Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Ardel12 »

RaYell pisze: 25 paź 2018, 13:22 Zgodzę się z tym w 100 procentach. Moja ekipa już dawno przestała na fabułę zwracać uwagę, tylko numerki zapisujemy tego co możemy robić dalej :) Często mamy tak, że zaczynamy scenariusz, czytamy wprowadzenie i kombinujemy:
- kto to jest ten gość, o którym mówi wprowadzenie?
- jak my do tego scenariusza doszliśmy?
- co po my tu w ogóle przyszliśmy?
Oj tak, dokładnie mam tak samo. Po pierwsze jest wiele rozgałęzień i już po 20 partiach jest problem z odpowiedzeniem na te pytania. Po co my tu właściewie przyszliśmy albo jakim cudem nas fabuła tu zaprowadziła? Staram się dokopywać do tego, czytając opisy zaliczonych scenariuszy, ale im dalej tym gorzej. Dodatkowo większe przerwy nie pomagają. W fabule moim zdaniem brak dobrych postaci, wpadających w pamięć. Świetnie wypada enchanterka, ale reszta to albo stereotypy albo typowi NPC, o których zapomina się po kilku minutach. Liczę jeszcze na zmianę tego.

Co do samych postaci na razie nikt z grających nie miał z nimi problemu. Cele jak i postacie trafiały na razie pod gusta, więc wszyscy są zadowoleni. IMHO jak myślę ile jeszcze do przejścia mam w tej grze. Do odblokowania. Do wyszperania. A potem dodatkowe scenariusze, przejście ponownie jako zła drużyna, ogranie wychodzącego dodatku i nie wiadomo co jeszcze.... To obawiam się, że mogę nie dożyć tego :D

Właśnie, czy ktokolwiek zamierza przechodzić fabułę drugi raz? Dokonując innych wyborów, grając innymi postaciami (jeśli wszystkich się nie oddblokowuje w 1 podejściu), nastawiając się na bycie złymi/dobrymi itp? Ma to jakikolwiek sens? Czy jednokrotne przejście to aż nadto :D Nie mówię oczywiście, że zaraz po skończeniu kampanii, lecimy od nowa, ale np po roku czasu? Dodatkowo jakbyście grali, czy resetujemy wszystko i gramy jakbyśmy dopiero otworzyli grę, czy zachowując wszystko co odblokowane?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

My mamy pewnie jeszcze co najmniej pół roku grania zanim zabraknie nam contentu. Do tego czasu mam nadzieję że wyjdzie Forgotten Circles, który ma dodać 20+ scenariuszy i nową klasę postaci. A potem zobaczymy. Niektóre z misji, które zablokowały nam wybory w kampanii przechodziliśmy w trybie casual dla samej ciekawości. Raczej pakować wszystkiego w koperty, pieczętować i zaczynać wszystko od nowa mi osobiście by się nie chciało - chociaż używam tych naklejek, które da się odkleić jakbym zmienił zdanie za 5 lat :)
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: odmu »

Ardel12 pisze: 25 paź 2018, 14:02 Właśnie, czy ktokolwiek zamierza przechodzić fabułę drugi raz? Dokonując innych wyborów, grając innymi postaciami (jeśli wszystkich się nie oddblokowuje w 1 podejściu), nastawiając się na bycie złymi/dobrymi itp? Ma to jakikolwiek sens? Czy jednokrotne przejście to aż nadto :D Nie mówię oczywiście, że zaraz po skończeniu kampanii, lecimy od nowa, ale np po roku czasu? Dodatkowo jakbyście grali, czy resetujemy wszystko i gramy jakbyśmy dopiero otworzyli grę, czy zachowując wszystko co odblokowane?
Gram dwie kampanie równocześnie. Dla tych paru innych wyborów - nie warto. Fabuła jest trochę lepsza dla złych, parę scenariuszy innych i tyle. Wątpię by samo zakończenie miało coś zmienić. Dla samej rozgrywki - już tak. Ale w tym wypadku lepiej zagrać sobie dodatkowe kampanie od twórcy, bo te są naprawdę ciekawe i gra się inaczej niż w podstawowe scenariusze.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

Gramy raz na tydzień/dwa. Ciężko zapamiętać o co chodziło, ale to https://boardgamegeek.com/geeklist/2378 ... -quest-log bardzo pomaga.
W podlinkowanym w opisie geeklisty arkuszu zaznacza się zrobione scenariusze. Automatycznie ma się wygenerowane linki do pozycji geeklisty, gdzie jest opisany konkretny wątek razem z aktualnym postępem albo uzyskanym zakończeniem.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Pierzasty »

Używa ktoś z was insertu od Warboxa? Jeśli tak, to czy mieszczą się w nim* karty w koszulkach FFG? Wiem że większość osób obkłada w tańsze/cieńsze koszulki, ale byłbym wdzięczny za sprawdzenie.

* oczywiście chodzi mi o mieszczenie się na długość/szerokość bez potrzeby wciskania, bo koszulki FFG mają pewien zapas w obie strony. Wiem że są również grubsze i mogą nie wejść wszystkie, ale nie o to mi tu chodzi.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Mam ten insert i mimo że używam innych koszulek to myślę, że te od FFG się również zmieszczą bo ja mam luz jeszcze przy moich koszulkach.

Insert ma przesuwane przegródki więc grubość też nie powinna być problemem, może ewentualnie poza taliami na modyfikatory ataku, ale je zawsze można przełożyć w inne miejsce w insercie.

Pamiętaj tylko, że z tym insertem pokrywa odstaje ok 1cm. Ja to rozwiązałem przekładając instrukcje, scenariusze solo, karty postaci i inne papiery do segregatora i wtedy pudło elegancko się domyka.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Pierzasty »

RaYell pisze: 30 paź 2018, 15:47Mam ten insert i mimo że używam innych koszulek to myślę, że te od FFG się również zmieszczą bo ja mam luz jeszcze przy moich koszulkach.
Jakbyś mógł zmierzyć, byłbym bardzo wdzięczny - koszulki FFG mają faktyczny rozmiar 67 x 94 mm (duże) i 46 x 72 mm (małe).
Pamiętaj tylko, że z tym insertem pokrywa odstaje ok 1cm.
Dzięki za ostrzeżenie. To i tak najlepsza z łatwo dostępnych mi opcji, więc nie będzie dużego problemu, ale dobrze być uprzedzonym :)
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Miejsce na małe karty to ok 48x78 mm, duże 96x68 tak więc powinny spokojnie wejść. Ja używam koszulek Mayday do trj gry i mam ładnych kilka milimetrów zapasu z każdej strony.

Tutaj dwa zdjęcia jak to wygląda. https://imgur.com/a/62BXGuY
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Pierzasty »

RaYell pisze: 30 paź 2018, 16:28 Miejsce na małe karty to ok 48x78 mm, duże 96x68 tak więc powinny spokojnie wejść. Ja używam koszulek Mayday do trj gry i mam ładnych kilka milimetrów zapasu z każdej strony.

Tutaj dwa zdjęcia jak to wygląda. https://imgur.com/a/62BXGuY
Czyli wejdzie z minimalną rezerwą. Super, dzięki ogromne!
raskoks
Posty: 47
Rejestracja: 19 lip 2012, 10:17

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: raskoks »

Na ile ma sens kupowanie insertu ( przy tej cenie) ? I ktory ewentualnie polecacie?:)
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Moim zdaniem insert jest absolutnie niezbędny. Skraca czas potrzebny na rozłożenie gry do ok 5min. Ja mam Warboxa i jestem zadowolony, ale nie widziałem żadnego innego więc ciężko mi porównywać.
raskoks
Posty: 47
Rejestracja: 19 lip 2012, 10:17

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: raskoks »

Domyslam sie ze poamga na czas rozkladania (dopiero sie przymierzam do grania -niedawno dostalem swoj egzemplarz)
ale sklejanei tych isnertow przez kilak godzin to mordega - plus sm insert kosztuje tyle co jakas sensowna gra :(
Tylko ten czas rozkladania bez tego mnie martwi.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Jeśli chodzi o czas sklejania to tak, kilka godzin to zajmie. Mi tak, ze 4 godziny zeszły + parę godzin żeby to wszystko zaschło. Cena jest wysoka, ale wszystko zależy ile czasu zamierzasz w tej grze spędzić. Jak po 2-3 sesjach stwierdzisz, że to nie gra dla ciebie to nie warto nawet zaczynać. Ja przegrałem w nią pewnie około 80-100 godzin i co najmniej drugie tyle jest przede mną, więc dla mnie taki insert ma sens.

Z drugiej strony ja mam hopla na punkcie tej gry i zamierzam ją jeszcze odpicować więc pewnie koniec końców wydam na nią wielokrotność ceny sklepowej.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Zack »

raskoks pisze: 01 lis 2018, 21:58 Na ile ma sens kupowanie insertu ( przy tej cenie) ? I ktory ewentualnie polecacie?:)
Najpierw spróbuj pograć bez Insertu, żeby w pełni doświadczyć jak gra przygniata Cię ilością komponentów i potem i kopie na ziemi koniecznością sprzątania do pudełka. Każdy fan GH powinien tego doświadczyć.

Jeśli nie chcesz sklejać to jest ciekawy Insert od polskiej firmy e-raptor. Nie widziałem go na żywo ale jak miałbym teraz kupować to właśnie ten.

http://www.sklep-onyks.pl/pl/p/e-Raptor ... ven-/13191
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: jnowaczy »

Bez jakiegokolwiek insertu, bez jakiegokolwiek uporządkowania elementów czy posegregowaniu to szukanie rozkładanie zajmie Ci dłużej niż sama gra😀. Ja zrobiłem sobie sam wg instrukcji z bgg. Nie wygląda ale dziala. Ja jestem mocnym przeciwnikiem insektów, koszulek itd ale w tej grze to podstawa
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Golfang »

Nie mam tej gry. Nie wiem jakie jest pudełko, ani ile jest elementów.
Jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że da się zrobić samemu taki insert. Ja zrobiłem dla siebie do v_commandos, robinsona, horror w arkham lcg (w pudełku po butach - bo oryginalne jest stanowczo za małe). Koszt jednego insertu szacuję na góra 20 zł! No oczywiście czas poświęcony na wykonanie to do 4 do około 8 godzin (robinson zajął mi najwięcej czasu bo był najbardziej skomplikowany) - patrząc na zdjęcia ze sklepu gdzie insert kosztuje 220 zł i trzeba poświecić na sklejenie koło 4 godzin... wolałbym wydać 20 zł i poświecić nawet 10 godzin na prace ręczne.
Wykonać je można z płyty piankowo-kartonowej + klej magic. Jeśli jest ktoś zainteresowany "jak to zrobić" - wystarczy przeszukać dział "zrób to sam" - wpisując insert...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Bary »

raskoks pisze: 01 lis 2018, 21:58 Na ile ma sens kupowanie insertu ( przy tej cenie) ? I ktory ewentualnie polecacie?:)
W żadnym przypadku nie jest to element niezbędny. Dokupujesz dwa organizery, przycinasz lekko wypraskę (był w tym wątku opis) i po 5 minutach roboty masz zorganizowane wszystkie znaczniki. My dodaliśmy do tego także pudełko z pogrupowanymi kartami ataku potworów (a'la fiszki z biblioteki) zrobione z płyty piankowo-kartonowej. Wszystko mieści się elegancko, a setup zajmuje kilka minut. Koszt całości to 30-40 zł.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Golfang »

Ktoś wie czy jest w planach wersja PL?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: malekith_86 »

Golfang pisze: 02 lis 2018, 09:11 Ktoś wie czy jest w planach wersja PL?
https://www.facebook.com/90855581588772 ... 897778589/
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: markoo »

Ze swojej strony polecam takie rozwiązanie, niskim kosztem jesteśmy w stanie przygotować grę w 10 minut.
- gra z aplikacją, odpada potrzeba używania tokenów i talii potworów, śledzenia stanu postaci i żywiołów
- dwa organizery dla potworów i tokenów (loot, summon) takie z Castoramy wystarczą
- teczka z przegródkami dla terenów ułożonych alfabetycznie

Przetestowane na 14 scenariuszach.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Golfang »

malekith_86 pisze: 02 lis 2018, 09:19
Golfang pisze: 02 lis 2018, 09:11 Ktoś wie czy jest w planach wersja PL?
https://www.facebook.com/90855581588772 ... 897778589/
Dzięki - czyli trzeba uzbroić się w cierpliwość... i w tym czasie odłożyć trochę pieniedzy :)
----------------
10% flamberg.com.pl
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Zack »

Polecam jeszcze taki tani sposób używając pudelek na śrubki

https://boardgamegeek.com/thread/196334 ... skit-boxes
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: woytas »

Już chyba wklejałem link do mojego insertu, własnej roboty, ale podam jeszcze raz, może komuś się przyda - click -
Zrobienie zajęło mi 5 dni. Nie było żadnych planów, wszystko było mierzone i cięte na żywca. Największy problem polegał na tym, że musiałem wyjąć karty wszystkich postaci z pudełek bo okoszulkowane i z polską wkładką po prostu się w nich nie mieściły i pudełka były wyraźnie wybrzuszone. Zabrało to mnóstwo miejsca w pudle, ale na szczęście wszystko się zmieściło (na styk) i da się je domknąć do samego końca.
Gra już znalazła nowego właściciela, który jest bardzo zadowolony i stwierdził, że insert jest epicki.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Powinieneś oznaczyć ten film jako spojler - pokazujesz z nim nazwy kilku zablokowanych klas.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Curiosity »

A czemu nie wrzucisz filmu na YT, tylko trzeba go pobrać, żeby obejrzeć?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ