Cyklady - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: DarkSide »

donmakaron, tak właśnie graliśmy, ale wolałem się upewnic bo stało to pod znakiem zapytania podczas rozgrywki. Dzięki :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Mixthoor »

2. Zasady w żaden sposób nie pozwalają niszczyć swoich budynków w celu zwolnienia miejsca na nowe, więc nie można tak zrobić. Do takiego wniosku doszli też dyskutujący na bgg.
Zerknąłem na zasady i nigdzie nie widzę takiego zapisu. Równie dobrze można powiedzieć: "Zasady w żaden sposób nie pozwalają niszczyć swoich budynków w celu zwolnienia miejsca na nowe, zatem można tak zrobić. Do takiego wniosku sprowadza logika." :) Wyspa należy do gracza i on decyduje, czy wznosi bądź niszczy budowlę. To logiczne. W przeciwnym wypadku gra może toczyć się bardzo długo, głównie w sytuacji blokowania gracza przez przeciwników (systematyczne niszczenie jego floty; składanie przez przeciwników większych ofiar bóstwom, hamujące tym samym rozwój gracza).
3. Instrukcja rzecze: Jeśli nie ma już wolnych miejsc, gracz musi zburzyć jeden bądź więcej swoich budynków, aby zwolnić miejsce na wzniesienie Metropolii.. Nie można przestawiać budynków, trzeba uważać jak się buduje, a czasem nawet zniszczyć. Raz postawiony budynek nie może zostać "przesunięty".
Zasada ta tyczy się właśnie budowny Metropolii, w sytuacji zajętego pola z przerywaną czerwoną linią. Gracz jest właścicielem wyspy, gracz decyduje o stacjonujących na niej oddziałach oraz istniejących budynkach. Skoro może wybudować budynek, dlaczego nie może go zniszczyć bądź przenieść jego elementów w inny rejon wyspy? Instrukcja nie porusza tego tematu (bądź jestem ślepcem), zatem podchodząc do sprawy logicznie: gracz ma prawo przenieść budowlę w inne miejsce.

Przy okazji: czy istnieje oficjalne FAQ?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Mixthoor pisze: 30 lip 2018, 13:47Zerknąłem na zasady i nigdzie nie widzę takiego zapisu. Równie dobrze można powiedzieć: "Zasady w żaden sposób nie pozwalają niszczyć swoich budynków w celu zwolnienia miejsca na nowe, zatem można tak zrobić. Do takiego wniosku sprowadza logika." :) Wyspa należy do gracza i on decyduje, czy wznosi bądź niszczy budowlę. To logiczne. W przeciwnym wypadku gra może toczyć się bardzo długo, głównie w sytuacji blokowania gracza przez przeciwników (systematyczne niszczenie jego floty; składanie przez przeciwników większych ofiar bóstwom, hamujące tym samym rozwój gracza).
Nie zgodzę się, z logiką bym tutaj nie szalał. Gramy wedle przedstawionych zasad, a nie przeciwnie do ich braku. Logiczne może być to, że jak mam coś dostać, ale nie mam na to miejsca, to nie dostaję. Nie ma co też przesadnie nadinterpretowywać zasad. Ani tłumaczyć tego symulacją, bo może budowniczowie mogą zburzyć i postawić nowe, a może bogowie się na to nie godzą ;) W instrukcji brakuje jednego słowa, żeby wszystko było jasne. W zdaniu dotyczącym stawiania budynków, powinno być napisane, że mogą być umieszczone na pustym białym polu na wyspie.

Gdyby gracz mógł decydować o burzeniu bydynków, byłoby to napisane w instrukcji. Może za to decydować o ich wznoszeniu, bo jest to napisane w instrukcji.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Matti_C »

DarkSide pisze: 30 lip 2018, 11:21 2. czy mogę kupić kolejny budynek i zastąpic już istniejący tym nowo wybudowanym? Czyli de facto podobnie jak Cyklopi, tylko że oni podmieniają dowolny budynek a tu musimy kupić budynek związany z wylicytowanym bogiem.
Takie burzenie było by bardziej szkodliwe niż pożyteczne. Widzę , że nie utrzymam wyspy to wyburzę to co na niej mam i wstawię 4 biblioteki ;) Burzenie budynków (poza 2 potworami co niszczą/zmieniają) jest opisane tylko jeśli mają wejść w skład metropolii lub leżą na miejscu gdzie ma powstać metropolia/nekropolia.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Bludgeon »

sztafeta18 pisze: 06 kwie 2016, 15:17 Witam.
Karta Zeusa zmniejszająca koszt zakupu Bogów jest jednorazowego użytku czy kładzie się ją przed sobą na stałe? Np aż do kradzieży
Mówisz o karcie kapłana? Zostaje na stałe i możesz ją mieć schowaną do czasu aż pokażesz żeby dostać zniżkę.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Bludgeon pisze: 31 lip 2018, 09:47
sztafeta18 pisze: 06 kwie 2016, 15:17 Witam.
Karta Zeusa zmniejszająca koszt zakupu Bogów jest jednorazowego użytku czy kładzie się ją przed sobą na stałe? Np aż do kradzieży
Mówisz o karcie kapłana? Zostaje na stałe i możesz ją mieć schowaną do czasu aż pokażesz żeby dostać zniżkę.
Kartę kapłana kładzie się przed zasłonką (jawnie). Przy każdej licytacji, każdy posiadany kapłan obniża wylicytowaną kwotę o 1 (do minimum 1). Kapłanów się nie odrzuca, zostają z nami do końca gry (chyba że jakiś efekt wyraźnie powie inaczej).

P.S. Skreślenie w cytacie powyżej ode mnie.

edit:
Polska instrukcja rzeczywiście pisze o Kapłanach odrobinę mgliście (choć wprost pisze, że kładzie sie ich przed zasłonką, a nie kitra schowanych!), ale angielska nie pozostawia już chyba żadnych wątpliwości:
Each Priest reduces the offering to be paid by 1 GP at the beginning of each cycle.
W moim wolnym tłumaczeniu: Każdy Kapłan redukuje ofiarę jaką trzeba zapłacić o 1 złotą monetę na początku każdego cyklu.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Bludgeon »

Spox, grałem z 10 razy ale nie w swoją wersje i nigdy nie czytałem instrukcji. Widocznie graliśmy źle :P
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
ripperek
Posty: 22
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:10
Has thanked: 4 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: ripperek »

Ma ktoś może spolszczoną instrukcję do Cyklady - Hades? Chodzi mi o tę dodatkową, gdzie jest wyjaśnione np działanie herosów.
Karollo21
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2014, 18:21
Lokalizacja: New Ross

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Karollo21 »

ripperek pisze: 31 sie 2018, 08:55 Ma ktoś może spolszczoną instrukcję do Cyklady - Hades? Chodzi mi o tę dodatkową, gdzie jest wyjaśnione np działanie herosów.
Priv
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Casiliasplp »

Pytanko kupiłem całe zestaw cyklady dodatki + małe dodatki

Jakie dodatki z Tytanów można używać na 2 graczy ? bo troszkę się pogubiłem szczerze mówiąc :D

Dziękuje za odp.

Poczytałem trochę instrukcję Nie wiem wychodzi na to że może używać kart dodatkowych ale Nie wiem czy używać Kratosa i jak ja dodać na 2 osoby. Może na 2 osoby nie używać tytanów i Kratosa ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

Obrazek

Muszę podpytać na potrzeby doprecyzowania karty pomocy. Tytani w bitwie liczą się jak 1 Oddział, ale nie są traktowani jak "standardowy oddział". Czy słusznie zakładam, że:

1. Tytanów nie można przenosić mocą Perseusza/Pegazem (bo nie są standardowymi oddziałami, liczą się jak oddziały dopiero w momencie, gdy dojdzie do bitwy).

2. Przy usuwaniu Tytana z planszy nie odkłada się 1 JZ na Nekropolię (bo tytan nie jest standardową jednostką).

Pytanie dodatkowe:
3. Czy przez podziemne przejście tworzone przez Hekate mogą przechodzić Herosi i Tytani (w sumie w opisie jest mowa tylko o Oddziałach, ale nie wiem, czy to przeoczenie, czy tak ma być... ;) ).
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Wassago »

Moim zdaniem wygląda to tak:
1. Tytani są trochę jak Bohaterowie. Można przenieś, po prostu dla Harpia ich nie zabije.
2. Moim zdaniem odkłada się, nie odkłada się tylko za nieumarłych
3. Tak, bo oni są oddziałami.
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: akon »

1. Zakupiłem dodatek Hades i mam wątpliwości co do Hery. Czy dobrze rozumiem, że po zapłaceniu 2 JZ mogę odrzucać po jednej karcie aż dotrę do Herosa (pod warunkiem że jest jeszcze jakiś) i korzystam z niego za darmo.
Płacimy raz 2 JZ czy za każde przerzucenie? Ale to było by słabe...

2. Przejrzałem cały wątek z pytaniami i nadal mam wątpliwości do podstawowej rzeczy w grze 2 osobowej a mianowicie o zniżkę na licytację za kapłanów. Z instrukcji wynika, że zniżka jest na każdego licytowanego boga (min.1 JZ za boga) natomiast z opinii na forum wynika że od sumy odejmujemy ilość posiadanych kapłanów. W instrukcji angielskiej też chyba wynika, że od każdego boga: (Note: each player must be able to pay the entire cost of his offerings on both
chosen Gods. A Priest allows a player to save 1 GP on each offering.)

To jak jest ostatecznie i oficjalnie?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

1. Hera pozwala ci za 2 monety odrzucać karty z talii tak długo, aż natrafisz na Herosa. Przyłącza się on za darmo (czy tam za te zapłacone Herze dwie monety - jak komu wygodniej rozumować). Potem trzeba mu standardowo co turę płacić albo oddawać kapłankę.

2. Oficjalnie słuchamy się instrukcji. Tak jak cytowałeś - A Priest allows a player to save 1 GP on each offering. Nic nie wiem o żadnej erracie ani nic.
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: akon »

donmakaron pisze: 12 paź 2018, 13:21 1. Hera pozwala ci za 2 monety odrzucać karty z talii tak długo, aż natrafisz na Herosa. Przyłącza się on za darmo (czy tam za te zapłacone Herze dwie monety - jak komu wygodniej rozumować). Potem trzeba mu standardowo co turę płacić albo oddawać kapłankę.

2. Oficjalnie słuchamy się instrukcji. Tak jak cytowałeś - A Priest allows a player to save 1 GP on each offering. Nic nie wiem o żadnej erracie ani nic.
Dzięki
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: akon »

Mam jeszcze 3 pytania do Hadesa...
1. Czy nekropolia dostaje złoto za śmierć Herosa w walce i przez poświęcenie?
2. Czy właściciel nekropolii po kolejnym wylicytowaniu Hadesa płaci 2jz za nekropolię jeśli nie chce jej nigdzie przenosić?
3. Midas może przerzucać rzuty kością w walce za złoto, ale tylko wówczas gdy uczestniczy w bitwie czy zawsze?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Wassago »

1. NEKROPOLIA - Za każdym razem, gdy z planszy zostaje usunięta standardowa jednostka (czyli nie Nieumarła, Heros ani figurka Stwora), czy to wskutek bitwy, czy działania Stwora, na Nekropolii należy położyć 1 JZ. Podczas najbliższej fazy Dochodu, gracz, który kontroluje wyspę z Nekropolią zabiera wszystkie leżące na niej JZ.
2. Nie płaci, bo już ma, a jeżeli chce przenieść to wtedy musi zapłacić 2 JZ
3. Zdolność bohateria działa na walkę, w której bierze udział. Czyli musi walczyć, żeby przerzucać.
zielarz5
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018, 13:25

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: zielarz5 »

Afrodyta

Co w przypadku kiedy ktoś ma 5 jednostek na wyspie i za 2 jz chce "podwoić " ich ilość ale ma dostępne tylko 3 jednostki za parawanikiem
Dokłada tyle ile może mimo że to nie jest podwojenie ?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: wirusman »

zielarz5 pisze: 16 paź 2018, 13:28 Afrodyta

Co w przypadku kiedy ktoś ma 5 jednostek na wyspie i za 2 jz chce "podwoić " ich ilość ale ma dostępne tylko 3 jednostki za parawanikiem
Dokłada tyle ile może mimo że to nie jest podwojenie ?
Ja bym dołożył, tyle ile mi zostało.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Konsensus na bgg jest taki, że we wspomnianym przypadku dokładasz tyle ile masz, reszta przepada.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: mement0 »

hej to ja mam takie pytanie czy graliście w tytanów na mapie podstawowej z wyspami ?
chodzi o pierwszą faze rozmieszczania wojska przez licytacje a nie jak to jest z instrukcji.
czy dobrze to chodzi na 5os takie rozmieszczenie przez licytacje czy lepiej wychodzi to rozmieszczenie z instrukcji ?
moja watpliowsc budzi fakt ze 5 gracz ma najgorzej tzn moze go niezle rozrzucić po planszy bo wszystkie wyspy bedą juz pozajmowane ;)

pozdrawiam
Marcin
night
Posty: 18
Rejestracja: 26 lip 2017, 10:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: night »

Cześć,
czy jeżeli gracz kupuje potwora, to musi wykorzystać jego umiejętności od razu? (tak jest w instrukcji) Sytuacja, która wzbudziła wątpliwości:
- gracz wylicytował Aresa
- gracz kupuje Sylfidę (pozwalający na przepłynięcie 10 pól flotą)
- przepływa 3 pola (robi połączenie między wyspami)
- wykupuje przemarsz u Aresa, podbija wyspę
- płynie kolejne kilka pól
- wykupuje przemarsz u Aresa i podbija kolejną wyspę..
itd...
Czy taka akcja jest poprawna? Gracz nie powinien jednak wykorzystać umiejętności potwora tylko do rozstawienia flot, a następnie wrócić do wykonywania akcji u wylicytowanego boga?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

Nie jest, musisz wykorzystać zdolność potwora w 100% od razu, nie możesz tego przerywać innymi akcjami.
Norberto
Posty: 9
Rejestracja: 07 gru 2018, 13:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Norberto »

Witam,
Mam pytanie odnośnie budowy budynków.
Załóżmy, że na wyspie są 2 białe obwódki - czy mogę tam wybudować tylko 2 budynki dowolnego rodzaju, czy kilka w 2 rodzajach?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Tylko dwa budynki, niezależnie od ich rodzaju. Każdy biały kwadrat mieści tylko jeden żeton budynku.
ODPOWIEDZ