Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Grzesio
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2018, 20:03

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Grzesio »

Cześć,
jakiś czas temu zakupiłem ONI. Przeczytałem też od deski do deski cały wątek i wiele się douczyłem. Mam niestety ponownie pytanie odnośnie Egipt:Konstruktor rydwanów. Jak to właściwie działa? Nie uczestniczę w żadnych turniejach, a może tam ten temat był wałkowany wielokrotnie więc proszę o wsparcie. Otóż ...
  1. Egipt: Konstruktor rydwanów
    1. Opis karty Egipt: Konstruktor rydwanów jest następujący -
    "Akcja: Wydaj 1 "mieczyk", aby Splądrować "lokację" przeciwnika."
    2. W instrukcji podstawki s. 11 jest napisane:
    Konstruktor rydwanów - jego Akcja pozwala Splądrować Lokację przeciwnika, ie odrzucając dodatkowych żetonów Plądrowania (oprócz tych, które wymagane są do aktywacji Akcji). celem takiego plądrowania może być nawet Lokacja chroniona przez Samuraja czy żeton Obrony
    3. Na forum była następująca interpretacja (nie zamieszczona w FAQ), że wydajemy jeden "mieczyk" żeby Splądrować lokację przeciwnika.
  2. Barbarzyńcy: Mroczna kaplica
    1. Opis karty: Barbarzyńcy: Mroczna kaplica jest nastepujący -
    "Akcja: Wydaj 1 "mieczyk"/2 "mieczyki", aby natychmiast Splądrować "kartę" z ręki / "lokację" przeciwnika. Odrzuć dowolną liczbę uzyskanych Dóbr, aby otrzymać 2 "PZ" za każde Dobro "
    .
    2. W instrukcji podstawki s. 11 jest napisane:
    Mroczna kaplica - Kiedy gracz chce Splądrować Lokację przeciwnika chronioną przez Samuraja czy żeton Obrony, to musi wydać odpowiednio więcej żetonów Plądrowania, aby aktywować Akcję tej karty.
    3. Czyli jak Plądrujemy lokację to po normalnych kosztach jak opisane w zasadach instrukcji: więcej obrony, więcej ataku.
I jak do tej pory wszystko było dla mnie ok. Niestety zamieszanie wprowadziła odpowiedź Piotra z Portal Games (viewtopic.php?f=42&t=31111&hilit=wiele+ ... 00#p910214). Dotyczy ona dodatku Aztekowie: Święta zdobycz.

================
P: 5) Święta zdobycz, Akcja: Wydaje 2 mieczyki, aby natychmiast Splądrować .... Czy uwzględniam żętony obrony,zaawansowaną technologię obory i samurajów czy niezależnie co leży na karcie to wystarczą dwa miecze?
O: Koszt Akcji należy odpowiednio podnieść, jeśli karta będąca jej celem jest chroniona.
Niestety nie mam tego dodatku, a nie udało mi się znaleźć na necie opisu tej karty. Na BGG poszukałem tylko samej karty ale nie przeglądałem FAQ.

================

I teraz zasadnicze pytanie.

Dlaczego pomimo identycznego (chyba) opisu na obu kartach inne koszty uruchomienia Akcji?

Jak dla mnie opis na karcie "Egipt: Konstruktor rydwanów" jest identyczny z "Aztekowie: Święta zdobycz" ale ponieważ nie mam Azteków to nie jestem do końca pewien. Bo może są jakieś dodatkowe profity dla Azteków jak w przypadku Barbarzyńców i dlatego należy zapłacić pełne koszty Plądrowania.

Przez identyczny rozumiem:
Wydaj n "mieczyk(ów)", aby Splądrować ...

TIA
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zbazyl86 »

Mam pytanie dotyczące interpretacji karty z frakcji Japończyków "cesarki dekret wojskowy" z dodatku Chłopcy idą na wojnę:
Akcja: wydaj 3 mieczyki aby Podbić lokację przeciwnika oraz Splądrować lokację tego przeciwnika"

Pytanie czy chodzi o dwe lokacje "dowolne" w przypadku podboju i plądrowania, tak jak to ma w przypadku kart innych frakcji? Może i jest to czepianie się słówek, ale na innych kartach tam gdzie ma być lokacja "dowolna", odniesienie takie wyraźnie jest.

Swoją drogą interpretacja w/w karty bez odniesienia do lokacji dowolnych nie ma chyba sensu?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

Grzesio pisze: 26 sie 2018, 21:11
Dlaczego pomimo identycznego (chyba) opisu na obu kartach inne koszty uruchomienia Akcji?
Dobre pytanie. Moim zdaniem dla akcji z rydwanów wydaje się tylko 1 żeton miecza dlatego, że posiada ona specjalne wyjaśnienie w instrukcji gdzie opisano, że nawet jeśli na karcie jest samuraj lub żeton obrony to koszt nie jest podwyższany. Dla kapliczki z kolei też jasno opisano w instrukcji, że w tym wypadku koszt jest podwyższany. Dla karty "Święta zdobycz" nie ma żadnego specjalnego objaśnienia więc wykonuje się "standardowe" plądrowanie czyli z podwyższonym kosztem.

Nie mniej faktycznie brakuje tu trochę konsekwencji w opisach na kartach.

Co do samej karty "Święta zdobycz" to jest to karta barbarzyńców z dodatku Aztekowie. Dalszy ciąg opisu akcji z tej karty nie ma żadnego wpływu na potrzeby naszych rozważań ale mimo to przytoczę pełen tekst:

Akcja: Wydaj 2 "mieczyki", aby natychmiast Splądrować lokację przeciwnika i wykonać Modlitwę 5: Jeśli dobrałeś kartę pasującą do Plądrowanej lokacji, ponownie otrzymaj Dobra przedstawione w polu Plądrowania tej lokacji. Możesz aktywować ją dwa razy.
zbazyl86 pisze: 28 sie 2018, 21:02 Mam pytanie dotyczące interpretacji karty z frakcji Japończyków "cesarki dekret wojskowy" z dodatku Chłopcy idą na wojnę:
Akcja: wydaj 3 mieczyki aby Podbić lokację przeciwnika oraz Splądrować lokację tego przeciwnika"

Pytanie czy chodzi o dwe lokacje "dowolne" w przypadku podboju i plądrowania, tak jak to ma w przypadku kart innych frakcji? Może i jest to czepianie się słówek, ale na innych kartach tam gdzie ma być lokacja "dowolna", odniesienie takie wyraźnie jest.

Swoją drogą interpretacja w/w karty bez odniesienia do lokacji dowolnych nie ma chyba sensu?
Podbój czyli przejmujesz najbardziej wyłożoną na lewo lokację przeciwnika z jednego, wybranego przez siebie rzędu. Plądrowanie czyli plądrujesz dowolną lokację która jest "dostępna" do plądrowania a więc ma wydrukowane w prawym górnym rogu "Splądruj i weź". Podbijasz więc np. 1 lokację frakcyjną przeciwnika i jednocześnie plądrujesz 1 zwykłą lub np. 1 japońską frakcyjną (gdyż te lokacje można plądrować).
ms-trex
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2018, 20:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ms-trex »

Powiedzcie czy wszystkie dodatki do Osadników można jakoś ze sobą połączyć, co by grać z nimi wszystkimi na raz, czy jak bo trochę już zgłupiałem?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Tomzaq »

Można, tylko nie da się wtedy wykręcać takich kombosów, jak w przypadku samodzielnego wyboru kart talii frakcji. Ale gra działa.
Who is John Galt?
Posiadam
ms-trex
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2018, 20:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ms-trex »

wyboru kart talii frakcji
Czyli co ze wszystkich dodatków mogę sobie wybrać 30 kart dla talii frakcji i używać jej w każdej grze?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Tomzaq »

ms-trex pisze: 25 wrz 2018, 20:17
wyboru kart talii frakcji
Czyli co ze wszystkich dodatków mogę sobie wybrać 30 kart dla talii frakcji i używać jej w każdej grze?
Tak, instrukcje mówią w jaki sposób tworzy się talię frakcji.
Who is John Galt?
Posiadam
ms-trex
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2018, 20:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ms-trex »

Aha, to lipa, bo załóżmy że ja sobie zrobię taką wypas talię i chciałbym sobie grać z różnymi osobami np. z żoną która sobie takiej nie będzie robiła, to będzie od razu na przegranej pozycji, grając z losowymi kartami.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Tomzaq »

ms-trex pisze: 26 wrz 2018, 08:20 Aha, to lipa, bo załóżmy że ja sobie zrobię taką wypas talię i chciałbym sobie grać z różnymi osobami np. z żoną która sobie takiej nie będzie robiła, to będzie od razu na przegranej pozycji, grając z losowymi kartami.
Każdy gracz przed grą tworzy sobie talię. W każdej grze talia może składać się z innych kart.
Who is John Galt?
Posiadam
loreciak

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: loreciak »

Tomzaq pisze: 26 wrz 2018, 07:56
ms-trex pisze: 25 wrz 2018, 20:17
wyboru kart talii frakcji
Czyli co ze wszystkich dodatków mogę sobie wybrać 30 kart dla talii frakcji i używać jej w każdej grze?
Tak, instrukcje mówią w jaki sposób tworzy się talię frakcji.
Należy też zaznaczyć, że praktycznie każda instrukcja z dodatków wprowadza chaos i tak naprawdę do końca nie wiadomo jak łączyć te talie. Głównie chodzi o karty zwykłe.

EDIT:

Dodatek KPP: nie ma nic na temat łączenia kart zwykłych z tego dodatku.
Dodatek TPzB: Dodaj wszystkie karty zwykłe z wybranego rozszerzenia.
Dodatek Atlantydzi: Karty zwykłe z wybranych dodatków należy dodać do tych z wersji podstawowej.
Dodatek Aztekowie: Karty zwykłe pochodzą tylko z wersji podstawowej.

Misz masz i nic nie wiadomo. Jakie karty zwykłe dodać jeżeli jeden z graczy korzysta z dodatku KPP, a drugi z Azteków ?
Poza tym brak konsekwencji w terminologii. Raz jest mowa o rozszerzeniach innym razem o dodatkach.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: donPedro »

Jak działają Samuraje w wersji solo?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Damon22 »

donPedro pisze: 24 gru 2018, 23:12 Jak działają Samuraje w wersji solo?
Są budynki dające bonus za ilość samurajów. I chyba tylko tyle.
expartyzant
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2018, 14:51

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: expartyzant »

Amazonki, karta dla Egiptu Skarabeusz Bojowy. Produkcja: 1 złoto albo weź na rękę 1 złotą/różową kartę z twojego stosu kart odrzuconych. (Bonus za zbudowanie 1 złoto). Koszt budowy kamień + lokacja, kolor karty złoty. W talii są dwie sztuki. Buduję drugiego skarabeusza, jako koszt lokacji odrzucam pierwszego. Aktywuję się produkcja, więc biorę pierwszego do ręki (złota odrzucona karta), w następnym ruchu buduję na drugim. Nieskończone kombo czy coś robię nie tak?
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: donPedro »

Damon22 pisze: 26 gru 2018, 22:58
donPedro pisze: 24 gru 2018, 23:12 Jak działają Samuraje w wersji solo?
Są budynki dające bonus za ilość samurajów. I chyba tylko tyle.
A nie można nimi chronić budynków przez plądrowaniem w grze solo?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Damon22 »

Wg oficjalnego FAQ (https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=1) żetony tarcz nie są używane w grze solo. Logiczne wydaje mi się więc, że ta zasada dotyczy samurajów. Wirtualny gracz nie atakuje nas mieczami - tarcza ani samuraj nic nie dają w kwestii obrony.
ch3rry
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2019, 12:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ch3rry »

Cześć.

Czytam całe forum i jestem na 16 stronie i wybaczcie jak gdzieś już padły te pytania, aczkolwiek wydaje mi się że do tej 16 strony ich nie widziałem.

1. Co sie dzieje gdy świątynia ra przejmie jakąś lokację i następnie zostanie usunięta z gry. Co się dzieje z tą lokacją? Dalej należy do egiptu czy wraca do poprzedniego właściciela.

2. Administracja. Zawsze gdy zbuduje lokację frakcyjną dostaje złoto lub 1pz. Co w przypadku gdy bede miał 2 administracje ? Cechy sfinksów się kumulują i gracz potrafi dostać 2+1+1. Czy tu z jednej administracji mogę wziąc 1 pz, a np z drugiej 1 złoto ?

3. Podpisywanie umowy z kartą przeciwnika bodajże poprzez Japończyków. Czy muszę wybrać z stosu kart frakcyjnych kartę o takiej samej umowie? W sensie wygląda to tak że chce podpisać umowę o kartę i sobie biorę wszystkie karty frakcyjne ze stosu i je przeglądam szukając np umowy o karte, znajduję ją, kładę pod kartą frakcyjną przeciwnika i odkładam moje karty frakcyjne? Czy musze je przetasować ? Chyba w instrukcji widziałem że nie można tasować kart frakcyjnych, ale ja je mogłem przed chwilą przeglądać i wiem co wyciągnę potem.
3a) a co jeżeli zechcę podpisać umowę na np kartę a nie bede miał w stosie kart frakcyjnych karty z taką umową?
- Czy jest to na zasadzie loterii czyli płace i liczę że mam odpowiednią kartę frakcyjną bo jak jej nie mam to lipa
- Czy mogę ewentualnie podpiąć byle jaką moją kartę frakcyjną
- Czy mogę cofnąć ruch i zrezygnować skoro z tej akcji skoro okazało się ze nie mam jak zapłacić ?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

1. Do końca fazy należy do Egiptu, potem wraca do właściciela.
2. Administracje się kumulują (razem zresztą z np. Sztabami).
3. Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, ale jeśli podpisujesz umowę z karta przeciwnika (nie pamiętam który budynek na to pozwala), to kładziesz SWOJĄ kartę frakcyjną Z TALII pod ZBUDOWANĄ kartę przeciwnika i dostajesz to, co jest na pasku umowy na tej karcie przeciwnika.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ch3rry
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2019, 12:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ch3rry »

Neoptolemos pisze: 08 sty 2019, 13:31 3. Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, ale jeśli podpisujesz umowę z karta przeciwnika (nie pamiętam który budynek na to pozwala), to kładziesz SWOJĄ kartę frakcyjną Z TALII pod ZBUDOWANĄ kartę przeciwnika i dostajesz to, co jest na pasku umowy na tej karcie przeciwnika.
Dobrze piszesz, ale pytanie jak to się odprawia.

O ile dobrze pamiętam jest taka karta która pozwala podpisać umowę z kartą frakcyjną przeciwnika. Jest tam napisane żeby DOBRAĆ swoją kartę frakcyjną i podłożyć pod kartę frakcyjną przeciwnika sugerując zawarcie umowy. Pytanie brzmi czy biorę pierwszą lepszą z góry talii kartę frakcyjną nie patrząc na nią nawet, czy muszę z talii dobrać kartę z takim samym dobrem pod umowę.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Neoptolemos »

Aaa, o to chodzi. Bierzesz pierwszą z brzegu, nie patrzysz co na niej jest - dla Ciebie wyznacznikiem jest tylko to, co znajduje się na polu umowy przeciwnika :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ch3rry
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2019, 12:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ch3rry »

Ostatnio kupiłem zestaw dodatków tj:
Atlantydzi, KPP, Trzej Przyjaciele z boiska.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych graczy,.. może bardziej raczej na zasadzie rady.

Rozumiem że raczej gra 3 dodatkami na raz jest niewskazana i lepszym rozwiązaniem są zestawy:
Atlantydzi + KPP
Atlantydzi + TPzB

Wychodzi na to że za każdym razem jak chce zmieniać dodatek (KPP na TPzB i odwrotnie) to muszę go wyszukiwać w kartach i podmieniać, tak? I w kartach ogólnych i frakcyjnych.

Czy jak mam przygotowany zestaw do gry z Atlantydami + KPP i chciałbym zagrać 1vs1 Rzymianie vs Egipt to muszę wybrać z kart frakcji te karty które były dołączone do Atlantydów i podmieniać mistyczne piramidy na piramidy itd? A co z kartami ogólnymi które były dołączone do atlantydów i są potasowane w kartach ogólnych?
Czy może po prostu wszystkich kart można nie ruszać i to że w grze nie będzie frakcji atlantydów nie wpływa na rozgrywkę egipt vs rzym? Jak wy gracie?

Jakbym chciał kiedyś kupić np Azteków to czy jest możliwa rozgrywka Aztekowie vs Atlantydzi (1vs1)? W instrukcji było chyba napisane ze można używać jednego dodatku jednocześnie, ale w takim razie po co w dodatku do Azteków 10 kart dla Atlantydów?

Kupiłem jeszcze kilka minidodatków które nie zdążyły jeszcze przyjść, ale może ktoś już to ma i może mi wyjaśnić co nieco. Chodzi mi dokładnie o Targowisko:
https://portalgames.pl/sklep/pl/osadnic ... 471.p.html
Jak to wygląda dokładnie bo nie mogę nigdzie znaleźć opisu. Rozumiem że kładziemy karty miedzy graczami i są dostępne od początku dla wszystkich. Czy biorąc pod uwagę że to Akcja to można z każdej karty skorzystać 1 na rundę? Czy jak jeden gracz skorzysta z danej karty to drugi już nie może bo akcja została zużyta i musi wybrać inną? Czy może jest tak że targowisko jest bez limitu akcji na daną rundę bo to specjalny dodatek który ma własne zasady i nie jest traktowany jak zwykła karta akcji?

Proszę o pomoc zwłaszcza w temacie mieszania talii ponieważ nie chciałbym wprowadzać zamętu, a na pewno każdy kto kupił przynajmniej 2 dodatki miał taką zagwostkę i jakoś sobie ją rozwiązał :)
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: czarny kapelusz »

Przyznam szczerze, że zagwozdki nie miałem. Mieszam wszystko, gram wszystkimi dodatkami i zabawa jest doskonała. Polecam :)
Aztekowie vs Atlantydzi jest jak najbardziej możliwe i raczej wskazane. Uważam, że inne frakcje mają niewielkie szanse z Atlantydami ( co by pan Ignacy nie mówił ;) )
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mouzes »

Witam, czy w przypadku tych kart zamiast surowców mogę użyć złota? Chodzi mi o zdobywanie punktów zwycięstwa wydając/oddając w akcji złoto zamiast surowców.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Tomzaq »

Złoto jest przypisane do żółtej karty, więc w tym przypadku chyba to nie zadziała. IMO.
Who is John Galt?
Posiadam
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mouzes »

Dzięki za odpowiedź, też mi się tak wydaje ze względu na słowo "pasujące" w kartach.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

Moim zdaniem można wydać złoto. Słowo pasujący nie łamie zasady dla której zawsze kiedy chcesz możesz zamiast wydania surowca zastąpić go złotem. Po tym jak sprawdzisz które surowce możesz wydać (na podstawie kolorów dociągniętych kart) przychodzi moment na ich "wydanie" i wtedy już tak jak we wszystkich przypadkach wydawania surowców w grze możesz zamienić złoto na dowolny surowiec.
ODPOWIEDZ