Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Peter128 pisze: 15 sie 2018, 09:12 przez to nie możecie np. wytworzyć Naczyń (chyba, że macie inne wzgórza gdzieś odkryte).
Tu trzeba nadmienić, że nawet jeśli się zakryje jedyny obecny dany typ terenu (np.: jedyne Wzgórza), to przedmioty wytworzone do tej pory pozostają w grze, nawet jeśli ten typ terenu był niezbędny do ich wytworzenia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomasz86 »

Witam,

1. Czytam zieloną kartę i musze obniżyć poziom polisady albo broni o jeden. Mam zerowe wartości, początek gry. czyli minus jeden życia dla mnie?
2. Wyschnięte żródło a potem odwrócenie kafelka. Potem odwracam kafele spowrotrem dzięki akcji . Czy wyschnięte żródło zostaje?
3. 4 graczy - o ile w mniejszą ilość graczy jakoś się dało to przy 4 graczy już na wstepie ktoś będzie głodował. Kupno czegokolwiek wymaga aż 4 drewna, palisady, schronienia itd. Potem jeszcze że musze obniżyć poziom broni albo palisady, masakra.
4. Mam talię kart wydarzeń i widze że następna to zielona karta która wraca, czyli moge specjalnie próbować wyrzuić znak zapytania w fazie akcji aby ponownie potasować talię..?
cube88
Posty: 41
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cube88 »

1. Tak, ranę dostaję osoba która wykonywała akcję, lub jeśli to karta wydarzenia 1 gracz
2. W FAQ jest coś takiego:

Na kafelku znajduje się znacznik, że teren jest nieodkryty. Karta Wydarzenia mówi, że jeśli to możliwe zakryj jeden
kafelek. Mogę go zakryć i odrzucić znacznik na nim? Jeśli tak, to gdy wykonam Akcję Zagrożenia z tej karty i odwrócę z
powrotem kafelek, umieszczam na nim też znacznik, że teren jest nieodkryty?
Odrzucasz znacznik, a po ponownym odkryciu kafelka teren jest znowu dostępny.

Co prawda tu na przykładzie rodzaju terenu ale wydaję mi się, że dla źródło powinno działać tak samo.

3. Zawsze można w 1 rundzie spróbować odkryć kilka kafelków i liczyć na jakieś żetony odkryć z jedzeniem, żeby nie głodować ( chociażby pożywne larwy)

4. Raczej nie ma nigdzie zasady mówiące wprost że nie można tego zrobić. Z tego co pamiętam jednak nie każda karta z "?" skutkuje wtasowaniem jej w talię wydarzeń.
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomasz86 »

A nie jest tak że jak karta wymaga obniżenia poziomu palisady albo dachu i nie ma jak to WSZYSCY graczej otrzymują ranę?
cube88
Posty: 41
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cube88 »

tomasz86 pisze: 03 wrz 2018, 16:27 A nie jest tak że jak karta wymaga obniżenia poziomu palisady albo dachu i nie ma jak to WSZYSCY graczej otrzymują ranę?
Masz rację, sprawdziłem jeszcze teraz w FAQ:

Brązowe karty "?" - np. POŚPIECH. Karta wtasowana do Talii Wydarzeń, pociągnięta z niej i rozpatrujemy: "konstrukcja
się rozpada, -1 dach lub palisada". Jeśli nie ma ani dachu, ani palisady - wszyscy po ranie, czy tylko gracz, który
pociągnął tę kartę?
Wszyscy gracze.

Przepraszam za wcześniejsze wprowadzenie w błąd
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

1. Jak podliczacie punkty, to serce zakryte kostką też liczycie? Jeśli nie mam serc już (kostka na ostatnim) to doliczam to pod kostką?
2. Czy przy podliczaniu punktów za pozostałe serca, to liczę te na karcie Piętaszka?
3. Czy scenariusz 1 wygrywam od razu po spełnieniu warunków, czy muszę przeżyć do końca rundy?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bruno »

MrAtrion pisze: 25 wrz 2018, 05:39 1. Jak podliczacie punkty, to serce zakryte kostką też liczycie? Jeśli nie mam serc już (kostka na ostatnim) to doliczam to pod kostką?
2. Czy przy podliczaniu punktów za pozostałe serca, to liczę te na karcie Piętaszka?
3. Czy scenariusz 1 wygrywam od razu po spełnieniu warunków, czy muszę przeżyć do końca rundy?
1. Nie znalazłem na to pytanie odpowiedzi ani w instrukcji, ani w FAQ. Ja bym interpretował dosłownie zapis z instrukcji: ile widzisz jeszcze serc (na prawo od kostki), tyle otrzymujesz punktów zwycięstwa. Ale tak naprawdę, możesz wybrać i drugą opcję. Ważne, żebyś stosował obrany sposób liczenia konsekwentnie.
Swoją drogą, nigdy nie podliczałem PZ na koniec gry i aż musiałem sprawdzić, o jakie punkty pytasz. Dla mnie ta gra to walka o przeżycie, nie o punkty. :wink:

2. Skoro Piętaszek jest po to, aby ułatwić graczom grę, to tak - jego życie też bym wliczał do sumy PZ.

3. Scenariusz wygrywasz natychmiast, gdy spełnione zostały jego cele, chyba że specjalna reguła scenariusza mówi inaczej (co nie zachodzi w przypadku "Rozbitków").
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kamil018 »

Wydaje mi się że jest zapis mówiący że trzeba przetrwać jeszcze fazę pogody, czy było to właśnie zapisane na karcie scenariusza czy może dotyczy każdego?
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Nic takiego nie znalazłem. Zresztą jak rozbitek rozpali wielki ogień, to raczej przepływający statek go zobaczy od razu, a nie następnego dnia :P
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kastration »

W pierwszym scenariuszu na pewno wygrywa się od razu. Jak ktoś chce, może grać do przetrwania nocy (ja tam gram zawsze), ale to nie ma znaczenia dla warunku ukończenia scenariusza. Wygrywa się od razu po rozpaleniu ognia i spełnieniu warunków zwycięstwa.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bruno »

kamil018 pisze: 26 wrz 2018, 18:30 Wydaje mi się że jest zapis mówiący że trzeba przetrwać jeszcze fazę pogody, czy było to właśnie zapisane na karcie scenariusza czy może dotyczy każdego?
To co napisałem w p. 3, to niemal cytat z instrukcji, nie domysły! Jeśli w scenariuszu nie zapisano inaczej (a w przypadku "Rozbitków" nie zapisano), to rozgrywka kończy się natychmIast, gdy zostanie spełniony cel scenariusza.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MadejZO »

Siema,
1. Czy karty są jednorazowego użytku czy wielokrotnego? Czy łopatę jak raz użyję to muszę ją potem na nowo robić? Czy cegła tylko raz podnosi poziom palisady?
2. Walcząc z bestią mamy statystykę spadek poziomu broni. Czy to znaczy, że nasza broń się niszczy podczas walki i musimy po/przed walką zmienić poziom broni na mapie? Czy może tylko na czas tej walki obniżamy poziom broni?

Pozdrawiam
MadejZO
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

MadejZO pisze: 02 paź 2018, 08:27 Siema,
1. Czy karty są jednorazowego użytku czy wielokrotnego? Czy łopatę jak raz użyję to muszę ją potem na nowo robić? Czy cegła tylko raz podnosi poziom palisady?
2. Walcząc z bestią mamy statystykę spadek poziomu broni. Czy to znaczy, że nasza broń się niszczy podczas walki i musimy po/przed walką zmienić poziom broni na mapie? Czy może tylko na czas tej walki obniżamy poziom broni?

Pozdrawiam
MadejZO
1. Nie. Niektóre karty (ich efekty) jedynie powodują utratę przedmiotu (odwracasz na stronę pomysłu).
2. Tak. Po walce obniżasz poziom broni. Jeśli nie możesz niżej obniżyć (masz 1 poziom, a musisz obniżyć o 2) to dostajesz 1 ranę za każdy nieobniżony poziom. Nie możesz wybrać rany zamiast obniżenia poziomu broni.
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MadejZO »

MrAtrion pisze: 02 paź 2018, 08:32
MadejZO pisze: 02 paź 2018, 08:27 Siema,
1. Czy karty są jednorazowego użytku czy wielokrotnego? Czy łopatę jak raz użyję to muszę ją potem na nowo robić? Czy cegła tylko raz podnosi poziom palisady?
2. Walcząc z bestią mamy statystykę spadek poziomu broni. Czy to znaczy, że nasza broń się niszczy podczas walki i musimy po/przed walką zmienić poziom broni na mapie? Czy może tylko na czas tej walki obniżamy poziom broni?

Pozdrawiam
MadejZO
1. Nie. Niektóre karty (ich efekty) jedynie powodują utratę przedmiotu (odwracasz na stronę pomysłu).
2. Tak. Po walce obniżasz poziom broni. Jeśli nie możesz niżej obniżyć (masz 1 poziom, a musisz obniżyć o 2) to dostajesz 1 ranę za każdy nieobniżony poziom. Nie możesz wybrać rany zamiast obniżenia poziomu broni.
1. Czy jak mam cegłę to mogę wielokrotnie podnosić poziom palisady traktując to jako budowę? Czy tylko raz w momencie jak ją wybudowałem?
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

MadejZO pisze: 02 paź 2018, 08:57
MrAtrion pisze: 02 paź 2018, 08:32
MadejZO pisze: 02 paź 2018, 08:27 Siema,
1. Czy karty są jednorazowego użytku czy wielokrotnego? Czy łopatę jak raz użyję to muszę ją potem na nowo robić? Czy cegła tylko raz podnosi poziom palisady?
2. Walcząc z bestią mamy statystykę spadek poziomu broni. Czy to znaczy, że nasza broń się niszczy podczas walki i musimy po/przed walką zmienić poziom broni na mapie? Czy może tylko na czas tej walki obniżamy poziom broni?

Pozdrawiam
MadejZO
1. Nie. Niektóre karty (ich efekty) jedynie powodują utratę przedmiotu (odwracasz na stronę pomysłu).
2. Tak. Po walce obniżasz poziom broni. Jeśli nie możesz niżej obniżyć (masz 1 poziom, a musisz obniżyć o 2) to dostajesz 1 ranę za każdy nieobniżony poziom. Nie możesz wybrać rany zamiast obniżenia poziomu broni.
1. Czy jak mam cegłę to mogę wielokrotnie podnosić poziom palisady traktując to jako budowę? Czy tylko raz w momencie jak ją wybudowałem?
Tylko raz - nie przeginaj :P
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Pytań kilka mam dla znawców Robinsona :)

1. Kafelek zagrody z mini-dodatku. Zastępujemy nim stworzony przedmiot i odnosimy się do opisu na nim zamiast do przedmiotu (chyba, że nie chcemy z niego korzystać w tej rozgrywce :) ). Na nim jest napisane "Na potrzeby wszystkich efektów w grze ten kafelek traktowany jest jako część obozu". Chodzi o przenoszenie obozu? Bo nie wiem jakie inne może być. Zagrodę można było stracić w wyniku utraty przedmiotu wcześniej, a teraz z kafelkiem jak to się ma?

2. Kafelek ogródka z ziołami. Po udanej Akcji Zbierania Surowców z łąki automatycznie stwarzamy ogródek? Nigdzie nie napisali, że trzeba go wybudować, ani nie jest o ile dobrze pamiętam żadnym przedmiotem ze scenariusza. Ktoś wyjaśni co i jak? Dodatkowo też ma w opisie "traktowanie jako częśćobozu".

3. Jenny w 3 scenariuszu nie może korzystać z łóżka w celu "ulepszonego" odpoczynku. Dostaje tylko jedno "serce" za odpoczynek. Czy to oznacza, że nie może też korzystać z innych przedmiotów takich jak naczynia czy palenisko? I jak to się ma np. do postaci załogi chirurga - czy może on ją uleczyć? Niby jest traktowana jako postać (po części).

4. Jeśli używam 2x jednego pionka na dwie osobne eksploracje, to czy w wypadku dwóch sukcesów ale jednej przygody "noc poza obozem" zatrzymuję przy sobie wszystkie żetony także z tej drugiej eksploracji? Czy tylko z tej "zabłądzonej" (że wrócił z tamtej eksploracji i poszedł na drugą)? A może zależy to od tego, która była pierwsza wykonana? Wg instrukcji należy rozpatrzeć obie, ale nie napisali co ze znalezionymi przedmiotami.

5. Jeśli w 3 scenariuszu wyciągnę kartę z książką, to w obóz uderza huragan. Jeśli spędzam noc poza obozem, to jestem bezpieczny, bo efekty pogody nie mają na mnie wpływu? I co z załogantami, którzy są podatni na efekty pogody? Dostają ranę jeśli nie mam palisady?

6. Przeszukanie plaży mini-dodatek. Wg opisu można przeszukać plażę zamiast zbierania drewna lub jedzenia. To oznacza, że należy wykonać akcję zbierania (1 lub 2 pionki)? I można wykonać tylko 1 taką akcję na rundę (tyczy się wszystkich graczy?).
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Nikt nie podpowie?
moneyon
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2018, 23:21
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: moneyon »

Witam
Mam pytanie co do karty pułapki nr 10 otumaniony.
Kładę żeton przerzucenia sukcesu na graczu.
1) Żeton pozostaje do końca gry?
2) Jeżeli akcje wykonuje używając dwóch graczy to rzucam kością sukcesu (jak w karcie jest napisane)i wtedy uznaje to co w wyniku rzutu? Nie przerzucam z sukcesu na porażkę?(wyszłoby bez różnicy między użyciem jednego a dwóch graczy-przecież zawsze przerzucenie=porażka)
Wiem, że podobnie jest w karcie skarbu ceremonialna czara, ale wtedy żeton pozostaje do czasu wylosowania karty z talii wydarzeń.
W instrukcji jest o tym żetonie na str 15 ale tyczy się to karty akcji, wtedy jest odrzucany po rozpatrzeniu efektu czyli jednorazowy, a tutaj jest na graczu.

Obrazek
Obrazek
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1) Tak, do końca gry.
2) To zależy. Jeśli postać używa dwóch swoich pionków - rzuca kością sukcesu. Jeżeli są to pionki dwóch różnych graczy to otumaniona osoba może być pionkiem wspierającym, wówczas to nie ona wykonuje akcję i nie trzeba rzucać kością sukcesu.

A przerzucenie oznacza konieczność rzucenia kostką jeszcze raz, a nie zmianę sukcesu na porażkę.
moneyon
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2018, 23:21
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: moneyon »

Dziękuję za odpowiedź.
Kilka rzeczy, które mi się nasuneły jeszcze:
1) W kwestii upewnienia: Czyli jeżeli wykorzystuje specjalną zdolność odkrywcy co do przerzucenia dowolnej zielonej kości to oznacza, że mam ją fizycznie rzucić jeszcze raz? Do tej pory myślałem, że chodzi po prostu o zamianę np. z porażki na sukces.
2) Gra w dwie osoby. Nie posiadamy schronienia. Czy możliwe jest takie zaplanowanie akcji: ja dwoma pionkami buduje schronienie, a drugi gracz dwoma pionkami buduje dach. W rezultacie po przeprowadzeniu akcji mamy schronienie i dach na koniec rundy. Czy nie przeczy to zasadzie, że powinniśmy spełniać warunki(posiadanie schronienia) już w momencie planowania akcji?
3) Gra w dwie osoby. Posiadamy schronienie. Planujemy akcje: ja dwoma pionkami buduje jeden poziom dachu, gracz drugi dwoma pionkami buduje drugi poziom dachu. W rezultacie na koniec rundy mamy dwa poziomy dachu. Czy tak można?
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

moneyon pisze: 29 paź 2018, 12:48 Dziękuję za odpowiedź.
Kilka rzeczy, które mi się nasuneły jeszcze:
1) W kwestii upewnienia: Czyli jeżeli wykorzystuje specjalną zdolność odkrywcy co do przerzucenia dowolnej zielonej kości to oznacza, że mam ją fizycznie rzucić jeszcze raz? Do tej pory myślałem, że chodzi po prostu o zamianę np. z porażki na sukces.
2) Gra w dwie osoby. Nie posiadamy schronienia. Czy możliwe jest takie zaplanowanie akcji: ja dwoma pionkami buduje schronienie, a drugi gracz dwoma pionkami buduje dach. W rezultacie po przeprowadzeniu akcji mamy schronienie i dach na koniec rundy. Czy nie przeczy to zasadzie, że powinniśmy spełniać warunki(posiadanie schronienia) już w momencie planowania akcji?
3) Gra w dwie osoby. Posiadamy schronienie. Planujemy akcje: ja dwoma pionkami buduje jeden poziom dachu, gracz drugi dwoma pionkami buduje drugi poziom dachu. W rezultacie na koniec rundy mamy dwa poziomy dachu. Czy tak można?
1) Tak, przerzut oznacza ponowny rzut.
2) Nie, nie można tego zrobić, budowa dachu wymaga posiadania schronienia już przed tym (chyba, że mamy naturalne schronienie)
3) Nie jestem pewien, ale chyba tak. Każdy z graczy podnosi poziom dachu o 1, a nie buduje jakiś konkretny poziom dachu.
Ka21k
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:30

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ka21k »

Witam.
W niektórych miejscach zasady gry nie są do końca dla mnie jasne.
1. W drugim scenariuszu od 5 rundy obowiązuje rzut białą kością pogody. Podczas rzutu kością wypadła mi jedna chmura zimowa.
Posiadam też KOCE na których jest taki opis "W Fazie Nocy, odrzucając znacznik z tej karty, możecie zignorować 1 chmurę zimową. Można użyć Kocy więcej niż raz w tej rundzie." :
- czy to oznacza że nie mogę ich użyć w fazie pogody? i jaki sens miałoby użycie ich w fazie Nocy kiedy to wszystkie chmury i tak są już rozpatrzone?
- czy ignorując chmurę zimową za pomocą tych Kocy ona znika i nie rozpatruję już więcej tej chmury? czy może nadal rozpatruje chmurę deszczową według instrukcji sumowania chmur (w tym
przypadku tylko jednej) i po prostu nie zużywam drewna za chmurę zimową ale muszę odrzucić w następnej kolejności jedno drewno i pożywienie za chmurę deszczową gdy nie posiadam dachu?
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Ja ignoruję 1 chmurę za każdy użyty (zużyty) koc. Nie traktuję tego jako "deszczową".

Odrzucam 1 koc i ignoruję 1 chmurę w fazie rozpatrywania. Jak masz 2 chmury, a zostały jeszcze 2 koce, to możesz oba odrzucić i zignorować obie chmury.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

Ja robię tak samo. Odrzucam chmurę zimową, a nawet 3 ,bo i taka jest możliwość.To jest błąd w druku powinno być w fazie pogody a nie w fazie nocy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomb »

Karta Skarbu Plecak: Za każdym razem, kiedy Postać wykonuje akcję eksploracji, dodatkowo ciągnie dwa żetony odkryć, wybiera jeden z nich, a drugi odrzuca.

Dodatkowo, czyli oprócz pociągnięcia żetonów wskazanych na żetonie terenu ciągnie się jeszcze dwa i jeden z nich zostawia? Czy dodatkowo, czyli za każdą ikonę żetonu odkryć ciągnie się dwa i wybiera jeden z nich?

Pytam, bo pierwsza opcja wydaje mi się bardzo mocna.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ