(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Krótko Rafał - decyzje do podjęcia w systemie bitwy lądowej:

Przed bitwą:

podjęcie decyzji o bitwie, w oparciu o
- szacowaną liczbę kart swoich i przeciwnika (jeśli przeciwnik ma 2/3 czy nawet 4/5 liczby naszych kart, to już
jest istotna przewaga)
- porównanie Battle Rating i umiejek dowódców (przewaga o 2 pkt w tym aspekcie daje znacznie większa
elastyczność w bitwie)
- zabezpieczenie sobie możliwości swobodnego odwrotu/ucieczki - uniemożliwienie tego samego
przeciwnikowi
- posiadane karty z efektami bitewnymi, typu "ambush" (jedyna niewiadoma na tym etapie)
- posiadane karty operacyjne, umożliwiające uchylenie się od kontruderzenia/wyzyskanie powodzenia

decyzja o interception/avoid battle

W czasie bitwy:
- decyzja o wykorzystaniu słoni bojowych
- decyzja o długości trwania bitwy w oparciu o ocenę jakości dociągu (np. brak rezerw), a co za tym idzie - jej
zaciętości
- decyzja o wykorzystaniu opcji withdraw (jeśli zabezpieczylismy tę opcję w fazie poprzedniej)/deny withdrawal
- umiejętne granie Probe przeciw Hannibalowi
- moment wykorzystania Double Envelopement w oparciu o szacunkową analizę ryzyka (patrzymy co zeszło, ile sami mamy, ile jest w talii, czym ryzykujemy oddając inicjatywę)

... więc nie mów mi, że naszym chłopakom brakuje luzu... tfu... że nie mamy KONTROLI nad wydarzeniami w bitwie ;)

bo jeśli mam lepszego dowódce, więcej kart i lepszą pozycję na planszy, to wygram bitwę.
Więc o co chodzi?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze:bo jeśli mam lepszego dowódce, więcej kart i lepszą pozycję na planszy, to wygram bitwę.
Więc o co chodzi?
myślę że kolega Bart dobrze to ujął:
BART pisze:nawet mając więcej kart od przeciwnika bitwa może się zakończyć w pierwszej rundzie , więc poziom generałów w zasadzie nie ma znaczenia bo i tak losowo przeciwnik może mieć np. w 3 kartach jedną na którą akurat przeciwnik w swoich 7 kartach nie będzie miał riposty
czyli ślepy los decyduje co kto dostanie, my mamy wpływ tylko na ilość

W Marii masz na ręce trefle to dążysz do walki na polach treflowych, jak cię przeciwnik dorwie na polach pikowych to możesz mieć pretensje do siebie że dałeś się tam złapać
W Seki masz klany i pasujące karty klanów, masz właściwe karty na ręce do bloczków, to masz duże szanse w bitwie. Jest też element kumulacji kart. Nie idziesz do bitwy z pustą ręką, zbierasz i kalkulujesz czy to już ten czas.

W Hannibalu jak dochodzi do bitwy to nie masz wpływu na JAKOŚĆ kart, tylko ILOŚĆ. I to uważam za słabe.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

W Hannibalu jak dochodzi do bitwy to nie masz wpływu na JAKOŚĆ kart, tylko ILOŚĆ.
...bo kontrolujesz inne rzeczy

Maria i Seki to inne gry, z drugorzędną rola polityki (Maria) lub bez niej w ogóle (Seki), bez systemu cdg. Tam bitwy są jądrem gry, tutaj tylko jedną z możliwości.
myślę że kolega Bart dobrze to ujął:
Tak jest faktycznie w Hamilcarze, gdzie przy bitwach na 4 do 9 kart można nie zdążyć przejąć inicjatywy i przez to bitwa jest obarczona większym ryzykiem, trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym niż w Hannibalu. Ale zasady wypisane przeze mnie wciąż są obowiązujące.
Bitwy w Hannibalu sa większe (nawet do 20 kart/strona).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wybaczcie mały OFT ale...
To Janek:
Obrazek

A to przystojny Zbyszek:

Obrazek


Trzeba wysłać sicario z kartelu Cali żeby nam don Paula do Trescitas przywieźli w bagażniku ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Aby Was oderwać od seriali zapraszam na mojego improwizowanego bloga, gdzie opisuję etap po etapie moje zmagania przez Vassala w grę Red Winter: Soviet attack at Tolvajarvi 1939 z kolegą Cardach'em. Bronię tezy że Sowietami można wygrać automatem.
Muszę Wam powiedzieć że chociaż zajmuje to wiele czasu, to taka retrospektywa duży walor edukacyjny. Mam nadzieję że lektura zachęci Was do zagrania w tę grę :)

http://awiecwojna.wordpress.com

Niestety nie opisałem jeszcze kompletu etapów - brakuje środkowych, ale będę to uzupełniał. Jak ktoś chce mieć kompletne spojrzenie to może zajrzeć na równolegle prowadzony blog kolegi Cardach'a - podobno opisuje każdy etap na bieżąco.

https://meldujeposlusznie.blogspot.com

Umówiliśmy się że do końca bitwy nie zaglądamy sobie do nich nawzajem aby się pośmiać po grze. Doszliśmy do nocy drugiego dnia.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Baaardzo fajnie się czyta.
Spoiler:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Hyhy czytałem od góry i dopiero po kilku wpisach zorientowałem się, że trza czytać od dołu :) Bardzo dobra lektura, też bym mógł w to zagrać przez Vassala, skoro nie mogę się ostatnie kilkanaście tygodni wybrać do Krolma we wtorek...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Ty nie vasaluj ;-)! Wpadaj do Krolma.
Kup karnet "multiKrolm" ;-) (ciekawe jaka jest właściwie oficjalna nazwa tego pakietu) tj 90 ziko za 3 miesiące (nieograniczona liczba wejść w tym okresie). Przecież nie może być tak że tylko ja i Odi w to zainwestowaliśmy. Sami mamy tam chodzić?
Opcja 15 pln za wejście jest nieekonomiczna do bólu
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Ja tam mogę i 15zł płacić. Jak coś jest dobre to płacę i nie szukam rabatów. Cenię i szanuję wysoką jakość i płacę obojętne ile. Krolm to najwyższa jakość.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 14 wrz 2018, 21:25 Ty nie vasaluj ;-)! Wpadaj do Krolma.
Kup karnet "multiKrolm" ;-) (ciekawe jaka jest właściwie oficjalna nazwa tego pakietu) tj 90 ziko za 3 miesiące (nieograniczona liczba wejść w tym okresie). Przecież nie może być tak że tylko ja i Odi w to zainwestowaliśmy. Sami mamy tam chodzić?
Opcja 15 pln za wejście jest nieekonomiczna do bólu
Oj, aż 50% więcej za wjazd? Przez ostatnie 3 miesiące może byłem 2 razy, więc te 90 ziko mi się nie kalkuluje :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Ja od paru lat chodzę na granie do Polufki, Graciarni czy Krolma i widzę że ludzie zupełnie nie rozumieją że knajpa musi na siebie zarobić i trzeba w niej trochę kasy zostawić. Ludzie chcieliby 4 godziny posiedzieć w komfortowych warunkach i świetnie się bawić przy grach. Wielu robi to "na krzywy ryj" nic nie zamawiając w barze aby pobyt w knajpie był najlepiej darmowy. Słabe to, wywaliłbym takich na ulicę gdybym nie był tak kulturalny.

W przypadku Krolma i "wysokiej opłaty 15zł" sprawa wygląda tak:

Do Krolma wpada dziennie średnio 20 osób (mega optymistycznie zakładam) zostawiając po 10zł. Łatwo policzyć że daje to 6000zł miesięcznego utargu. Koszty to 2500 brutto dla jednego "barmana", ogrzewanie, światło, naprawa usterek, amortyzacja całej inwestycji (pewnie z 50-150tys zł), własny ZUS i podatki. Myślę że właściciel z Krolma wyciąga z tego biznesu może tysiąc złotych a może i ZERO. Nie dziwi mnie ta podwyżka...
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Hańcza, czy ja napisałem że nie akceptuję oferty Krolma?
Wg mnie ten karnet za 90 zł/3 miesiące (no limit wejście) to bardzo przyzwoita cena.
Wszyscy sobie zdajemy sprawę że lokale muszą zarabiać. Jasne jak słońce. Te 15 zł za wejście to bardziej "zachęta" do zainwestowania w karnety (przynajmniej ja to tak odbieram)

Co do knajp to w Gdyni pojawił się lokal na ulicy Świętojańskiej o nazwie "iGranie w Lochu". Duże stoły , dobre światło , własne planszówki + piwo.
https://pl-pl.facebook.com/iGraniewLochu/
[url]https://www.trojmiasto.pl/iGranie- ... 79250.html


Więc niech teraz gdynianie nie narzekają że nie ma gdzie grać w Gdyni. Jest AleBrowar (kombo doskonałe : pizza + piwo + plansza), no i teraz doszło iGranie w Lochu
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2018, 14:14 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Pisałem ogólnie a nie konkretnie do kogoś. Wszystko kosztuje i na to co dobre nie ma co kasy żałować.

We wtorek ja będę i zastanawiam się w co grać? Może ilość moich postów mi tu podpowie? :roll:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ja we wtorek tym razem nie dotrę. Moze uda mi się natomiast wyrwac w piątek, gdyby ktos byl chętny (gdynia/krolm)
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Duch bojowy jak w armii włoskiej! Ja dziś pasuję i zużyję kupon na wyjście na granie w piątek. Za tydzień będzie lepiej :D
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mnie też dziś nie ma.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ja dziś mam opiekę na chorym potomstwem. Wnioskuję że dziś spotkanie się nie odbędzie, ale może faktycznie w piątek w Gdyni dla odmiany?
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Doprecyzuję że w piątek wybieram się do Stolarni na euro/amerithash. Z Wami gram we wtorki i za tydzień też planuję być.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 18 wrz 2018, 11:26 Doprecyzuję że w piątek wybieram się do Stolarni na euro/amerithash. Z Wami gram we wtorki i za tydzień też planuję być.
Nawiązywałem do postu Odiego. Ale dobrze wiedzieć że istnieje jakaś Stolarnia :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

No ja w pt późnym popołudniem/wieczorem najprawdopodobniej mógłbym pograć. Może być Krolm, może być Gdynia.
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: KROLM »

hancza123 pisze: 14 wrz 2018, 23:15 Ja tam mogę i 15zł płacić. Jak coś jest dobre to płacę i nie szukam rabatów. Cenię i szanuję wysoką jakość i płacę obojętne ile. Krolm to najwyższa jakość.
I tak się właśnie zdobywa achievement "1 darmowa kawa" :lol:

Dzięki Hańcza za miłe słowa !
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ech... nakręciłem się na porządne ogranie Red Winter 1939, ale widzę że niestety nie mam z kim grać :(
Nawet gra na Vassalu ma dłuższą przerwę.
Pozostaje spisywanie pamiętników z rozgrywki. Taki los współczesnego wojennika :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mam mocne postanowienie wpaść we wtorek i zagrać w Red Winter sowietami.
ps. kiedy będzie u nas Muad?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 19 wrz 2018, 22:16 Ech... nakręciłem się na porządne ogranie Red Winter 1939, ale widzę że niestety nie mam z kim grać :(
Nawet gra na Vassalu ma dłuższą przerwę.
Pozostaje spisywanie pamiętników z rozgrywki. Taki los współczesnego wojennika :)
Ja już sobie moduł RW ściągłem na Vassala, ale wyskoczyły mi nagle ogromne papierkowe roboty na przedwczoraj, więc ewentualne starcie vassalowe muszę przełożyć na około koniec miesiąca :/ Jak żyć...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Muad planuje być cały październik w Krolmie albo i nawet już do końca :)

Będę odkurzał COINy bo słyszałem, że ktoś je przywoływał
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
ODPOWIEDZ