Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

kerth pisze: 05 wrz 2018, 11:40 Nie było tematu KS, rozmowa dotyczyła gwarancji dawanych przez portal zagramw.to.
Ale rzeczywiśćie - przede wszystkim normalnej sprzedaży.
Ze strony portalu zagramw.to
Każda kampania będzie oferować elementy gry i gadżety dostępne tylko w czasie trwania kampanii dla osób wspierających ufundowanie gry.
Zatem według mnie nie ma się co spinać o "łamanie słowa". Dopóki te dodatki nie trafią normalnie do sklepu, czy nie będą dostępne w sprzedaży konwentowej, moim skromnym sytuacja jest OK. KS, to nowa kampania, bez której wersja angielska się nie pojawi. Zatem Łukasz ma pełne prawo użyć tych samych exów, co na Zagramw.to, bo są to exy dla wspierających.
kerth
Posty: 14
Rejestracja: 01 wrz 2015, 18:48

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: kerth »

Gambit pisze: 05 wrz 2018, 11:52 Zatem według mnie nie ma się co spinać o "łamanie słowa". Dopóki te dodatki nie trafią normalnie do sklepu, czy nie będą dostępne w sprzedaży konwentowej, moim skromnym sytuacja jest OK. KS, to nowa kampania, bez której wersja angielska się nie pojawi. Zatem Łukasz ma pełne prawo użyć tych samych exów, co na Zagramw.to, bo są to exy dla wspierających.
Ale piszesz o tych z znaczkiem i napisem "Tylko na zagramw.to!" czy tych "Tylko dla wspierających!"?
https://zagramw.to/file/img/min/odbloko ... _840px.png
https://zagramw.to/file/img/min/odbloko ... _840px.png
https://zagramw.to/file/img/min/odbloko ... _840px.png
https://zagramw.to/file/img/min/odblokowany-9_840px.png
Każdy tak robi, wiec to nie problem.
viewtopic.php?t=55532
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

kerth pisze: 05 wrz 2018, 12:18
Gambit pisze: 05 wrz 2018, 11:52 Zatem według mnie nie ma się co spinać o "łamanie słowa". Dopóki te dodatki nie trafią normalnie do sklepu, czy nie będą dostępne w sprzedaży konwentowej, moim skromnym sytuacja jest OK. KS, to nowa kampania, bez której wersja angielska się nie pojawi. Zatem Łukasz ma pełne prawo użyć tych samych exów, co na Zagramw.to, bo są to exy dla wspierających.
Ale piszesz o tych z znaczkiem i napisem "Tylko na zagramw.to!" czy tych "Tylko dla wspierających!"? Każdy tak robi, wiec to nie problem.
viewtopic.php?t=55532
Przejrzałem tę kampanię i nie znalazłem różnych celów (to znaczy osobno "Tylko na zagramw.to!" osobno "Tylko dla wspierających!"). Do tego sytuacja z Czachą, którą pokazujesz jest inna sytuacją. Nie zrobili kampanii innej wersji językowej Keyflowera z tymi samymi exami. Dali je po prostu do kupienia poza kampanią Keyflowera. Różnica jest i to znaczna.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Mixthoor »

@kerth - Żal Ci serce ściska? Miast być dumnym z rodaka, który chce pokazać światu swój projekt, bawisz się w detektywa i próbujesz za wszelką cenę go zdyskredytować. W jakim celu? Zazdrość? Tak jak napisał Tomek: "Dopóki te dodatki nie trafią normalnie do sklepu, czy nie będą dostępne w sprzedaży konwentowej, moim skromnym sytuacja jest OK.".
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: hipcio_stg »

Obserwuję ostatnio kampanie i życzyłbym sobie, aby wpadka GF wpłynęła bardzo pozytywnie na cały CF na rodzimym podwórku. Wiadomo, że szambo wybiło, a echo swądu zatoczyło bardzo szerokie kręgi. Nie da się ukryć, że zaistniała sytuacja podniesie wśród społeczności wspierającej poziom zaufania. Wydawcy kampanii będą w przyszłości musieli podnieść poziom swoich usług, by odbudować zaufanie wśród wspierających. Chciałbym, aby pokłosiem był częsty kontakt ze wspierającymi, ciągłe aktualizacje, trackingi paczek, zdjęcia z etapów produkcji, nacisk na utrzymanie jak najbliższego terminu zakładanej realizacji itp.

Z.TO od kampanii Elekta wprowadził Program Ochrony Wspierającego polegający na wypłacaniu kampanii w transzach po okazaniu dowodów z postępu projektu. Jest to mechanizm żywcem wyjęty z bankowych kredytów hipotecznych.

Obawiam się natomiast, że jeżeli wydawcy nie podniosą poziomu swoich usług to CF może być równią pochyłą na której ucierpią praktycznie wszyscy. Coraz mniej gier będzie wydawane, co ograniczy przyrost nowych graczy (w szczególności tych bez znajomości języków obcych).

Czekam na rozwój sytuacji i z ciekawością wyczekuję nowego, lepszego CF.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Muad'Dib »

Tylko czy taki program ochrony nie blokuje procesu produkcyjnego? Po to jest kampania, żeby zebrać środki, których brakuje na produkcję. Jak mam ją zacząć jeśli proces wypłacania jest zależny od procesu produkcji a ten, żeby zacząć, muszę mieć środki finansowe?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: konrad.rymczak »

hipcio_stg pisze: 06 wrz 2018, 09:22 Obawiam się natomiast, że jeżeli wydawcy nie podniosą poziomu swoich usług to CF może być równią pochyłą na której ucierpią praktycznie wszyscy. Coraz mniej gier będzie wydawane, co ograniczy przyrost nowych graczy (w szczególności tych bez znajomości języków obcych).
Zobacz ile gier jest wydawanych dzięki CF, a ile bez. Twój scenariusz jest mało prawdopodobny.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: hipcio_stg »

Tuż po zakończeniu kampanii (sukcesem) od razu jakaś kwota ma być przelewana na konto wydawcy. Jeżeli wydawca nie przehula pierwszej transzy i udokumentuje, że wydał kwotę na procesy produkcyjne ma otrzymać kolejną transzę.

Jak bierze się kredyt na budowę domu to też musisz wykazać, że za pożyczone pieniądze kupiłeś żwir, cement, pustaki i inne materiały potrzebne do budowy domu, a nie nowej fury. Kolejna transza jest zabezpieczeniem, że pieniądze wydajesz zgodnie z jego przeznaczeniem, gdyż dla banku zapewnieniem majątkowym jest inwestycja, a nie zakupione planszówki zamiast pustaków do budowy domu ;)

EDIT:
konrad.rymczak pisze: 06 wrz 2018, 09:56
hipcio_stg pisze: 06 wrz 2018, 09:22 Obawiam się natomiast, że jeżeli wydawcy nie podniosą poziomu swoich usług to CF może być równią pochyłą na której ucierpią praktycznie wszyscy. Coraz mniej gier będzie wydawane, co ograniczy przyrost nowych graczy (w szczególności tych bez znajomości języków obcych).
Zobacz ile gier jest wydawanych dzięki CF, a ile bez. Twój scenariusz jest mało prawdopodobny.
Tylko zobacz ile świetnych gier nie doczekałoby się Polskich edycji? Ile z tych gier było magnesem dla nowych graczy? Rozumiem, że sporo gier wydawanych jest bez CF, ale w ile gier z ponad 100 wydawanych przez Rebela byś chętnie pograł?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja życzyłbym sobie aby wydawane gry po przez wspieraczki były czymś nowym, nowa mechanika, koncepcja, nowatorskie itd.
Niestety większość gier jak nie wszystkie są po prostu wtórne, takie same jak cała masa gier które już są na rynku.
Wspieranie dla samego wspierania nie ma dla mnie większego sensu.
Dlatego wolę wspierać projekty przedsprzedażowe/preordery (jak Klany Kaledonii, Pola Arle, Orlean, Keyflower itd.) bo wiem co to jest i jaką ma wartość niż kolejna karcianka o której za chwilę nikt już nie będzie pamiętał.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 wrz 2018, 10:09 Ja życzyłbym sobie aby wydawane gry po przez wspieraczki były czymś nowym, nowa mechanika, koncepcja, nowatorskie itd.
Niestety większość gier jak nie wszystkie są po prostu wtórne, takie same jak cała masa gier które już są na rynku.
Gdyby takie były kryteria to by nie istniał CF bo by wymarł śmiercią głodową.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 460
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 86 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Zaan84 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 wrz 2018, 10:09 Ja życzyłbym sobie aby wydawane gry po przez wspieraczki były czymś nowym, nowa mechanika, koncepcja, nowatorskie itd.
Niestety większość gier jak nie wszystkie są po prostu wtórne, takie same jak cała masa gier które już są na rynku.
Wspieranie dla samego wspierania nie ma dla mnie większego sensu.
Dlatego wolę wspierać projekty przedsprzedażowe/preordery (jak Klany Kaledonii, Pola Arle, Orlean, Keyflower itd.) bo wiem co to jest i jaką ma wartość niż kolejna karcianka o której za chwilę nikt już nie będzie pamiętał.
Czyli życzyłbyś sobie nowych gier z pionierskimi rozwiązaniami, ale wspierasz gry które są na rynku od jakiegoś czasu i nowatorskie nie są...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zaan84 pisze: 06 wrz 2018, 10:28
Dr. Nikczemniuk pisze: 06 wrz 2018, 10:09 Ja życzyłbym sobie aby wydawane gry po przez wspieraczki były czymś nowym, nowa mechanika, koncepcja, nowatorskie itd.
Niestety większość gier jak nie wszystkie są po prostu wtórne, takie same jak cała masa gier które już są na rynku.
Wspieranie dla samego wspierania nie ma dla mnie większego sensu.
Dlatego wolę wspierać projekty przedsprzedażowe/preordery (jak Klany Kaledonii, Pola Arle, Orlean, Keyflower itd.) bo wiem co to jest i jaką ma wartość niż kolejna karcianka o której za chwilę nikt już nie będzie pamiętał.
Czyli życzyłbyś sobie nowych gier z pionierskimi rozwiązaniami, ale wspierasz gry które są na rynku od jakiegoś czasu i nowatorskie nie są...
W przypadku preordera płacę za produkt który chcę mieć (sprawdzony produkt, popularny, hit itd.) a nie ma go w PL wersji.
W przypadku czyjejś inwencji twórczej chcę zapłacić za pomysł, CIEKAWY POMYSŁ, a nie tylko za chęć wydania CZEGOŚ.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: hipcio_stg »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 wrz 2018, 10:42
Zaan84 pisze: 06 wrz 2018, 10:28
Dr. Nikczemniuk pisze: 06 wrz 2018, 10:09 Ja życzyłbym sobie aby wydawane gry po przez wspieraczki były czymś nowym, nowa mechanika, koncepcja, nowatorskie itd.
Niestety większość gier jak nie wszystkie są po prostu wtórne, takie same jak cała masa gier które już są na rynku.
Wspieranie dla samego wspierania nie ma dla mnie większego sensu.
Dlatego wolę wspierać projekty przedsprzedażowe/preordery (jak Klany Kaledonii, Pola Arle, Orlean, Keyflower itd.) bo wiem co to jest i jaką ma wartość niż kolejna karcianka o której za chwilę nikt już nie będzie pamiętał.
Czyli życzyłbyś sobie nowych gier z pionierskimi rozwiązaniami, ale wspierasz gry które są na rynku od jakiegoś czasu i nowatorskie nie są...
W przypadku preordera płacę za produkt który chcę mieć (sprawdzony produkt, popularny, hit itd.) a nie ma go w PL wersji.
W przypadku czyjejś inwencji twórczej chcę zapłacić za pomysł, CIEKAWY POMYSŁ, a nie tylko za chęć wydania CZEGOŚ.
Sam sobie przeczysz i to na przełomie jednego postu. Z drugiej strony kiedyś pisałem o zależności "ilość mechanik" - "ilość wydanych gier". Mechaniki w tym zestawieniu to jakieś promile. Nie oszukujmy się. Cieżko wymyślić nową mechanikę gry. Dużo łatwiej coś poprawić, coś połączyć, coś spieprzyć. Wiadomo, że każdy nowy deckbuilder będzie kolejnym deckbuilderem / odgrzewanym kotletem. To samo dotyczy rzutu kośćmi, worker placementa, set collection itp.

Z drugiej strony skoro jesteś otwarty na porywające nowości to otwieraj excela i działaj.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Otworzyć to ja mogę ale portfel :wink:
Ale spokojnie to tylko moja opinia :wink:
Jak ktoś się jara wspierając Mocarstwa czy inne tego typu rzeczy, proszę bardzo co kto lubi, ale ja osobiście przy tego typu akcjach czuję się jak bym był na jarmarku albo w sklepie "wszystko po 5 zł".
Więc nie wspieram bo zwyczajnie oczekuje czegoś więcej.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: raj »

Co prawda to dotyczy francuskiej firmy i KS ale analogia do niedawnej afery jest oczywista.
Dostałem mail od The Devil Pig Team, że przeinwestowali w projekty KS, zaczęli zmieniać kolejność projektów aby łatwiej uzyskać finansowanie, utracili płynność finansową oraz szukają sponsora, żeby móc opłacić transport już wyprodukowanych gier.
Brzmi znajomo, prawda?

To razem z GFP chyba może być ostrzeżeniem i przyczynkiem do dyskusji i refleksji na temat zagrożeń jakie dla wydawców niesie zachłyśnięcie się crowfundingiem.
Spoiler:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: costi »

hipcio_stg pisze: 06 wrz 2018, 09:22 Z.TO od kampanii Elekta wprowadził Program Ochrony Wspierającego polegający na wypłacaniu kampanii w transzach po okazaniu dowodów z postępu projektu. Jest to mechanizm żywcem wyjęty z bankowych kredytów hipotecznych.

Obawiam się natomiast, że jeżeli wydawcy nie podniosą poziomu swoich usług to CF może być równią pochyłą na której ucierpią praktycznie wszyscy. Coraz mniej gier będzie wydawane, co ograniczy przyrost nowych graczy (w szczególności tych bez znajomości języków obcych).

Czekam na rozwój sytuacji i z ciekawością wyczekuję nowego, lepszego CF.
Jak dla mnie to Z.to próbuje rozporządzać cudzymi pieniędzmi...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

costi pisze: 26 wrz 2018, 09:25 Jak dla mnie to Z.to próbuje rozporządzać cudzymi pieniędzmi...
Jeżeli traktować z.to jako zwykłego pośrednika, takim jakim jest w.to według mnie, to można przyjąć takie założenie za prawdę. Obecnie w Polsce CF to raczej wydłużona przedsprzedaż z bonusami 8) Czy sklepy od razu dają kaskę wydawnictwu za przedsprzedaż, czy dopiero jak to wydawnictwo im da gry?

Natomiast chłopaki z zagramw.to, od początku mówili, że nie chcą być zwykłym pośrednikiem. Angażują się w projekty, sami wybierają, które mają być wspierane na ich portalu, testują je, a potem promują. Oczywiście nie za darmo, ale nie jest to forma zwykłego pośrednictwa, bez dotykania kaski, więc tutaj rozporządzają naszymi, a z uwagi na zaangażowanie po części też czują odpowiedzialność za nie i projekt.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Ale przynajmniej jest jakaś reakcja i pomysł jak mocniej kontrolować CF w Polsce by GFgate się nie powtórzyło.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: raj »

Ja tam się zastanawiam, czy to nie podchodziłoby pod działania instytucji finansowej...
Na zachodzie takie akcje robi nie KS tylko paypal.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

raj pisze: 26 wrz 2018, 09:51 Ja tam się zastanawiam, czy to nie podchodziłoby pod działania instytucji finansowej...
Na zachodzie takie akcje robi nie KS tylko paypal.
Tzn. To wydzielanie kaski wraz z postępami prac, a nie od razu całość? Możliwe, nie orientuję się.
W tym momencie nie widzę lepszego rozwiązania, które by zabezpieczało bardziej prawa wspierających i uspokajało sytuację, odbudowywało zaufanie do CF.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: costi »

Tylko czym innym jest promowanie, testowanie itp. - to jest usługa, za którą płacisz.

Ale rozporządzanie czyimiś pieniędzmi? De facto z.to stawia się w roli inwestora, który ma finansową kontrolę nad projektem, chociaż nie wyłożył na niego ani złotówki.
I co, z.to będzie decydować na co idą pieniądze wydawnictwa? A jak uzna, że mu się nie podoba, to nie da im kasy? Bez jaj...
I jeszcze nazwanie tego "programem ochrony wspierających" - na czym ta ochrona ma polegać? Jak projekt zaliczy obsuwę, to wstrzymamy mu finansowanie? Na pewno mu to pomoże. :lol:


Poza tym, wookie to chyba wydaje też gry, nie? W tym momencie sytuacja robi się jeszcze bardziej kuriozalna, bo twórca gier uzurpuje sobie prawo do rozporządzania finansami swojej konkurencji.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: raj »

Wbrew pozorom to wcale nie musi być dobre rozwiązanie i może przysporzyć sporo kłopotów.
Po pierwsze - w jaki sposób będą oni weryfikowali czy już należy zapłacić i ile należy zapłacić?
Jak będą oceniać wiarygodność przedstawionych informacji?
Mogą zostać swobodnie oszukani.
Po drugie z.to staje się w ten sposób stroną transakcji.
W razie wpadki klienci mogą zażądać zwrotu pieniędzy od z.to, bo przecież z.to miało weryfikować zasadność wydatków i nie wywiązało się ze swoich zobowiązań.
Po trzecie - jeżeli opóźniając wypłatę z.to doprowadzi do niepowodzenia projektu i być może bankructwo wydawcy, to z.to będzie musiało oddać kasę klientom i zapłacić odszkodowanie wydawcy.
Po czwarte - kto ma oddawać ile kasy, jeżeli część będzie już wypłacona? procedura zrobi się skomplikowana.

Widzę sporo zagrożeń i ewentualne afery z tym związane wcale nie muszą wspomóc "odbudowania zaufania".
Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 09:47 Natomiast chłopaki z zagramw.to, od początku mówili, że nie chcą być zwykłym pośrednikiem. Angażują się w projekty, sami wybierają, które mają być wspierane na ich portalu, testują je, a potem promują. Oczywiście nie za darmo, ale nie jest to forma zwykłego pośrednictwa, bez dotykania kaski, więc tutaj rozporządzają naszymi, a z uwagi na zaangażowanie po części też czują odpowiedzialność za nie i projekt.

E tam, po prostu połączyli usługę pośrednictwa w zbieraniu pieniędzy z usługą dedykowanej dla planszówek agencji reklamowej.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 10:02W tym momencie nie widzę lepszego rozwiązania, które by zabezpieczało bardziej prawa wspierających i uspokajało sytuację, odbudowywało zaufanie do CF.
Prawa wspierających są zabezpieczone w dokładnie taki sam sposób jak prawa każdego konsumenta kupującego przez internet. Dodanie programu Wookiego po środku ani nie zabezpiecza bardziej, ani nie zwiększa zaufania do kampanii, bo Wooki tak samo jak każdy inny może potencjalnie zrobić wałek.

GF(P) też miało kiedyś zaufanie i poparcie graczy. Nie przeszkodziło to w zrobieniu w konia wspierających.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: adalbert »

Tak sobie niekonstruktywnie skomentuję.
W mojej opinii wszystko sprowadza się do tego, że najlepiej, gdyby gry były wydawane bez pośrednictwa wspieraczek. Po prostu wszystko tu dąży do generowania dodatkowych kosztów/coraz droższych gier: sama kampania, model exclusive (ostatnio coraz częściej przekraczający ramy exclusive content i przyjmujący model, w którym sama gra jest exclusivem niedostępnym poza kampanią). Również do pewnego stopnia zrozumiała z punktu widzenia wspieraczki potrzeba "ochrony wspierających" (ewentualna porażka danej kampanii wpłynie negatywnie na wizerunek samej wspieraczki), to jakaś kolejna płatna usługa.
Dodatkowo coraz częściej są to zwykłe przedsprzedaże gotowych produktów. Ewentualna odblokowana zawartość (niejednokrotnie zbędna) często znacznie opóźnia wydanie gry.
Itp. itd.
Jak powiada klasyk: nie chcem...
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Olbagamar »

toblakai pisze: 26 wrz 2018, 10:32 Prawa wspierających są zabezpieczone w dokładnie taki sam sposób jak prawa każdego konsumenta kupującego przez internet. Dodanie programu Wookiego po środku ani nie zabezpiecza bardziej, ani nie zwiększa zaufania do kampanii, bo Wooki tak samo jak każdy inny może potencjalnie zrobić wałek.
To, jeżeli jesteśmy jako "wspierający" zabezpieczeni, to po co ta cała afera i szukanie rozwiązań, które poprawią CF dla wspierających itp. Jeżeli nie są potrzebne żadne zabezpieczenia dodatkowe w CF, to nic wielkiego się nie stało i jest dobrze, bo prawa konsumenta nas w pełni zabezpieczają

Każdy może zrobić wałek, wystarczy trochę drewna i samozaparcia :wink: Tylko jak z taką filozofią żyć, pytam się? Jeżeli każdy, na każdym kroku może nas oszukać i okraść :wink:
Nie mówię, że to co Wookie z ekipą wymyślili jest super i bez wad. Tylko pytam się, czy ktoś ma pomysł na coś lepszego. Jeżeli oczywiście jest problem, bo widzę, że według was nie ma problemu i jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed kolejnymi GFgate.
adalbert pisze: 26 wrz 2018, 10:45 W mojej opinii wszystko sprowadza się do tego, że najlepiej, gdyby gry były wydawane bez pośrednictwa wspieraczek.
Tylko, że w takim przypadku w Polsce to nasze hobby jakby nie było wspieraczek by się nie rozrastało. Gier wydawanych w Polsce, czy też polskich wersji pewnie byłoby mniej, bo wydawnictwa by nie ryzykowały i wydawałyby tylko pewniaki, a nam pozostawałoby kupować gry po angielsku. Pewnie wielu to nie przeszkadza, ale dla samego hobby byłoby to szkodliwe. Wspieraczki nie są idealne, ale przynajmniej są dodatkowymi "polanami do ogniska" naszego świetnego hobby.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 11:22 przez Olbagamar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: MichalStajszczak »

Olbagamar pisze: 26 wrz 2018, 11:12 Tylko, że w takim przypadku w Polsce to nasze hobby jakby nie było wspieraczek by się nie rozrastało. Gier wydawanych w Polsce, czy też polskich wersji pewnie byłoby mniej
O ile mniej? O 1-2, góra kilka %. Tytułów gier na polskim rynku jest pewnie w sumie ze 3 tysiące. A ile zostało wydanych tylko dlatego, że zostały wsparte?
ODPOWIEDZ