym należy się skupiać i jak do niego dążyć.

Dodatkowo gorąco polecam ostatnią stronę instrukcji, z tabelką konfliktów oraz wydrukowane 4 sztuki tej karty pomocy:
https://boardgamegeek.com/filepage/1452 ... conography

warlock pisze: 16 lip 2018, 10:13 Mam tylko jedno pytanie co do zasad (wiem, że to nie jest miejsce na to, ale to drobnostka na szybko) - nie wiem czy jakaś karta w ogóle na to pozwala, ale czy gdyby pomiędzy Francją a HRE stali piraci, to czy oni jakkolwiek wpływają na biały szlak?
Każdy korsarz na szlaku zabiera jedną sztukę złota. Wystawić się da, w Living Rules zmieniły się zasady poruszania korsarzami, więc wystawić się tam na pewno da.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Morze jest na północ od obu imperiów. Czy zaznaczony profesjonalnym czarnym iksem pirat zjada florena z białego szlaku (leży na granicy między kartami)? ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

Granica morska, to każda granica, przez którą przechodzi szlak. Granica jest jedna, pirat nie musi leżeć akurat na tym kawałku karty z wodą :lol:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Boże, jaki ten Pax Renaissance jest miodny... stopiło mi mózg. I gdyby nie to, że jednemu z trzech graczy przy stole gra w ogóle nie siadła (a mi i kumplowi totalnie) to od razu odpalilibyśmy drugą partię. Nie chcę teraz robić nic innego tylko zgłębiać niuanse tego systemu :D.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Taktyczny wpis do obserwacji tematu.
Dorzucę jeno uwagę, że co sobie zrobię miejsce na regale na zbliżające się do szczęśliwego zakończenia KSy to mi tu warlock wyszukuje perełki, palce na FB oblizuje, reklamuje, kusi, namawia i znowu cała logistyka regału sruuu... i wylądował i cały misterny plan w pi.... :roll: :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

DarkSide pisze: 25 lip 2018, 10:05 Taktyczny wpis do obserwacji tematu.
Dorzucę jeno uwagę, że co sobie zrobię miejsce na regale na zbliżające się do szczęśliwego zakończenia KSy to mi tu warlock wyszukuje perełki, palce na FB oblizuje, reklamuje, kusi, namawia i znowu cała logistyka regału sruuu... i wylądował i cały misterny plan w pi.... :roll: :mrgreen:
Oj tam, oj tam, Paxa na pewno zmieścisz:
Spoiler:
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Pamiętaj tylko, ze jesli zaczniesz od jednego Paxa ja tym jednym sie nie skończy :P
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

mat_eyo pisze: 16 lip 2018, 10:57 Granica morska, to każda granica, przez którą przechodzi szlak. Granica jest jedna, pirat nie musi leżeć akurat na tym kawałku karty z wodą :lol:
Piraci Rzeczni widocznie :)
Z drugiej strony bogata rozgrywka skoro jeszcze jakies pieniadze na białym szlaku do HRE dochodza :) Moze dlatego ze ostatnio głownie na 2 osoby gram, a wtedy jest mniej pieniedzy wprowadzancyh do obiegu...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

mat_eyo pisze: 25 lip 2018, 10:14
DarkSide pisze: 25 lip 2018, 10:05 Taktyczny wpis do obserwacji tematu.
Dorzucę jeno uwagę, że co sobie zrobię miejsce na regale na zbliżające się do szczęśliwego zakończenia KSy to mi tu warlock wyszukuje perełki, palce na FB oblizuje, reklamuje, kusi, namawia i znowu cała logistyka regału sruuu... i wylądował i cały misterny plan w pi.... :roll: :mrgreen:
Oj tam, oj tam, Paxa na pewno zmieścisz:
Spoiler:
Jak widać jak sie ma 2 gry, to zawsze pomiedzy nimi można zmieścić trzecią. A dalej przez indukcje :)
https://bgg.cc/image/4231542/pax-emancipation
Ostatnio zmieniony 25 lip 2018, 10:34 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Rafal_Kruczek pisze: 25 lip 2018, 10:20 Z drugiej strony bogata rozgrywka skoro jeszcze jakies pieniadze na białym szlaku do HRE dochodza :)
Warlock chyba pytał teoretycznie. Ja też nigdy tam zysków z handlu nie widziałem.

Co do tezy, że potem się od razu będzie chciało kupić pozostałe Paxy, to wg mnie niekoniecznie, silny renesansowy klimat jest dla mnie być może największym plusem Pax Ren, podczas gdy tematyka dwóch pozostałych mnie nie ciągnie. Choć nową edycję Pax Pamir i tak wesprę - potem będzie cięzkie do kupienia, no i Cole Wehrle staje się moim ulubionym autorem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Z drugiej strony bogata rozgrywka skoro jeszcze jakies pieniadze na białym szlaku do HRE dochodza
A to jakiś wielki problem jest jak się zrobi Trade Shift? :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

Galatolol pisze: 25 lip 2018, 10:30
Rafal_Kruczek pisze: 25 lip 2018, 10:20 Z drugiej strony bogata rozgrywka skoro jeszcze jakies pieniadze na białym szlaku do HRE dochodza :)
Warlock chyba pytał teoretycznie. Ja też nigdy tam zysków z handlu nie widziałem.

Co do tezy, że potem się od razu będzie chciało kupić pozostałe Paxy, to wg mnie niekoniecznie, silny renesansowy klimat jest dla mnie być może największym plusem Pax Ren, podczas gdy tematyka dwóch pozostałych mnie nie ciągnie. Choć nową edycję Pax Pamir i tak wesprę - potem będzie cięzkie do kupienia, no i Cole Wehrle staje się moim ulubionym autorem.
Ja nie pytałem, tylko odpowiadałem ;) Za to zgodzę się z Tobą w kwestii pozostałych gier z serii. Pax Ren w świetny sposób symuluje mój ukochany okres historyczny, tematycznie jest mi zdecydowanie bliższy od Pamira i Porfiriany. Na półce wystarczy mi jeden historyczny, niszowy, skomplikowany mózgożer, w który nikt nie chce ze mną grać :D

Może zastanowię się nad Pax Emancipation, choć tam temat też trafia do mnie mniej niż w Reneissance.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Mi akurat klimat Porfiriany siadł strasznie, mógłbym to mieć na półce, tym bardziej, że gra jest dużo lżejsza od Renaissance i ma inny feeling zupełnie :D. Ale klimaty średniowieczno-renesansowe są mi od zawsze najbliższe.

Dzięki Maćku jeszcze raz, że mi wyczaiłeś kopię tej gry. Wielkie love :mrgreen:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze: 25 lip 2018, 11:01 Dzięki Maćku jeszcze raz, że mi wyczaiłeś kopię tej gry. Wielkie love :mrgreen:
Nie ma problemu, polecam się na przyszłość ;) W zamian chcę tylko kiedyś z Tobą w to zagrać :D
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Galatolol pisze: 25 lip 2018, 10:30
Rafal_Kruczek pisze: 25 lip 2018, 10:20 Z drugiej strony bogata rozgrywka skoro jeszcze jakies pieniadze na białym szlaku do HRE dochodza :)
Warlock chyba pytał teoretycznie. Ja też nigdy tam zysków z handlu nie widziałem.

Co do tezy, że potem się od razu będzie chciało kupić pozostałe Paxy, to wg mnie niekoniecznie, silny renesansowy klimat jest dla mnie być może największym plusem Pax Ren, podczas gdy tematyka dwóch pozostałych mnie nie ciągnie. Choć nową edycję Pax Pamir i tak wesprę - potem będzie cięzkie do kupienia, no i Cole Wehrle staje się moim ulubionym autorem.
No Cole Wearle jest bardzo insteresujacym autorem ale jest 1) ciężko z dostępnościę jego gier , 2) a jak już mam te John Company to jest ciezko znaleźć chetnych do grania więc nie wiem czy bedzie maił szanse stać sie ulubionym autorem dopóki nie pogram więcej.
A co do Pax-ów to sie zgadzam , jeśli wesprę Pax Pamir Deluxe to głownie ze względu na 1) Autora 2) przeróbke grafik i polepszone kompenty, a tematyka by była na dalekim 4 lub 5 miejscu.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kmd2000 »

warlock pisze: 25 lip 2018, 11:01 Mi akurat klimat Porfiriany siadł strasznie, mógłbym to mieć na półce, tym bardziej, że gra jest dużo lżejsza od Renaissance i ma inny feeling zupełnie :D. Ale klimaty średniowieczno-renesansowe są mi od zawsze najbliższe.
(...)
Myślę, że ludzie z natury grawitują w stronę tego, co znajome, a średniowieczno-renesansowa europa to coś, z czym większość osób w naszym kręgu kulturowym potrafi się zidentyfikować i dlatego u nas Pax Ren Rex ;) Z tego też powodu np. Porfiriana była w US relatywnie bardziej popularna (również dzięki lekkości zasad).
PR bardzo lubię, trochę uwiera tylko ta ilość wyjątków od zasad i liczę, że kolejne wcielenia tej serii będą bardziej wygładzone (oby tylko nie kosztem głębi). 

Ja Phila, Cole'a i spółkę szanuję najbardziej za to, że poruszają tematyki dotychczas prawie nieobecne poza kręgami gier wojennych, wymierzając tym samym solidnego kopniaka zastałej scenie mainstreamowych gier strategicznych.
Dzięki takim ludziom jak oni nie jesteśmy skazani tylko na kolejne kalki Tolkiena, 2-metrowe posągi Cthulhu, zombie i kosmos, w którym słychać eksplozje.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja też się szykuję na Pax Pamir.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Po trzeciej partii w Pax Ren mam ochotę grać w to cały czas :D. Jak dla mnie to jest majstersztyk.

Póki co odbiór w mojej grupie graczy jest mieszany - grałem z trzema różnymi ekipami i trzech znajomych jest zachwyconych grą tak jak ja, jeden uważa ten tytuł za niezły, a jeden nie chce w to już nigdy grać ;).

Na dwie i trzy osoby Ren śmiga jak marzenie. Nie grałem jeszcze na 4, ale boję się, że może tu być case Five Tribes, czyli zmiana sytuacji na planszy przez trzy kolejki będzie tak ogromna, że nawet nie ma co planować przyszłego ruchu w swojej turze ;).

OP Behead jest arcypotężną bronią w arsenale gracza - możliwość wywalania kart The East / The West Beheadem z jakiegoś tableau jest niesamowitym straszakiem dla przeciwników i kilka razy zastanowią się, czy kupić taką kartę z rynku :). Jeśli nie uciszy się tego typu karty Biskupem, to biada przeciwnikom :D.
Zablokowany