Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Ja grałem trzykrotnie z dzieciakami w przedziale 12-16 i za każdym razem był sztos.

Żeby jednak być uczciwym. Z młodzieżą nigdy nie wiadomo. Grywałem na konwentach w takie gry, gdzie w jednej grupie szał, a w innej marazm albo kompletny brak zrozumienia zasad.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kenigis »

A jak się mają wrażenia z gry dla graczy? Wiadomo, że Bartek nie jest graczem :P Colt express dla mojej grupy to był niezly szajs
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

kenigis pisze: 29 sie 2018, 17:23 A jak się mają wrażenia z gry dla graczy? Wiadomo, że Bartek nie jest graczem :P Colt express dla mojej grupy to był niezly szajs
W takiej interpretacji, to i ja nie jestem graczem ;) Colt Express zostawmy, bo te gry nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego.

Na konwentach, czy innych wydarzeniach, na których pokazywałem grę, odbiór był pozytywny. ale nikogo nie pytałem o poziom geekozy ;)
Po raz pierwszy zainteresowałem się Clankiem po poście Jaxa, gdzieś z samego początku tego tematu. Jax raczej jest graczem, więc może się tu wypowie ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kenigis »

Leser pisze: 29 sie 2018, 18:49
kenigis pisze: 29 sie 2018, 17:23 A jak się mają wrażenia z gry dla graczy? Wiadomo, że Bartek nie jest graczem :P Colt express dla mojej grupy to był niezly szajs
W takiej interpretacji, to i ja nie jestem graczem ;) Colt Express zostawmy, bo te gry nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego.

Na konwentach, czy innych wydarzeniach, na których pokazywałem grę, odbiór był pozytywny. ale nikogo nie pytałem o poziom geekozy ;)
Po raz pierwszy zainteresowałem się Clankiem po poście Jaxa, gdzieś z samego początku tego tematu. Jax raczej jest graczem, więc może się tu wypowie ;)
Muszę odświeżyć Gambita i proszę dajcie Windziarzowi grę do recenzji :D

Ps. Melanżownie uwielbiam, ale niestety gusta się rozmijają :]
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Będzie zrobione ;)
teschen
Posty: 111
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: teschen »

Za 115zl? To moim zdaniem rewelacyjna cena, szczególnie w dzisiejszych czasach gdy gry planszowe potrafią kosztować sporo.
Posluchajcie recenzji Gambita gdzie mówi za ile on ją kupił 😄
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mikeyoski »

Clank jest jedną z tych gier, na które czekam od jakiegoś roku. Wtedy ją poznałem i trzymałem mocno kciuki za polską edycję. Lubię deck building, a ten tutaj jest do bólu klasyczny. Ale połączenie z planszą robi różnicę. Do tego trochę push-your-luck, bardzo przyjemnej losowości. Palce lizać :-)
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mBird »

Ktoś testował czy/jak działa na dwie osoby?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

teschen pisze: 29 sie 2018, 20:33 Posluchajcie recenzji Gambita gdzie mówi za ile on ją kupił 😄
Nie przypominaj mi :P
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Argue »

banialuk pisze: 29 sie 2018, 22:31 Ktoś testował czy/jak działa na dwie osoby?
Podbijam, bo też bym sobie sprezentował na urodziny, bo 115 wydaje się być naprawdę dobrą ceną za to co dostajemy w środku, choć rozważam jeszcze Aeon's End zamiast Clanka, który po 109 też jest do wyrwania w przedsprzedaży.

Co lepsze na 2 osoby? Gambit, może Ty podpowiesz :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

Argue pisze: 29 sie 2018, 23:00
banialuk pisze: 29 sie 2018, 22:31 Ktoś testował czy/jak działa na dwie osoby?
Podbijam, bo też bym sobie sprezentował na urodziny, bo 115 wydaje się być naprawdę dobrą ceną za to co dostajemy w środku, choć rozważam jeszcze Aeon's End zamiast Clanka, który po 109 też jest do wyrwania w przedsprzedaży.

Co lepsze na 2 osoby? Gambit, może Ty podpowiesz :)
I czego oczekujesz? Że w wątku o Clanku powiem, że na dwie osoby raczej wybrałbym Aeon's End?
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Argue »

Gambit pisze: 29 sie 2018, 23:28
I czego oczekujesz? Że w wątku o Clanku powiem, że na dwie osoby raczej wybrałbym Aeon's End?
Jeżeli tak faktycznie jest i Aeon's End chodzi lepiej na dwie osoby, to tak, tego oczekuję :)
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Coin22 »

@Gambit - zrób rewizję Clanka, dobry moment :)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Paskuder »

Coin22 pisze: 29 sie 2018, 23:54 @Gambit - zrób rewizję Clanka, dobry moment :)
What he said!
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: RUNner »

Argue pisze: 29 sie 2018, 23:00 ...choć rozważam jeszcze Aeon's End zamiast Clanka.
Czemu zamiast? Bierz obie, tak jak ja to zrobiłem ;) Nawet jeśli Clank gorzej działa na 2 osoby, to przecież zawsze jest szansa, że kiedyś kogoś dodatkowego zwerbujesz do gry. Poza tym, to są jednak bardzo różne gry, a ich jedyne wspólne punkty to deckbuilding i korzystna cena.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

RUNner pisze: 30 sie 2018, 07:11
Argue pisze: 29 sie 2018, 23:00 ...choć rozważam jeszcze Aeon's End zamiast Clanka.
Czemu zamiast? Bierz obie, tak jak ja to zrobiłem ;) Nawet jeśli Clank gorzej działa na 2 osoby, to przecież zawsze jest szansa, że kiedyś kogoś dodatkowego zwerbujesz do gry. Poza tym, to są jednak bardzo różne gry, a ich jedyne wspólne punkty to deckbuilding i korzystna cena.
O. I to są bardzo mądre słowa :)
Argue pisze: 29 sie 2018, 23:30
Gambit pisze: 29 sie 2018, 23:28
I czego oczekujesz? Że w wątku o Clanku powiem, że na dwie osoby raczej wybrałbym Aeon's End?
Jeżeli tak faktycznie jest i Aeon's End chodzi lepiej na dwie osoby, to tak, tego oczekuję :)
Jednak jeśli naprawdę chcesz TYLKO jedną z tych gier i będziesz grał TYLKO w dwie osoby (albo w przeważającej większości przypadków), to ja bym wziął Aeon's End.
Coin22 pisze: 29 sie 2018, 23:54 @Gambit - zrób rewizję Clanka, dobry moment :)
Mini rewizja była o ile się orientuję w recenzji drugiego dodatku. Ale w sumie fakt. Można by pacnąć.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

Ja dorzucę swoje trzy grosze. Mam nadzieję, że wyrobię się z dłuższym tekstem w formie recenzji na bloga przed wyjazdem na urlop.

Clank to deckbuilder, ale patrząc na niego tylko pod kątem tej mechaniki wiodącej, to jest tak sobie. Efekty pozwalające odchudzać talię są niezbyt częste, a karty kombią się ze sobą rzadko i nie da się pod te komba grać! Zapytacie więc jak macie składać talię podczas gry? Otóż tak, żeby karty kombiły się z planszą. Ona robi tutaj robotę i jej interakcja z kartami stoi za sukcesem tej gry. Choć tutaj znów powinni uważać zagorzali fani budowy talii, bo ta zależność od planszy jeszcze zmniejsza kontrolowalność. W normalnym deckbuilderze kiedy na rękę wchodzi nam dobra kombinacja, to w zasadzie nie interesuje nas moment. Kasa na prowincję w Dominionie przyda się zawsze, tak samo jak wykręcenie 30 ataku w Hero Realms. W Clanku 4 buciki to luksus, chyba że akurat uciekamy z artefaktem na powierzchnię i pierwsze pole przed nami to zamrażająca, kończąca ruch jaskinia ;)

Nie twierdzę, że gra jest zła, jest bardzo dobra. Efekty na kartach są w większości ciekawe, mechanika clanka i ataku smoka działa jak złoto. Losowy układ bonusów na planszy i przede wszystkim losowość kart pojawiających się do kupienia gwarantuje ogromną regrywalność. Klimatu i przygody tam nie ma za dużo, przynajmniej ja nie widziałem. Dla mnie to dziwny przypadek, jak Rajas of Ganges. Obie gry podobają mi się bardzo, przy obu nie umiem wskazać jednoznacznie dlaczego.

Dla dwóch osób działa świetnie, moim zdaniem lepiej niż dla czterech. Trójka graczy to sweet spot, ale partii nie odmówię w żadnym składzie. Nie czytałem polskiej instrukcji, nie wiem czy naniesione są poprawki do zasad ogólnych z drugiego dodatku. Jeśli nie, to grajcie z nimi. No tak, grajcie, bo to jest świetna gra. Za 115 zł to absolutnie nie ma się nad czym zastanawiać, ja za angielską używkę płaciłem rok temu 160 zł ;)
Ostatnio zmieniony 30 sie 2018, 11:15 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: yac00b »

mat_eyo pisze: 30 sie 2018, 09:41 Nie czytałem polskiej instrukcji, nie wiem czy naniesione są poprawki do zasad ogólnych z drugiego dodatku. Jeśli nie, to grajcie z nimi.
Powiesz coś więcej co to za poprawki?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

Jasne. Sprawdziłem i nie ma tego w instrukcji, co w sumie zrozumiałe, skoro pliki do druku były gotowe już dawno temu. W polskiej instrukcji mamy:
"Po wejściu do komnaty można wziąć 1 z dostępnych w niej żetonów (pomniejszy sekret, wielki sekret, małpiego bożka, artefakt) i umieścić go przed sobą.
(...)
-Przy wejściu do komnaty można zabrać tylko jeden żeton (jeśli w komnacie jest dostępnych więcej żetonów, można później wyjść i ponownie wejść do tej komnaty, żeby zabrać z niej kolejny żeton)."

Natomiast w drugim dodatku została wprowadzona nowa zasada. Zgodnie z nią artefakt możemy podnieść w dowolnym momencie naszej tury, nie tylko od razu po wejściu na dane pole. Możemy zacząć turę na polu z artefaktem, podnieść go i dopiero później zagrać karty. Co ważne, zasada ta dotyczy tylko artefaktów, pozostałe żetony podnosimy tylko wchodząc do pomieszczenia.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

yac00b pisze: 30 sie 2018, 09:54
mat_eyo pisze: 30 sie 2018, 09:41 Nie czytałem polskiej instrukcji, nie wiem czy naniesione są poprawki do zasad ogólnych z drugiego dodatku. Jeśli nie, to grajcie z nimi.
Powiesz coś więcej co to za poprawki?
Poprawek w polskiej instrukcji nie ma, bo zamknęliśmy polską instrukcję jeszcze przed wyjściem drugiego dodatku.
Autor zdecydował, że artefakty można podnosić w dowolnym momencie swojej tury. Wcześniej podnosiło się je tak jak wszystkie inne żetony - tylko przy wejściu do komnaty.
Zmiana jest w gruncie rzeczy kosmetyczna, ale ciut zwiększa decyzyjność i możliwości kombinowania.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: playerator »

mat_eyo pisze: 30 sie 2018, 09:41 (...) nie wiem czy naniesione są poprawki do zasad ogólnych z drugiego dodatku. Jeśli nie, to grajcie z nimi. (...)
@mat_eyo - dzięki za ten treściwy opis. Bo już prawie byłem przekonany, że to gra dla dzieci :wink:. Jakieś słówko o dodatkach?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

Pierwszy bardzo dobry. Jego główna mechanika to zalane pomieszczenia, z których trzeba wychodzić zaczerpnąć powietrza (chyba, że mam specjalny przedmiot z rynku) - kapitalna sprawa. Plansza z nowymi drogami, za chodzenie po których dostajemy clanka. Nowe karty w większości bardzo fajne. Najczęściej gram na planszy z tego dodatku. Ogólnie jeśli tylko sama gra się spodoba, to dla mnie zakup obowiązkowy.

Drugi dodatek taki sobie. Jego główna mechanika to mumia i rozdawane przez nią klątwy. Mało interesujące i mocno losowe. Największym bajerem nowej planszy jest fakt, że jedna jej strona ustawiana jest bokiem i wygląda jak piramida :D co powinno być najlepszym świadectwem jego jakości pod względem mechaniki. Nowe połączenia między pomieszczeniami dają klątwy. Karty mniej ciekawe niż w pierwszym dodatku, pozwalają rzucać kością mumii i ją przemieszczać, co jak pisałem wcześniej razem z klątwami jest po prostu nudne i dokłada losowość, a tej jest już wystarczająco w podstawce. Fajny jest nowy przedmiot na rynku, który daje jedno leczonko. W zasadzie największą wartością tego dodatku jest zmiana w zasadach, o której pisałem wcześniej ;) Ogólnie dodatek zdecydowanie gorszy od pierwszego. Pomysł może i fajny, wykonanie słabe. Kupić tylko jeśli podstawka i pierwszy dodatek porządnie się ograją.

EDIT:
Mogłem napisać to za ostro, więc wprost. Jeśli sama gra się Wam spodoba, to oba dodatki warto mieć, bo więcej Clanka to dobrze ;) Natomiast z obu tych dodatków pierwszy jest dużo fajniejszy. Natomiast po wyjściu najnowszego rozszerzenia, z samą planszą, pewnie wolałbym dokupić je w kolejności 1szy dodatek -> nowa plansza -> drugi dodatek.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

Heh, miałem już wklejać linki do moich recenzji dodatków, ale mat_eyo pozamiatał. Choć w mojej opinii Mumia nie jest "dużo gorsza" od pierwszego dodatku :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

Gambit pisze: 30 sie 2018, 11:10 Heh, miałem już wklejać linki do moich recenzji dodatków, ale mat_eyo pozamiatał. Choć w mojej opinii Mumia nie jest "dużo gorsza" od pierwszego dodatku :)
Wklejaj wklejaj, zwłaszcza skoro masz inne zdanie :) Ja sam starałem się pisać (o zgrozo) zwięźle, bo zarówno o Clanku jak i dodatkach chcę napisać na blogu/w Rebel Times :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

mat_eyo pisze: 30 sie 2018, 11:15 Wklejaj wklejaj, zwłaszcza skoro masz inne zdanie :) Ja sam starałem się pisać (o zgrozo) zwięźle, bo zarówno o Clanku jak i dodatkach chcę napisać na blogu/w Rebel Times :)
W RT możesz napisać tylko o pierwszym dodatku :) W temacie podstawki i Mumii ktoś Cię uprzedził :P
Ostatnio zmieniony 30 sie 2018, 11:20 przez Gambit, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ