Staropolski wokabularz (P. Chudzik, M. Pitulski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Staropolski wokabularz (P. Chudzik, M. Pitulski)

Post autor: JAskier »

Obrazek

Strona gry na BGG, na której m.in. do pobrania finalna instrukcja gry:
https://boardgamegeek.com/boardgame/257 ... wokabularz

Premiera gry planszowej "Staropolski wokabularz" odbędzie się 20 października 2018 w budynku głównym Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ul. Słowackiego 8 w godzinach 14.30-20.00.

Obrazek

„Jest rok 1893. Od upadku powstania styczniowego minęło prawie trzydzieści lat. Represje zaborców nie ustają. Postępuje germanizacja oraz rusyfikacja kultury i szkolnictwa polskiego. Duch wolności w Polakach jednak nie umiera. Naród nie godzi się na niewolę, sprzeciw stale narasta. Choć służby bezpieczeństwa zaborczych mocarstwa czuwają, młodzi spiskowcy wszelkimi sposobami prowadzącą konspiracyjną walkę z ciemiężcami. Są to nie tylko akty terroru, ale też walka o przetrwanie kultury, sztuki i języka polskiego. Przyswoiwszy nauki pozytywistyczne, spiskowcy u progu XX wieku cenią rozwój intelektualny i "patriotyzm naukowy" na równi z wysiłkiem zbrojnym.

Wcielcie się w rolę spiskowców, którzy chcą pamiętać o języku staropolskim. Ci, gdy już umknęli donosicielom oraz funkcjonariuszom policji politycznej, zbierali się na strychach i w piwnicach, by grać w "Staropolski wokabularz"- chronić staropolskie dziedzictwo, czerpać zeń siłę do walki z zaborcami oraz ćwiczyć intelekt.”

Obrazek

Staropolski wokabularz to pierwsza gra wydawana przez Książnicę Kopernikańską. Pojedyncza rozgrywka trwa około 20 minut i jest przeznaczona dla 2 graczy. Autorami gry są Mateusz Pitulski i Przemysław Chudzik, a o piękną oprawę graficzną zadbał Bartłomiej Kordowski.

Program imprezy:
14:30-16:00 nauka gry „Staropolski wokabularz”
16:00-17:00 wykład "Młodzi spiskowcy z Torunia" (prowadząca: dr Katarzyna Tomkowiak)
17:00-20:00 premierowy turniej z nagrodami w grę planszową "Staropolski wokabularz"
Wolne granie w gry planszowe ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w godzinach trwania wydarzenia.

UWAGA! Uczestnicy wydarzenia premierowego otrzymają na własność egzemplarz gry „Staropolski wokabularz”. Liczba egzemplarzy ograniczona.

Patronat medialny nad grą objęły Granie W Chmurach oraz Board Game Girl.

Gra planszowa "Staropolski wokabularz" została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018" oraz dofinansowana z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2018, 10:56 przez JAskier, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
planszowyterminator
Posty: 9
Rejestracja: 28 wrz 2018, 14:10

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: planszowyterminator »

Hmm brzmi ciekawie. Uważam, że super pomysł. Sama chętnie bym się wybrała na spotkanie i zagrała, ale akurat 20 nie mogę :( Będzie można w jakiś inny sposób nabyć te grę? Szukałam w googlach, ale nie znalazłam mozliwosci zakupu, a strasznie mnie zaintrygowała na planszówka :idea:
Zawsze wygrywam w Kalambury :D
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: JAskier »

Będzie kilka konkursów, w których będzie można wygrać grę, m.in. na fanpejdżu "Kto wygrywa?" na facebooku, konkurs z grą przeprowadzać będzie także Board Game Girl oraz Granie w Chmurach. Gra nie będzie w regularnej dystrybucji (przynajmniej w najbliższej przyszłości), więc warto zrobić wszystko aby pojawić się na premierze :) (albo wysłać tam znajomych :)).
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: Koziełło »

Wszystko dobrze, tylko, że niektórzy mają do Torunia kilkaset kilometrów... :( :( :(
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: kmd7 »

Ja mam kilkadziesiąt i planuję się pojawić, jeśli nic niespodziewanego mi nie wyskoczy.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: BartP »

A ktoś może pokrótce opisać, jaki to rodzaj gry?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: playerator »

Koziełło pisze: 10 paź 2018, 09:20 (...) tylko, że niektórzy mają do Torunia kilkaset kilometrów... :( :( :(
Kto wie, czy nie większość :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: MsbS »

Te spinacze przypięte do kart wywołują drgawki u niejednego forumowicza - gorzej niż zatłuszczone paluchy współgracza!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Staropolski wokabularz

Post autor: JAskier »

Koziełło pisze: 10 paź 2018, 09:20 Wszystko dobrze, tylko, że niektórzy mają do Torunia kilkaset kilometrów... :( :( :(
No do Krakowa jest kawałek. Ale podobno Toruń to drugi Kraków architektonicznie. Polecam wybrać się na weekend do nas, szczególnie że pogoda ma być przednia. Fajny event i zwiedzanie, brzmi jak plan ;)?
BartP pisze:A ktoś może pokrótce opisać, jaki to rodzaj gry?
To trudna, dwuosobowa gra pamięciowa, w której karty na stojakach zmieniają swoje miejsca, a my musimy nad tym zapanować i ułożyć je w odpowiedniej konfiguracji. Na stronie BGG gry znajdziesz finalną instrukcję.
MsbS pisze:Te spinacze przypięte do kart wywołują drgawki u niejednego forumowicza - gorzej niż zatłuszczone paluchy współgracza!
Innowacja wymaga poświęceń ;)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Staropolski wokabularz (P. Chudzik, M. Pitulski)

Post autor: JAskier »

Premiera gry już w najbliższą sobotę! Tak szkoliliśmy się z wolontariuszami, którzy będą uczyć Was zasad Obrazek
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Staropolski wokabularz (P. Chudzik, M. Pitulski)

Post autor: kelvar »

Gra na 2 osoby przyjemna... Prosta, ale nie prostacka ;)
Element pamięciowy bardzo mocny.
Element losowości jest (jak dla mnie szczęście w dociagu kart może odwrócić losy każdej partii)
Kontrola nad układem kart jest główną częścią (część widzimy, część nie, plus te które przeciwnik dobrał są nam nieznane od razu co powoduje nie tylko zimna kalkulacje, ale o dziwo nawet element blefu /jedną partię udało mi się wygrac odwracając uwagę współgrającego).
Spinacze - nowa mechanika ;) Głównie ułatwienia analizę pola i ułatwia zapamiętywanie (element fajny z punktu widzenia edukacyjnego i rozwoju umiejętności logicznego kojarzenia), ale wbrew pozorom są też sposobem na kontrolę przeciwnika (sprawdzenie czy naprzeciwko nie doszla dla nas kluczową karta:-)).

Na plus kompletność gry (np. "stojaki" na karty), na minus jakość kart bo karty "grają" i tak naprawdę po każdej partii trzeba je porządnie tasować bo są ułożone (ale nie chce potępiać bo za mało czasu miałem żeby je zniszczyć).
Instrukcja co cieszy ma dużą cześć historyczno-edukacyjną (objaśnienie słów itp.) - acz klimat dla mnie suchy do bólu :-)

Żeby dodać trochę goryczy - grając z 7-8 partii z rzędu (treningowo w ramach nauki + turniej) to pod koniec gra mnie już męczyła (ale to może poprostu przegrzanie mózgu po całym dniu - myślę że raz na jakiś czas będę wracał i rozegram szybka partie albo dwie... ;).

Jeśli ktoś ma okazję polecam spróbować i wyrobić sobie swoją własną opinię bo ogólnie gra bardzo charakterystyczna i może budzić różne opinie.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Staropolski wokabularz (P. Chudzik, M. Pitulski)

Post autor: JAskier »

Bardzo dziękuję za recenzję!
ODPOWIEDZ