Za duże pudła na gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: rattkin »

citmod pisze: 21 wrz 2018, 18:54 Tłumaczenie że dana linia wydawnicza jest utrzymywana w pewnym rozmiarze, do mnie nie przemawia.
Każdy wydawca ma trochę inne realia logistyczne. Dla jednego pudełko o rozmiarze A będzie idealne, podczas gdy standardowe B, o wymiarach zbliżonych, będzie już wpadać pod jakiś tam wyższy próg cenowy u przewoźnika/w magazynie, itd.

Z pudłami to jest bieda - jak są za duże jak na zawartość, to źle, a jak są za małe na zawartość (szczególnie po dodatkach), to też źle.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: citmod »

rattkin pisze: 21 wrz 2018, 20:18
citmod pisze: 21 wrz 2018, 18:54 Tłumaczenie że dana linia wydawnicza jest utrzymywana w pewnym rozmiarze, do mnie nie przemawia.
Każdy wydawca ma trochę inne realia logistyczne. Dla jednego pudełko o rozmiarze A będzie idealne, podczas gdy standardowe B, o wymiarach zbliżonych, będzie już wpadać pod jakiś tam wyższy próg cenowy u przewoźnika/w magazynie, itd.

Z pudłami to jest bieda - jak są za duże jak na zawartość, to źle, a jak są za małe na zawartość (szczególnie po dodatkach), to też źle.
Ja się nie czepiam jak pudła są za duże, nawet jak jest sporo wolnego miejsca. Przykładowo Misja Czerwoną Planeta da radę zmieścić się w 1/3 pudelka, ale w ogóle mi jej rozmiar zupełnie nie przeszkadza. Szczególnie ze gdyby wyszedł jakis dodatek to byłoby właśnie na nie miejsce. Natomiast tutaj zawartość zajmuje tak na oko z 1/15 pojemności pudełka. Nie wiem co musiało by się znaleźć w dodatku do tej gry, aby zajęte zostało chociaż w 1/4.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: espresso »

Ja się poważnie zastanawiam, czy nie zacząć przerabiać pudełek na mniejszy format. Co się da, to upycham podstawkę i dodatki razem. Ideałem są tutaj Pupile i Władcy podziemi - każda z tych gier mieści się w całości w pudełku od dodatku, które jest o połowę mniejsze, niż to od podstawki 8)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kozz84 »

Nie zastanawiaj się tylko przepakuj :p Jak nie planujesz danej gry sprzedać to osobiście niewidzę sensu trzymać wszystkich pudełek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Legun »

MichalStajszczak pisze: 21 wrz 2018, 12:02Trzeci czynnik, powiązany zresztą z drugim, to "efekt wielkości", istotny szczególnie przy prezentach dla dzieci.
Nawiasem mówiąc kilka lat temu (a może kilkanaście - nie pamiętam dokładnej daty) firma Granna zrobiła eksperyment i wydała jedną z gier w pudełku dwa razy większym niż wcześniej i oczywiście sprzedawała drożej (może nie dwa razy ale na pewno co najmniej o połowę). I okazało się, że sprzedaż większego wydania była znacznie wyższa.
Argument jest zrozumiały, lecz wygląda na jeszcze jedna pułapkę społeczną (jak reklamy z fotoshopowanymi modelami, które prowadzą do systematycznego spadku samooceny ludzkości). Mnie urzekło tu rozwiązanie wydawcy "Dobble" - wewnątrz małe, zgrabne pudełko "użytkowe", natomiast na sklepowej półce znacznie większe pudełko "prezentowe", które wyrzuca się zaraz po odpakowaniu gry. Zachęcałbym wydawców do stosowania takiego triku 8) .
Jeśli kogoś to szczególnie rusza, można zrobić zabawę - ranking gier ze względu na procent objętości pudełka zajmowany przez objętość elementów. Karty i kafelki łatwo pomierzyć linijką po ustawieniu w stosy (zaokrąglenia pomijamy ;), pionki, kostki i żetony można mierzyć wrzucając do kuchennej "zlewki" z miarką. Zaciekawiony zrobiłem sobie próbę dla Augustusa, który mi się rzucił w oczy właśnie pod tym względem. Wyszło mi 11,1%. Bez bloczka do notowania 9,3% :roll:.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: yNidhogg »

espresso pisze: 21 wrz 2018, 20:46 Ja się poważnie zastanawiam, czy nie zacząć przerabiać pudełek na mniejszy format. Co się da, to upycham podstawkę i dodatki razem. Ideałem są tutaj Pupile i Władcy podziemi - każda z tych gier mieści się w całości w pudełku od dodatku, które jest o połowę mniejsze, niż to od podstawki 8)
Chcecie standardu - stwórzcie go sobie sami : ) Z tego co pamiętam to Sir_Yaro jest tutaj ekspertem od rżnięcia pudełek, see: viewtopic.php?f=1&t=46380
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: MichalStajszczak »

citmod pisze: 21 wrz 2018, 18:54 Ilość elementów w Kameleonie jest po prostu skandalicznie mała w porównaniu do wielkości pudla.
Gdyby pudełko było mniejsze, to zapewne znacznie więcej potencjalnych klientów uznałoby, że cena jest skandalicznie wysoka w stosunku do wielkości pudełka :wink:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: seki »

Powód zwiększania pudełek gier jest znany i przedstawił to bardzo dobrze p. Michał Stajszczak. Rzeczywiście my jako gracze hobbiści mamy za dużo gier w stosunku do miejsca na ich przechowywanie. Być może jesteśmy zbyt małym targetem by być dla wydawców wyznacznikiem dobrych praktyk ale również w naszej społeczności są gracze, którzy chcą mieć dużo. Pamiętam niedawną dyskusje w wątku dotyczącym Brassa gdy jeden z użytkowników doznał zawodu gdy dowiedział się, że wersja sklepowa ma grubość połowy standardowego pudełka. Cóż... osobiście życzył bym sobie aby więcej wydawnictw poszło śladem Roxley, które w tym formacie wydało Brassa retail i Steampunk Rally (Odlotowy Wyścig w wydaniu GF). Taka wielkość pudełek mogłaby być standardem dla wszystkich wydawców tzn standardowy kwadrat ale o mniejszej grubości.
Super
Posty: 404
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Super »

Taki przykład bieżący, kiedy (za)duże pudełka się przydają :wink:
Spoiler:
Kto po zdjęciu nie zgadł (nie wszystko widać, więc ciężko by było), poniżej ma odpowiedź jakie to gry.
Spoiler:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: rastula »

tylko chyba trzeba zrobić xcella gdzie co jest :)...
Super
Posty: 404
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Super »

To wersja podróżna :wink:
Na co dzień jednak wolę nieprzerośnięte pudełka.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: c08mk »

Dołączę do temu z sugestią dla osób, które wyrzucają pudełka. Jeżeli komuś zależy na tym żeby mieć z powrotem parę złotych w kieszeni to pudełka można wystawić na sprzedaż. Sam wykorzystuję oryginalne pudełka i w niektórych grach gdzie jest dużo rozszerzeń zawartość się nie mieści np. LCGi.
ODPOWIEDZ