(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: golonko »

Jiloo pisze: 09 kwie 2018, 10:35
Sir_Yaro pisze: 09 kwie 2018, 09:37 (...)
Przy druku 2 stronnym musisz dobrze sprzawdzić drukarkę czy rzeczywiscie sobie z tym radzi. Weź zwykłą kartkę A4 (80g), narysuj 5 kwadratów 5x5mm w 4 rogach, a piąty DOKŁADNIE na środku kartki. Narożne kwadraty odsuń od brzegów po np 100px.
Druknij to 10x dwustronnie i zobacz pod światło jak dobrze Ci się te kwadraty pokrywają.

Jak przesunięcia są mniejsze niż 3mm to drukarka się raczej nadaje jak większe to bym to przemyślał i raczej zmienił metodę wydruku.
Jeśli masz jakiekolwiek przesunięcia to musisz odpowiednio przygotować wydruki - szerokie spady są konieczne (ja robię 5mm), a linie cięcia muszą byc odpowienio przygotowane.
Dorzucę tylko od siebie ze warto sprawdzić przesunięcia dla różnych grubości papierów. W mojej drukarce przy papierze 80g są dużo większe niż przy 300g. Przy druku dwustronnym zawsze trzeba trochę kartek zmarnować na testy.
To ja jeszcze dorzucę, że w oknie ustawień drukarki jest wybór typu papieru. Ma on spory wpływ na to jak drukarka obsługuje kartkę i może właśnie spowodować przesunięcia jak się źle wybierze
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Jaką grubość papieru introligatorskiego kupić do wykonania pudełek na karty?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

wirusman pisze: 07 maja 2018, 08:25 Jaką grubość papieru introligatorskiego kupić do wykonania pudełek na karty?
Na karty wg mnie nadaje się zwykly papier 250g+. Tektura introligatorska to wg przegięcie :)
To sa małe pudełka które trzymaja niewielka zawartośc w środku. Nie musza być z betonu :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Sir_Yaro pisze: 07 maja 2018, 09:29
wirusman pisze: 07 maja 2018, 08:25 Jaką grubość papieru introligatorskiego kupić do wykonania pudełek na karty?
Na karty wg mnie nadaje się zwykly papier 250g+. Tektura introligatorska to wg przegięcie :)
To sa małe pudełka które trzymaja niewielka zawartośc w środku. Nie musza być z betonu :)
To już dwie osoby mi to potwierdziły, nie będę dalej kombinował:) Dzięki
frs
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2018, 23:48

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: frs »

Czy ktoś mógłby mi polecić najtańszą drukarnie w Warszawie?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: golonko »

Najpierw się upewnij, że w ustawieniach drukarki wybierasz odpowiedni papier.
Często jak się zły wybierze, to właśnie asą problemy z przesunięciem
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Mało która drukarka robi małe przesunięcia. Jak masz 5mm spady to przeważnie uda Ci się wydrukować poprawnie ale przy mniejszych to juz tylko pojedyncze sztuki (nawet czasem nie modele).
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Sir_Yaro pisze: 10 maja 2018, 09:34
wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Mało która drukarka robi małe przesunięcia. Jak masz 5mm spady to przeważnie uda Ci się wydrukować poprawnie ale przy mniejszych to juz tylko pojedyncze sztuki (nawet czasem nie modele).
Albo nie mam, albo mam ukryte opcje do zmiany papieru(drukuje w firmie).:)Zostaje dokupić samo przylepny i potem to wszystko sklejać. Największy problem jest zym że to są scenariusze do time stories:( Będę najpierw musiał je ukończyć na zwykłym papierze 80 a potem wydrukować na lepszym i niech czeka na nową kolejke:D
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:47
Sir_Yaro pisze: 10 maja 2018, 09:34
wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Mało która drukarka robi małe przesunięcia. Jak masz 5mm spady to przeważnie uda Ci się wydrukować poprawnie ale przy mniejszych to juz tylko pojedyncze sztuki (nawet czasem nie modele).
Albo nie mam, albo mam ukryte opcje do zmiany papieru(drukuje w firmie).:)Zostaje dokupić samo przylepny i potem to wszystko sklejać. Największy problem jest zym że to są scenariusze do time stories:( Będę najpierw musiał je ukończyć na zwykłym papierze 80 a potem wydrukować na lepszym i niech czeka na nową kolejke:D
Możesz też drukować awers i rewers obok siebie z osią symetrii po środku. Potem składasz kartkę na pół i sklejasz mając idealnie spasowane karty. Ja tej metody nie lubie bo trzeba używać kleju w spraju albo zapierdzielac jak szalony z tubka kleju. Ale po za tym ta metoda prawie nie ma wad.
viewtopic.php?f=5&t=44462#p819549
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Musiałbym przerobic wszystkie pdf. Jednak lepiej chyba dokupić ten papier samoprzylepny wtedy nie ma problemu czy druk jest prosty.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

wirusman pisze: 10 maja 2018, 10:10 Musiałbym przerobic wszystkie pdf. Jednak lepiej chyba dokupić ten papier samoprzylepny wtedy nie ma problemu czy druk jest prosty.
Z tym "bez problemu" to bym tak nie szafował bo wciąż musisz spasować awers i rewers przed sklejeniem ale zasadniczo masz rację :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: zakwas »

wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Opie*dol szefa! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Mam te samą sytuację, też drukuję w pracy i nie mam możliwości dotarcia do niektórych opcji druku. Poradziłem sobie w ten sposób, że metodą prób i błędów ustaliłem przesunięcie i skorygowałem pliki pod wydruk. Druga stronę przesuwam odpowiednio (zależy od grubości papieru 1-2 mm) i udało mi się dojść do satysfakcjonującego dopasowania. Jesli występują presuniecia to maja poniżej 1mm.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Jiloo pisze: 10 maja 2018, 10:45
wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:25 Muszę się pożalić drukarka w firmie robi za duże przesunięcia na papierze 300g :(
Teraz muszę dokupić samo przylepny, chlip:(
Mam te samą sytuację, też drukuję w pracy i nie mam możliwości dotarcia do niektórych opcji druku. Poradziłem sobie w ten sposób, że metodą prób i błędów ustaliłem przesunięcie i skorygowałem pliki pod wydruk. Druga stronę przesuwam odpowiednio (zależy od grubości papieru 1-2 mm) i udało mi się dojść do satysfakcjonującego dopasowania. Jesli występują presuniecia to maja poniżej 1mm.
ehh chyba mi się nie uda, coś mi sie wydaje że zabardzo pływa ten papier w drukarce.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

Sir_Yaro pisze: 10 maja 2018, 09:59
wirusman pisze: 10 maja 2018, 09:47
Sir_Yaro pisze: 10 maja 2018, 09:34

Mało która drukarka robi małe przesunięcia. Jak masz 5mm spady to przeważnie uda Ci się wydrukować poprawnie ale przy mniejszych to juz tylko pojedyncze sztuki (nawet czasem nie modele).
Albo nie mam, albo mam ukryte opcje do zmiany papieru(drukuje w firmie).:)Zostaje dokupić samo przylepny i potem to wszystko sklejać. Największy problem jest zym że to są scenariusze do time stories:( Będę najpierw musiał je ukończyć na zwykłym papierze 80 a potem wydrukować na lepszym i niech czeka na nową kolejke:D
Możesz też drukować awers i rewers obok siebie z osią symetrii po środku. Potem składasz kartkę na pół i sklejasz mając idealnie spasowane karty. Ja tej metody nie lubie bo trzeba używać kleju w spraju albo zapierdzielac jak szalony z tubka kleju. Ale po za tym ta metoda prawie nie ma wad.
viewtopic.php?f=5&t=44462#p819549
Do tej pory drukowalem karty dwustronnie w drukarni, ale zawsze byly jakieś minimalne przesunięcia. Próbowałem też kleić sprajem, ale wszystkie karty miałem później brudne. Wczoraj próbowałem kleić z osią przy pomocy, najpierw kleju magic, później zwykły UHU w tubce. Po prostu skandal ;) karty wyglądają jak z gardła wyjęte.
Skuteczną i szybką metodą jaką znam jest klejenie z osią symetrii na naklejce, jak to pokazał Sir Yaro. Niestety wychodzi dosyć drogo, gdy się ma trochę więcej kart.
Obecne wszystko kleję mocną taśmą dwustronną (może oprócz pudełek). Karty są sztywniejsze, można sobie więc pozwolić na mniejszą gramaturę i karty są perfekcyjnie gładkie. Jest tylko nieznacznie dłużej niż z naklejką. Kolejnym minisem jest też to, że gilotyna nie bardzo lubi taśmę, więc trzeba używać skalpela.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

strategie_pl pisze: 10 maja 2018, 11:27 Do tej pory drukowalem karty dwustronnie w drukarni, ale zawsze byly jakieś minimalne przesunięcia. Próbowałem też kleić sprajem, ale wszystkie karty miałem później brudne. Wczoraj próbowałem kleić z osią przy pomocy, najpierw kleju magic, później zwykły UHU w tubce. Po prostu skandal ;) karty wyglądają jak z gardła wyjęte.
Skuteczną i szybką metodą jaką znam jest klejenie z osią symetrii na naklejce, jak to pokazał Sir Yaro. Niestety wychodzi dosyć drogo, gdy się ma trochę więcej kart.
Obecne wszystko kleję mocną taśmą dwustronną (może oprócz pudełek). Karty są sztywniejsze, można sobie więc pozwolić na mniejszą gramaturę i karty są perfekcyjnie gładkie. Jest tylko nieznacznie dłużej niż z naklejką. Kolejnym minisem jest też to, że gilotyna nie bardzo lubi taśmę, więc trzeba używać skalpela.
klejem w spraju można zrobić to dobrze. tylko trzeba bardzo pilnować aby sobie strony wydruku nie upierdzielić. :) No i znalezienie dobrego i taniego kleju w spraju nie jest łatwe. Bo wydać 30-40zł za puchę to nie sztuka... :P
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Kto chce kupić ?

PAPIER DWUSTRONNY FOTO PREMIUM HQ MATOWY/BŁYSK A4 300g/m², Mabitech- posiadam trzy opakowania, niestety moja drukarka nie radzi sobie z tak grubym papierem.

viewtopic.php?f=53&t=56093&p=1042629#p1042629
Awatar użytkownika
this
Posty: 45
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: this »

Ja używam z w/w papier w wersji nieco cieńszej, 220-230 z drukarką epson L310 i jestem zadowolony z jakości wydruków. Niestety, przesunięcie między stroną przednią i tylną udaje mi się osiągnąć na poziomie 1-2mm.
xCronoxPL
Posty: 77
Rejestracja: 10 cze 2017, 20:58
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: xCronoxPL »

Czy ktoś jest w stanie doradzić jaki dobrać papier przy druku laserowym? Sam nie posiadam sprzętu, a w zwykłych drukarniach nie chcą wydrukować na papierze 'nieznanego pochodzenia', a sami nie mają samoprzylepnego. Znalazłem jedynie drukarnie, w której drukują laserowo i powiedziano mi, że jak dostarczę odpowiedni papier samoprzylepny to mi to wydrukują.

Ewentualnie czy jest ktoś w stanie polecić kogoś w Poznaniu kto się tym zajmie? Interesuje mnie głównie wydruk kart.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Ja drukuje na jakims kombajnie laserowym i jedynie co mogę zmienić to grubość papieru. I wydeuk wygląda świetnie.
Rozumie że papier nieznanego pochodzenia to ten nie kupiony u nich:)
xCronoxPL
Posty: 77
Rejestracja: 10 cze 2017, 20:58
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: xCronoxPL »

wirusman pisze: 08 wrz 2018, 09:39 Ja drukuje na jakims kombajnie laserowym i jedynie co mogę zmienić to grubość papieru. I wydeuk wygląda świetnie.
Rozumie że papier nieznanego pochodzenia to ten nie kupiony u nich:)
A możesz polecić jakąś konfigurację papieru do druku jednostronnego ? Jaki na rewers jaki na awers? Dokładnie tak jak mówisz.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: wirusman »

Wsumie drukuje na tum co jest polecane na 1 stronie. Foto papier 220 i potem samoprzylepny na druga stronę co ok. 160-180.
xCronoxPL
Posty: 77
Rejestracja: 10 cze 2017, 20:58
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: xCronoxPL »

wirusman pisze: 08 wrz 2018, 11:42 Wsumie drukuje na tum co jest polecane na 1 stronie. Foto papier 220 i potem samoprzylepny na druga stronę co ok. 160-180.
I to na kombajnie laserowym, tak ? Jak to w kwestii jakości wychodzi ? Jest błysk czy matowieje ?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

xCronoxPL pisze: 08 wrz 2018, 12:25
wirusman pisze: 08 wrz 2018, 11:42 Wsumie drukuje na tum co jest polecane na 1 stronie. Foto papier 220 i potem samoprzylepny na druga stronę co ok. 160-180.
I to na kombajnie laserowym, tak ? Jak to w kwestii jakości wychodzi ? Jest błysk czy matowieje ?
To zalezy od drukarki. te najsłabsze (najtańsze) prawie nie zabezpieczają wydruków. Te lepsze nakładają jakiaś warstwę zabezp. na toner.
Zobacz to jest wydrukowane ponad 3 lata temu la laserze (na tym ricohu z 1 postu) na papierze kredowym. Zero śladów matowienia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ