Gra miesiąca - sierpień 2018

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Gizmoo »

Doskonały miesiąc! Sierpień był chyba najlepszym miesiącem w tym roku jeżeli chodzi o samą satysfakcję płynącą z grania w planszówki! Nie z powodu ilości rozgrywek, bo tych nie było porażająco dużo, ale z powodu jakości rozgrywanych tytułów. W minionym miesiącu było sporo odkryć i jeszcze więcej powrotów, do starszych, nieco już zapomnianych tytułów. Dość powiedzieć, że nie mam jednego kandydata do tytułu „powrót miesiąca”, a jedna z nowości... Została jednocześnie bezapelacyjnym zwycięzcą w kategorii „gra miesiąca”.

Przy okazji zmienię trochę system ocen nowo poznanych gier. Stwierdziłem, że dawanie plusów i minusów mocno ogranicza i nie daje pełnego obrazu wrażeń z rozgrywki.

Dla czystej statystyki - zanotowałem 27 Rozgrywek w 18 tytułów:
Spoiler:
Nowo poznane tytuły rozegrane w sierpniu:

Mythic Battles: Pantheon (5/10) – PRZEPIĘKNA gra! MBP wygląda na stole fantastycznie. Wykonanie powala – od świetnych ilustracji na kartach, do rewelacyjnych figurek. Niestety sama gra mnie nie zachwyciła, ale dodam, że nie jestem targetem. Nie przepadam za grami konfrontacyjnymi, w których zwycięstwo może zależeć od szczęścia. Jest w MBP sporo ciekawych pomysłów, ale gra jest tak strasznie losowa, że aż frustrująca. Jakby wywalić z tej gry kostki i zostawić same karty – nad którymi gracz miałby trochę większą kontrolę - to pierwszy pobiegłbym do sklepu. Dla mnie MBP to zmarnowany potencjał. To mogłaby być znakomita platforma turniejowa, ale rzucanie wiadrem kostek i poczucie braku balansu jednostek raczej zniechęci graczy. Co z tego, że grasz z głową skoro karty do aktywacji nie podchodzą, a grę przegrywasz, bo bóg kostek wypiął się na ciebie?

Guilds (7/10) – Kupiłem na przecenie i nie żałuję. Bardzo dobra gra licytacyjna z lekkim budowaniem własnego silniczka. Mechanizm licytacyjny – chyba najlepszy jaki widziałem kiedykolwiek. I co najciekawsze – doskonale działa na dwie osoby. Nie mogę doczekać się kolejnych rozgrywek!

Bang! (1/10) – Jedna z najgorszych gier w jakie miałem (nie)przyjemność grać. Odpadłem w absurdalnych okolicznościach, po niecałych 10 minutach „gry” i przez blisko dwie godziny (sic!) obserwowałem jak bawią się inni. Kasztan miesiąca i pieczęć „nigdy więcej”

At The Gates of Loyang (4/10) – No cóż... Uve nie zawsze do mnie trafiał, a jego gry albo powodują zachwyt (Le Havre, Kawerna), albo smutne zgrzytanie zębami (Szklany Szlak). Loyang należy niestety do tej drugiej grupy. Jest tutaj kilka ciekawych pomysłów, ale całość jest tak cholernie NUDNA! Najzabawniejsze jest to, że w totalnie pasjansowej rozgrywce jest kilka kart „take that”, które pasują do reszty jak pięść do nosa, ale przynajmniej na moment podnosiły mi ciśnienie i powstrzymały mnie przed zaśnięciem. No i ten Klemens F, który ponownie puścił pędzlem pawia na papier. :(

Istanbul (8/10) – Miłość od pierwszego wejrzenia. Nie jest to złożony tytuł, momentami trochę losowy, ale co mam poradzić jak bawiłem się przy nim świetnie!? Jedna z najprzyjemniejszych gier w tym miesiącu, a pięcioosobowa partia w gronie przyjaciół - była prawdziwym dynamitem. Dawno się tak nie uśmiałem i dawno nie było tyle emocji związanych z końcówką wyścigu po zwycięstwo.

Powroty miesiąca:


Packet Row – prosty tytuł, ale co za doskonała zabawa! „Mind games”, granie nad stołem i ciągłe kombinowanie co chcą zrobić pozostali gracze! No i wreszcie trafiłem na towarzystwo, które bawiło się przy PR świetnie. Gdyby nie to, że była 03:00 w nocy, to gralibyśmy partia za partią. Chyba największe zaskoczenie jeżeli chodzi o odkrycie na nowo starego tytułu. Już miałem Packet Row sprzedać, ale po tych trzech partiach w tym miesiącu wiem już, że gra zostanie u mnie na półce!

The Ancient World – Moja ulubiona gra Laukata. Zawsze w ścisłym topie, ale zapomniałem już jak bardzo lubię ten tytuł. Proste zasady, ale bardzo ciekawe decyzje do podjęcia i sporo bardzo zgrabnej interakcji. Chyba najlepszy euro-trash jaki jest na rynku.

Five Tribes – Rany jaka ta gra jest dobra! Ostatni raz grałem bodaj w grudniu zeszłego roku i pluję sobie teraz w brodę, że gram tak rzadko. Mega przyjemny i testujący nasze szare komórki tytuł. Chcę częściej!

Partia/e miesiąca:


Pandemic: Cthulhu – Takiej rozgrywki jeszcze nie miałem! Emocje do samego końca. Byliśmy przekonani, że wygramy z przedwiecznymi, ale... Do zwycięstwa zabrakło nam JEDNEJ akcji!!!

Lords of Waterdeep
– pierwsza partia w sześcioosobowym składzie, rozegrana z dwoma dodatkami na raz. Super emocje! Co tu więcej pisać – fantastycznie spędzony czas. Doskonała gra!


Rozczarowanie miesiąca
:

Po Bangu! niczego dobrego się nie spodziewałem, Loyang też nie był specjalnym rozczarowaniem, bo to tytuł poprawny, tylko cholernie nudny. Tradycyjnie więc rozczarowaniem będzie brak choćby jednej partii w tym miesiącu w Lorenzo i brak rozgrywki w Terraformację Marsa po zakupie Preludium.

Gra miesiąca (i nowość miesiąca):

Everdell – (9/10) Nowość z kickstartera. Zachwyt po pierwszej partii i absolutna miłość po trzech rozgrywkach. Jest w tej grze wszystko co lubię – rewelacyjne budowanie silniczka na kartach, proste zasady, przy naprawdę ciekawych decyzjach do podjęcia i bardzo nowatorskie podejście do mechaniki worker placement. Każda rozgrywka była dla mnie super przyjemnym i wymagającym skupienia wyzwaniem. Strasznie podoba mi się końcówka gry, w której musimy idealnie zaplanować kolejność akcji i mieć „plan awaryjny”. Do tego gra wygląda bajecznie. To jeden z najpiękniejszych (o ile nie najpiękniejszy) tytuł jaki mam w mojej kolekcji. Rewelacja, która ma szansę wejść do mojej Topki gier wszech czasów.

Ten miesiąc uświadomił mi też, że mam sporo kapitalnych gier, w które zdecydowanie za rzadko gram. Plany na wrzesień – zagrać tytuły z mojej krótkiej, ale jednak istniejącej „półki wstydu”, a także powrócić do gier, które dają mi mnóstwo radochy – przede wszystkim do Lorenzo, Le Havre i... Everdell.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Deem »

Michał M pisze: 04 wrz 2018, 19:12 Moje planszówkowe podsumowanie sierpnia: kilka zdań o paru grach, przede wszystkim o Vampire: The Eternal Struggle oraz Rex: Final Days of an Empire.

https://metodymarnowaniaczasu.blogspot. ... siaca.html
Moim zdaniem jedynym powodem do tego, żeby dziś usiąść do Diuny, której reinkarnacją jest Rex, jest klimat Diuny i genialne oddanie mechaniczne poszczególnych frakcji. Wyrwanie tej części i przeniesienie mechaniki do względnie miałkiego (vs pierwowzór) świata FFG, obnaża wiek wykorzystanych mechanizmów.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Michał M »

Deem pisze: 04 wrz 2018, 20:12
Michał M pisze: 04 wrz 2018, 19:12 Moje planszówkowe podsumowanie sierpnia: kilka zdań o paru grach, przede wszystkim o Vampire: The Eternal Struggle oraz Rex: Final Days of an Empire.

https://metodymarnowaniaczasu.blogspot. ... siaca.html
Moim zdaniem jedynym powodem do tego, żeby dziś usiąść do Diuny, której reinkarnacją jest Rex, jest klimat Diuny i genialne oddanie mechaniczne poszczególnych frakcji. Wyrwanie tej części i przeniesienie mechaniki do względnie miałkiego (vs pierwowzór) świata FFG, obnaża wiek wykorzystanych mechanizmów.
W Diunę niestety nie miałem okazji zagrać.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: kuki25 »

Nowości:
Uczta dla Odyna (7) 9,5/10, Park Niedźwiedzi (9) 8,5/10

Już nie nowości:
Pięć Klanów (2) 8,5/10, Ewolucja (2) 7,5/10, Niezłe ziółka (5) 8/10, Zamki Caladale (1) 8/10, Lorenzo il Magnifico (3) 9/10, Rajas of the Ganges (2) 8,5/10, Altiplano (1) 8/10, Dixit (2) 8/10, Alchemicy (1) 7.5/10.

Gra Miesiąca: Uczta dla Odyna - ilość strategi, możliwości optymalizacji, wielkość, płynność gry, Dennis Lohausen graficznie świetnie ją zrobił, a Uwe zaprojektował świetną grę - na tą chwilę moja ulubiona gra :)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: carlos »

Nie sądzicie, że warto byłoby wprowadzić jakieś zasady w wątkach gry miesiąca? :) Chodzi o to, że w tej chwili każdy pisze mini recenzje kilku(nastu) gier, do tego ile w co grał itp. itd. Moim zdaniem warto byłoby jednak żeby pisać o jednej grze i krótko opisać swoje odczucia jej dotyczące. Ew. gra miesiąca i rozczarowanie miesiąca. O pozostałych grach zawsze można napisać w wątkach ich dotyczących. :)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 324
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: olocop »

Nie sądzę. To jest właśnie kwintesencja i piękno tych postów, że są tak różne. Nie wszystko musi być wciskane w sztywne ramy, a opis większej liczby gier pokazuje z jakiej puli konkretna gra jest wybierana.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: seki »

Zgadzam się z przedmówcą. Bo to bardziej podsumowanie miesiąca niż wybór najlepszej gry. Z podsumowania dotyczącego kilku gier można wyciągnąć dużo więcej ciekawych informacji niż z opisu jednej gry.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: kmd2000 »

A ja mam inne pytanie - dlaczego wątki 'gra miesiąca' nie są wrzucane do podforum 'relacje z gier'?
W obecnym miejscu gubią się w gąszczu innych tematów, starsze wpisy w szczególności.
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Tehanu »

kmd2000 pisze: 06 wrz 2018, 00:26 A ja mam inne pytanie - dlaczego wątki 'gra miesiąca' nie są wrzucane do podforum 'relacje z gier'?
W obecnym miejscu gubią się w gąszczu innych tematów, starsze wpisy w szczególności.
trafna uwaga :!:
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 324
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: olocop »

Pewnie dlatego, że nie są to "relacje z pojedynczych gier lub raporty z sesji". Nikt tu nie opisuje przecież przebiegu rozegranych partii, tylko swoją subiektywną ocenę gier z którymi się zetknął w danym miesiącu.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: kmd2000 »

olocop pisze: 06 wrz 2018, 20:26 Pewnie dlatego, że nie są to "relacje z pojedynczych gier lub raporty z sesji". Nikt tu nie opisuje przecież przebiegu rozegranych partii, tylko swoją subiektywną ocenę gier z którymi się zetknął w danym miesiącu.
Nie chcę dyskutować semantyki, bo nie o to chodzi. Chodzi o wygodę i łatwiejszą organizację postów.
Alternatywnie może zrobić przypięty temat z informacjami o nowych wątkach 'gra miesiąca' + linkami do starszych edycji? To też byłoby rozwiązaniem, no i można się by do tego też łatwo zasubskrybować i być na bieżąco.
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 152
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: DziejopisWawel »

kmd2000 pisze: 06 wrz 2018, 20:32
olocop pisze: 06 wrz 2018, 20:26 Pewnie dlatego, że nie są to "relacje z pojedynczych gier lub raporty z sesji". Nikt tu nie opisuje przecież przebiegu rozegranych partii, tylko swoją subiektywną ocenę gier z którymi się zetknął w danym miesiącu.
Nie chcę dyskutować semantyki, bo nie o to chodzi. Chodzi o wygodę i łatwiejszą organizację postów.
Alternatywnie może zrobić przypięty temat z informacjami o nowych wątkach 'gra miesiąca' + linkami do starszych edycji? To też byłoby rozwiązaniem, no i można się by do tego też łatwo zasubskrybować i być na bieżąco.
Narzędzie wyszukiwania w sumie nieźle sobie daje radę, oczywiście nie rozwiązuje wszystkich wspomnianych przez ciebie problemów. Nie mniej jako że nie mam co robić w swoim wolnym czasie zrobiłem liste linków do poprzednich gier miesiąca do roku 2015 (dalej nie dałem rady). Mam nadzieje że wszystkie są poprawne (sprawdzałem ale człowiek omylny jest). Zawsze możesz skopiować i dodać nowe linki.
Gra miesiąca lista :
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: kmd2000 »

wow, super robota :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Pan_K »

„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: Ardel12 »

Nowości: Sen(+--), Rising5(---), Gloom(+--), Zamek Smoków(++-), Puerto Rico Karciane(---), Century: Korzenny Szlak(+--), 7CŚ:Panteon(+++), O mój Zboże: RwL (+--)
Powroty: Timeline(+--), Przebiegłe Wielbłądy (++-), SW:Rebelia(++-), Unlock2: trzeci scenariusz(+++), Decrypto(+++), Red7(+++)
Nowość miesiąca: 7CŚ:Panteon - świetny dodatek, dodający głębi, ale nie zwiększający znacząco złożoności tytułu. Moim zdaniem nie jest niezbędny, ale można odczuć powiew świeżości po kilkudziesięciu partiach dzięki niemu.
Powrót miesiąca: Decrypto na razie wyparło tajniaków i stało się hitem spotkań.
Rozczarowanie miesiąca: Rising5 był po prostu straszliwą porażką. Aplikacja dwa razy źle odczytała nam kolory przez co całkowicie się pogubiliśmy, same akcje proste jak budowa cepa, gra bez polotu. Już większą frajdę daje mi rozwiązywanie mini gry z PS2 (masterminda).
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: cboot »

Jedyna gra miesiąca: Exit: Chata w lesie
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: kmd7 »

Nadrabiam zaległości, w sierpniu nadal miałem nastrój wakacyjny. Najwięcej rozgrywek w dwa nowe drobiazgi, Karciane Podziemia i Ganz schön clever w wersji elektronicznej. Fajne drobiazgi, chociaż Podziemia były frustrujące, biorąc pod uwagę stosunek przegranych do wygranych :D. Poza tym liznąłem w formie zapoznawczo-szkoleniowej inny mój nowy tytuł, Horror w Arkham LCG - zdecydowanie na plus. A najważniejsze, że udało mi się dwa razy zagrać w The Gallerist, to moja gra miesiąca.
Spoiler:
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2018

Post autor: 7koliberek9 »

42 partie w 6 tytułów

Nowości: Azul, Fotosynteza
Powrót: brak
Najwięcej partii: Azul (21)

Byłam pewna, że Fotosynteza bardzo mi się spodoba a w Azul zagram tylko z czystej ciekawości dla sprawdzenia cóż tam mamy. Okazało się, że Azul mnie porwał a Fotosynteza rozczarowała.

Gra miesiąca: Azul
ODPOWIEDZ