Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Gizmoo »

Cześć!

Mała prośba do weteranów klejenia - potrzebuję nakleić akrylowe nakładki na planszetki graczy. Konkretniej - chodzi nakładki dla Klanów Kaledonii i Terraformacji Marsa. Szukam kleju, który nie uszkodzi druku i oczywiście będzie przezroczysty. Musi mieć znikomy (a najlepiej zerowy) wpływ na kolorystykę druku i oczywiście - musi dobrze i trwale scalić dwa elementy. Czytałem, że klej Magic potrafi zdziałać cuda. Używam go do klejenia drewnianych insertów, ale czy sklei on plexi z tekturą i nie pozostawi śladów na druku?

No i najważniejsza sprawa. Potrzebuję małego poradnika - jak tego w sprawny sposób dokonać?

Nie znoszę klejenia, zawsze cały ubrudzony jestem klejem i dostaję białej gorączki jak coś muszę skleić. Do tej pory kleiłem jedynie inserty i figurki i nie mam doświadczenia w sklejaniu dużych powierzchni, więc będę niezmiernie wdzięczny za wszystkie porady.

Chodzi konkretnie o nakładki w tym stylu:

Obrazek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Gizmoo »

Serio, nikt nigdy czegoś takiego nie podklejał?

Może znacie jakiś poradnik na BGG, bo ja niestety nic tam nie znalazłem.

Albo chociaż - jakiego kleju użyć i jak najlepiej go rozprowadzić?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Gromb »

Sprawdź na kawałku magiczny klej. Powinien ładnie chwycić i sklecić bez śladu
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: golonko »

hmm.. a to nie jest tak, że te nakładki się z założenia tylko kładzie na planszetkach i nie przykleja?
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: playerator »

Gizmoo pisze: 03 lis 2018, 13:06 (...) Szukam kleju, który nie uszkodzi druku (...)
klik - zobacz film podlinkowany przez rastulę.

Zdziwilem się, że taki klej, ale skoro trzyma szklane kaboszony, to może pleksi też da się przykleić.
Na pewno kluczowe dla powodzenia operacji będzie odpowiednie naniesienie kleju (mało i równomiernie) oraz silny docisk.
Jednakże w mojej ocenie przedsięwzięcie do najłatwiejszych nie należy :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Gizmoo »

playerator pisze: 06 lis 2018, 14:44 Zdziwilem się, że taki klej, ale skoro trzyma szklane kaboszony, to może pleksi też da się przykleić.
Na pewno kluczowe dla powodzenia operacji będzie odpowiednie naniesienie kleju (mało i równomiernie) oraz silny docisk.
Dziękuję Ci dobry człowieku! Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi! :)
playerator pisze: 06 lis 2018, 14:44 Jednakże w mojej ocenie przedsięwzięcie do najłatwiejszych nie należy :)
No właśnie też mam takie przeczucie, a co najgorsze - nie bardzo mam na czym potrenować. :lol:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: seki »

Nie jest to odpowiedź na Twoje pytanie ale może kogoś zainteresuje. Ja mam planszetke z poliwęglanu do Terraformacji zamocowaną za pomocą przezroczystego grzbietu zaciskowego (na obu dłuższych krawędziach). Sprawdza się to u mnie bardzo dobrze, leży stabilnie na stole i nie ma szans by coś się przesuneło. Minus taki, że w pudełku z grą trudniej zmieścić bo grzbiety pogrubiają ale myślę, że w większości przypadków samej plexi też nie idzie zmieścić.

Tak to wygląda https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... 9sNnc/view
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: melusina »

Przyklejałam nakładki na zalaminowane planszetki graczy za pomocą bezbarwnego akrylu (np. w sklepie z materiałami do scrapbookingu tzw. glossy accents). Niestety, widać miejsca sklejania (bezbarwne placki, jakby pod spodem była kropla wody). W trakcie gry nie zauważa się tego. Teraz podkleiłabym planszetkę tylko na rogach. Trzyma bardzo mocno.
W realu widać po odpowiednim kątem, a na zdjęciu jest prawie niewidoczne:
https://www.dropbox.com/s/eemfmsm6ugeem ... 7.jpg?dl=0
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Lolas »

Nakładki na planszetki do TM przykleiłem dwustronną taśmą samoprzylepną o szerokości 5mm (wzdłuż krawędzi). Wszystko trzyma się mocno, a miejsce klejenia na pierwszy rzut oka nie jest widoczne.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: donmakaron »

Nie testowałem, ale wydaje mi się że klej w sprayu będzie odpowiedni. Idzie zrobić taką cieniutką warstwę, która będzie równa i nie będzie się rozlewać po przyciśnięciu planszą. Oczywiście najpierw przetestowałbym na roboczej wersji.

Patent z zaciskami do papieru genialny w swojej prostocie. Skorzystam, dziękuję!

edit: Jest też taka grupa na fejsbuku Warsztat Planszówkowych Ulepszń i tam po pierwsze można się dopytać, a po drugie zdaje się, że ktoś tam robił coś takiego z planszami do Terraformacji.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Gizmoo »

Lolas pisze: 07 lis 2018, 15:20 Nakładki na planszetki do TM przykleiłem dwustronną taśmą samoprzylepną o szerokości 5mm (wzdłuż krawędzi). Wszystko trzyma się mocno, a miejsce klejenia na pierwszy rzut oka nie jest widoczne.
O Kurcze! To jest DOSKONAŁY pomysł!!! Nie będę musiał babrać się w kleju! :D Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: Lolas »

Znaczniki w TM są dość ciężkie, więc warto podkleić też środek (na wypadek gdyby ktoś podnosił ze stołu mocno załadowaną planszetkę) - jest tam akurat miejsce na dodatkowy pasek taśmy :)
impa55ible
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2019, 13:19
Has thanked: 1 time

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: impa55ible »

Troche nie na temat ale skąd wziąłeś takie pleksi? Sam zastanawiam się nad wykonaniem ale nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać :roll:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Podklejanie plexi - Jaki klej, jaka technika?

Post autor: playerator »

impa55ible pisze: 15 kwie 2019, 14:14 Troche nie na temat ale skąd wziąłeś takie pleksi? Sam zastanawiam się nad wykonaniem ale nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać :roll:
KLIK

Oferta jest przykładowa, możliwe, że znajdziesz taniej.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ