Vasco da Gama

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: WRS »

To ja się zgodzę z bogasem ;)
Po pierwszej partii też byłem rozczarowany.

Jednak dałem grze szanse i pokazała pazur. Jest niebanalnie, konieczność zapewnienia sobie i załogi i projektów i kapitanów i akcji słania w rejs przy zmiennej (tak trochę po feldowsku wrednej) mechanice zmiany kosztów/kolejności akcji daje naprawdę dobrą grę.

A po >20 partiach jestem pewien, że nie wszystkie smaczki odkryłem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Vester »

Mnie się Vasco podobał, ale tylko na 4 graczy. Od hitów różni się tym, że dysponuje mniejszą paletą możliwości, co może sprawiać wrażenie nudy. ALE dzięki temu można się skupić na strategii. Nie musimy utrzymywać w powietrzu 10 piłeczek, jak u Felda. W Vasco skupiam się jedynie na tym, by trafić przeciwnika piłeczką w oko. I jest w tym sporo frajdy. Faza żeglugi ma w sobie tyle negatywnej interakcji (ale tylko jeśli tego chcemy), że wynagradza z nawiązką wszelkie braki fabularne. Tego mi często brakuje w innych hitach - tzw. power moves, gdzie sprytem i cierpliwością wbijam przeciwnikowi nóż w serce. Nie w plecy. W ostatnich grach Felda wystarczy się nie pomylić i jakoś to będzie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: mig »

Hmmm... Czytałem wcześniej opinie na forum i do VdG podchodziłem ze sporymi obawami, a okazało się, że jest całkiem przyjemnie.
Lubię suche euro (choć wolę gry z klimatem), ale tu jakoś tej suchości nie odczułem. No, nie jest to gra Trzewika czy ameri od FFG, ale imho z klimatem jest o niebo lepiej niż np. u (bardzo przeze mnie lubianego) Felda...
Mechanizm wyboru akcji jest świetny. Nie dość, że prosty to jeszcze nieźle się sprawdzający w praktyce. No i doceniam, że to coś nowego, oryginalnego jest (a akurat w tym aspekcie dość trudno jest Amerykę odkryć). Ostatnio takie wrażenie świeżości miałem przy Rise of Empires. No i szlaki handlowe - to całe planowanie co gdzie umiescić, żeby przeciwnik nie spadł ze szlaku a jednoczesnie, żeby samemu zapunktować jak najlepiej - bardzo fajnie to działa. I trochę negatywnej interakcji jest i taktyki i długofalowej strategii. Mnie się spodobało.

@KubaP - nie mam wielkiego doświadczenia w Goa - raptem kilka gier i to tylko w składzie 3-4 osobowym. Pewnie na dwie osoby chodzi lepiej niż Vasco (tak się spodziewam), ale po jednej grze w VdG muszę przyznać, że Vasco zrobił na mnie znacznie lepsze pierwsze wrażenie niż Goa.

@Bogas - Puerto Rico imho to w ogóle jedna z najlepszych gier ekonomicznych ever więc co do tego, że jest od Vasco lepsze - to pełna zgoda :) Agricoli nie lubię ;)

Ale to już w dużej mierze już kwestie gustów i preferencji są. W każdym razie to, czego się obawiałem w przypadku Vasco - że bedzie po prostu "zepsuta", za prosta i nie dająca frajdy całkowicie się nie sprawdziło. Nie jest to najlepsza gra w jaką grałem, ale solidne 8/10 (czy nawet 8.3;) ode mnie na bgg dostała :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Al_Dente »

Odświeżę trochę temat. W mojej kopii są tylko dwie wypraski drukowane jednostronnie. Czy tak ma być? W wyniku tego nie mam w ogóle niczego takiego jak ikonki planów statków. Wydawnictwo Hobbity
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tomzaq »

Chyba błąd w druku.
Ja mam obustronne
Who is John Galt?
Posiadam
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Al_Dente »

Dzięki za odpowiedź, pozostaje pisać do wydawcy.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Fuser.exe »

Bardzo pozytywne pierwsze wrazenie, na 4 osoby gra chodzi swietnie. Ciekawe ile rownie dobrych gier przegapilem bo nie bylo o nich wystarczajaco glosno.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Vasco da Gama

Post autor: htomek »

...podnoszę "po latach" bo VdG lezy na półce i tak nieśmiało czeka na wybicie z wyprasek, czy ktoś może stwierdzić czy gra nadaje się na dwóch graczy? czy lepiej we dwójkę nie siadać do niej ?
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: cezarr »

Grywaliśmy z żoną we dwoje. Było spoko.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Edwardo »

Potwierdzam, że dwuosobowej grze niczego nie brakuje :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Lothrain »

W kontrze do wypowiedzi kolegów mogę powiedzieć, że po dwóch rozgrywkach dwuosobowych nie chciałem więcej.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Vasco da Gama

Post autor: htomek »

... no i chyba tak będzie z tą grą na dwie osoby, raczej szachy :( a zapowiada się ciekawie tylko skład niezbyt liczny :/
ODPOWIEDZ