Stone Age: Anniversary (Bernd Brunnhofer)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Stone Age: Anniversary (Bernd Brunnhofer)

Post autor: playerator »

Odkopujemy! (ze śniegu)

Stone Age Anniversary

Wild animals stalk the edge of the camp, waiting for their opportunity. The snow continues to fall and temperatures continue to drop. The tribe must quickly work to gather resources, insulating buildings for warmth and storing food to avoid starvation, in order to survive the long winter.

Musthave? Drogo, ale na sentymenty się nie poradzi :).
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: Pierzasty »

A co to właściwie dodaje, szczególnie w kwestii ulepszenia elementów podstawki? Jest jakiś nowy dodatek z epoką lodowcową, fajnie. A poza tym... wszystko ma wyglądać lepiej. Jak? No, lepiej! Ale jak konkretnie? No, tego, fajniej i wogle. :roll: Brakuje mi jakichś konkretnych informacji w tym artykule.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: playerator »

W pierwszym tekście o grze mieli napisać wszystko? 8) Budowanie hype'u to sztuka.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: ernin »

Wygląda na to, że plansza będzie dwustronna patrząc na zdjęcia ze sklepu https://www.spiele-offensive.de/Spiel/S ... 22476.html
Na planszy zimowej widać też, że karty kosztują po za standardowym kosztem dodatkowo +1 złota.

Oraz zdjęcia znalezione na BGG
Spoiler:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czyli szału nie ma.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: rastula »

sczególnie przy cenie 80 USD :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: tomb »

Zimowa wersja to nie tylko zmiana estetyczna, to też nowy wariant gry.
Zdjęcie z posta powyżej pokazuje karty zwierząt - to chyba będą zagrożenia (tak można wnioskować z angielskiego opisu na stronie Z-Mana). Ponadto zimowa chatka za trzy kamienie w zwykłej wersji dawałaby 15 punktów, a tu daje 19, zatem być może zdobywanie surowców będzie odbywało sięna innych zasadach, niż w wersji klasycznej. Być może oznacza to dwa zestawy chatek - zimowe i letnie.
Szkoda, że w pudle nie będzie dodatku. Jest to moim zdaniem rozszerzenie psujące dobrą zabawę, więc osobnego pudełka nigdy nie kupiłem, ale mając je teraz w zestawie, można byłoby od czasu do czasu pyknąć w takiego odmienionego Stołnejdża.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: playerator »

No tak, w opisie wyglądało to lepiej. Może zimowa strona będzie trochę trudniejsza? Złoto potrzebne do zakupu kart z pewnością zmieni grę. Ciekawe, czy trudniej będzie zdobyć pożywienie. To by było klimatyczne.

W opisie na tej stronie jest mowa o 2 mini-rozszerzeniach: "Dzikie zwierzęta" i "Igloo".
Wygląda więc, że lodowe domki to opcja.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Stone Age Anniversary

Post autor: Uranopolis »

Czy wiadomo coś o polskiej edycji?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: litk »

Słyszałem że ta gra jest popsuta w tym sensie że do wygranej można dojść skupiając się na zasobach drewna. Orientujecie się czy w wersji Anniversary zostało to jakoś poprawione?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: Legun »

litk pisze: 26 lut 2019, 08:32Słyszałem że ta gra jest popsuta w tym sensie że do wygranej można dojść skupiając się na zasobach drewna. Orientujecie się czy w wersji Anniversary zostało to jakoś poprawione?
Grałem w toto wiele razy i niczego takiego nie zauważyłem. Wydaje się, że bez inwestycji w pola, narzędzia i (najprzyjemniejsze przecież) rozmnażanie to się raczej sukcesu nie odniesie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: DarkSide »

litk pisze: 26 lut 2019, 08:32 Słyszałem że ta gra jest popsuta w tym sensie że do wygranej można dojść skupiając się na zasobach drewna. Orientujecie się czy w wersji Anniversary zostało to jakoś poprawione?
Wymiatacze z BGA chętnie zweryfikują Twoją teorię. :wink: Zapewne doszło tu do przekłamań na łączach. Drewno jest najtańszym surowcem (lub odwracając podejście najwięcej go można uzyskać przy zaangażowaniu danych sił i środków) i na nim trzeba się skupiać, ale w stopniu umożliwiającym później płacenie za karty. (najbardziej się opłaca) Jednak ignorowanie pozostałych surowców nie wróży sukcesu. Warto mieć pewien zapasik drewna, ale skupianie się tylko na nim, to za mało by wygrać.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: litk »

No właśnie chodziło o drewno jako najtańszy surowiec i kupowanie za niego kart cywilizacji. Do tego wyczytałem że jest jakaś ukryta punktacja na koniec gry, co też chyba jest jakieś dziwne. Mam dylemat z tą grą, bo można kupić anniversary za 260zł i nie wiem czy w to iść. Tutaj gość mówi że problem z drewnem został naprawiony poprzez sprawienie że złoto jest równie ważne: https://www.youtube.com/watch?v=LkOXxOnn8f4&t=7s
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: Pastorkris »

litk pisze: 26 lut 2019, 08:32 Słyszałem że ta gra jest popsuta w tym sensie że do wygranej można dojść skupiając się na zasobach drewna. Orientujecie się czy w wersji Anniversary zostało to jakoś poprawione?
Ewidentnie warto korzystać z drewna do zakupu kart, bo jest to zwyczajnie najbardziej optymalna droga. Natomiast tak jak koledzy pisali powyżej - nie ma szans by była to zwycięska strategia. Gdybym miał Cię jakoś nakierować to powiedziałbym "specjalizacja". Nie ma sensu iść we wszystko po trochu, bo na końcu jednak mamy mnożniki, więc warto mieć wysokie wartości poszczególnych grup punktowych niż wszędzie 2x2 lub 3x1. Także jak idziesz w ludziki to zbierz ich 10 i miej wszystkie karty, jak idziesz w narzędzia to miej ich powyżej 9 i zdobądź odpowiednie karty mnożące. Proste i efektywne :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: garg »

litk pisze: 26 lut 2019, 08:32 Słyszałem że ta gra jest popsuta w tym sensie że do wygranej można dojść skupiając się na zasobach drewna. Orientujecie się czy w wersji Anniversary zostało to jakoś poprawione?
Czy mógłbyś podlinkować? Bo trudno się odnieść do ogólników, a koledzy napisali już większą część tego, co się da odpowiedzieć na takim właśnie poziomie ogólności.

Gra ma już 10 lat na karku i nadal broni się przyjemnością i zmiennością rozgrywek, więc zarzut o "popsutości" jest trochę jak doniesienia z mediów o łapówkarstwie czy innych grzeszkach osób publicznych - część jest prawdziwa, ale istotna część z tego to plotki lub niedoinformowanie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: litk »

Ehh mniejsza z tym, kupiłem niemiecką anniversary, druknę sobie angielską instrukcję bo z tego co widzę to zmian w tej wersji jest sporo.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: tomb »

Zmian jest sporo? Jakich?

W edycji specjalnej najwięcej zmienia się przy grze na planszy zimowej. O innych rewolucjach nie słyszałem, chyba że o ujednoliceniu zasady punktowania drugiego zestawu kart zielonych.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: litk »

Tam w tym 7 minutowym filmiku co podałem wyżej facet punktuje.
ODPOWIEDZ